Сабақтың тақырыбы: Көп таңбалы сандарды қосу және
азайту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: көп таңбалы сандардың қосу және азайтудың
ауызша есептеу
тәсілдерін орындауға үйрету; есептеу тәсілдерін жетілдіру.
Дамытушылығы: Оқушылардың логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін
дамыту. Тиянақты жауап беруді талап ету.
Тәрбиелігі: Оқушыларды тапқырлыққа,жылдам ойлауға, ойын
қорыта
білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: мультимедия, суреттер, үнтаспа, деңгейлік парақшалар,
схемалар.
Сабақтың әдісі: проблемалық баяндау, бірлескен ұжымдық практикалық
іс-әрекет,
өзін-өзі бақылау, өзін-өзі бағалау.
Сабақтың түрі: сахналау сабағы
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру: а) Жылы шырай білдіру;
ә) Зейіндерін аудару
б) Оқушылармен амандасып, сабаққа
бейімдеу.
Қызығушылығын ояту.
- Балалар,
бүгінгі сабағымыз күндегі сабағымыздан өзгеше. Өйткені, бүгін біздер ертегілер
еліне саяхатқа шығамыз. Ертегі тыңдауға қалай қарайсыңдар?
- Иә,
тыңдаймыз.
- Бүгінгі
сабағымыз бастан-аяғына дейін «Бауырсақ» ертегісіне арналады.
Ерте, ерте ертеде. Ешкі жүні бөртеде, бір шал мен
кемпір өмір сүріпті. Олардың балалары болмапты. Бір күні шал кемпіріне:
- Кемпір,
бауырсақ пісірсең қайтеді? Бауырсақ жейік. - дейді.
- Үйде ұн
жоқ қой – десе,
- Қазанның
түбін қаспағын қырып алсаңшы – деп, ақыл қосыпты. Қалай ойлайсыңдар, әжей
қазан түбі қаспағын қырып, бауырсақ илеп, пісіреді ме?
- Пісіреді.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
- Ендеше әжейге бауырсақ илеуге көмектесейік. Ол
үшін үй тапсырмасын түгелдей орындап келуіміз керек екен.
№6, 7 есептер ауызша тексеріледі.
ІІІ. Жаңа сабақ.
- Жарайсыңдар, балалар. Сөйтіп әжей бауырсақ илеп, суыту үшін терезе
алдына қояды. Бауырсақ әрі жатып, бері жатып бір кезде домалап түсіп, орманға
кіріп кетеді. Орманға кіруге № 1 есеп шығарылады.
- Орманда оған қоян кездеседі.
- Мен сені жеймін – дейді қоян.
- Сен мені жеме мен саған қызықты есеп шығаруға
көмектесейін – дейді.
Қоянның тапсырмасы
№ 2 есеп екі бой жарысып шығарады
Қасқырдың тапсырмасы
№ 4 есеп. Бос орынға төменде берілген сандарды
кезегімен жаза отырып, өрнектер құрастыр. Олардың мәнін тап.
Түлкінің тапсырмасы
№ 5 есеп.
а) Есепті шығар.
Тіктөртбұрышты жер телімінің ауданы 144
м2. егер осы жер телімінің ені 9
м екені белгілі болса, онда ұзындығы қанша екенін тап.
ә) Берілген есепке кері есептер құрастыр және оны
шығар.
б) Берілген жер телімінің периметрін тап.
Қосымша тапсырма
№ 6 есеп.
а) Есепті шығар
Фермер 252 кг пиязды 9 қапқа және 448
кг картопты 8 қапқа тең бөліп салды. Пияз салынған қап картоп салынған қаптан
неше есе жеңіл?
ә) Сұрағын өзгертіп, есепті шығар.
б) Шешуі дәл осындай болатын есеп құрастыр.
Шығармашылық тапсырма
8.
ІV.
Бекіту.
-
Сөйтіп
бауырсақ атасы мен әжесінен кетіп қалып, ақыр соңында түлкіге жем болды. Міне
балалар үлкеннің рұқсатынсыз өз беттерінмен қыдыратын болсаңдар, қиындыққа
ұшырауларың әбден мүмкін.
V. Бағалау.
VІ. Үйге тапсырма.
№ 7 есеп.