3-сынып
Пәні: Математика
Тақырыбы:
Берілген саннан бірнеше есе артық немесе кем сандар
Мақсаты:
Оқушыларға есе артық, есе кем сандарды үйрету: зейінін, жадын, математикалық
тілін дамыту; ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге баулу.
Типі: Аралас.
Көрнекілігі: сызба,
суреттер, кесте.
Әдісі:
сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі:
Сендерге
табыс тілеймін,
Жарық
пен жылу, денсаулық!
Бір
– біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру: № 6,7 52 бет
405+257
/662/ 900-568 /332/
655+246
/901/ 259+456 /715/
702-215
/487/ 800-456 /344/
909-168
/741/ 1000-649 /351/
720-409
/311/ 551+264 /815/
657+149
/806/ 602+349 /951/
ІІІ.
Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.
- Өзіндік
жұмыс. (карточкамен). Көбейтіндінің мәндерін тап
2 ∙ 2 2 ∙
3 2 ∙ 4 2 ∙ 5 2 ∙ 6 2 ∙ 7 2 ∙
8 2 ∙ 9
- Математикалық
диктант. Тек жауабын ғана жаз.
-
Қандай
сандардың көбейтіндісі 15-ке тең? (3 ∙ 5, 5 ∙ 3)
-
Егер
бірінші көбейткіш 6, екіншісі 2 болса, көбейтіндінің мәні қандай?( 6 ∙ 2 = 12)
-
2
және 6 сандарының көбейтіндінің мәні неге тең?
-
3
∙ 2 = ? (6)
-
Қандай
сандардың көбейтіндісі 10 болады? ( 2∙ 5, 5 ∙ 2)
-
Қандай
санды 2-ге көбейткенде 8 шығады? (8 : 2)
-
5
және 1 сандарының бөліндісінің мәні неге тең? (5 : 1)
ІҮ.Мақсат
қою
-
Бүгін біз балалар берілгендігіден бірнеше есе артық, есе кем сандарды өтеміз
1
тапсырма:
·
Қызыл
доптар көк доптардан неше есеге кем ?
·
Көк
доптар қызыл доптардан неше есеге артық?
·
10
санының құрамында 2-ден енше рет бар?
ІҮ.
Жаңа материалды түсіндіру:
а)
оқулықпен өз бетінше жұмыс. Оқып, есептеу.
№2тапсырма
Есепті
толықтыр және шығар
·
Сол
жақта 3 доп бар. Ал оң жақта әрқайсысы 3-тен 2 қатар доп бар. Оң жақтағы
доптар 2 есе артық. Демек сол жақтағы доптар 2 есе кем.
·
Х
санын 2 есе; 2-ге; 7 есе; 7-ге арттыр. Өрнектерді жаз
У
санын 3 есе; 3-ке; 9 есе; 9-ға кеміт. Өрнектерді жаз.
№3
тапсырма
А)
Сызбаға қарап а)тапсырманы толықтыр; Есептерді шығар және салыстыр.
АВ
кесіндінінің ұзындығы 2см. СД кесіндісі одан 2 есе артық. СД кесіндісінің
ұзындығы нешег тең?
2х2
Ә)
СД кесіндісі 4 см-ге тең . АВ кесіндісі одан 2 есе артық. АВ кесіндісінің
ұзындығы нешеге тең?
4х2
Сергіту сәті: Қолдарыңды
көтеріңдер – бір дейік.
Көп
отырып, қатты шаршап жүрмейік.
Қолды
создық, басты бұрдық – екі деп,
Қозғалыспен
әрбір адам жетіледі.
Алға,
артқа қарадық та – үш дедік.
Тағы
жаңа жаттығулар істедік.
Түсірейік
қолды төрт пен бесті айтып,
Отырайық
көңілді енді марқайтып.
№4
тапсырма
Есептерді
шығар және салыстыр.
Ү.
Түсінгендерін тексеру:
а
). Оқулық бойынша өздік жұмыс. № 5
ә)
Ауызша есеп шығару. Ұжымдық жұмыс. № 6
ҮІ.
Қорыту: Ал,
қане қазір біз санамақты есептейік.
Қасқыр
қақты қақпаны.
-Ашыңдар тез! – айтқаны.
Сол-ақ екен, лақтар–
Титтей-титтей шұнақтар
Жан-жағына жүгірді,
Жасырынып үлгерді:
Бірі– төсек астына,
Бірі– пештің қасына,
Бірі– сәкі астына,
Бірі– астына кереует,
Бірі– тапқыр керемет
Отыр күбі түбінде.
Қанша лақ бар бұл үйде?
·
Санды
0-ге бөлуге бола ма?
·
Көбейтуге
ше?
ҮІІІ.
Үйге тапсырма: 54 бет, №7 тапсырма
Бағалау