1 сынып
Математика
Күні: 12.11.2015ж
Сабақтың тақырыбы: 6 саны және цифры. Алтыбұрыш.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды 6 санымен, оның пайда
болуымен, 6 цифрымен, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 сандар ретімен,
алтыбұрыштың элементімен таныстыру. 6–ны 5–пен салыстыруға жаттықтыру.
Дамытушылық: Оқушылардың математика пәніне
қызығушылығын арттыра отырып, есептеу, логикалық ойлау әрекеттерін
дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке,
жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу. Білімділікке баулу.
Сабақтың типі:Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету
арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: «Сандар» кестесі. Тақырыпқа байланысты
суреттер.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен
тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а)Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Психологиялық сәт:
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз.
Жарқыраған күндейміз,
Ренжісуді білмейміз.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау
кезеңі.
Қайталау.
5 санының құрамын табу.
Есептер ауызша шығару.
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Мұғалімнің
түсіндірмесі.
5 затты алып,
оған тағы бір зат қосу арқылы 6 санының пайда болуымен таныстыру.
6
санын кесте арқылы
түсіндіру.
Оқулықпен жұмыс.
6
саны және цифры.
Баспа, жазба
түрлерімен таныстыру.
1тапсырмалар арқылы
6 саны мен цифрын меңгерту.
Суреттер мазмұнына
сәйкес әңгіме құрастырылып,
5+1=6, 6-1=5 ,
6-5=1 теңдіктері түсіндіріледі.
Кесінді. Кесінді
ұзындығы неге тең?
Кесіндінің
ұзындығы – 6 см. 6см * 4 см
1.
Теңдіктер құр. Оларды
оқы. Бұл – алтыбұрыш немесе көпбұрыш
Көпбұрыштың қабырғалары – кесінділер.
Алтыбұрыштың 6 төбесі, 6 қабырғасы, 6 бұрышы болады.
ٱ +1=6 ٱ – 1=5
Ертең ерте тұрамыз,
Беті-қолды жуамыз.
Жаттығулар жасап ап,
Асығамын мектепке.
3. Салыстыр.
5 5*6
6 6*5
1.
Жазуды толықтыр
ڤ< 5
5>ڤ
5=ڤ
ڤ+ڤ=5 5-ڤ=ڤ
Логикалық тапсырма.
Салыстыр
Дәптермен жұмыс.
Әрбір оқушы өз
бетімен орындап шығуы керек. Берілген қосындылар мен айырмалардың
мәндерін дұрыс табу үшін доптардың суретін пайдалануға болады.
6–ны басқа сандармен,
6 см–ді басқа ұзындықтармен салыстыру оқулықпен жұмыс негізінде
қарастырылғандықтан, өз бетімен орындау жеңіл болады.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен
белсенділігін смайликтермен бағалау.