Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок Начальные классы КонспектыМатематика "7-ге көбейту және бөлу кестесі." сабақ жоспары

Математика "7-ге көбейту және бөлу кестесі." сабақ жоспары

Скачать материал
библиотека
материалов

hello_html_4729d8a.gifhello_html_201022b2.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gif

Кенегесова Жадыра Мынтургановна

Ақтөбе қаласы №53 орта мектеп


Сабақтың тақырыбы: 7-ге көбейту және бөлу кестесі.

Мақсаты: Оқушыларды санды 7-ге көбейту және бөлумен таныстырып, көбейту кестесін құруды,көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдалануға үйрету.

Міндеттері:

-Көбейту, бөлу амалдарын шығаруға машықтандыра түсу. Дұрыс есептеу , күнделікті пайдалана білуге уйрету.

-Білім , білік дағдыларын кеңейту, ой-өрісін, зейінін, жадын,математикалық тілін,қиялын қабілетін дамыту .

-Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, өзін-өзі тексеру дағдысын қалыптастыру. Ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Сабақтың түрі: Саяхат сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: Слайд, суреттер,кесте.

Сабақтың әдісі: Ойландыру,сұрақ-жауап, түсіндіру,талдау, ой шақыру,өрнек құру.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Сендерге табыс тілеймін,

Жарық пен жылу, денсаулық!

Бір-біріне сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

Сәттілік

Психологиялық дайындық.


Алдымызда тұрған дөңгелекше қағазды алып, төбемізге қойямыз. Сол қалыпта отырып өз бейнемізді саламыз. Салған суретіміздің артына жақсы тілек жазып, көрші отырған оқушыға сыйлаңдар.

Балалар сабағымызды бастамай отырып экранға назар аударайық, нені көріп тұрмыз?

-Автобус .

-Дұрыс, ендеше біз қазір осы автобусқа мінейік . Біз қай жерде айалдап тұрмыз?

- № 53 орта мектебіміздің алдында .

-Жарасыңдар, Ендеше бәріміз саяхатқа шығайық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

-Балалар біз қай жерге келдік?

- Орталық стадионына.

- Дұрыс айтасындар, Орталық стадионына кіргілерің келеме ,ендеше біз үй жұмысын тексеріп жіберейік.

Ауызша жұмыс . № 7. Теңдеу шешу 75-бет

Х*6=160-130 а+620=1000-90 4*а=200-164

Х*6=30 а+620=910 4*а=36

Х=30:6 а=910-620 а=36:4

Х=5 а=290 а=9

5*6=160-130 290+620=1000-90 4*9=200-164

30=30 910=910 36=36

900-х=280+40

900-х=320

Х=900-320

Х=580

900-580= 280+40

320=320

Автобуспен әрі қарай саяхатымызды жалғастыру үшін сендерге ойын түрінде тапсырма беремін. Сендер балық аулау білесіңдер ме?

-Иа.

-Олай болса, Экранда 4 аквариум және балықтар пайда болады, бұл балықтарда өрнектер берілген.Өрнектің мәнін тауып қажетті аквариумға орналастыру керек.

-Жарайсыңдар, оқушылар! Біз « Әлия»музейіне жол жүрейік.

ІІІ.Жаңа сабақ :

Алдарымызда « тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаев»аттындағы паркке келіп те жеттік .

1. 7- ні көбейтуді қарастыр. Бұл -7-ні көбейту кестесі.

7х7=49

7х8=56

7х9=63

7х6=42

7х7=49

7х8=56

7х9=63

8х7=56

9х7=63

7х6=7+7+7+7+7+7

7х7=7+7+7+7+7+7+7

7х8=7+7+7+7+7+7+7+7

7х9=7+7+7+7+7+7+7+7+7





Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстырыңдар .

-Неліктен 7х7 өрнегінен бастап жаздым?

-Себебі бүгінгі тақырыбымыз «7 санын көбейту және бөлу.»

-Сабағымыздың мақсаты: Оқушыларды санды 7-ге көбейту және бөлумен таныстырып, көбейту кестесін құруды,көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдалануға үйрету.

Ендеше дәптерімізді ашып күннің жадын жазамыз.

Көркем жазу.

26 62 262 626 6262

2 а) 7 қорапқа – 63 кг алма салынды

Әр қорапқа -? Кг алма

63:7=9 (кг )

Жауабы: Әр қорапта -9 кг алма

Кері есеп.

7 қорапқа – ? кг алма салынды

Әр қорапқа -9 Кг алма

9х7=63 (кг )

Жауабы: 7 қорапта -63 кг алма


Ә) 1 қойдан -7 кг жүн

56кг жүн- ? қой

56:7=8(қой)

Жауабы: 56 кг жүн-8 қойдан алынады.

Кері есеп.

1 қой- ? кг жүн

8 қой- 56 кг жүн

56 :8=7(кг)

Жауабы : 1қойдан-7 кг жүн алынады.

3 есеп . Өз бетінше орындаймыз. Тест жұмысын тарату.

Өте жақсы есеп шығардыңдар балалар, тест жұмыстарынды жинап бере қойыңдар. Ендігі жолы біз қайда жеткенімізді қарайық. « Нұр ғасыр» мешітіне келіппіз. Бұл жолы біз № 4 есепті орындауымыз керек.

4есеп. Кесте бойынша өрнек құрастыру. Есептің берілгенін бір оқушыға оқыту , талдату, түсіндіру.

5х7=35, 63:7=9, 56:7=8

Әр бағанға бір есептен шығырту.


Сергіту сәті « Көзге жаттығу». ( көбелек видиосы)

5 есеп. Өз беттерінше орындату.

АВ,СД кесінділері берілген олардың ұзындықтары белгісіз. Бірақ АВ кесіндісінің ұзындығы 12 см-ден 3 есе қысқа,ал СД, кесіндісінің ұзындығы 9 см-ден 3есе қысқа. АВ,СД, кесінділерін дәптерге сыз.


12см :3 =4см, А Д; 9см :3=3см С В

Саяхатымызды жалғастырмай тұрып «Ой қозғау» тапсырмасын орындап жолға шығайық.

Массасы әртүрлі 7 қарбыз берілген.Осы қарбыздарды 4 себетке массасын теңдей қылып бөліп салу керек.(слаид)

Тапсырманы орындап болғанша лезде «Мега» ойын- сауық кешеніне жетіп қалыппыз. «Мега» ойын- сауық кешені сендерге ұнайма, несімен ұнайды?

Ойын-сауықтың ішінде көңіл көтеру үшін бізге № 7 есепті орындау керек .


7 есеп. Амалдарды орындау . Тақтамен жұмыс.


( 650 +85)-480=255 175+(900-465)=610

500-(609-452)=343 850-(360+185)=305


Сергіту сәті

Орнымыздан тұрамыз.

Бала,бала,балапан,

Қане қайсы алақан?

Саусақтарын айбат,

Былай-былай ойнат.

Топ 4рет басайық,

Жалаудан күн жасайық.

Жаса,жаса алтын күн,

Жаса,жаса нұрлы күн!


Енді тапсырмамызды аяқтасақ «Драма» театрға жол тартайық . Бұл театрда көптеген қойылымдар қойылады. Осы қойылымдардың бірін көру үшін логикалық тапсырманы орындайық.

Экранға назар аударайық, экранда қандай фигура бейнеленген?

  • Суретте неше үшбұрыш бар?

  • 15 үшбұрыш бар.

Балалар сендер бүкіл сендерге берілген тапсырманы қатесіз, шапшаң орындадыңдар . Ендеше біздіңде саяхатымыз аяқталуға таяп қалды, бәріміз автобусқа мініп мектебімізге оралайық.

Экранға көңіл аударсақ экранда өрнекті қөреміз . Қане кім шапшаң есептеп береді?

  • Жауабы: 3,1.

  • Өте тамаша!

IV. Бекіту.

Логикалық тапсырма.

Атай бақшадан салмағы 1,2,3,4,5,6,7 кг болатын әртүрлі 7 қарбыз жинады.Соны 4 себетке салмағы бірдей етіп қалай салады?

  1. 3кг+4 кг

  2. 7 кг

  3. 5кг+2кг

  4. 6кг+1кг


V. Қорытынды.

-Балалар математика пәнінен қандай тақырыпты өттік?

- 7 саны туралы не білеміз?

- Бүгінгі сабақта нені үйрендік?

-Бүгінгі сабақ сендерге ұнадыма?


VI.Үйге тапсырма:

2 ә)в №6


VIІ. Бағалау.

Назарларыңызға рахмет!













53 орта мектебі















Математика







Тақырыбы: «7 санын көбейту және бөлу кестесі.»

Өткізген: Кенегесова Ж.М.
















Ақтөбе 2014 жыл

  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал