Инфоурок Математика КонспектыМатематика 1 сынып Пиктограмма

Математика 1 сынып Пиктограмма

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспар

Мектеп: № 48 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты: Назарбекова Ф.Қ.

Сынып: 1« Ж»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Тақырыбы: Пиктограмма


1.4.2.3.Мәліметтер жинайды, пиктограмма, бағанды диаграммаларды жүйелейді

және құрастыра алады.

1.1.1.11.Салыстыру терминдерін қолдану, мысалы артық, кем, тең, сонша, ұзын,

қысқа, ауыр, жеңіл, қымбат, арзан

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Зерттеу мәліметтерін жинау және оларды пиктограмма және гистограмма арқылы түсіне білу

Оқушылардың басым бөлігі:

Қолда бар материалдардың көмегімен кестелер мен диаграммаларды (пиктограммаларды) жүйелеу және салып біту/құрастыру

Кейбір оқушылар:

Диаграммаларды құрудағы өз іс-әрекеттерін түсіндіру

Бағалау критерийлері

Деректерге байланысты кесте жасайды.

Берілген ұғымдарды (артық,кем,тең,сонша,ұзын, қысқа,ауыр,жеңіл,қымбат, арзан) қолданады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Пиктограмма құрудағы өз іс-әрекеттерін түсінік беру

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Пиктограмма-пиктограмма-pictogram

Диаграмма – диаграмма-diagram

Гистограмма- гистограмма-histogram

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:қазақ тілі

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Пиктограмма туралы не түсіндіңдер?

  2. Әрбір пиктограмма нені білдіреді?


Не себепті......деп ойлайсыз?

Пиктограмма мен диаграмманың айырмашылығы


Ишара: тамаша көмек керек түсінбедім

hello_html_m2c02b80f.pnghello_html_611e9913.jpghello_html_m7d6ced43.jpg


Алдыңғы оқу:

Салыстыру терминдерін қолдану, мысалы артық, кем, тең, сонша, ұзын, қысқа, ауыр, жеңіл, қымбат, арзан

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

ресурстар


Басы

0-3 минут


Қызығушылықты ояту

Психологиялық дайындық

Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,

Математикаға орын берсең басыңнан.

Барлық ғылым бізге үйір болады,

Досың олар, табылатын қасыңнан.


Топқа бөлу (кәмпиттің түстеріне қарай топқа бөліну)

  1. Қызыл

  2. Жасыл

  3. Сары

  4. Күлгін

Топ басшысын сайлау.


Муляждар немесе нағыз жемістер.


Кәмпиттер, түрлі-түсті қағаздар



Ортасы


8 мин










































6 мин


































10 мин




























Мақсат қою (проблемалық жағдаят)

Біз жемістерді жақсы көреміз. Ол – пайдалы өнімдер. Есепке берілген сурет пен пиктограммаға қара. Әр қонаққа әр түрінен бір жемістен жете ме?


(МК)

Жаңаны ашу «Миға шабуыл»

Пиктограмма,Диограмма естігендерін барма

Бұл – пиктограмма затты белгілеу үшін қолданылатын сурет немесе таңба.

10

hello_html_612cd8cc.png



9

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg


8

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg


7

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg


6

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg


5

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

4

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

3

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

2

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

1

hello_html_612cd8cc.png

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg



Бұл – диаграмма тіктөртбұрыштардан немесе шаршылардан тұратын сурет. Оның пиктограммадан айырмашылығы – онда суреттер қолданылмайды.

10




9



8



7



6



5




4




3




2




1






Белсендіру «Сипатта»әдісі

1 тапсырмада оқулықтағы жағдайды сипаттауды сұраймын.

(Б)

Оқушылар берілген тізімнен сүйікті жемістерін көрсетулерін өтініңіз, мысалы алма, банан, құлпынай, қараөрік және т.б. Пиктограмма жасай отырып, тақтадағы бағандарға (немесе тақтаның бағдарламалық қамтамасыз етуін пайдалана отырып, электрондық түрде сурет қоса алады) сол жемістің суретін қойып, талқылайды.


Алма

hello_html_m18d9bdff.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

hello_html_m18d9bdff.jpg

Банан

hello_html_m2fe0e228.png

hello_html_m2fe0e228.png

hello_html_m2fe0e228.png

hello_html_m2fe0e228.png

hello_html_m2fe0e228.png

hello_html_m2fe0e228.png



Қараөрік

hello_html_30fa844e.jpg

hello_html_30fa844e.jpg

hello_html_30fa844e.jpg






Алмұрт

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m2af6576b.jpg

hello_html_m2af6576b.jpg







Дескриптор:

1. Берілген тапсырма бойынша деректер жинақтайды.


«Жаңаны қолдану» әдісі.

Кестелердің жаңа түрі- диаграммалар дәптерде құрастырылған.


(Ж,ТЖ)

Оқушылар тағам мен сусын туралы мәліметтерді қалай жинайтыны туралы ойлауын сұраңыз. Оқушылар қойылған сұрақтарға суреттер арқылы жауап алып, пиктограммалар құрастырады


«Өткенді қолдану» әдісі.

2 тапсырма.

5 кг 3 кг артық




? кг

? кг





8 кг 3 кг кем

4 тапсырма дәптерге жазады. Оқулықтағы №3 тапсырма. Қайсысы жеңілірек екенін анықта.

hello_html_d549ded.jpghello_html_m4b0289e.jpghello_html_m5f955cb9.jpg

Дескриптор:

1. есептің қысқаша шартын жазады немесе сызбасын сызады;

2. есептің шешуін жазады және өрнектің мәнін табады;

3. есептің жауабын жазады.


Сергіту сәті: «Тропикалық жауын» жауын шашынның іс-әрекеттерін жасау











Суретті стикерлер немесе жеміс жидектердің электронды бейнесі.















Гистограмма жасау үшін текшелер жиынтығы немесе интерактивті тақта
















Оқулық, жұмыс дәптер

































қарбыз


hello_html_45110695.jpg







асқабақ

hello_html_60b3e11b.jpg

Соңы



15 мин




















3 мин.

(Ұ) Зерттеу әдісі.

Сыныпта басқа зерттеулер жүргізіп көріңіз. Мысалы, оқушылар мектепке келерде үйлерінде не ішетінін сұраңыз. Шәй, сүт, жеміс шырыны және т.б. сусындар тізімін ұсыныңыз. Оқушылар өздерінің таңдауларын түрлі-түсті текшелерден мұнара ретінде жасайды, оларды гистограмма ретінде көрсету үшін мұнараларды бірінің қасына бірін қойып жасайды немесе осыған ұқсас етіп интерактивті тақтаға сызуларына болады.

(ТЖ) Жасау,ажырату,табу,көрсету әдісі.

1-топ: Жеміс – жидектерден пиктограмма жасау

2-топ: Сыныпта барлығы неше үстел бар? Сыныптағы

қай түсті үстелдер көп? (үстел пиктограммасы –

төртбұрыш)

3-топ: Көшеде немесе үйден пиктограммаларды

табыңдар?

4-топ: Сендер қандай шырынды жақсы көресіңдер?

(апельсин, қызанақ, алма,құлпынай шырындары)


Дескриптор:

1. Алынған мәлімет негізінде пиктограмма құрастырады.


Бағалау: Смайликтермен бағалау

«Түсіндім» «Көмек керек» «Түсінбедім»

hello_html_m64b2f0bd.jpghello_html_5a5a3faa.jpghello_html_m4e2c326e.gif


hello_html_175a2ceb.jpgалма

hello_html_17a19155.jpgбанан

hello_html_14402c54.jpgалмұрт

Қосымша мәліметтер



Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

  1. Жинақталған деректер бойынша жұпта диаграмма құрастырыңыздар.

  2. Сыныпта қай түсті үстел көп және сол үстел бойынша пиктограмма жаса.


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Өз жұмыстарыңды «Табыс сатысында» бағалау

  • 1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН,

  • 2 - ші баспалдағы *мен.................. ТҮСІНЕМІН,

  • 3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН


hello_html_m334f3a0c.jpg

Пәнаралық байланыс : Өнер, сауат ашу сабағы

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

АКТмен байланыс (компьютер, проектор)

Құндылықтармен байланыс Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

1.

2.






Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика 1 сынып Пиктограмма"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Главный бухгалтер

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
