Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыМатематика "Есеп шығару, ақшаны қалай пайдаланамыз" сабақ жоспары

Математика "Есеп шығару, ақшаны қалай пайдаланамыз" сабақ жоспары

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: математика

Сынып: 1

Мектеп: «№2Теректі орта мектебі»КММ

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:Торпақова Е.О.

Сабақтыңтақырыбы: Есеп шығару. Ақшаны қалай төлейміз?

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

 

Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі

                  4А бөлімі Күнделікті өмірдегі есептеулер

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары

1.1.3.6. 1тг, 2тг,5тг,10тг,20тг тиындармен түрлі операцияларды орындау

1.5.1.2.Орындыұғымды бағытты заттардың арасындағы қашықтықты анықтайтын сандарды, заттарды, тауар бағаларын(терминдер салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану)

1.5.1.3 қосынды мен қалдықты табуға арналған есептер шығару және талдау          

 

 

Сабақмақсаттары

 

 

 

Барлықоқушылар: бірсанныңекіншісаннанқаншабірлікартықнемесе кем екенінанықтауғаберілгенесептердіескетүсіреді

Көптеген оқушылар:1тг, 2тг, 5тг,10тг, 20тгмонеталарды таниды, белгілібірсоманымонеталарментөлейдіжәнеұсақтайбіледі

Кейбіроқушылар: сандарды ,заттарды, тауарбағаларынсалыстырукезіндемонеталардыпайдалануғадәлелдеукелтіреді

Бағалаукритерийлері

-1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг,  20 тг тиындармен түрлі операцияларды орындайды.

-Орындыұғымды бағытты заттардың арасындағы қашықтықты анықтайтын сандарды, заттарды, тауар бағаларын(терминдер салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдаланады)

-Қосынды мен қалдықты табуға арналған есептер шығарады және талдайды.

Тілдік мақсаттар

 

Монета,ақшатүрлері, доллар,сом,теңге,валюта

Құндылықтардыдарыту

Руханижаңғырудыңтөртіншібағытыннегізгеалу

Пәнаралықбайланыстар

Денешынықтыру,дүниетану

Сергітусәтікезіндеденешынықтыруғатәнқимылдарменкөрсетеді.

Ұлттықвалюта  туралыдүниетануданбіледі.

АКТ

Қолданудағдылары:

Көруарқылыжазылымдағдысыдамиды

Бастапқы білім:

 

Ақшаны ұсақтауды, монеталармен төлеуді біледі.

Сабақтыңбарысы

Сабақтыңжоспарланған

кезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

(Ұ)Психологиялық ахуал

Бір,екі,үш,

Отырамыз тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты  біз бастаймыз.

Топқа бөлу: Балалар алма алады, алманың  түсіне байланысты  бөлінеді(жасыл, сары, қызыл)

Топ ережесін қайталайды.

«Ойлан, жұптас,бөліс» ойыны

(Ж. Ж)

1-тапсырма

 Берілген сандар бойынша өрнек құрастырып жазу

1-топ: 7, 3 ,10

2-топ:20 ,5, 25

3-топ:60 ,20, 30

Дескриптор: 1-топ: 7саны мен 3санын қосады.

10саны мен 3 санынкосады

10 нан7-ні азайтады

10 нан 3ті азайтады

Бағалау «Бас бармақ»әдісіарқылы

2-топ: 20саны мен 5санын қосады

           5 саны мен 25 санын қосады

             20 саны мен 25 санын қосады

20санынан 5 саныназайтады

               25санынан 20санын азайтады

Бағалау:  «Бас бармақ» әдісіарқылы                   

     3-топ: 60саны мен 20санын қатыстырып 2 өрнек құрастырады.

20саны мен30санынқатыстырып 2өрнек құрастырады.

60саны мен  30 қатыстырып2 өрнекқұрастырады.

Бағалау:  «Бас бармақ» әдісіарқылы

Қандайөрнекқұрастырдыңдар?

Тағытағықандайөрнекболады?

Сандыөрнек пен әріптіөрнектіңқандайайырмашылығы бар?

 

Cаралаутүрі: тапсырма, диалогжәнеқолдаукөрсету.    

    

«Сұрақ -жауап» әдісі

 Мұғалім:Ақша дегеніміз не?

Оқушылар жауабы: Ақша айырбас құралы.

Мұғалім: қандай ақшалар болады?

Оқушылар: Қағаз және ұсақ теңгелер темір күйінде болады.

Мұғалім:Монеталар деген не?

Оқушы: Затты сатып алу үшін қолданылатын металл ақша.

Мұғалім: Тағы ақша туралы не білеміз?

Оқушы: Әр елдің өз ақшасы бар. Мысалы: Қазақстанда теңге, Америкада доллар, Қырғызстанда сом қолданылады.

Бағалау: Алма тарату

 

(М.Т)1993 жылы 15.11. ұлттық валютамыз айналысқа енді

Күнделікті өмірде адамдардың қажетіне жұмсалатын заттардың барлығына ақша жұмсай отырып, тіршілік жасаймыз.Қалтамызда ақша болу үшін ата-анамыз тынымсыз жұмыс істейді.

 

Енді балалар келесі тапсырмамыз монеталарға байланысты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы 

 

«Кім шапшаң» ойыны

(Т. Ж)

2-тапсырма

1-монеталарды өсу ретімен орналастыр

2-кему ретіменорналастыр

3-алма 25теңге тұрады. Осынытөлеуүшінқандаймонеталардыпайдаланамыз? Әр түрлі тәсілдерді көрсету.

Бағалау:Бутерброд әдісі арқылы»      

Дескриптор:Монеталардыөсуретіменорналастырады

Монеталардыкемуретіменорналастырады

Толеуүшінәртүрлі -әдіс тәсілдерді            

  көрсетеді.

Бағалау:Бутерброд әдісі арқылы

Саралауәдісі:қарқын, диалог және қолдау көрсету

Бугінбізсаудағақатыстыесептершығарыпүйренеміз.

Есепдеген не? Шартыжәнесұрағы бар мәтін.

Тағықандайбөліктентұрады?(Слайд көрсету)

Оқулық, дәптермен  жұмыс

Алғыр оқушыға есепті  толығымен оқыту.

Шартын бір балаға оқыту.

Сұрағын бір балаға оқыту.

Шешуін бір баладан сұрау.

Жауабын бір баладан сұрау.

Слайдты ашып тексеру.

Бағалау:  Алма тарату.

Дескриптор:Есептің қысқаша шартын жазады.

                        Есептің сұрағын жазады

                        Амал таңбасын таңдайды және өрнек     жазады

Өрнектің мәнін табады

Есептің жауабын жазады

 

Сергіту сәті:

Ағаштың басындай,

Иіліп оңға бір

Ағаштың басындай

Иіліп солға бір.

Оң аяқ, сол аяқ

Жаттығу жасау оңай ақ

3-тапсырма

«Затты сатып ал» ойыны

1-топ  Сенде 30 теңге бар. Сен 7теңгеге өшіргішсатыпалдың. Сенденешетеңгеқалды?

2-топ: Ажарда 40теңгеге бәліш сатып алды. Ол тағы да 20 теңгегедәптерсатып алды.Ажарда барлығы қанша ақша бар?

3-топ:Гаухарда 90 теңге бар еді. Ол 70теңгесін наналуғажұмсады. Гаухардаканшаақшақалды?

Дескриптор:  Есептің қысқаша шартын жазады.

                        Есептің сұрағын жазады

                        Амал таңбасын таңдайды және өрнек     жазады

Өрнектің мәнін табады

Есептің жауабын жазады

Қалдық ақшаны айтады

Саралау: Тапсырма арқылы

 

 

 

Монеталар суреттері

 

 

 

 

 

 

Слайд көрсету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырмалар жазылған парақшалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

Қорытынды: қай топта қанша алма екенін санау; марапаттау

Кері байланыс: Монеталар жазылған стикерлер
20тг-түсіндім

10тг-әлі де сұрақтарым бар

1тг- түсінбедім

Монеталар жазылған стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек  қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау-оқушылардыңмеңгерудеңгейінтексеру жоспарын қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздік техникасын сақтау


Бағалау компоненттеріне сай тапсырмаларда оқөушылардың қажеттіліктері ескеріліп,сараланған.

Сабақ мазмұнын қамтитын тапсырмалары сараланып алынды.Саралаудың әр түрлі тәсілдері : қарқын, бағалау,тапсырма ,диалог және қолдау көрсетуді қолданамын.Тапсырмалар  әр түрлі қарапайымнан күрделіге қарай алынды. Саралау әдістері әрбір оқушының ма қсаттарға қол жеткізуіне ықпалын тигізеді деп жоспарладым.

Монеталар жазылған стикерлер арқылы  кім қаншалықты дәрежеде түсінгендерін анықтайтын боламын.

 

Әдіс-тәсіл

-  «Басбармақ» әдісі

-   «Бутерброд»әдісі

Топпен жұмыс жасағанда ,партада дұрыс отыруларын қадағалау.

Сергіту сәтін

 жасағанда бір-бірлеріне кедергі жасамау қауіпсіздігін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

?

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика "Есеп шығару, ақшаны қалай пайдаланамыз" сабақ жоспары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Менеджер гостиничного комплекса

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
