Инфоурок Алгебра Другие методич. материалыМатематика Логарифмдік теңдеулерді шешу

Математика Логарифмдік теңдеулерді шешу

Скачать материал

 

Сауалнама – сұраныс

 

 

1.Қатысушының тегі,аты,әкесінің аты(толық)

                                Бекей Роза Едігейқызы

2.Туған жылы       21.08.1966

3.Қызметі(оқытатын пәні) математика

4.Білім беру мекемесінің атауы № 65 мектеп – гимназия Астана қаласы

5.Сабақтың атауы(тақырыбы) Логарифмдік  теңдеулерді  шешу 

 

Байланыс (ұялы) телефоны 87014866546

е – mail edigeevna66@mail.ru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сынып: 11 сынып

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік  теңдеулерді  шешу 

Мақсаттары:  Логарифмдік теңдеудің  анықтамасын  білу, теңдеуді  шешу тәсілдерін  меңгерту

Күтілетін  нәтиже: Логарифмдік теңдеу    ұғымын мен шығару жолдарын   біледі, түсінеді және теңдеуді шешудің  тиімді тәсілдерін таңдай білуге үйрену

    Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін  басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ),  топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)

Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары

Сабақ кезеңдері

Уақыт

 

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

 

Білім

Қызығушылық

тарын  ояту

2мин

а) білім алу көзі бойынша:  Сұрақ – жауап

 б) оқушылардың танымдық қызметін ұйымдастыру бойынша:                                Репродуктивті, жартылай ізденіс, 

Сабақты жаңа тақырыпты меңгеруге кажетті бұрын өтілген материал

тапсырмаларын қайталап, еске түсіруге арналған тірек тапсырмаларынан бастаймыз.

 

Оқушы  берген тапсырманы орындау

Әр топ сұрақтарға жауап іздейді,логарифдердің қасиеттері бойынша жұмыс істейді, өткен тақырыптан не білгендерін  айтады

АКТ

Түсіну

7мин

Жигсо әдіс бойынша тақырыптарды қайталау Сабақты жаңа тақырыпты меңгеруге кажетті бұрын өтілген материал

тапсырмаларын қайталап, еске түсіруге арналған тірек тапсырмаларынан бастаймыз.

1) Санның логарифмінің анықтамасын еске түсірейік;

2) Негізгі логарифмдік теңбе – теңдікті жаз;

3) Логарифмнің қасиеттері;

4) Логарифмдік функцияның қасиеттері.

Ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде оқушылар талдайды, пікір-алысу арқылы тапсырманы орындап түсінгендерін бір-біріне жеткізеді

Тапсырмалардың жауаптарын текстен тауып жазыңдар.

Жаңа тақырыпты меңгеру алгоритмі:

  • Логарифмдік теңдеудің  анықтамасы
  • Түрлері:  Қарапайым логарифмдік теңдеу, Көрсеткішті және логарифмдік теңдеу.
  • Теңдеуді шешу тәсілдері:

1) Логаримфмнің анықтамасын қолдану,

2) Потенциалдауды қолдану,

3) Жаңа айнымалы енгізу,

4) Мүшелеп логарифмдеу,

5) Жаңа негізге көшу.

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды дұрыс түсіне отырып мағынасын ашу, түсіне білу

Топпен жұмыс жасау

І нұсқа

1.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: -7

2.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: 1

3.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы:

4.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: -6

5.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: 12

ІІ нұсқа

1.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: 0,508

2.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: 6

3.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: -2

4.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: 2

5.        Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы: 13

ЖТ

ЖЕ

Қолдану

10мин

Енді II кезең тапсырмаларын орындауға кірісеміз, яғни алгоритм

бойынша жаңа тақырыпты өз беттеріңмен меңгеруге тырысасыңдар (Жаңа тақырыпты меңгеру алгоритмі бойынша оқулықтан тақырыпты оқып, түсінуге 10 минут уақыт беріледі)

Өткен тақырыптарға арналған тапсырмалар төңірегінде  Постер

Әр топқа тапсырма тарату арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, постер арқылы қорғайды

Оқушылардың мұғаліммен кері байланыс кезеңі ретінде деңгейлік

тапсырмалар  орындалады. Қажет еткен оқушыларға карточка – консультант беріледі.

І.   деңгей: № 271 -273 (1,2);

ІІ.  деңгей: № 279 (1,3) ; № 281 (2,3)

ІІІ. деңгей: № 285 (2,4);  № 287 (2,4)

Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға  салып, ойларын  постерге салады, не білгендерін постер арқылы көрсетеді

СТО

Талдау

15мин

Жаңа тақырыпты меңгеру алгоритмі:

Логарифмдік теңдеудің  анықтамасы

Түрлері:  Қарапайым логарифмдік теңдеу, Көрсеткішті  логарифмдік теңдеу.

Теңдеуді шешу тәсілдері:

1) Логаримфмнің анықтамасын қолдану,

2) Потенциалдауды қолдану,

3) Жаңа айнымалы енгізу,

4) Мүшелеп логарифмдеу,

5) Жаңа негізге көшу.

 «Кім  білімді»

Топтар жарысы

Топтарға тапсырма  мен сұрақтар беріледі, әр топқа уақыт беріледі, қай топ бітсе, сол топ ортаға шығып жауаптарын көрсетеді

Теңдеуді шеш:      

Бірдей  негізге  келтіріп,    белгілеуін  енгіземіз, сонда

   болады. 

Енді  берілген  теңдеуді  мына  түрде  жазуға  болады.

Бұл  квадрат  теңдеудің  түбірлері    3  және  -1  сандары, яғни

  және       теңдеулерін  шешіп,  мынаны  табамыз:

    және 

Қай топтың тапсырмасы мен сұрақтары дұрыс болса сол топ  жеңімпаз болады

ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық),

Жинақтау

5мин

Семантикалық картаны толтыру   арқылы  сабақты  жинақтайды

Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа семантикалық картаны толтыру тапсырылады

 Кестедегі ережелер бойынша сабақ қорытындыланады :

    1-ші кесте              

Есіңде сақта!

 Формуласын қолданғанға оң жағындағы өрнек пен  сол жағындағы өрнектің анықталу облыстары бірдей болмағандықтан түбір жоғалуы немесе бөгде түбір шығуы мүмкін.

2-ші кесте    

Теңдеуді шешу барысында х негізі бойынша логарифмге көшсек,онда анықталу облысы тарылады да түбір жоғалуы мүмкін.

3-ші кесте   

Негізгі логорифмдік  теңбе – теңдікті қолдану кезінде оның қолдану шарттарына мән берілмесе, онда бөгде түбір шығуы мүмкін.

4-ші кесте

Көрсеткіштік логарифмдік теңдеудің екі жағын да логарифмдеу арқылы қарапайым теңдеуге келтіріп, шешеді. 

Әр топ өзара тақырыпқа қатысты  семантикалық картаны толтырып жауабын тақаға шығып қорғайды, тарауды жинақтайды

топтық (ТБ),

Бағалау

2 мин

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдарша, бағалау парақшалары

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Үй тапсырмасы:

1) үлгермегендер деңгейлік тапсырмаларды аяқтайды;

2) келесі сабақтың тірек тапсырмаларын орындау;

3) Есеп № 274 (2,4), 278(2,4), 280(2,4), 286(2,4) ;

Сканави № 7.035,  7.182,  7.183

Өзін өзі топпен бағалайды

 

Рефлексия

2 мин

  • Стикерлерді толтыру Енді «табыс» ағашын отырғызайық. (Тақтада ағаштың суреті)
  • Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл желек – экология, ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз

 

 

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну(оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады).

• Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.

 • Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.

 • Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.

Ұсынылған стикерді толтыру

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика Логарифмдік теңдеулерді шешу"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по привлечению инвестиций

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
