Сабақтың
тақырыбы:Өзіндік жұмыс
Мақсаты:Оқушылардың
білім деңгейін анықтау, өз бетімен орындауға үйрету.
I.Ұйымдастыру
сәті.
І нұсқа
ІІ нұсқа
1.Салыстыр:
8
– (5 - 3) * (8 - 5) - 3
7 – (4 - 2) * (7 - 4) - 2
(6
- 1) + 2 * 6 - (1 +
2)
(9 - 3) + 2 * 8 – (3 + 2)
4
+ (3 - 2) * (4 + 3) –
2
(3 + 6) - 4 * 3 + (6 - 4)
1
сағ 30 мин * 1 сағ 3 мин
8 тәул. * 1 апта
1
ғасыр * 90 жыл + 9
жыл
90 жыл + 7 жыл * 1 ғасыр
9
тәул. * 1
апта
1 сағ 7 мин * 1 сағ 10 мин.
2
дм 3 см * 24
см
6 дм 4 см * 62 см
4
м 6 дм * 3 м 9
дм
5 м 2 дм * 4 м 9 дм
2.Амалды орында:
34
+ 5 73
+
20
23 + 6 45
+ 20
68
–
5
96 –
4
69 – 4
78 – 60
73
– 70 80 +
5
38 – 30 50 +
6
3.Өрнектерді жаз және мәнін тап:
4
пен 32-нің қосындысына 2-ні қос.
70 пен 9-дың қосындысынан 5-ті азайт.
6
мен 41-дің қосындысынан 3-ті азайт.
40 пен 8-дің қосындысына 1-ді қос.
56
мен 6-ның айырмасына 20-ны қос.
79 бен 9-дың айырмасынан 40-ты азайт.
78
бен 8-дің айырмасынан 20-ны азайт. 48 бен 8-дің айырмасына 50-ді қос.
4. Есепті шығар:
Дүкендегі 85 метр матаның
Назым 12 кг сәбіз және 7 кг қызылща 20 метрі сатылды. Қанша
метр сатып
алды. Барлығы неше кг көкөніс сатып мата қалды?
алды?
Сабақтың
тақырыбы: Қайталау. Өзіндік жұмыс.
Сабақтың
мақсаты: 3 санын қосу және азайтуды пысықтау.
Білімділік:
екі амалдан тұратын өрнектерді шығаруға машықтандыру.
Тәрбиелік:
Оқушылардың білімге деген құштарлығын арттыру арқылы еңбекке
баулу, адамгершілікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: танымдық
ойындар ойнату арқылы қабілеттерін жетілдіру, есептеу
дағдылары арқылы білімдерін қалыптастыру.
Типі:
Өзіндік жұмыс.
Сабақ
әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ –
жауап,талдау,жинақтау,іздендіру, көрнекілік әдістері.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Үй
тапсырмасын тексеру. № 6 беті 59
Оқулықпен
жұмыс.
№1
Есептерді оқу. Салыстыру.
а)
Әкелінді – 33л
Берілді
– 20 л және 10 л
Қалды
- ? л сүт
Шешуі:
33 – (20 +10 ) = 3
Жауабы:
3л сүт қалды
ә)
Әкелінген еді – 33л
Берілді
– 20 л
Қалды
- ? л сүт
Шешуі:
33 – 20 = 13
Жауабы:
13 л қалды
№2
Теңдеулерді шешу.
Х+
3=11
11-х=3
х – 3 =8
Х=11
-3
х=11-3
х=8 + 3
Х=8 х=
8 х=11
8+3=11
11-8=3
11-3 =8
11=11
3=3
8=8
3+х=12
12 –х =3
х -3 =9
Х=12
-3
х=
12-3
х= 9+3
Х=9 х=9 х=12
3+9=12
12 – 9=
3
12 – 3 = 9
12=12
3=3
9=9
№4
Шығар. Есептерді салыстыр.
а)Бар
еді – 40л
Пайдаланылды
– 20л
Үстемелеп
құйылды – 5л
Болды
- ? л
Шешуі:
(40- 20)+5= 25
Жауабы:
25 л су болды
ә)Бар
еді – 40л су
Жұмсалды
– 20 л су
Қалды
- ? л су
Шешуі:
40 – 20 = 20
Жауабы:
20 л су қалды
№5.
Теңдіктер құру
9+3=
12
12 – 3 = 9
№6
Өз бетімен жұмыс. Өрнектеп көрсету.
19
см =1дм 9
см
2дм 4 см= 24 см
87
см=8 дм
7см
6дм 1см=61 см
1м=
100 см
2м = 20 дм
Үйге
тапсырма: №3 . Өрнекті жазу және оның мәнін табу.
Қорытындылау.
Сұрақ – жауап.
Бағалау