Инфоурок Начальные классы КонспектыМатематика Тақырыбы: "27+36 63-27 түрінде жазбаша қосу мен азайту"

Математика Тақырыбы: "27+36 63-27 түрінде жазбаша қосу мен азайту"

Скачать материал

Пәні:

Математика

Сыныбы:

2

Уақыты:

15.02.16

Сабақтың тақырыбы:

 Ондықтан аттап жазбаша қосу және азайту.27+36  63-27 түріндегі жазбаша қосу мен азайту

Мақсаты

27+36  63-27 түріндегі қосу, азайтудың жазбаша есептеу тәсілдерін қолдана отырып, сол туралы ақпарат беру

27+36  63-27 түріндегі қосу, азайтудың жазбаша есептеу тәсілдеріне берілген есептерді үйрету.

27+36  63-27 түріндегі қосу, азайтудың жазбаша есептеулердің ауызша тәсілдерін өмірде қолдана алу біліктілігін қалыптастыр

Сабақтың типі:

Жаңа сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

Ынтымақтастық, білім беруді  ізгілендіру

Сабақтың әдісі:

көрнекілік, практикалық, түсіндірмелі-иллюстративті

Пәнаралық байланыс:

Ана тілі, дүниетану

Оқыту құралдары:

Оқулық, көрнекіліктер, топшамалар,  нұсқаушы парақ, кесте, тірек- схема

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І. Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу, түгендеу;

оқу-құралдарының дайындығын, кезекшінің жұмысын тексеру;

сабақтың мақсат-міндеттерін таныстыру; бүгінгі сабаққа оқушылардың қызығушылығын ояту.

Амандасу;

оқу-құралдарын дайындау, кезекшілік міндеттерін атқару;

сабақтың мақсат-міндеттерімен танысады;

көңіл-күйі көтеріңкі болады.

 

 

Сынып сабаққа дайын, кезекшілік атқарылды, мұғалім мен оқушының арасында ынтымақтастық қарым-қатынасы орнайды.

 

 

ІІ.Үй тапсырма

Үйге тапсырма:

№6. Баған түрінде жазып, есепте. Дұрыстығын тексер:

 

100 – 76                 46 + 54

79 + 11                   72 + 28

68 – 36                   80 – 37

 

50 см – 19 см

25 см + 13см

90 кг – 69 кг

 

Үйден дәптерге тапсырмалар орындайды.

 

  100                79                68

-                   +                  -

    76                11                 36

    24                68                 32

 

  46               72             80

+                +               -

  54               28             37

  100           100             43

 

 

     

50    см          25см           90кг

-                  +                   -

    19cм           13см           69кг

    31см            38см          21кг 

Ұсынылған ақпараттан қойылған міндеттерді шешуге қажетін бөліп алады, өз бетімен жұмыстанады.

 

ІІІ. Өткен материалды қайталау арқылы жаңа материалды қабылдауға дайындық

Ауызша жаттығулармен жұмыс

Әр қатарға тапсырма беремін.Топшамен жұмыс.

1-қатар: Есепте және салыстыр.

46 + 54 *  36 +52

80 +44  * 100 – 32

98 – 56  * 200 – 57

34 – 17 *  50 – 13 

2-қатар: Баған түрінде жазып, есепте.

10073       52+44           77 – 17

35 – 24         65+27           15 + 57

 

 

 

 

3-қатар:Есепте

 50 см + 19 см =

 100 см – 55см =

 17см + 67см=

 67см – 34см=

Ауызша жауап береді

1-қатар:

46 + 54 > 36 +52

80 +44 > 100 - 32

98 – 56 <  200 – 57

34 – 17 <50 – 13 

2-қатар:

  100     35         52         65

–        –            +           +

   73      24         44          27         

   27      11          96        92

 

   77         15 

–            +

   17          57

    60           72

3-қатар:

 50 см + 19 см = 69 см

 100 см – 55см = 45 см

 17см + 67см=84см

  67см – 34см=33см

Мұғалім қойған проблеманы қалай шешетінін бұрынғы алған білімдеріне сүйене отырып түсіндіреді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар ойланды, өткен сабақты естеріне түсіріп, жауап береді.

ІV.Оқушылардың білімдеріне сүйене отырып жаңа материалды меңгертуді ұйымдастыру

 

Бүгінгі сабағымыз ойын арқылы өтеміз.Біз ойын ойнау үшін онда көптеген тапсырмалар берілген.Солар арқылы ойынды жалғастырамыз.

Оны тапсандар ол сендерге көп тапсырма алып келген.

-Қазір мен өлең оқимын өздерін тауып көріндер.Ол не екенін.

                  Оның басы жалпақ,

                  Құлағым дәу қалпақ.

                  Дәу болғанымен өзі,

                  Кіп – кішкентай көзі.

                  Тұмсығы оның ирек,

                  Жүреді ылғи билеп.

-Жарайсыңдар балалар таптыңдар.Олай болса піл атаның тапсырмасын орындауға дайынбызба?

-Егер піл атаның тапсырмасын дұрыс орындасақ бізге өзінің азғана сыйлығын береді.Олай болса алғашқы 1-тапсырмадан бастайықшы.

  27                               

+                                  

  36                                  

 


  63

Ең алдымен бірліктерді қосамын. 7+6=13 немесе 1онд.3бірл. 3-ті бірліктердің астына жазамын,ал 1ондықты ойға сақтаймын.Содан кейін оңдықтарды қосамын: 2онд.+3онд. қосамын 3онд.шығады.Ойдағымен 6 онд.болады.Оны  онд. астына жазамын.

  63

-

  27

 


  36

Ең алдымен бірліктерді азайтамыз.3 –тен 7-ні азайта алмаймыз.6-ның  бір онд.аламын.Ол 3 бірл. 13 болып келеді.Енді 13-7=6 аламын.Енді 6онд. бірл. кетті.5онд.қалады.Содан кейін 5онд.-2 онд. аламыз.3онд қалады.Оны онд.астына жазамын.

 

 

 

 

 

 

 

 

-Піл

 

 

 

 

 

 

 

-ия, дайынбыз

 

 

 

1-тапсырма

    27                               

+                                  

  36                                  

 


  63

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    63

-

  27

 


  36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықтары мен дәптерлерін ашып, сабаққа бар зейіндерін аударады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген тапсырмалардың шартын дұрыс түсініп шешімін табуға дағдыланады.

 

 

V. Жаңа материалды мұғалімнің көмегімен  бекіту.

2-тапсырма:Есепте

а) 36+28= 64      95-8 =87      34+58=92          

    37+18=55       54-28=26     100-37=63

    67-59=8        18+64=82       72-26=46

    92-56=36        78+17=95     78-49=29

 

ә) 3дм 5см                      9дм 4см

  +                                 -

    2дм 7см                      7дм 5см

                         

    6дм 2см                      1дм 9см

 

-Өте жақсы оқушылар! Келесі тапсырмаға көшейік.

5-тапсырма:

 Есепті шығар

Әжемнің 5 ұлы және 13 немересі бар. Ал қыздардың ұлдардан 2-еуі кем Әжемнің барлығы неше баласы бар?

Есептің мазмұнымен таныстыру:

-Есепте не туралы айтылған?

-Есепте не белгілі?

 

 

- Есепте не белгісіз?

- Есепте нені сұрайды?

Есепті талдау:

- Есептің сұрағына бірден жауап бере аламыз ба?

- Қандай амал қолданамыз?

- Енді есептің қысқаша белгіленуін жазайық, негізгі сөздерді атаңыз.

 

 

 

 

 

4-тапсырма:

Есеп бойынша өрнектер құрастыр:

Ең кіші ондықты 2 онд, 4онд, 6онд, 8онд. арттыр Не байқадың? Ондығының ғана цифры өзгеретіндей етіп, 10- тағы неше ондыққа арттыруға болады? Сондағы шығатын сандарды жаз.

 

2-тапсырма:

а) 36+28=64      95-8=87        34+58=92         

    37+18=55      54-28=26      100-37=63

    67-59=8        18+64=82      72-26=46

    92-56=36      78+17=95      78-49=29

 

ә) 3дм 5см                      9дм 4см

  +                                 -

    2дм 7см                      7дм 5см

 


    6дм 2см                      1дм 9см

 

                             

 

5-тапсырма:

Есептің мазмұнымен танысады:

-ұлдар, қыздар және немерелері

- қыздар ұлдардан 2-уі кем

- әженің барлығы неше баласы бар?

-Дәулетте неше фильм бар?

 Есепті талдайды:

- ия

 

-қосу

-

Ұлдар-5

Қыздар-?,2-еуі кем

Немерелер-13

Барлығы -?бала

Ш: 5-2= 3      5+3+13=21

Ж: әжемнің барлығы 21 баласы бар

 

4-тапсырма:

 

10,20,30,40,50,60,70,80,90

Мұғалімнің айтқанын мұқият тыңдайды.

 

 

Бұрынғы алған біліміне сүйене отырып, тапсырмаларды орындайды.

 

 

Есепті талдауда топтық талқынын іс-әрекетіне өз бетімен ілеседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұраққа жауап беру үшін қандай амал қолданатынын айтып, белгісізді анықтайды.

 

 

 

 

 

 

Нақтылау мен түсінуге берілген есеппен жұмыс жасайды. Тура есепке кері есеп құрастыру жолын  талдап, шығарады.

 

Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы  екі таңбалы сандардың құрамы туралы алған білімдері артады.

Оқушылардың ойлау қабілеттері дамып, білімдері жетіледі.

VI. Жаңа материалды өз бетімен бекіту.

1.Ең кіші үш таңбалы сан

2.Қабырғалары тең тік төртбұрыш

3.Ондықтан құралған сан

4.Бір таңбалы сан

5.Кеміту амалы

 

 

 

 

Ж

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

Қ

 

 

 

 

 

 

 

Ш

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

Ж

ү

з

 

 

Ш

А

р

ш

ы

Қ

ы

р

ы

Қ

 

 

 

 

 

 

Ү

Ш

 

 

А

з

А

й

т

у

1.Ең кіші үш таңбалы сан: (жүз)

2.Қабырғалары тең тік төртбұрыш: (шаршы)

3.Ондықтан құралған сан: (қырық)

4.Бір таңбалы сан: (үш)

5.Кеміту амалы: (азайту)

Ойыннын шартын түсініп алады.  Оқушылардың ойлау қабілеттері дамып, білімдері жетіледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII. Үйге тапсырма.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№7 салыстыру 

54+36*18+42   

61-8*73+7

90-24*60+12

82-8*67+7

36+12*45+14

50-11*40-21    

№7 қи және фигура құрастыр.

 

 

№7 есептейді. 

54+36*18+42   

61-8*73+7

90-24*60+12

82-8*67+7

36+12*45+14

50-11*40-21    

 

 

Ұсынылған ақпараттан қойылған міндеттерді шешуге қажетін бөліп алады, өз бетімен жұмыстанады.

 

 

VII. Бағалау

 

Оқушылардың іс-әрекетін бағалайды. Қойылған бағаларға түсінік береді.

Өз әрекетінің күшті және әлсіз жақтарын көрсетеді. Өз бағасын мұғалім бағасымен салыстырады. Өз іс-әрекетін бағалайды.

Өз іс-әрекетінің нәтижесін көреді.

 

IX.Қорытындылау.

-        Сабақ аяқталды!

-        Сау болыңдар!

 

- Сау болыңыз!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ж

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

Қ

 

 

 

 

 

 

 

Ш

 

 

 

 

А

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика Тақырыбы: "27+36 63-27 түрінде жазбаша қосу мен азайту""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Кризисный психолог

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
