Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Математика пәнінен 6 сыныпта өткен ашық сабақ

Математика пәнінен 6 сыныпта өткен ашық сабақ

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

Пәні: Математика

Пән мұғалімі: Сейпулла Айымгүл Қайратқызы

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Екі айнамалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру

тәсілімен шешу

Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік: Екі айнамалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесіне теңдеу

құру және алмастыру тәсілімен есептер шығара білуге үйрете отыра дағды

қалыптастыру;

2) Дамытушылық: Өздігінен есептеу, ойлау қабілеттерін арттыру, пәнге

қызығушылығын, танымдық, шығармашылық белсенділіктерін дамыту;

3) Тәрбиелік: Мәдениеттілікке, сауатты жазуға, ізденімпаздық пен шапшаңдыққа

тәрбиелеу, дүниетанымын кеңейту.

Сабақтың типі: Білім мен білік дағдыны қалыптастыру

Сабақтың түрі: Сабақ – практикум, жаттықтыру сабағы

Сабақтың әдісі: Сыни тұрғысынан ойлау технологиясы

Сабақтың көрнекілігі: Тапсырмалар парағы, сөзжұмбақ,

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі

  • Оқушылармен амандасу, түгендеу

  • Оқушылардың назарларын сабаққа аудару, дайындығын тексеру.

Психологиялық тренинг

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1497

5) hello_html_4e9b9dee.gif hello_html_m25531742.gif -1 – 2,5у –у hello_html_m7c48e444.gif6

-2,5у –у = 6+1

-3,5у = 7

у = -2

х = -2 -5hello_html_75ec14db.gif

х = 8 hello_html_7c841146.gif

6) hello_html_5c59d989.gif hello_html_m38cf0d5f.gif hello_html_38f38513.gif 60 – 6у –у = 18

-6у – у = 18 – 60

- 7у = - 42

у = 6

х = 5 – 0,5 hello_html_79c0f69b.gif 6 = 5 – 3

х = 2 hello_html_6957d571.gif


1499

  1. hello_html_188ce315.gifhello_html_60e3b2a6.gifhello_html_m34363820.gifhello_html_m632c4ad1.gif

2 hello_html_66231ece.gif х= -6 – 2 · (-4) = 2

-12 – 4у + у = 0 х= 2

-3у = 12 (-2; -4)

у= -4

  1. hello_html_55d63adb.gifhello_html_37682388.gifhello_html_m444b1769.gifhello_html_4e4b4ebf.gif

3(- 4у + 23) + 5у = 27

-12у + 69 + 5у = 27

-12у + 5у = 27 – 69 х= -4 · 6 + 23 = -1

-7у = -42 х= -1

у= 6 (-1; 6)

3) hello_html_m33b3f207.gif hello_html_4354fc20.gif hello_html_m5e80146f.gif hello_html_m54e5a068.gif

hello_html_m1917c04e.gifhello_html_m5e74ac4d.gif

5х - 2·(12х - 23) = 8

5х – 24х + 46 = 8

-19х = -38 у=12 ·2 – 23 =1

х = 2 (2; 1)

  1. hello_html_m5fde8813.gifhello_html_1e68058f.gifhello_html_9ba5349.gif

hello_html_m74305d55.gif

hello_html_m72d6d9fb.gif

-105у – 295 + 3у = 11 х=-21·(-3) – 59 =63 – 59 = 4

-105у + 3у = 11 + 295 х= 4

-102у = 306

у= -3 (4; -3)

  • Жарайсыңдар балалар!

  • Үй тапсырмасын тексеріп алсақ сабағымызды есептер шығару бөлімімен жалғастырайық.

ІІІ. Есептер шығару

  1. «Кім есепке жүйрік» сайысы

1498

  1. hello_html_64bbe580.gifhello_html_m22d17a4e.gifhello_html_m7816ef65.gif

4·(у + 3) + 3у = 5

4у + 12 + 3у = 5

7у = 5 – 12 х= -1 + 3 = 2

7у = -7у х= 2

у= -1 (2; -1)

  1. hello_html_m55b3eec1.gifhello_html_64c62867.gif

5у + 35 – 3у = 1

2у = 1 – 35 х = -17 + 7 = -10

у= -34 : 2 х = -10

у= -17 (-10; -17)

  1. hello_html_m77c13689.gifhello_html_5c24e7a9.gifhello_html_7ad5bd7c.gif

6х + 5·(-2х -2) = 6

6х -10х -10 = 6 у= -2 · (-4) – 2 =6

-4х = 6 + 10 у=6

х = -4 (-4; 6)

1500

  1. hello_html_m459b7311.gifhello_html_608d10c3.gif

58 – у – у = 8

-2у = 8 – 58 х = 58 – 25 = 33

-2у = 50 х = 33

у= 25 (33; 25)

1501

  1. hello_html_a7f1a4e.gifhello_html_4f41194c.gifhello_html_m2bdf244.gif

5·(13000 - у) – 4у = 15500

65000 – 5у -4у = 15500

-9у = 15500 – 65000 х= 13000 – 5500 = 7500

-9у = -49500

у= 5500 Жауабы: 7500 және 5500

  1. «Кім тапқыр» сайысы

1-кезең. Мына нүктелерді координаталық жазықтықта белгілеңдер: А(-2; -2), С(3; 3), Т(-2; 3), А(3; -4), Н(2; -3), А(2; 4).

2-кезең. Мына нүктелерді координаталық жазықтықта белгілеңдер: А(1;1), Л(2; -3), М(2; 2), А(2; -4), Т(-3; -4), Ы(-2; 4).

3-кезең. Математикалық сөзжұмбақ шешу


1

2

3

4

5

1

У


П

Ә


2


А


М

І

3

Ш


Н



4

К

Б

Й

Л

Ұ

5


И


Ғ

Қ

1 сөз – (2; 2), (4; 2), (2; 2), (3; 4) АБАЙ

2 сөз – (3; 1), (1; 1), (1; 3), (1; 4), (2; 5), (3; 3) ПУШКИН

3 сөз – (1; 3), (4; 1), (4; 2), (1; 3), (5; 2) ШӘМШІ
ІV. Үйге тапсырма беру

1502; № 1504

  • Үйге берілген тапсырма түсінікті ме? Орындап келеміз.

V. Қорытындылау. Бағалау

3. «Логика» сайысы

Сергіту сәті: Оқушыларға ауызша логикалық сұрақтар қойылып, шешімдері сұралады.

  1. Бірнеше үйрек ұшып келеді. Біреуі алдында, екеуі артында, екеуі алдында, біреуі артында, біреуі екеуінің арасында. Қанша үйрек ұшып келеді? (3 үйрек)

  2. Екі санның қосындысы 8-ге тең, айырмасы 2-ге, көбейтіндісі 15-ке тең.

Ол қандай сан? (5;3)

  1. Бір үйде тұрады екен 50 батыр, үй сыртына сүйкенсе-ақ өліп жатыр? (Бұл сіріңке)

  2. 12-ні 10 есе арттыр (120)

  3. Қандай сандардың жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр болады? (4)

  4. 360 санын 10 есе кеміт (36)

  5. Бір жазықтықта жататын, бір – бірімен қиылысапайтын түзулер (параллель)

  6. Бір жазықтықта жатпайтын, бір – бірімен қиылыспайтын түзулер (айқас)

  7. Саны бар мақал айтыңдар

  8. Ағаштың бес бұтағында бес торғай. Әр торғайға қарсы төрт торғайдан қонақтаса, сонда ағаш бұтағында барлығы неше торғай қонақтап отыр? (9 торғай)


  • Міне балалар бүгінгі сабақта өз білімімізді ортаға салып бірнеше жаттығуларды орындадық. «Білімді мыңды жығар...» дегендей ойы озық, шапшаң оқушылар бар екенін көрсеттіңдер.



Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:

Автор
Дата добавления 24.12.2015
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров125
Номер материала ДВ-283710
Получить свидетельство о публикации