Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / Математика 4 сынып " Дөңгелек және шенбер"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Математика 4 сынып " Дөңгелек және шенбер"

библиотека
материалов

Математика 4 сынып

Сабақтың тақырыбы : Дөңгелек және шеңбер. Радиус және диаметр.

Сабақтың мақсаты : жаңа ұғым енгізу:радиус, диаметр, дөңгелек және шеңбер айырмашылығын байқату, берілген радиусы және диаметрі бойынша шеңбер сызуды үйрету; өтілген есептеу тәсілдерін бекіту; есеп шығару дағдыларын же-

тілдіру.

Сабақтың әдісі : салыстыру, сарамандық жұмыс, сұрақ-жауап.

Көрнекілігі : циркуль, карточкалар.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.

Математика –толған тәртіп, теңдеу мен өрнектер,

Математика – толған заңдылық, қызық есептер,

Математика – толып жатқан терең сыр,

Математика – шексіз дария бейне бір.

Міне, математика шексіз дария болса, біз бүгінгі сабағымызда жаңа ұғыммен танысамыз.

Қызығушылықты ояту.

Математикалық жұмбақ.

Мен бір геометриялық пішін ойладым. Оның төрт қабырғасы, төрт

бұрышы бар, барлық қабырғалары тең. Бұл қандай фигура? ( Шаршы )

Төрт бұрышы бар, қарама-қарсы қабырғалар өзара тең. Бұл не?

( Тіктөртбұрыш )

Төрт қабырғасы тең, төрт бұрышы бар – 2 бұрышы сүйір, 2 бұрышы

доғал. Бұл қандай фигура? ( Ромб )

Ортасы нүкте, тұйықталған шекара. Бұл не? ( Шеңбер)


Жаңа сабақ

А) Сарамандық жұмыс :

1. Тіктөртбұрышты сыз, ұзындығы 6 см, ені 3 см.

Сызу үшін нені қолдану керек? (сызғыш).

Сызған фигураның периметрін табу керек. Қандай формула бар?

Р = а + в + а + в Р = а * 2 + в * 2 Р = ( а + в) * 2

Егер тіктөртбұрыш емес, шаршы болса периметр қалай табылады?

Р = а * 4

2.Дөңгелек сыз.

Сызу үшін нені пайдаланады? (циркуль)

Екі түрлі дөңгелек сызып, біреуі бояп, екіншісін сол күйінде қалдыр.

Айырмашылығы неде?

Біреуі домалақ пішін, екіншісі тұйықталған сызық.

Тұйықталған сызықты шеңбер деп атайды .

Циркуль сызғанда ине қандай із қалдырады? (нүкте).

Бұл нүкте қай жерде орналасқан? (ортада)

Бұны шеңбердің (дөңгелектің) центрі дейді. Әдетте оны әрпімен белгілейді.

Центрге қарама-қарсы шекарасына В нүктесін белгілеп, екі нүктені қосыңыз, не пайда болды? (ОВ кесіндісі)

Кесіндіні өлше, центрден шеңберге дейінгі арақашықтықты радиус деп атайды.Белгісі – r.

Енді В нүктесіне қарама-қарсы А нүктесін белгіле, екеуін сызу арқылы қос.

Неше сантиметр болды?

ОВ мен АВ кесінділерінің ұзындығын салыстыр.

Не байқадың? (ОВ 2 есе қысқа, АВ 2 есе ұзын).


Шеңбердің центр арқылы өтетін, шеңбердің екі нүктесін қосатын кесіндіні диаметр деп аталады. Белгісі – d.

Дөңгелек, шеңбер неге ұқсайды? (Сағатқа, көлік дөңгелектеріне)

Бұл пішіндер техникада кездеседі. Техниканы меңгеру үшін геометрияны білу керек екен.

Ендеше төрт жол өлеңмен қорытындылап қояйық.

Центрі О – тұйық сызық шеңбер,

Центрден шеңберге дейін радиус керілер.

Диаметр екі радиусқа теңелер,

Дөңгелек шеңбермен шектелер.

Ә) Тақырыпты пысықтау.

2,3 (96 бет)

Өткен материалды қайталау.

4 (1,2, баған)

5 (есеп бойынша өрнек жазу)

а) V = 7 м/с 25 мин = 1 500 с 1 сағ = 3 600 с

S = V * t

t1 = 25 мин S1 = 10 500 м

t2 = 1 сағ S2 = 25 200 м

S = ?

ә) P = c * 4 S = c * c

б) V = а * в * 50 см

в) 7 * 8 * 50 = 56 * 50 =2 800 (7*50*8= 350*8=2 800 8*50*7 = 400*7 = 2 800)


6 465 * 7 + 159 = 3 255 + 159 = 3 414 моншақ қажет

7 V = 50 * 40 * 30 = 60 000 см3

6 * 4 = 24 ( барлығы 24 кітап қоюға болады)

24 – 19 = 5 (әлі 5 кітап қою керек)


Қорытынды . Бағалау.

Үйге тапсырма : № 4 (3,4 баған)


Автор
Дата добавления 02.04.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Рабочие программы
Просмотров514
Номер материала ДБ-003702
Получить свидетельство о публикации

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs
