Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / Математика сабақ жоспары 3 сынып

Математика сабақ жоспары 3 сынып



57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_m296b3ca6.gifhello_html_m282107c5.gifhello_html_m38e0d27b.gifhello_html_m2eb3c775.gifhello_html_m296b3ca6.gifhello_html_m282107c5.gifhello_html_m38e0d27b.gifhello_html_m2eb3c775.gifhello_html_m2eb3c775.gifhello_html_m38e0d27b.gifhello_html_m296b3ca6.gifhello_html_m282107c5.gif

12.01.16ж.Тақырыбы: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті

Мақсаты: а)Оқушылардың көбейту және бөлу, көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті жағдайындағы білімдерін кеңейту; ә) оқушылардың ақыл-ойын шығармашылық қабілеттерін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. Танымдылыққа, ізденімпаздыққа баулу. Оқушылардың таза, көркем жазуын қалыптастыру.б)оқушылардың өз ойын толық дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке баулау. Достық қарым-қатынас, ұжымдық іс-әрекет тәрбиесін беру.

Сабақтың түрі: саяхат сабағы: Типі: жаңа білімді дамыту.

Әдіс-тәсілі: көрсету, түсіндіру, құрастыру, сұрақ-жауап, ойын, көрнекілік.

Көрнекілігі: суреттер, алма ағашы, үлестірмелі таратпалар

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту.

II.Үй тапсырмасын тексеріп бағалау. Математикалық диктант.

III. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті. Суретпен жұмыс.

1. 5х4=20 4х5=20 Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді. Бұл -көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.

2.Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, нәтижені тап:

90х2= 180 2х90= 180 20х7=140 7 х20=140

3х50= 150 50 х3=150

3.Топпен орындау.602+198= 800 501-486= 15

416+386= 802 402-296= 106 512+399=911 367-188= 179 482-193=289

Есеп4.а) Шешуі: (12+9):7= 3 Жауабы: 3 себет керек болды.

5. Теңдеуді шеш. Өзіндік жұмыс.

6.Қалдықпен бөлуді орында және тексеріп көр:

34:4= 8/қалд.2/ 19:2= 9/қалд.1/

15:6= 2/қалд.3/ 27:4= 6/қалд.3/

68:8= 8/қалд.4/ 75:9= 8/қалд.3/

7.Топпен жұмыс. IY.Сергіту. Ойын: Көбелек қуу.

Y.Бекіту. Топшамамен жұмыс.

YI.Үйге тапсырма: Есеп 4/ә/

13.01.16ж.Тақырыбы: Көбейтудің терімділік, үлестірімділік қасиеті

Мақсаты: а)Оқушылардың көбейту және бөлу, көбейтудің қасиеттер і жағдайындағы білімдерін кеңейту; ә) оқушылардың ақыл-ойын шығармашылық қабілеттерін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. Танымдылыққа, ізденімпаздыққа баулу. Оқушылардың таза, көркем жазуын қалыптастыру.б)оқушылардың өз ойын толық дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке баулау. Достық қарым-қатынас, ұжымдық іс-әрекет тәрбиесін беру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілі: көрсету, түсіндіру, құрастыру, сұрақ-жауап, ойын, көрнекілік.

Көрнекілігі: суреттер, алма ағашы, үлестірмелі таратпалар

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту.

II.Үй тапсырмасын тексеріп бағалау. Математикалық диктант.

III. Көбейтудің терімділік, үлестірімділік қасиеті . Суретпен жұмыс.

1. Ауызша орындау.

2.Көбейтудің терімділік қасиетін пайдаланып, нәтижені тап:

(3. 2) . 4= 6. 4=24(шаршы) 3. (2. 4) =3.8= 24 (шаршы)

а)2+4+2+4= (2+2)+(4+4)= 12 2х2+4х2= 12

Қорытынды. Көршілес көбейткіштерді олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады. Бұл көбейтудің терімділік қасиеті.

3.Тақтаға орындау. №3. (5см+3см) х2 = 16см

5смх2+3смх2 = 16см

5. 3. 2. 10= (3. 2) . 10= 60 3. (2х10) = 60

6 . Теңдеуді шеш. Өзіндік жұмыс.

сх7= 490 с = 490:7 с = 70 70х7= 490 490= 490

490:а =70 а = 490:70 а = 7 490: 7 = 70 70 = 70

630:х = 7 х = 630:7 х = 90 630: 90 = 7 7 = 7

7.Тақтаға шығару.

16. 2 = 20+12 = 32 32:2= 10+6= 16 IY.Сергіту. Ойын: Көбелек қуу.

10 6 20 12

Y.Бекіту. Топшамамен жұмыс. YI.Үйге тапсырма:№6 7бет.

14.01.16ж. Сабақтың тақырыбы :Өзіндік жұмыс.

Сабақтың мақсаты: а) :оқушылардың алған білімдерін пысықтауға өзіндік жұмыс жасату..

ә) оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, өз бетімен есеп шығара білуге дағдыландыру.

б) математикалық сауаттылыққа, тапқырлыққа , ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрсету,

Сабақтың түрі: пысықтау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: өзіндік жұмысы кітабы

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды сабаққа даярлау. Психологиялық дайындық.

II. Дәптерлерін үлестіріп беріп , өзіндік жұмыс болатынын хабарлау.

III. Өзіндік жұмыс.

1 – нұсқа. 2 – нұсқа.

1.Есепте 1.Есепте

623+478= 478+257=

569-357= 856-342=

2.Есепті шығар. 2.Есепті шығар.

3. Теңдеуді шеш. 3. Теңдеуді шеш.

х.5= 25+15 4. х = 14+14

х.:7= 30-24 360:х = 45+45

4. Қосындыны көбейтумен алмастыр 4. Қосындыны көбейтумен алмастыр

5+5+5 7+7+7+7

9+9+9+9+9 8+8+8+8

5. Көбейтудің заңдарын пайдаланып есепте. 5. Көбейтудің заңдарын пайдаланып есепте.

(9 . 2) . 5= 5. (2 . 7) =

3 .5 .6 .2= 4. 2 .7. 5=

I Y.Сергіту.

Y. Дәптерлерін жинап алу.

Логикалық есептер.



15.01.16ж.Тақырыбы: Қайталау. Амалдардың қасиеті

Мақсаты: а)оқушылардың көбейту және бөлу, көбейтудің қасиеттер і жағдайындағы білімдерін кеңейту; ә) оқушылардың ақыл-ойын шығармашылық қабілеттерін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. Танымдылыққа, ізденімпаздыққа баулу. Оқушылардың таза, көркем жазуын қалыптастыру.б)оқушылардың өз ойын толық дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке баулау. Достық қарым-қатынас, ұжымдық іс-әрекет тәрбиесін беру.

Сабақтың түрі: пысықтау сабақ

Әдіс-тәсілі: көрсету, сұрақ-жауап, ойын, көрнекілік.

Көрнекілігі: суреттер, алма ағашы, үлестірмелі таратпалар

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту.

II.Үй тапсырмасын тексеріп бағалау. Математикалық диктант.

III. Қайталау. Амалдардың қасиеті.

1. Қабырғасы 3см шаршының периметрін әр түрлі тәсілмен тап.

2.ЕД кесіндісінің ұзындығын әр түрлі тәсілмен тап.

Көршілес көбейткіштерді олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады. Бұл көбейтудің терімділік қасиеті.

3.Тақтаға орындау.

5. 3. 2. 10= (3. 2) . 10= 60 3. (2х10) = 60

4.Ауызша орындау.

Есеп5.

6 . Теңдеуді шеш. Өзіндік жұмыс.

сх6= 540 с = 540:6 с = 90 90х6= 5 40 540= 540

540:а =60 а = 540:60 а = 9 540: 9 = 60 60 = 60

7.Тақтаға шығару.

18. 2 = 20+16 = 36 38:2= 10+9= 19

10 8 20 18

IY.Сергіту. Ойын: Көбелек қуу.

Y.Бекіту. Топшамамен жұмыс.

YI.Үйге тапсырма:№6 /3/

18.01.16ж.Сабақтың тақырыбы: Санның квадраты және кубы.
Сабақтың мақсаты: а) оқушыларға санның квадраты және кубын табуды үйрету, кестелік көбейту мен бөлу жайлы білімдерін тиянақтау.ә)ауызша, жазбаша есептеулер арқылы логикасын дамыту, қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдау.б) шапшаңдыққа, ізденуге, сауатты есептеп жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі:тапсырма жазылған қағаздар, топшама, оқулық
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Бір-біріне сәттілік тілеу.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау. Бәйге ойынын ойнату арқылы үй тапсырмасын тексеру.
а/ Қандай санның көбейтіндісі 18-ге тең?
ә/ Бір тәулікте 24 сағат бар? Тәуліктің жартысы неше сағат болады?
б/ Ұзындығы 4см, ені 3см тік төртбұрыштың периметрі тап
а/ Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз не?
ә/ Терімділік қасиеті дегеніміз не?
б/ Көбейтудің үлестірімділік қасиетін айт.
ІІІ. Санның квадраты және кубы.

Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін көбейткіштің квадратымен алмастыруға болады.
Бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісін көбейткіштің кубымен алмастыруға болады.

1. Жұппен жұмыс

а) 3+3= 6 3х3 =9 ә) 3+3+3= 9 3х3х3= 27
№2.Тақтаға орындау.

3.3= 9 32 = 9
№3.3 саны көбейткіш ретінде неше рет алынған.

3х3х3= 33 3х3х3= 27 33 = 27

4. Топпен жұмыс.

а)4х4 = 16; 6х6х6 = 216; 5х5 =25; 7х7х7 = 343; 4х5 = 20; 6х6х7= 252

ә) 82 =64 43 = 64 92 = 81 53 = 125 72= 49 63 = 216

02 = 0 13 = 1 103 = 1000

Есеп 5.Шешуі:10х5-4х5= 30 Жауабы: 30 отырғызылмаған көшет қалды

6. Теңдеуді шешу. Жұппен орындау.

8.Өз бетімен орындау.

ІҮ. Сергіту. Ойын: Қай топ жылдам?

Ү. Қорытынды:топшамамен жұмыс.

YI.Оқушылардың білімдерін бағалау. Үйге тапсырма:№ 7 12 бет

19.01.16ж.Сабақтың тақырыбы: Санның квадраты және кубы.
Сабақтың мақсаты: а) оқушыларға санның квадраты және кубын табуды үйрету, кестелік көбейту мен бөлу жайлы білімдерін тиянақтау.ә)ауызша, жазбаша есептеулер арқылы логикасын дамыту, қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдау.б) шапшаңдыққа, ізденуге, сауатты есептеп жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі:тапсырма жазылған қағаздар, топшама, оқулық
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Бір-біріне сәттілік тілеу.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау. Көркем жазу.

ІІІ. Санның квадраты және кубы.

Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін көбейткіштің квадратымен алмастыруға болады.
Бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісін көбейткіштің кубымен алмастыруға болады.

ІҮ. Сергіту. Ойын: Қай топ жылдам?

Ү. Қорытынды:топшамамен жұмыс.

YI.Оқушылардың білімдерін бағалау. Үйге тапсырма:№ 7 12 бет





























20.01.16ж.Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты: а)оқушылардың көбейту және бөлу, көбейтудің қасиеттері және санның квадраты мен кубы жағдайындағы білімдерін кеңейту; ә) оқушылардың ақыл-ойын шығармашылық қабілеттерін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. Танымдылыққа, ізденімпаздыққа баулу. Оқушылардың таза, көркем жазуын қалыптастыру.б)оқушылардың өз ойын толық дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке баулау. Достық қарым-қатынас, ұжымдық іс-әрекет тәрбиесін беру.

Сабақтың түрі: пысықтау сабақ Әдіс-тәсілі: көрсету, сұрақ-жауап, ойын, көрнекілік.

Көрнекілігі: суреттер, алма ағашы, үлестірмелі таратпалар

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту.

II.Үй тапсырмасын тексеріп бағалау. Математикалық диктант.

III. Қайталау. №1. Әр түрлі тәсілмен шығар:

2*3*5= (2*3)*5=30 2*3*5= 2*(3*5)= 30 (3*2)*8= 48 3*(2*8)= 48

2.Көбейтіндінің мәнін екі тәсілмен тап.

3.Тақтаға орындау. Санның квадратын есепте:

92 =81 82= 64 62= 36 72 = 49

9*9= 81 8*8=64 6*6=36 7*7= 49

4. Санның кубын есепте:

2*2*2=8 3*3*3= 27 10*10*10= 1000 1*1*1=1

5. Суретті пайдаланып, өрнектерге сәйкес есептер құрастыр.

6 . Теңдеуді шеш. Өзіндік жұмыс.

с*6= 420 с = 420:6 с = 70 70*6= 5 40 420= 420

х*4= 280 х= 280: 4 х = 70 70*4=280 280=280

7.Тақтаға шығару.

13. 3 = 30+9 = 39 39:3= 10+3= 13 №8. Периметр мен ауданды табу.

10 3 30 9

IY.Сергіту. Ойын: Кім шапшаң? Қошақанға көмектесу..

Y.Бекіту. Топшамамен жұмыс.

YI.Үйге тапсырма:№6 /3/

21.01.16ж.Сабақтың   тақырыбы:   Қосындыны  санға  көбейту.

Сабақтың   мақсаты:а) көбейтудің  қасиеттерін  есепті  шығару  барысында  қолдану  жолдарын  пысықтау.ә)есепті  шығару  және  түрлендіру,  ауызша  және  жазбаша  есептеу дағдыларын  дамыту.б)балаларды  білімділікке,  адамгершілікке,  жолдастық  қарым-қатынасқа    тәрбиелеу.

Сабақтың   типі: оқушылардың  жаңа  білімді  меңгеру  сабағы.

Сабақтың  түрі:  жаңа  сабақ.

Әдіс-тәсілдері:  түсіндіру,  сұрақ-жауап, көрнекілік  көрсету ‚  практикалық  іс–әрекет

Көрнекілік:  «көбейтудің  қасиеттері»  кестесі.

Сабақтың   барысы: I. Ұйымдастыру  кезеңі:

II.Үй   тапсырмасын   тексеру:Ауызша есептеулер. Көркем жазу.

III.Жаңа  сабақ: Қосындыны  санға  көбейту.Көбейту амалының  әр  түрлі  қасиеттері:

 5×3=3×5=15     6×4=4×6=24       Көбейтудің      ауыстырымдылық қасиеті

(3×2)×4=6×4=24      3×(2×4)=3×8=24  Көбейтудің  терімділік  қасиеті

(2+4)×2=2×2+4×2=12    (3+5)×2=3×2+5×2=16    Көбейтудің  қосуға  қатысты үлестірімділік     қасиеті

1.Әр түрлі тәсілмен есептеп  тап. 1тәсіл.(3+4)*2= 14 2 тәсіл. 3*2+4*2= 14cм

Есеп 2.Әр түрлі тәсілмен шығар.1)(5+4)*6= 54/кітап / 2) 5*6+4*6= 54(к)

3.Өрнектің мәндерін табу.

(14+36)*5= 250 (27+73)*8= 800

(10+70)*4= 320 (10+20)*6= 180

5*2+5*3= (2+3)*5= 25 7*3+7*4= (3+4)*7= 49

6*4+5*6= 54 8*4+4*8= 64

4. Кесінді сызу. №5.Өз бетімен шығару.

6. 1) 1дм2см = 12см 93дм= 9м3дм

17см=1дм7см 68см= 6дм8см

IY.Сергіту. Ойын: Алма жинау.№7. Өз бетімен орындау.

Y.Бекіту. Өзіндік жұмыс. YI.Үйге :№6/2/

22.01.16ж. Тақырыбы: Қайталау. Қосындыны санға көбейту.

Мақсаты:а) қосындыны санға көбейтудің әр түрлі жағдайлары жайлы оқушылардың білімдерін пысықтау, есеп шығара білуге баулу; ә) олардың логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетінше жұмыс істеу, есте сақтау дағдыларын дамыту; б)тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: слайдтар, интерактивті тақта,топшама, аңдар суреті.

Түрі. ойын Типі: қайталау Әдісі: жеке, өзіндік, жұптық, ой қозғау жұмыстары

Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі II. Психологиялық дайындық

Әр тапсырмадан кейін өз-өзінді бағалау кезінде белгі алып отырасыңдар.

Қызыл дөңгелек – «5» Жасыл дөңгелек – «4» Көк дөңгелек - « 3 »

III. Үй жұмысын тексеру.Көркем жазу.

IY. Қайталау. Қосындыны санға көбейту... «Саяхатқа шығайық» ойыны

- Балалар алдымызда не көрініп тұр?

- Иә, орман. Осы орманда қандай аңдар мекендейді, ашып көрейік.

- Тиін. Тиін туралы не білеміз? Тиіннің тапсырмасын қарайық:

Ауызша есептеу. Слайд Тиімді тәсілмен есептеп мәнін тап Топпен жұмыс.

3 * 2 * 10 (4 + 6) * 7 (8 + 5) * 3 5 * 2 * 9

3 * 4 * 10 (10 + 7) * 4 5 * 2 * 9

Тақтамен жұмыс. Есеп 1. Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.

А)1 сағ – 15 мин және 5 мин 3 сағ - ? мин

1 – тәсіл:1. Неше мин 1 сағатты жөндйді? 1)15 + 3 = 18(мин) – 1 сағ жөндейді

2.3 сағатты қанша уақыт жөндейді? 2) 3 * 18 = 54(мин) – 3 сағ

2-тәсіл: (15 + 3)*3 = 54(мин) 3 тәсіл: 15 * 3 + 3 * 3 =54()мин

Ә) 1 күні – 4 тағадан – 9 атқа 2 күні – 4 тағадан – 8 атқа

Барлығы - ? таға 1 – тәсіл: 9 + 8 = 17(таға) 17 * 4 = 68(таға)

2 – тәсіл : (9 + 8) * 4 = 68 (таға) 3 – тәсіл: 9 * 4 + 8 * 4=68 (таға)

. Қоян туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды?(көжек)

Қоянның тапсырмасы: № 2 .а) Өрнектің мәндерін тап:Тақтаға шығару.

(10 + 80) * 5 (13 + 27) * 4 (100 + 80) * 5 (100 + 70) * 4

(24 + 6) * 2 (12 + 18) * 3 (400 + 60) * 2 (200 + 80) * 3

ә) Көбейтінділерді қосындылармен алмастыр:

5 * (4 + 2) 6 * (3 + 2) (40 + 20) * 5 (30 + 20) * 6

(7 + 3) * 5 (8 + 2) * 4 5 * (70 + 30) 4 * (80 + 20)

Y.Сергіту сәті:Ойын: Көбелек қуу.

. Түлкі туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайда? (түлкішек)

Түлкінің тапсырмасы. Ауызша жұмыс. №3. Сұрақтарға жауап бер: Слайд

Тік төртбұрыштың ұзындығы Тік төртбұрыштың ені

Тік төртбұрыштың ауданы Тік төртбұрыштың периметрі

. Қасқыр туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды?(Бөлтірік) Қасқырдың тапсырмасы: Карточкамен жұмыс . №4.

  1. Жұп: Өсу ретімен орналастыр:

2 – жұп: Амалдарды орында: 24 + 6 * 8 – 45 : 5 6 * 4 : 3 : 2 * 6

3 – жұп: Амалдарды орында: 48 : 6 : 2 * 6 : 3 * 2 36 : 4 + 5 * 5 – 12 + 6 * 7

4 – жұп: Амалдарды орында: 78 – 5 * 4 + 7 * 7 9 * 6 – 3 * 6 + 19 – 27 : 9

.Аю туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды? (қонжық)

Аюдың тапсырмасы: №6. Теңдеулерді шеш:Топпен жұмыс.

с*4= 200 с*4= 320 200:а= 40

YI. Логикалық есеп «Қасқыр мен түлкі»

Қасқыр мен түлкі балық аулайды. Екеуі бөліп жемекші болып қасқыр түлкіге «Сен маған қарағанда есепті жақсы шығарасың ғой, балықты сен бөлсейші»,- деді. Сонда қу түлкі қасқырдың аңқаулығын, есеп шығара алмайтынын пайдаланып, былай бөліпті.

1 – еуі саған, 2 – еуі маған 3 – еуі саған, 4 – еуі маған5 – еуі саған, 6 – еуі маған.

Қасқыр-9,түлкі - 12 Сонда олардың әрқайсысына неше балықтан тиген?

7. Тақтаға шығару. YII. Бағалау, үй тапсырмасын беру №5 – 39 бет.

YIII. Қорытындылау.Енді, балалар аңдарға көмектесіп бәріміз топпен мына есептерді шешейік. 23 :3 25 :6 69 :8 37:9 38 : 4 85 :8

25.01.16ж. Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты:а) қосындыны санға көбейтудің әр түрлі жағдайлары жайлы оқушылардың білімдерін пысықтау, есеп шығара білуге баулу; ә) олардың логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетінше жұмыс істеу, есте сақтау дағдыларын дамыту; б)тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, шапшандыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: слайдтар, интерактивті тақта,топшама, аңдар суреті.

Түрі. ойын Типі: қайталау Әдісі: жеке, өзіндік, жұптық, ой қозғау жұмыстары Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі II. Психологиялық дайындық

Әр тапсырмадан кейін өз-өзінді бағалау кезінде белгі алып отырасыңдар.

Қызыл дөңгелек – «5» Жасыл дөңгелек – «4» Көк дөңгелек - « 3 »

II. Үй жұмысын тексеру.Көркем жазу. III. Қайталау. «Саяхатқа шығайық» ойыны

- Балалар алдымызда не көрініп тұр?- Иә, орман. Осы орманда қандай аңдар мекендейді, ашып көрейік. - Тиіннің тапсырмасын қарайық:

Тақтамен жұмыс. Есеп 1. Есепті әр түрлі тәсілмен шығар. Шешуі:(90+10)*6= 600 90*6+10*6= 600Жауабы: барлығы 600әшекейлік бұйым дайындайды.

Қоянның тапсырмасы: № 3 .а) Өрнектің мәндерін тап:Тақтаға шығару.

ә) Қосындыларды көбейтінділермен алмастыр:

400*2+100*2= 1000 (400+100) *2= 1000 (100+200) *3= 900

IY.Сергіту сәті:Ойын: Көбелек қуу.

. Түлкі туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайда? (түлкішек)

Түлкінің тапсырмасы. №4.Өрнек құр және мәнін тап.

Қасқырдың тапсырмасы: Карточкамен жұмыс . №5. Тиісті амал таңбаларын қой:

4*8+9= 41 7*5+25= 60 63:7:3=3 69+11+20=100 27:3*5= 45 (66-30):6=6

Аюдың тапсырмасы: №6. Топпен жұмыс.

Y. Логикалық есеп «Қасқыр мен түлкі» Қасқыр мен түлкі балық аулайды. Екеуі бөліп жемекші болып қасқыр түлкіге «Сен маған қарағанда есепті жақсы шығарасың ғой, балықты сен бөлсейші»,- деді. Сонда қу түлкі қасқырдың аңқаулығын, есеп шығара алмайтынын пайдаланып, былай бөліпті.1 – еуі саған, 2 – еуі маған 3 – еуі саған, 4 – еуі маған5 – еуі саған, 6 – еуі маған. Қасқыр-9,түлкі - 12 Сонда олардың әрқайсысына неше балықтан тиген? №7. Тақтаға шығару. YI. Бағалау.

YII. Қорытындылау.Енді, балалар аңдарға көмектесіп бәріміз топпен мына есептерді шешейік. 23 :3 25 :6 69 :8 37:9 38 : 4 85 :8 Үйге тапсырма: Есеп 2 – 40 бет.



26.01.16ж.Сабақтың тақырыбы:Қайталау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Түрлі ойындар ойнату арқылы көбейткіштерді санға көбейту, қосындыны санға көбейту тәсілдерін пысықтауға жағдай туғызу.

Дамытушылық: логикалық ойлау қабілетін, оқушының белсенділігін арттыру, өзін-өзі бақылауы, бағалауды үйрету.

Тәрбиелік: интербелсенді тақтамен жұмыс жасау арқылы білімге деген қызығушылығын арттыру, оқушыларды шапшаңдыққа, өздігінен жұмыс істеуге,

Сабақтың түрі: пысықтау.

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, карташалар, электрондық оқулық.

Сабақтың барысы.І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық тренинг .

ІІ. Өтілген тақырыпты қайталау.

—         Көбейтудің қандай қасиеттері бар?

—         Көбейтудің терімділік қасиеті дегеніміз не?

—         Көбейтудің үлестірімділік қасиеті дегеніміз не?

Тақтаға жазылған есептерді шығару:

 6 х 2 х 5 = ;  ( 3 + 5 ) х 6 = 3 * 3 * 2 / 3 * 4 / 8= 2 * 6 / 4 *7 / 3 * 6 =

Электрондық оқулықпен жұмыс.

ІІІ. Жаңа сабақ: Қайталау.

21 ғасырды Елбасымыз Нұрсұлтан Назарбаев  білім кезеңі деп белгілеген. Білімге көп назар аударылған.Өйткені еліміздің даму деңгейі біліммен өлшенеді. Мемелекеттің негізгі тірегі – білімді, білікті, дарынды адамдар.Олай болса, еліміздің экономикасын көтеруге бар күшімізді жұмсайық! Болашаққа қадам жасау күнделікті сабақ үстінде алған білімдеріңнен басталады.

Бүгінгі сабағымызда “Білім шыңына” көтерілуіміз керек. Оған көтерілу үшін тапсырмаларды орындау керекпіз. 

1.Тақтаға шығару.

Есеп2 .Кестені пайдаланып , есептер құрастыр және шығар.

3. а)Үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектердің мәндерін тап:

(50+3)*2= 50*2+3*2= 106

90*9+9*1= 819

ә) Өз бетімен орындау.

4. Көбейтінділерді қосындылармен алмастыр:

200*5+200*0= 1000 300*1+300*2 = 900

50*9+50*3 = 600 5*60+3*60 = 480

IYСергіту сәті. Орнымыздан тұрайық, Алақанды соғайық.

Бір отырып, бір тұрып, Сәл демалып алайық! 

5. Топпен жұмыс.Суретке қарап , үлестерді салыстыр:

6.Теңдеуді шеш:

с*3= 270 c= 270:3 с = 90 90*3 = 270 270 = 270

с*4 = 160 с = 160:4 с = 40 40*4 = 160 160 = 160

270:а= 30 а = 270:30 а = 9 270:9= 30 30 = 30

Өзіндік жұмыс.

Y. Қорытынды.

Біз бүгін біліміміздің арқасында “білім шыңына”көтерілдік.Білім – қолдағы шырақ. Ендеше, шырақтарың әрқашан нұрын шашсын!

 ҮI.Бағалау.

ҮII. Рефлексия.





27.01.16ж.Сабақтың тақырыбы:Қайталау.

Сабақтың мақсаты:а)Түрлі ойындар ойнату арқылы көбейткіштерді санға көбейту, қосындыны санға көбейту тәсілдерін пысықтауға жағдай туғызу.ә)логикалық ойлау қабілетін, оқушының белсенділігін арттыру, өзін-өзі бақылауы, бағалауды үйрету;б) білімге деген қызығушылығын арттыру, оқушыларды шапшаңдыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: ойын сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: карташалар, оқулық, көбелектер.

Сабақтың барысы.І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық тренинг .

ІІ. Өтілген тақырыпты қайталау.

- Көбейтудің қандай қасиеттері бар?

-Көбейтудің терімділік қасиеті дегеніміз не?

-Көбейтудің үлестірімділік қасиеті дегеніміз не?

Тақтаға жазылған есептерді шығару:  

6 х 2 х 5 = ;  ( 3 + 5 ) х 6 = 3 * 3 * 2 / 3 * 4 / 8= 2 * 6 / 4 *7 / 3 * 6 =

ІІІ. Жаңа сабақ: Қайталау.

Балалар бізге құстар қонаққа келген екен. Мына құстар да бізге сәттілік тілеп тұрған сияқты. Олай болса, бүгінгі сендердің білімдеріңді сынап, тапсырма әкелетін, бағалайтын – құстар болмақ. Сабақ соңында бұл құстар қандай құстар екенін айтасыңдар.

Бізге қонаққа келген не екен? Қарлығаш. Ол қандай құс? Ол – адамның досы. Әкелген тапсырмасын көрейік.

Есеп 1.Тақтаға шығару. Ш: (75+100):5= 35

Ж: әр үстелге 35 қонақ отырды. Қарлығаш риза .

2. Көкектің тапсырмасы. Өрнектердің мәндерін қолайлы тәсілмен тап:

300*3+4*3= 912 100*7+7*7= 749 400*2+3*2= 806 20*2+3*2= 46

30*4+4*4= 136 20*7+7*7 = 189 200*2+4*2 = 408

ә) 26-х-5 х =0, 5, 10, 15, 20

26-0-5= 21

26-5-5=16

26-10-5=11

26-15-5=6

3. Келесі қандай құс?

Ұзын сирақ тырналар;Салыстыр.

(200+70)х3*(200+8)х3

(200+70)х3*(70+8)х3

4. - Үйрек тапсырмасы: Тақтаға шығару.

5. Аққу. Өрнектің мәнін тап.

(64+8):(235-226)+7*6+(49+51)= 150

IYСергіту сәті. Орнымыздан тұрайық, Алақанды соғайық.

Бір отырып, бір тұрып, Сәл демалып алайық! 

Өзіндік жұмыс.

Y. Қорытынды.

Біз бүгін біліміміздің арқасында “білім шыңына”көтерілдік.Білім – қолдағы шырақ. Ендеше, шырақтарың әрқашан нұрын шашсын!

 ҮI.Бағалау.

ҮII. Рефлексия.Үйге: 44бет №6

28.01.16ж.Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу.

Сабақтың мақсаты:а)Қосындыны санға бөлу тәсілін меңгерту, есептерді әртүрлі тәсілмен шығарту.ә)Логикалық ойлау қабілетін, оқушының белсенділігін, түрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық, іскерлік қабілеттерін артттыру. Математикалық тілін, сөздік қорын дамыту, байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру.б)Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: интер. тақта,кітап, тақта, бор, сызғыш, қиықшалар.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, есептеу.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық

II.Үй тапсырмасын тексеру. Ауызша есептеулер.Көркем жазу.

ІІІ. Жаңа сабақ: Қосындыны санға бөлу.

Өткен сабақта қосындыны санға көбейтуге есептер шығардық.Бүгін қосындыны санға бөлуге есептер шығарамыз. Балалар бізге құстар қонаққа келген екен. Мына құстар да бізге сәттілік тілеп тұрған сияқты. Олай болса, бүгінгі сендердің білімдеріңді сынап, тапсырма әкелетін, бағалайтын – құстар болмақ. Сабақ соңында бұл құстар қандай құстар екенін айтасыңдар.

Бізге қонаққа келген не екен? №1. Торғай.Ол қандай құс? Ол – адамның досы. Әкелген тапсырмасын көрейік. Сызбамен жұмыс. (6+4):2=10:2=5 Бұл бірінші тәсіл. Алдымен қосындының мәнін есептеп, содан кейін оны санға бөлеміз. 6:2+4:2=5 Бұл екінші тәсіл. Қосылғыштардың әрқайсысын санға бөліп, алынған нәтижені қосу.Ендеше, (6+4):2 = 6:2+4:2

Аққудың тапсырмасы. Есеп 2.а)Шешуі: (24+32):4= 24:4+32:4= 14

Жауабы:әр сыныпқа 14 партадан берілді.

Шымшық тапсырмасы: №3.Өрнектердің мәндерін тап:

а)(8+6):2= 7 `(10+15):5=5 (28+24):4= 13

(6+9):3= 5 (10+18):2= 14 (36+18):6= 9

Өзіндік жұмыс. IV. Сергіту.Электронды оқулықпен жұмыс.

Үйрек тапсырмасы:№3ә)

Қаз тапсырмасы: №5.Р= 20см Шаршының қабырғасы 5см. S= 5*5= 25см2

Сабақты бекіту..Кел , ойланайық! Сұраққа жауап: Дұрыс жауапқа қолдарыңды екі рет шапалақтайсыңдар, қате жауапқа аяқтарыңды жерге екі рет ұрасыңдар.1.Бес жерде тоғызым қырық. 2. Бес жүзге бес жүзді бөлсем нөл.3.Елуге елуді қоссам жүз он.4.Абайдың әкесі – Құнанбай.5.Мамыр — қыс айы.6.16-желтоқсан жаңа жыл.7.Бір минутта 60 секунд бар.8.Бір тәулікте 25 сағат бар. 9.Тіктөртбұрыштың периметрін табу үшін азайтамыз.

V. Тест. YI.Үйге тапсырма:46 бет № 6

29.01.16ж.Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу.

Сабақтың мақсаты:а)Қосындыны санға бөлу тәсілін меңгерту, есептерді әртүрлі тәсілмен шығарту.ә)Логикалық ойлау қабілетін, оқушының белсенділігін, түрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық, іскерлік қабілеттерін артттыру. Математикалық тілін, сөздік қорын дамыту, байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру.б)Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: кітап, топшамалар.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, есептеу.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық

II.Үй тапсырмасын тексеру. Ауызша есептеулер.Көркем жазу.

ІІІ. Жаңа сабақ: Қосындыны санға бөлу.

Бүгін қосындыны санға бөлуге есептер шығарамыз

1 Сызбамен жұмыс. (4+8):2=12:2=6 Бұл бірінші тәсіл. Алдымен қосындының мәнін есептеп, содан кейін оны санға бөлеміз.(4+8):2= 4:2+8:2=2+4= 6 Бұл екінші тәсіл. Қосылғыштардың әрқайсысын санға бөліп, алынған нәтижені қосу.Ендеше, (6+4):2 = 6:2+4:2

ә). Әртүрлі тәсілдермен есепте. (12+8):2= 10 12:2+8:2= 10 (16+8):4= 16:4+8:4= 4+2= 6

2. (15+21):6= 36:6=6 120:10+20:10= 12+2= 14

(14+21):7= 35:7= 5 (300+60): 9= 40

Есеп 3.Шешуі: 12:2+14:2= 6+7= 13 Жауабы: әр топта 13 бала болды.

Өзіндік жұмыс. IV. Сергіту.

5.Өрнектерді баған түрінде жазып, есепте.

318+567= 885 784+136= 920 676+167= 843 168+725= 893

346+95= 441 389+175=564 435+278=713 434+486= 920

6.Теңдеуді шеш.

Сабақты бекіту..Кел , ойланайық! Сұраққа жауап: Дұрыс жауапқа қолдарыңды екі рет шапалақтайсыңдар, қате жауапқа аяқтарыңды жерге екі рет ұрасыңдар.

1.Алты жерде тоғыз 72. 2. Алтымен сегіздің көбейтіндісі елу. .3.Елуге алпысты қоссам жүз он.4. Шоқанның әкесі – Құнанбай.5. қыркүйек — күз айы.6. 1-желтоқсан наурыз мейрамы.7.Бір минутта 80 секунд бар.8.Бір тәулікте 24 сағат бар. 9.Тіктөртбұрыштың периметрін табу үшінұзындығы мен енін көбейтеміз.

V. Тест. YI.Үйге тапсырма: №8

1.02.16ж. Сабақтың тақырыбы :Бақылау жұмысы.

Сабақтың мақсаты: а) :оқушылардың алған білімдерін пысықтауға бақылау жұмыс жасату. ә) оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, өз бетімен есеп шығара білуге дағдыландыру. б) математикалық сауаттылыққа, тапқырлыққа , ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрсету,

Сабақтың түрі: пысықтау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: өзіндік және бақылау жұмысы кітабы

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды сабаққа даярлау. Психологиялық дайындық.

II. Дәптерлерін үлестіріп беріп , бақылау болатынын хабарлау.

III. Бақылау жұмысы.

1 – нұсқа. 2 – нұсқа

1. Әртүрлі тәсілмен есепте. 1. Әртүрлі тәсілмен есепте.

(20+30) * 5 (5+4)*70 (70+20)*4 (3+4)*30

(28+24): 4 (48+12):6 (21+9)* 3 (16+24):4

2.Есепті шығар. 2.Есепті шығар.

Әрқайсысы 120теңгеден 3қорап Базардан 35 теңгеден 4кг сәбіз және 27

қарындаш және әрқайсысы 150 теңгеден теңгеден 8 кг пияз сатып алынды. Барлық

4 қорап фломастер сатып алынды. жеміс үшін қанша ақша төленді?

Қарындаш пен фломастерге барлығы

қанша ақша төленді?

3. Теңдеуді шеш. 3. Теңдеуді шеш.

х:40 = 8 с*8= 640 у*9= 720 450:х= 9

4.Салыстыр. 4.Салыстыр.

2тәул. *42сағ 3сағ 5 мин* 190 мин

4сағ * 1тәул.2сағ 1тәул. * 24 сағ

5.Қалдықпен бөлу. 5.Қалдықпен бөлу.

74 : 8 57 : 9 68 : 8 50 : 7 45 : 8 78 : 9

IY.Сергіту. Ойын.

Y.Дәптерлерін жинап алу.

2.02.16 ж.

Сабақтың тақырыбы :Қатемен жұмыс. Қайталау.

Сабақтың мақсаты: а)оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру,есептеу дағдысын қалыптастыру,қатемен жұмыс жасату, ә)оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту,өз бетімен есеп шығара білуге дағдыландыру.

б) математикалық сауаттылыққа,тапқырлыққа ,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: көрсету, ойын.

Сабақтың түрі:Пысықтау ойын сабақ

Сабақтың көрнекілігі:логика әлемі, қима қағаздар, өзіндік жұмыс кітабы.

Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды сабаққа даярлау Психологиялық дайындық.

II.Дәптерлерін үлестіріп беру.

III.Қатемен жұмыс. Қайталау.

Жіберілген қателерін түзеттіру. Тақтаға есеп шығарту.

Оқушыларды топқа бөлу, топтың атауын "Зейінділік" ойыны арқылы табу.
Зейінділік ойыны:
ОИеАЫІӘҢАЭЮБЕАОЫк жазбасындағы Е әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (еңбек).
ОИтАЫІӘлАЭЮЫЕПОЫӘО жазбасындағы А әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (талап).
ОИБАЫІӘАЭЮлЕАОЫіоАӘМЭЮ жазбасындағы І әрпінен басқа барлық д ауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (білім).

І топ «Еңбек» ІІ топ «Талап» ІІІ топ «Білім»
№1.Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.

2.өрнектің мәндерін тап:

(400+60):2= 400:2+60:2=200+30= 230

600:3+90:3= 200+30= 230

20*60+20*2= 1240

3. Кестені толтыр. Топпен жұмыс.

Ұзындығы - 6см

Ені-?

S= 18см2

18:6= 3cм Жауабы: Ені 3см

Есеп 4. Өз бетімен орындау.

5. Бос орындарға тиісті санды қой:

6. Теңдеуді шеш: Үш топ 3 бағанын шығарады.

с*3= 180 c=180: 3 c= 60 60*3= 180 180=180

с*3= 150 c= 150: 3 c= 50 50*3=150 150=150

180:а= 30 а =180:30 а = 6 180:6 = 30 30=30

IY.Сергіту.

7. Өз бетімен орындау.

. Ойын: Тез есепте.

Y.Бекіту. Топпен жұмыс.

YI. Үйге: №4ә)

4.02.16 ж.

Сабақтың тақырыбы : Қайталау.

Сабақтың мақсаты: а)оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру,есептеу дағдысын қалыптастыру,қатемен жұмыс жасату, ә)оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту,өз бетімен есеп шығара білуге дағдыландыру.

б) математикалық сауаттылыққа,тапқырлыққа ,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: көрсету, ойын.

Сабақтың түрі:Пысықтау ойын сабақ

Сабақтың көрнекілігі:логика әлемі, қима қағаздар, өзіндік жұмыс кітабы.

Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды сабаққа даярлау Психологиялық дайындық.

II.Дәптерлерін үлестіріп беру.

III. Қайталау.

Тақтаға есеп шығарту.

Оқушыларды топқа бөлу, топтың атауын "Зейінділік" ойыны арқылы табу.
Зейінділік ойыны:
ОИеАЫІӘҢАЭЮБЕАОЫк жазбасындағы Е әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (еңбек).
ОИтАЫІӘлАЭЮЫЕПОЫӘО жазбасындағы А әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (талап).
ОИБАЫІӘАЭЮлЕАОЫіоАӘМЭЮ жазбасындағы І әрпінен басқа барлық д ауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (білім).

І топ «Еңбек» ІІ топ «Талап» ІІІ топ «Білім»
№1.Есепті қолайлы тәсілмен шығар.

2.Өрнектің мәндерін тап: Топпен жұмыс

1топ:(20+16):9= 4 ( 60+12) :8= 9

2 топ:(24+36):6=10 (56+14):7= 10

3топ:(26+24):5= 10 (15+25):4= 10

4. Бөлінділерді қосындылармен алмастыр:

а)(30+6):3= 30:3+6:3= 12 300:3+60:3= 120 300:3+6:3= 102 300:3+60:3+3:3=121

ә) (90+3):3= 31 (900+3):3= 301 (80+2):2=41 ( 800+2):2= 401

5. Теңдік тура болатындай етіп, амал таңбаларын және жақшаларды қой:

(40 + 32): 8 =9 (300 + 200): 5 =100

(5* 6)- 27 =57 (500 + 400): 3 =300

800- 800= 0 1 * 500: 1= 500

6. Теңдеуді шеш: Үш топ 3 бағанын шығарады.

с*3= 120 c=120: 3 c= 40 40*3= 120 120=120

х:3= 40 х= 40*3 х= 120 120:3=40 40=40

120:а= 30 а =120:30 а = 4 120:4 = 30 30=30

IY.Сергіту.

7. Өз бетімен орындау.

Ойын: Тез есепте.

Y.Бекіту. Топпен жұмыс.

YI. Үйге: № 4ә)

5.02.16ж. Тақырыбы: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту,бөлу.34 х 2 және 68 :2 Сабақтың мақсаты: а)Оқушыларға екі таңбалы санға көбейту біліктілігін жетілдіру. Екі таңбалы санға  бөлуді  және есептерді дұрыс шығаруды меңгерту. ә)Оқушылардың логикалық ойлау  қабілеттерін дамыту.б) Ұқыптылыққа, өз беттерінше шешім қабылдай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: сайыс, ойын сабақтары, топтармен жұмыс.

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, қызығушылықты ояту, топтастыру. Көрнекілігі: оқулық, тапсырмаға байланысты суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі. Ауызша есептеулер. "Ой шақыру" (Өткен сабақты қайталау) 9 бен 6 сандарының көбейтіндісінің мәнін тап.    5 санының квадраты. Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? Шаршының ауданын қалай табамыз? 1 км-де неше метр бар?Санды 1-ге  көбейткенде  шығатын сан. Математикалық диктант: 35 : 7, 90:2, 42:6, 16:4,  45:9, 72:8, 45:5, 36:9,  9х9, 8х7, 6х6, 4х9,  7х6, 8х3, 5х5

ІII. Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту,бөлу.34 х 2 және 68 :2

Бүгін біз екі таңбалы санды ыңғайлы тәсілмен қосылғыштарға жіктеу жағдайын және олардың көбейту, бөлуді үйренеміз.

Cызбамен жұмыс. №1а) 1-қадам.34= 30+4 2-қадам. (30+4)*2 3-қадам. 30*2+4*2 4-қадам. 60+8

2. Түсіндіре отырып шығар.

3 Есепті шығар. а) Бер:  Түске дейін - 320 жұмыртқа Түстен кейін - 400 жұмыртқа     Тең бөлінді - 8 жәшікке  Әр жәшікте - ? жұмыртқа  Ш: (320 + 400):8 = 90 (ж.)Ж: әр жәшікке 90 жұмыртқа салынды.

ә) Бер:  Тауық - 6  Үйрек - ?  1жылда - 920 жұмыртқа Әр тауық - 120 жұмыртқа Әр үйрек - 50 жұмыртқа  Ш: 120 х 6= 720    920 - 720= 200   200:50= 4 (ү.)   Ж: 4 үйрек

IY Сергіту сәті. Тақтамен жұмыс: "Тез есептеу" ойыны. №4 есеп. 32:2 + 65:5 29 х 2 - 45:3 50:5 + 72:8 43 х 2 + 36:9 69:3 + 44:4   18 х 2 + 23 х2

Өз бетімен жұмыс.№5. 300 +50= 100 х 8 300:3 150<  150 - 30

898 - 98 = 750 + 50 22 х 2> 44:2

  "Кім жылдам?" ойыны.1.  1кг темір мен 1кг мақтаның қайсысы ауыр? (бірдей) 2.2 адам шахматты 2 сағат ойнайды. Әр қайсысы неше сағаттан ойнайды? (2 сағаттан) 3.1 кг ет 1 сағатта піседі. Жарты кг ет қанша  сағатта  піседі? (1 сағат) 4.  Тауық 2 аяқпен тұрғанда 4кг тартады. 1 аяқпен тұрғанда неше кг тартады? (4кг)5.  Екі адам 2 сағат жол жүреді. Олардың әр қайсысы қанша сағат жол жүреді? (2 сағат) 6. Үйде балық мекендейтін орын.  (аквариум)

7 есеп.  Бірліктерін 4-ке көбейткенде, бөлгенде 2 х4= 8,    8:4 = 2 теңдігі қолданылатын  екі таңбалы сандарды жазу. V.  Сабақты қорытындылау: Балалар, бүгінгі сабақта не үйрендік?  Логикалық тапсырма орындату.

YI. Үйге тапсырма:  №6 55-бет.

8.02.16ж.Сабақтың тақырыбы: 16∙5, 80:5 жағдайларындағы ауызша көбейту және бөлу.

Сабақтың мақсаты:а) Оқушыларға 16*5, 80:5 түріндегі өрнектердің орындалуын түсіндіре отырып, қосындыларды санға бөлу және көбейтуді машықтандыру. Сауатты жазуға және есептеуге дағдылау.ә) Оқушылардың ой-өрісін, өзіндік, іс-әрекетін дүние туралы танымын дамыту. б) Оқушылардың алға қойған мақсаттарына жетуге өз бетінше тапсырмаларды орындауға қызығушылығын оята отырып, сенім және білім әрқашан қымбат екенін түсіне білуге, имандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: сызба, топшамалар

Сабақтың түрі: ұжымдық,топтық, жеке, жарыс сабақ.

Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды 3 топқа бөлу. Әр топ өз ұранымен таныстырады. I топ. Алғырлар тобының ұраны. Оқу білім бұлағы-білім өмір шырағы.

II топ. Зеректілер тобының ұраны. Білікті бірді жығады, Білімді мыңды жығады.

III топ. Тапқырлар тобының ұраны.Оқусыз білім жоқ, Білімсіз күнің жоқ.

II.Үй тапсырмасын тексеру.Ауызша есептеулер. Көркем жазу.

III. 16∙5, 80:5 жағдайларындағы ауызша көбейту және бөлу. Екі таңбалы санға бір таңбалы санды көбейту және бөлу амалдарын орындау үшін, алдымен екі таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейміз.

1-қадам. 16-ны разрядтық қосылғыштарға жіктейміз.16 дегеніміз 1 ондық. 6 бірлік яғни 10+6

2-қадам. Көбейтіндіні жазамыз яғни (10+6)*5 3-қадам. Әр қосылғышты жеке-жеке 5-ке көбейтеміз. 10*5+6*5 4-қадам. Көбейтінділердің мәнін табамыз. 16*5=(10+6)*5=10*5+6*5=80

Екінші амалымыз бөлу амалы 80:5 .2 таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу үшін екі қосылғышта ыңғайлы тәсілді пайдаланамыз. Ол үшін қосылғыштардың екеуі де 5-ке қалдықсыз бөліну керек. 1-қадам. 5-ке бөлгенде бөлінді мәнінің ондықтары мен бірліктерін анықтау мүмкін болатындай етіп қолайлы қосылғыштарға жіктейміз. 80=( 50+30) 2-қадам. Бөліндіні жазамыз. (50+30):5 3-қадам. Әр қосылғышты 5-ке бөлеміз. 50:5+30:5 4-қадам. Бөлінділердің мәндерін қосамыз. 80:5=(50+30):5=50:5+30:5=16

Қане,тәртіп сақтайық, Тез есептеп аттайық. Алға қадам басқанда,Біздер батыл аттайық!

2.Түсіндіре отырып шығар.Үш топқа 3 бағанын беремін.

14*5=10*5+4*5=70 12*5=10*5+2*5=60 70:5=50:5+20:5=14

60:5=50:5+10:5=12 15*6=10*6+5*6=90 90:6=60:6+30:6=15

Көп білетін оқушы,Тақта алдына келеді. Есептердің шешімін, Дұрыс тауып береді.Есеп3. а)30 күнде-120 орындық Күніне -? Орындық Егер күніне 5 орындық жасаса

Орындайды-? күн бұрын Шешуі:  120:30=4 120:5=24   30-24=6 Жауабы: 6 күн бұрын бітеді.

ә) 1 шебер күніне -3 терезе -? 2 шебер күніне-4 терезе Егер 70 терезе жасау үшін екі шебер неше күн жұмыс істеуі керек-? Шешуі: 70: (3+4)=70:7=10 Жауабы:   10 күн.

Ал,достарым,келіңдер,Біріңе-бірің еріңдер.Біліміңді тексеріп,Амалды орындап көріңдер.

4.165+70:5-24=                        571+14*5-35=                      64:8+16*5-18=

725+(29+41):5=                  85:5+(30+9)5=                   (32-14)2+(125-100):5=

Сергіту. Көбелек қуу ойыны.

5. Есепті шығар. (ауызша орындату)

Барлығы-12 (м) Шығарды-?, Қалды-? Ш:12:6=2 12-2=10(м) Ж: 10 мысал қалды.

7. Өз бетімен орындау.

Бекіту. Тест. Логикалық есептер.

Қазақпыз ғой бәйге десе қозатын, Қосатығын күрең атын, боз атын.

Басталады бәйге атты жарысың, Шықсын шәкірт шындарға қол созатын.

Бәйге ойыны.

Үйге тапсырма. №6. №7  57 бет.

























9.02.16ж.Сабақтың тақырыбы: 26∙3, 78:3 жағдайларындағы ауызша көбейту және бөлу.

Сабақтың мақсаты:а) Оқушыларға 26*3,7 8:3 түріндегі өрнектердің орындалуын түсіндіре отырып, қосындыларды санға бөлу және көбейтуді машықтандыру. Сауатты жазуға және есептеуге дағдылау.ә) Оқушылардың ой-өрісін, өзіндік, іс-әрекетін дүние туралы танымын дамыту.

б) Оқушылардың алға қойған мақсаттарына жетуге өз бетінше тапсырмаларды орындауға қызығушылығын оята отырып, сенім және білім әрқашан қымбат екенін түсіне білуге, имандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: сызба, топшамалар

Сабақтың түрі: ұжымдық,топтық, жеке, жарыс сабақ.

Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды 3 топқа бөлу. Әр топ өз ұранымен таныстырады. I топ. Алғырлар тобының ұраны. Оқу білім бұлағы-білім өмір шырағы.II топ. Зеректілер тобының ұраны. Білікті бірді жығады, Білімді мыңды жығады.III топ. Тапқырлар тобының ұраны.Оқусыз білім жоқ, Білімсіз күнің жоқ.

II.Үй тапсырмасын тексеру.Ауызша есептеулер. Көркем жазу.

III. 26∙3,7 8:3 жағдайларындағы ауызша көбейту және бөлу. Екі таңбалы санға бір таңбалы санды көбейту және бөлу амалдарын орындау үшін, алдымен екі таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейміз. 1-қадам. 26-ны разрядтық қосылғыштарға жіктейміз.26 дегеніміз 2 ондық. 6 бірлік яғни 20+6 2-қадам. Көбейтіндіні жазамыз яғни (20+6)*3 3-қадам. Әр қосылғышты жеке-жеке 5-ке көбейтеміз. 20*3+6*3 4-қадам. Көбейтінділердің мәнін табамыз. 26*3=(20+6)*3=20*3+6*3=78Екінші амалымыз бөлу амалы 80:5 .2 таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу үшін екі қосылғышта ыңғайлы тәсілді пайдаланамыз. Ол үшін қосылғыштардың екеуі де 5-ке қалдықсыз бөліну керек. 1-қадам. 5-ке бөлгенде бөлінді мәнінің ондықтары мен бірліктерін анықтау мүмкін болатындай етіп қолайлы қосылғыштарға жіктейміз. 80=( 50+30) 2-қадам. Бөліндіні жазамыз. (50+30):5 3-қадам. Әр қосылғышты 5-ке бөлеміз. 50:5+30:5 4-қадам. Бөлінділердің мәндерін қосамыз. 80:5=(50+30):5=50:5+30:5=16

Қане,тәртіп сақтайық, Тез есептеп аттайық. Алға қадам басқанда,Біздер батыл аттайық! №2.Түсіндіре отырып шығар.Үш топқа 3 бағанын беремін. 28*2=20*2+8*2=56 13*3=10*3+3*3=39

Көп білетін оқушы,Тақта алдына келеді. Есептердің шешімін, Дұрыс тауып береді.

Есеп3. а)Шешуі:  26*4+30*2= 104+ 60= 164 Жауабы: 164 метр мата жұмсалды.

Ал,достарым,келіңдер,Біріңе-бірің еріңдер.Біліміңді тексеріп,Амалды орындап көріңдер.

4.а)35*х= 35*2= 70 35*5= 175 35*10= 350

ә) 90:х= 90:2= 45 90:5= 14 90:10= 9

Сергіту. Көбелек қуу ойыны.

5.Кесінді сыз.№6. Өз бетімен орындау.Бекіту. Тест. Логикалық есептер. Үйге тапсырма. №7.   58 бет.

10.02.16ж.Сабақтың тақырыбы: 92*4, 368:4

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға 92*4, 368:4 түріндегі өрнектердің орындалуын түсіндіре отырып, қосындыларды санға бөлу және көбейтуді машықтандыру. Сауатты жазуға және есептеуге дағдылау.ә) Оқушылардың ой-өрісін, өзіндік, іс-әрекетін дүние туралы танымын дамыту.б)Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: кітап, тақта, бор, сызғыш, құстар суреті..Сабақ түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, есептеу.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық

II.Үй тапсырмасын тексеру. Ауызша есептеулер.Көркем жазу.

ІІІ. Жаңа сабақ: 92*4, 368:4. Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлуге есептер шығарамыз.Балалар бізге құстар қонаққа келген екен. Мына құстар да бізге сәттілік тілеп тұрған сияқты. Олай болса, бүгінгі сендердің білімдеріңді сынап, тапсырма әкелетін, бағалайтын – құстар болмақ. Сабақ соңында бұл құстар қандай құстар екенін айтасыңдар.

Бізге қонаққа келген не екен? №1. Торғай.Ол қандай құс? Ол – адамның досы. Әкелген тапсырмасын көрейік. 92*4= 90*4+2*4= 368 368:4= 360:4+8:4 = 92

Аққудың тапсырмасы. № 2. Топпен жұмыс.

Шымшық тапсырмасы: Есеп 3. Есепті шығар.

Шешуі:82*3+62*4= 246+248 = 494 Жауабы: пойыз барлығы 494 км жол жүрді.

Үйрек тапсырмасы: №4. Өз бетімен орындау. Өзіндік жұмыс.

IV. Сергіту.Ойын: Көбелек қуу.

Қаз тапсырмасы: Есеп 5.

Сауысқан тапсырмасы: №6.

(8*6-36:6):6*3+5*9= 66 42:6+(19+6):5-6*2= 0

Сабақты бекіту..Кел , ойланайық! Сұраққа жауап: Дұрыс жауапқа қолдарыңды екі рет шапалақтайсыңдар, қате жауапқа аяқтарыңды жерге екі рет ұрасыңдар.1.Бес жерде жетім қырық. 2. Екі жүзге екі жүзді бөлсем нөл.3.Елуге елуді қоссам жүз отыз.4. 4*10= 500.5.Мамыр-күз айы.6.Бір минутта 60 секунд бар.7.Бір тәулікте 12 сағат бар. 8.Тіктөртбұрыштың периметрін табу үшін бөлеміз.

Кім жылдам? Суретпен жұмыс.

V. Тест.

YI.Үйге тапсырма:60 бет № 7

11.02.16ж.Сабақтың тақырыбы: 32*5, 160:5

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға 32*5, 160:5 түріндегі өрнектердің орындалуын түсіндіре отырып, қосындыларды санға бөлу және көбейтуді машықтандыру. Сауатты жазуға және есептеуге дағдылау.ә) Оқушылардың ой-өрісін, өзіндік, іс-әрекетін дүние туралы танымын дамыту.б)Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: кітап, тақта, бор, сызғыш, құстар суреті.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, есептеу.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық

II.Үй тапсырмасын тексеру. Ауызша есептеулер.Көркем жазу.

ІІІ. Жаңа сабақ: 32*5, 160:5. Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлуге есептер шығарамыз.

1.Тақтаға орындау.

Есеп 2.есептерді шығар.

а) Шешуі: (60+27):3= 29 Жауабы: үшінші күні 29 км жол төселді.

ә)Шешуі: (82+70) :4=

3. Топпен жұмыс.

42*5= 40*5+2*5= 210

210: 5= 200:5+10:5= 42

95*2=90*2+5*2= 190

190:2= 180:2+10:2= 95

4. Өз бетімен орындау.Ұз-4см Ені - 2см

5. а) 20дм, 100дм ә) 500см, 1000см

7 Тақтаға орындау. Кел , ойланайық! Сұраққа жауап: Дұрыс жауапқа қолдарыңды екі рет шапалақтайсыңдар, қате жауапқа аяқтарыңды жерге екі рет ұрасыңдар.1.Төрт жерде жетім елу. 2. Екі жүзге жүзді бөлсем нөл.3.Елуге алпысты қоссам жүз отыз.4. 4*100= 600.5. Бір минутта 80 секунд бар.7.Бір тәулікте 24 сағат бар. 8.Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін бөлеміз.

Сергіту. Кім жылдам? Суретпен жұмыс.

V. Тест. YI.Үйге тапсырма:62 бет № 6







Бақылау жұмысы

1 - нұсқа

Қосындыны санға бөлу
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Қосындыны санға бөлу тәсілдерін пысықтауға арналған есептерді әр түрлі тәсілмен шығаруға жаттықтыру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетін оқушының белсенділігін, түрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық іскерлік қабілеттерін арттыру.
3. Коррекциялық: Математикалық тілін, сөздік қорын дамыту, байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру.
4. Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл - ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:
І Қызығушылықты ояту.
- Екі көз не үшін керек?
Жақсыларды көру үшін.
- Екі қол не үшін керек?
Елге көмек беру үшін.
- Екі құлақ не үшін керек?
Ақыл, кеңес тыңдау үшін.
Олай болса балалар бүгінгі сабақта жақсы қатысып, өз білімімізді көрсетейік.

Оқушыларды топқа бөлу, топтың атауын "Зейінділік" ойыны арқылы табу.
Зейінділік ойыны:
ОИеАЫІӘҢАЭЮБЕАОЫк жазбасындағы Е әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (еңбек).
ОИтАЫІӘлАЭЮЫЕПОЫӘО жазбасындағы А әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (талап).
ОИБАЫІӘАЭЮлЕАОЫіоАӘМЭЮ жазбасындағы І әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (білім).

І топ «Еңбек»
ІІ топ «Талап»
ІІІ топ «Білім»

ІІ Миға шабуыл.
Үй тапсырмасын сұрау.
«Сен - маған, мен - саған» ойыны. Үш топтың басшылары доп лақтыру арқылы бір - біріне сұрақ қояды.(сөз таптары туралы)
1. Көбейтудің компоненттерін ата
2. Бөлудің компоненттерін ата
3. 1 дм неше см бар?
4. 1 тәулікте неше сағат бар?
5. 1сағатта неше минут бар?
6. Көлемді қалай табамыз?
7. 2 - нің кубы нешеге тең?

Ауызша жұмыс
Ойын «Брейн – ринг»
Екі жұмыртқа 4 минутта піседі. Дәл сондай 8 жұмыртқа қанша уақытта піседі?
- Әжей қалаға бара жатып қарсы алдынан 3 ер адамды кездестіреді. Олардың әрқайсысында бір - бір қап бар, әр қаптың ішінде бір мысықтан бар екен. Қалаға сапар шеккен жолаушылар нешеу?
- Торда 4 қоян бар еді. Осы қояндарды төрт бала бір - бірден сатып алды, біреуі қалып қойды. Неліктен бұлай болды?
- Қаз 2 аяғымен тұрған кезде, оның массасы 6 кг. Егер қаз бір аяғымен тұрса, массасы қандай болады?

ІІІ. Жаңа материалды меңгеру.
(6+9); 3 *6: 3+9: 3өрнекті салыстырамыз. Нәтижесінде өрнектің оң және сол жағы тең. Демек өрнек тең.
Қосындыны санға бөлудің екі тәсілі бар
1 - тәсіл Бірінші қосылғыш 6 - ны 3 - ке бөлеміз, екінші қосылғыш 9 - ды 3 – ке бөлеміз. Нәтижелерін қосамыз. 6: 3+9: 3=2+3=5
2 - тәсіл Ең алдымен жақшаның ішін орындаймыз. Шыққан нәтижені санға бөлеміз
(6+9): 3=15: 3=5
Демек, қоосындыны санға бөлу үшін, әр қосылғышты осы санға бөліп, нәтижелерін қосуға; қосындының мәнін тауып, оны осы санға бөлуге болады.
Тақтамен жұмыс. Бөлу қалай орындалған? Жоғарыда көрсетілген тәсілдерді пайдаланып түсіндіру
1)(10+6): 2=16: 2=8
2)(10+6): 2=10: 2+6: 2=8

Әр топ өрнектің мәнін екі тәсілмен табады
(14+16): 2
(25+15): 5
(36+18): 6
(24+12): 4
(40+16): 8
(21+9): 3

Оқулықпен жұмыс:
№6 Салыстыр.
(18+14): 2 * 18: 2+14
45: 5+20: 5 * (45+20): 5

Сергіту сәті
Бір, екі, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Жүгірейік, жүгірейік,
Аяқты ұшынан басайық.
Саңырауқұлақтай отырып,
Емендерше тұрайық.
Тұрайық, отырайық,
Тұрайық, отырайық,
Тұрайық, отырайық,
Партамызға жайғасайық,
тып – тыныш.

№7. Есептерді әр түрлі тәсілдермен шығар.
1) 12кг қияр мен 15кг қызанақ банкаларға 3 килограммнан бөліп тұздалды. Неше банка қажет болды?
Шешуі: (12+15): 3=9
12: 3+15: 3=4+5=9

Математикалық диктант
Өрнектерді жазып, олардың мәндерін тапқызу
1) 75 және 27 сандарының айырмасын 3 есе арттыр
2) 40 және 16 сандарының қосындысын 7 есе кеміт
3) 70 және 4 сандарының көбейтіндісін 40 есе кеміт
4) 420 және 6 сандарының бөліндісін 9 есе арттыр
(Әр қатардан 1 оқушы оқып, нәтижесі тексеріледі)

№10
Теңдіктер тура болатындай еті, бос орынға арифметикалық амалдар таңбасын және жақшаларды қой:
45 _ 54 _ 9 = 11
56 _ 49 _ 7 _ = 15
2 _ 3 _ 1 _ 3 = 1
3 _ 5 _ 2 _5 = 1

V. Қорыту.
1) Қосындыны санға қалай бөлуге болады?
2) Сабақта жаңадан нені білдіңдер?
3) Басбармақ.
VІ. Бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма: 1 Амалды орында

70 : 7 + 123 27 : 3 + 78

8 х 3 + 49 90 х 5 - 67

50 : 10 + 50 : 5 60 х 7 – 37

2.Қалдықпен бөлуді орында

74 : 8

57 : 9

68 : 8

3 Есепті шығар

Дүкенге әрқайсысында 30 – дан 9 бума қалың дәптер әкелінді. Оның 251 – і сатылды. Қанша дәптер сатылмай қалды?

4.Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.

3 тәул = сағ 180 мин = сағ

4ц 5 кг = кг 23 ай = жыл ай

2 т 2 кг = кг 2021м = км м

5. Теңдеу құру арқылы шығар

Бірінші шатырда х көгершін, ал екіншісінде 20 көгершін қонып отыр. Бірінші шатырға тағы 2 көгершін келіп қонғанда екі шатырдағы көгершіндердің саны бірдей болды. Бастапқыда бірініші шатырда неше көгершін отыр еді

6. Периметрін тап

Үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 12 см. Басқа қабырғасының ұзындығы оған қарағанда 2 см кем, ал үшінші қабырғасының ұзындығы бірінші қабырғасынның ұзындығының төрттен бір бөлігіне тең. Үшбұрыштың перимерті неге тең?

2 - нұсқа

1.Амалды орында

12 : 3 + 45 60 : 3 + 65

90 : 3 + 98 70 х 6 – 83

40 : 5 + 10 : 10 50 х 7 – 39

2.Қалдықпен бөлуді орында

50 : 7 46 : 8 78 : 9

3 Есепті шығар

Бөшкеде 120 литр су бар. Суғаруға 10 литрден 6 шелек су алынды. Бөшкеде неше литр су қалды?

4.Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.

3м 8 см = ....см 2 мин 2 с = .. с

178 см = ... м ... мм 900 ц = ...т

2 ғасыр = ...жыл 1078 г = ...кг ...г

5. Теңдеу құру арқылы шығар

Бірінші шатырда х кептер, ал екіншісінде 12 кептер қонып отыр. Бірінші шатырға тағы 2 кептер келіп қонғанда екі шатырдағы кептерлердің саны бірдей болды. Бастапқыда бірініші шатырда неше кептер отыр еді

6. Периметрін тап

Үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 16 см. Басқа қабырғасының ұзындығы оған қарағанда 2 см кем, ал үшінші қабырғасының ұзындығы бірінші қабырғасынның ұзындығының төрттен бір бөлігіне тең. Үшбұрыштың перимерті неге тең



















1 – нұсқа. 2 – нұсқа

1. Әртүрлі тәсілмен есепте. 1. Әртүрлі тәсілмен есепте.

(20+30) * 5 (5+4)*70 (70+20)*4 (3+4)*30

(28+24): 4 (48+12):6 (21+9)* 3 (16+24):4

2.Есепті шығар. 2.Есепті шығар.

Әрқайсысы 120 теңгеден 3қорап қарындаш Базардан 35 теңгеден 4кг сәбіз және 27

және әрқайсысы 150 теңгеден 4қорап теңгеден 8 кг пияз сатып алынды. Барлық

фломастер сатып алынды. Қарындаш пен жеміс үшін қанша ақша төленді? фломастерге барлығы қанша төледі?

3. Теңдеуді шеш. 3. Теңдеуді шеш.

х:40 = 8 с*8= 640 у*9= 720 450:х= 9

4.Салыстыр. 4.Салыстыр.

2тәул. *42сағ 4сағ * 1тәул.2сағ 3сағ 5 мин* 190 мин 1тәул. * 24 сағ

5.Қалдықпен бөлу. 5.Қалдықпен бөлу.

74 : 8 57 : 9 68 : 8 50 : 7 45 : 8 78 : 9

1 – нұсқа. 2 – нұсқа

1. Әртүрлі тәсілмен есепте. 1. Әртүрлі тәсілмен есепте.

(20+30) * 5 (5+4)*70 (70+20)*4 (3+4)*30

(28+24): 4 (48+12):6 (21+9)* 3 (16+24):4

2.Есепті шығар. 2.Есепті шығар.

Әрқайсысы 120теңгеден 3қорап Базардан 35 теңгеден 4кг сәбіз және 27

қарындаш және әрқайсысы 150 теңгеден теңгеден 8 кг пияз сатып алынды. Барлық

4 қорап фломастер сатып алынды. жеміс үшін қанша ақша төленді?

Қарындаш пен фломастерге барлығы

қанша ақша төленді?

3. Теңдеуді шеш. 3. Теңдеуді шеш.

х:40 = 8 с*8= 640 у*9= 720 450:х= 9

4.Салыстыр. 4.Салыстыр.

2тәул. *42сағ 4сағ*1тәул.2сағ 3сағ 5 мин* 190 мин 1тәул. *24сағ

5.Қалдықпен бөлу. 5.Қалдықпен бөлу.

74 : 8 57 : 9 68 : 8 50 : 7 45 : 8 78 : 9





57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


Автор
Дата добавления 10.02.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Рабочие программы
Просмотров1500
Номер материала ДВ-440611
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх