Пән: Математика
|
Мектеп: Миялы
орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Салықова Гүлбарам
|
Сынып: 4-сынып
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
3-сыныпта өткенді қайталау
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
4.1.1.1 Сандар
мен шамалар ,оларға амалдар қолдану
4.1.1.1 есептеу
тәсілдері мен есе пті шығару тәсілдері көптаңбалы сандардың разрядтық және
кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар
қосындысына жіктеу
|
Бағалау критерийі
|
Бірнеше амалдан тұратын өрнектерді жазады, есеп бойынша
өрнектер құрастырады.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Барлық оқушылар:
-сандарды оқуды, екі-үш таңбалы сандармен және
дөңгелек мыңдықтармен ұсынылған әрекеттерді орындауды, тексеру үшін дұрыс
әрекетті таңдауды, әртүрлі тәсілдермен шешілетін тапсырмаларды таңдауды
білетін болады.
Көптеген оқушылар:
-дұрыс аяқталған сандарды оқуды, тексеру үшін
таңдаған әрекеттерін дәлелдеуді, есептерді әртүрлі тәсілдермен шығаруда
қолданған ережелерді түсіндіруді білетін болады.
Кейбір оқушылар:
-септік аяқтаулары дұрыс
сандарды оқып, түсіндіруді, әртүрлі септіктегі көптаңбалы сандардың
айтылуының өз нұсқасын ұсынуды, әртүрі тәсілдермен шешілетін есептерді
құрастыруды білетін болады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
-сандарды оқуды, есептеулер жүргізуді, тексеру үшін амалдарды
таңдауды, тексеруді орындауды біледі.
Пәндік лексика және терминология:
Сандарды оқыңдар, әрекетті орындаңдар, тексеруді
орындаңдар, қосындыны санға бөлу ережесінің мазмұнын ашыңдар.
Диалогқа/жазбаша
жұмысқа қажетті пайдалы сөздер топтамасы.
Талқылау:
– Көптаңбалы сандарды қалай оқиды?
– Тексеру үшін амалды
қалай таңдаймыз?
– Есепті әртүрлі тәсілдермен шешуде қандай ереже қолдандыңдар?
Көптаңбалы сандарды жазу, есептеу және
тексеру амалдарын жазу.
|
Құндылықтарды қалыптастыру
|
«Мәңгілік ел» идеясына негізделген құндылықтар: қазақстандық
патриотизм; азаматтық жауапкершілік; сыйластық; ынтымақтастық; еңбек және
шығармашылық; өмір
бойы білім алу.
|
Алдыңғы алған білімдер
|
Сандар нумерациясы, сандармен
амалдар орындау, тексеру үшін амалды таңдау, қосындыны санға бөлу ережесі.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
(Ұ) «Сиқырлы қапшық»
Қапшыққа салынған саны бірдей қызыл,сары,жасыл шариктер
таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін:
1-топ: «Сергіту
жаттығуы
«Кездесу» ойыны
Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған
кезде бір-біріне қарап, баланың қасиетін айтады.
Жаңа топ құру
Топтарға
бөлу.
Себетпен
конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің
түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.
1-топ
«Сары кәмпиттер»
2-топ
«Көк кәмпиттер»
3-топ «Қызыл кәмпиттер»
Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру
(жеке,жұпта,топта, ұжымда)
1
тапсырма. Математика күнделікті өмірде
Экспо-2017
көрмесіне көптеген елдерден туристер келді. Оларға мәтіндегі сандарды дұрыс оқуға
көмектес.
Біз
бір күнде 600 км жолды жүріп өттік.
Дүйсенбі
күні көрмеге кіруге 1 000 билет саттық.
Қонақүйдегі
400 орыннан тек 50 орын ғана бос қалды.
Бұл
павильонда шамамен 700 жәдігер бар.
Бір
ай ішінде біз Астана туралы 150 ашықхат жинадық.Бір айдың ішінде біз
Нұр-Сұлтан қаласы бейнеленген 150 ашықхат жинадық.
Кіші
конференц-залға 200-ге дейін, ал үлкеніне 400-ге дейін адам сыяды.
Сен
ағылшын және орыс тілдерінде санауды білесің бе?
Мәтіндегі
сандарды әртүрлі тілде айт
|
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді
кері байланыс орнату.
|
Сергіту
сәті
|
Сергіту сәті. Мен қазақпын.
|
Оқушылар би билеп сергіп қалады.
|
Сабақтың ортасы
|
Дескрипторы:
Есептеу тәсілдері мен есепті шығару
әдістерін қайталайды.
4
тапсырма
Теңдеулерді
шеш.
(450
– 300) ∙ х = 450, х =
х
– (315 – 245) = 526, х =
(859
– 259) : х = 200, х =
Осылай
талда
1.
Теңдеуді ықшамдаймын.
2.
Белгісіз амал компонентін анықтаймын.
3. Теңдеуді шешемін.
4. Дұрыстығын тексеремін.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау,
тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары.
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері,
Оқулық
|
Сабақтың соңы
|
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.
Ойтолғаныс кезеңі.
Оқушыларға «Білім шыңы» кері байланыс постері
түсіндіріледі. Стикерлер таратылады. Оқушылар өздері қалаған шың басына
жабыстырады.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
«Білім
шыңы» кері байланыс парағы
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?
|
Дереккөздер:
Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым
күрделі
дереккөздермен жұмыс істей
алады.
|
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау
парақтары
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
|
Қорытынды бағалау
|
|
Қандай
екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
Сабақ
барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы
не
білдім?
Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
1.
2.
|
|
|
|
|
|
|
|