Бисенова
Умиткан Амировна
Маңғыстау
облысы Түпқараған ауданы
Ақшұқыр
мектеп-лицейінің
Бастауыш
сынып мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:
7 санын қосу және азайту,
Сабақтың
мақсаты: 1) Санға 7-ні қосу және азайту
тәсілдерін таныстыру. Екі амалдан тұратын өрнектермен, есептеулермен байланысты
іс-әрекеттер қолдануға үйрету.
2)
Оқушылардың ауызша есептеу,логикалық ойлау дағдыларын дамыту.
3)
Еліміздің дәстүрін сыйлайтын азаматы болып өсуге тәрбиелеу.
Сабақтың
көрнекілігі: карта, суреттер, т.б.
Сабақтың
әдісі: көрнекілік, ойын, сұрақ – жауап, т.б.
Сабақтың
түрі: саяхат сабақ
Сабақтың
барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі
1. Оқушыларды сабаққа дайындау.
2.Сабақтың мақсатымен таныстыру.
-
Балалар,біздің еліміз қалай аталады?
-
Қазақстан Республикасы.
-
Қазақстанның бас қаласы қай қала?
-
Астана қаласы.
-
Ал, біздің облысымыз қалай аталады?
-
Маңғыстау облысы деп аталады.
-
Маңғыстау облысының орталығы қай қала?
-
Ақтау қаласы.
-
Ал біздер қай ауылда орналасқан мектепте оқимыз?
-
Ақшұқыр ауылында орналасқан мектепте оқимыз.
-
Олай болса, балалар, Ақшұқыр ауылынан Ақтау қаласына саяхатқа шығамыз.
Саяхатқа шыққымыз келеді ме?
-Иә.
-
Ал біздер Ақтау қаласына жаяу барамыз ба? Немен барамыз?
-
Мектеп автобусымен барамыз.
-
Жақсы, балалар, олай болса автобусқа мініп, Ақтау қаласына бағыт алмай тұрып,
өз ауылымыздың бізге дайындаған тапсырмасы бар екен. Қанекей, бәріміз экранға
назар аударайық.
-
Берілген тапсырманың дұрыс жауабына сәйкес фигураны көтеріңдер.
II. Негізгі бөлім
1) Жаңа сабақ.
- Балалар,саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық. Бәріміз
автобусқа мініп Ақтау қаласына келдік. Ақтау қаласындағы жаңа ғимаратқа көшкен
Ш. Есенов атындағы университетке келдік. Бұл университет облысымыздағы
бірден-бір мемлекеттік жоғарғы оқу орны болып табылады.Әр түрлі салада жұмыс
жасайтын маман иелерін осы оқу орнында дайындайды.
Бұл университетке келіп, біз жаңа сабақпен танысамыз.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы - 7 санын қосу және азайту.
Сабағымыздың мақсаты:
· Санға
7-ні қосу және азайту тәсілдерін таныстыру.
· Екі
амалмен шығарылатын өрнектер мен есептерді шығару дағдыларын жетілдіру.
1. Сабақты түсіндіру (слайд бойынша)
- Балалар,экранға назар аударайық. Нелердің суретін көріп
отырмыз?
-Оқулықтардың.
-Осы математика оқулығы мен қазақ тілі оқулығының барлық санын
табу үшін,алдымен оқулықтарды бір ондыққа толтырып алуымыз қажет. Ол үшін 7
қазақ тілі оқулығына неше математика оқулығын қосамыз?
- Ол үшін 7қазақ тілі оқулығына 3 математика оқулығын қосамыз.
- Сонда неше оқулық болды?
- Он оқулық болды.
- Енді он оқулыққа қалған 4 математика оқулығын қоссақ қанша
оқулық болады?
- Барлығы 14 оқулық болады.
- Олай болса. 7-ге 7 санын қосқанда қанша болады екен?
- 14 болады.
- Енді 14 дәптерден 7 дәптерді қалай азайтамыз? Ол үшін 14
дәптерден 4 дәптерді азайтамыз. Сонда қанша дәптер қалды?
- 10 дәптер қалды.
- Енді 10 дәптерден 3 дәптерді азайтайық. Қанша дәптер қалды?
- 7 дәптер қалды.
- Олай болса, 14-тен 7 санын азайтқанда қанша болады екен?
- 7 болады.
2. Дәптермен жұмыс:
№1 тапсырманың ә бөлігін дәптерге орындату.
3. – Балалар, Ш. Есенов университетінен жаңа сабақты
түсініп,автобусқа мініп,саяхатымызды әрі қарай жалғастырамыз.
Ақтау қаласына Алматы қаласынан цирк келген екен. Циркке
барғыларың келеді ме?
-Ия
-Олай болса, циркке де аялдама жасайық.
- Балалар, осы цирк жөнінде не білеміз?
- Дұрыс балалар. Өте жақсы. Ал циркте өнер көрсететін
жануарлардың ең үлкенін білеміз бе?
- Ия. Ол –піл.
- Сол үлкен жануар пілдің бізбен ойнағысы келеді екен. Пілмен
ойнаймыз ба?
- Ойын: «Кім шапшаң?» деп аталады. Экранда көрсетілген мына
цифрлар мен таңбаларды пайдаланып, тез теңдіктер құрастыруларыңыз керек.
7 + 8 = 15 15 – 7 =8 8 + 7 =15 15 – 8 = 7
- Балалар, піл сендерге өте риза болды.
4. – Цирктен шығып,автобусымызға отырып,Ақбота ойын-сауық
орталығына барайық. Ақбота ойын – сауық орталығына барып көрдік пе?
- Ия.
- Бұл жерде, балалар, 7 санына байланысты ұғымдар туралы
әңгімелейміз. Олай болса, экранға назар аударайық.
- Балалар,7 саны қандай сан?
- 7 саны қасиетті,киелі сан. Қазақ халқында 7 санына байланысты
көптеген ұғымдар бар. Сол ұғымдарды білеміз бе?
-
«Ақбота» ойын-сауық орталығынан 7 санына байланысты ұғым алдық. Үйден тағы да 7
санына байланысты ұғымдарды үлкен кісілерден сұрап,оқып, біліп келейік.
5.
– Саяхатымызды әрі қарай жалғастырып, жаңадан бой көтерген « Ақтау» сауда
орталығына барайық. Бұл жерде болып көрдіңіздер ме?
-Бұл
сауда орталығында тағамдар,киімдер,ойыншықтар,т.б.бөлімдері бар. Олай болса,
мен сендерді екі топқа бөлемін. Бірінші топ тағамдар бөліміне барады. Тағамдар
бөлімінің өз тапсырмасы бар екен. Ол оқулығымыздағы №4 тапсырма.
Ал
екінші топ ойыншықтар бөліміне барады. Ол бөлімнің де өз тапсырмасы бар. Ол
тапсырма оқулықтағы № 5 тапсырма.
Әр
топтан бір-бір оқушыдан есептің берілгенін оқытып,слайд арқылы қысқаша шартын
түсіндіру.
Екі
топтан 2 оқушыны тақтаға шығару.шығарылған есепті тексеру.
6.
– Ақтау сауда орталығының тапсырмасын орындап тастап,саяхатымызды
жалғастырамыз.
-Балалар,
біз қайда тоқтадық?
-
Н.Жантөрин атындағы музыкалық драма театрға тоқтадық.
-Бұл
жерде не болады деп ойлайсыңдар?
-
Концерт,спектакль, әр түрлі қойылымдар.
-Дұрыс
айтасыңдар балалар. драма театрдың да бізге дайындаған тапсырмасы бар екен. Тағы
да экранға назар аударып, көрсетілген теңдіктердегі бос шаршыларды толтырайық. (Тексеру.)
7.
– Драма театрдың тапсырмасын да жақсы орындадық. Енді әрі қарай жүріп
оқушылардың шығармашылық үйіне келдік. Бұл жерде оқушылар өздерінің
шығармашылығын дамытады. Оқушылардың шығармашылық үйі де бізге тапсырма
дайындап қойған екен. Ол - оқулықтағы жасыл қоршаудағы тапсырма.
Бір
оқушыға оқыту.
-
Экранға қарайық.
-Бұл
тапсырманы да өте жақсы орындадыңдар. Оқушылардың шығармашылық үйі сендерге
риза болды.
-
Балалар, осымен біздің Ақтау қаласына саяхатымыз аяқталды. Автобусымызға мініп
мектепке келейік.
-
Балалар, саяхат сендерге ұнады ма?
- Олай болса, күнделігімізді ашып, үйге тапсырма алайық. Үйге
тапсырма №3
Бағалау.
Мадақтау.
III.Қорытынды бөлім.
-
Балалар, бүгінгі сабақта біз не үйрендік?
-
Қанекей, бәріміз экранға назар аударайық. Экранда сөзжұмбақ берілген,сол
сөзжұмбақты шешіп көрелік.
|
т
|
О
|
ғ
|
ы
|
з
|
|
ж
|
е
|
Т
|
І
|
|
|
|
А
|
л
|
п
|
ы
|
с
|
о
|
Н
|
|
1) 1 ондық – 1 бірлік
2) Киелі сан
3) 4 ондық + 2 ондық
4) 100 – 90
- Ерекше тор көзден қандай сөз шықты?
- Отан
- Отан дегенді қалай түсінеміз ?
- Туған жер, туған ел, атамекен, Қазақстан
- Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні қашан тойланады?
Осы мереке жақын арада болады екен. Балалар, Қазақстан елінің болашағы
сендерсіңдер. Олай болса, біз елімізге қандай жақсы істер жасауымыз керек?
- Туған жерді сүю, қорғау, құрметтеу – әр адамның парызы. Олай
болса, балалар, Қазақстанды сүйейік, қорғайық және
құрметтейік!