Сабақтың тақырыбы
:Теңдеуді шешу
Мақсат:
Білім
|
Рационал
сандары бар теңдеулерді шешуді еске түсіру арқылы білімдерін тұжырымдау
|
Түсінік
|
Әр түрлі
тәсілдерді рационал сандары бар теңдеулерді шешуде де қолданатынын түсінеді.
|
Қолданым
әрекеті
|
Таңбалар
ережесін пайдалану арқылы теңдеулерді шешеді.
|
Талдау
әрекеті
|
Қосылғыштардың
таңбаларын қарама-қарсы таңбаға ауыстырып , оларды теңдеудің бір жағына
көшіруге болатынын талдайды.
|
Шығармашыл
әрекет
|
Теңдеулерді
шешуде жақшаларды ашып, ұқсас мүшелерді біріктіру арқылы түсіндіреді.
|
Бағамдау
әрекеті
|
Теңдеулерді
шешу арқылы математика курсында маңызды деп есептейді.
|
Сабақтың
құрылымы
1. Ақпарат
алмасу
2.
Алғашқы бекіту
3.
Құзырлылық қалыптастыру
4.
Шығармашылық қалыптастыру
5.
Бағалау
Сабақтың
типі:
·
Тақырыпты қайталау
Оқыту
әдісі:
·
Ізденушілік
Мұғалім іс-әрекетінің
тәсілі :
·
Бағыт-бағдар беру, қажет оқушыларға қажет
болғанда көмек беружәне танымдық тапсырмаларды өз бетінше орындауларын
қадағалау.
Негізгі ұғымдар
мен терминдер :
·
Санды теңдіктер, теңдеулер.
Оқушыда
дағды қалыптастыру :
·
Өзін-өзі дамыту дағдылары –өзінің деңгейін
бағалау, оны жоғарлату бағытында жүйелі жұмыс жасау, сәттілік сәтіне
ұмтылу,ұжым ретінде жауапкершілігін сезіну, бүкіл топ жұмысын нәтижесін көре
білу, объективті бағалай алуы, оны сынып алдында қорғай алуы.
Оқушының
жетістігін бағалау:
·
Оқушының оқу іс-әрекеті тапсырмаларды
орындау деңгейіне байланысты
бағаланады.Сонымен
бірге оқушыға қосымша тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл қою.
Ақпарат
алмасу
Тақырып жоспары
1-слайд 1-тақырыпша
Теңдеулерге мысалдар келтіру.
2-слайд
Теңдеудің түбірін тап:
7х-(3+2х)═х+9
3-слайд
Өзіңді тексер:
1) 3х-(10-9х)═22х
2) 26-(17-2х)═5х
3) 13-(2х-5)═х-3
2. Алғашқы
бекіту :
Теңдеулерді шешу тәсілі
|
Мысалдар
|
|
|
Қорытынды жасау--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
3. Деңгейлік тапсырмалар :
1-
деңгей тапсырмалары
№ 819 Теңдеуді
шешіңдер :
№ 820 Теңдеуді шешіңдер
:
№ 821 Теңдеуді
шешіңдер :
2-
деңгей тапсырмалары
№ 822
Пропорциядағы х-тің мәнін табыңдар :
№ 823 Теңдеуді
шешіңдер :
3- деңгей тапсырмалары
№ 827 Теңдеуді
шешіңдер :
4.
Шығармашылық деңгей
Топтық
жұмыс
Сыныптағы оқушылар
екі топқа бөлініп келесі тапсырманы орындайды
Теңдеуді
шешіңдер:
1-топ
1)
2,6а-0,2(3а-9) ═ -0,5(-2а+6)
2)
0,6(-2у+3)-0,4(9-у) ═-0,3(у-9)
3) 2(9-5у)+7(2у-4)═4(у-2,5)
4) 3(-5+с)-2(с-4)═2-7(с-1)
2-топ
1) 1,2у-0,5(4у-1)═
-0,7(у-2)
2)
0,3х-(2,6-0,9х)═1,2х+3
3)
3(2х-1)+7═5(х-1)+7
4) 3,1(1-3у)+у═0,4(у-14)
5.Бағалау
Сабақтың мақсатына қалай
қол жетеізгендігің туралы эссе жаз.
Сынып 6“ А” пәні математика
пән мұғалімі: Сулекешова Сауле Сапиевна
14.02.17 жыл