Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Математика. Тақырыбы:"Көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерге қолдану"

Математика. Тақырыбы:"Көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерге қолдану"


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Пәні: математика

Мұғалімі: Молдабекова Б

Күні: 20.10.15 ж

Сыныбы

4

Сілтеме

Математика оқулығы, Оспанов Т.Қ., Құрманалиева Ш.Х., Қосанов Б.М., Қайыңбаева Ж.Т., Ерешева К.Ә., Маркина М.В.,«Атамұра», 2015 ж.

Сабақтың тақырыбы

Көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерге қолдану

Сабақтың мақсаты:

Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді орындау білігін тәсілдерін қарастыру.

  • Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді үйрену;

  • Математикалық материалдарға үлгілерді қолдану білігін қалыптастыру;

  • Көбейту мен бөлудың жазбаша тәсілдерін қолдану білігін дамыту және бекіту;

Күтілетін нәтиже

Ойлау қабілеттері артады. Талдау салыстыру, ой қорыту білігі дамиды.Математикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасады;

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:


  • Бірлескен оқуhello_html_m3e9ea7b8.gif

  • Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:

  • Жеке, жұппен, топпен жұмыс;

  • Ой қозғау;

  • Диалогтік оқыту

  • Алынған ақпарат негізінде постер жасау

  • -«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері

Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта, плакаттар, суреттер, үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Модульдер көрінісі

Психологиялық дайындық

Топқа бөліну

Сергіту сәті

Шенбер құру



топка бөлу

«үйректер» биі

Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтады.


Мәні бірдей өрнектер арқылы топқа бөлінеді.


Сергіту биін билейді.

ОЖТ




АКТ

Үй тапсырмасын тексеру

9тексеру


А+4200=9000 б-3705=5000 с-98=1300

7660-а=4782 497+с=5300 147+б=5007


БүО

Білу



Ауызша есептеу

84-40=20+24 79-8= 68+3 70-5=45+20

18+6= 40-16 53+6= 70-11 34+6=52-12


ОЖТ (ДО)

Түсіну

Оқулықпен жұмыс №1

Тақтада түсіндіру

а) 8 бірл.*7=5он.6бір 8*7=56 7*8 бірл=56б 7*8=56

8 онд.*7=56 80*7= 560 7*8 онд.=56он 7*80=560

8 жүзд.*7 = 5600 800*7=5600 7*8 жүзд. = 56жүзд

7*800=5600

ә) 3 бірл.мың * 2=6 бір.мың, 3000 * 2=6000

2 *3 бірл. мың=6 бірл.мың 2 * 3000=6000

3 онд.мың * 2= 6 онд.мың 30000 * 2=6000 2 *3 онд.мың = 6 онд.мың

2 * 30000 = 60000 3 жүзд.мың * 2 = 6 жүз.мың 300000 * 2 =600000 2 * 3жүзд.мың=6 жүз.мың

2 * 300000 = 600000

СТО,ДО

АКТ

Қолдану

«Тақтамен жұмыс»

2


Түсіндіре отырып, шығарады.

а)61*1=61 61 : 1 =61

61*10=610 610 : 10=61

61*100=6100 6100 : 100=61

61*1000=61000 61000 : 1000=61

ә)20 * 1=20 2000 * 1=2000 20 : 20=1

20 : 1=20 2000 : 1=2000 200 : 200=1

200 * 1=200 20000 * 1=20000 2000 : 2000=1

200 : 1=200 20000 : 1=20000 20000 : 20000=1

ОЖТ

ОүБ, ЖЕ

Талдау

«Топтық жұмыс »

4 Бір-бірін тексеруге берілген есептер

5 жеке жұмыс




6

1топ 2-топ

(30+7)*2=74 30*2+7*2=74

(300+70)*2=740 300*2+70*2=740

(3000+700)*2=7400 3000*2+700*2=7400

(30000+7000)*2=74000 30000*2+7000*2=74000


1 кг -160 г Ш: 1000*160=160000г

1 т - ? кг Ж: 160 кг



1 адамға-1 күн 20г тұз.

1 кг тұз – 1 адаға ? күнге жетеді

Ш:1 к г = 1000г 1000 : 20=50 күн

Ж. 1 адамға 50 кунге жетеді.

ЖЕ

ОүБ

ОБ ж/е Көш

hello_html_7b65f278.jpg

Жинақтау


Жеке жұмыс

7 Тиімді тәсілмен есептейді


8 логикалық есеп

20*5*6*300= 180,000 20*5*6*3000=1,800,000


20*5*6*30=18,000 20*5*6*30000=18,000,000





275 : 6 = 45 (5 қ) 728 : 9 = 80 (8 қ)

547 : 3 = 182 (1 қ) 809 : 4 =202 (1 қ)

929 : 3 = 309 (2 қ)

СТО,

ОүБ

hello_html_7b65f278.jpg



ДТО



Бағалау


Кері байланыс



Үй

тапсыр-сы


БҮҮ кестесі


Смайликтермен

hello_html_m78673c89.png

Екі жұлдыз,hello_html_m6e60d477.png

бір тілек


3,9 71-72 бет

Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады

-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады.

ОүБ ОБ







Мұғалімі: Отарова Ж.С.

Күні: 21.10.15 ж

Сыныбы

4 «В»

Сілтеме

Математика оқулығы, Оспанов Т.Қ., Құрманалиева Ш.Х., Қосанов Б.М., Қайыңбаева Ж.Т., Ерешева К.Ә., Маркина М.В.,«Атамұра», 2015 ж.

Сабақтың тақырыбы

Көп таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша көбейту және бөлу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:

Көп таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді орындау білігін тәсілдерін қарастыру.

  • Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді үйрену;

  • Математикалық материалдарға үлгілерді қолдану білігін қалыптастыру;

  • Көбейту мен бөлудың жазбаша тәсілдерін қолдану білігін дамыту және бекіту;

Күтілетін нәтиже

Ойлау қабілеттері артады. Талдау салыстыру, ой қорыту білігі дамиды.Математикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасады;

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:


  • Бірлескен оқуhello_html_m3e9ea7b8.gif

  • Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:

  • Жеке, жұппен, топпен жұмыс;

  • Ой қозғау;

  • Диалогтік оқыту

  • Алынған ақпарат негізінде постер жасау

  • -«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері

Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта, плакаттар, суреттер, үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Модульдер көрінісі

Психологиялық дайындық

Топқа бөліну

Сергіту сәті

Шенбер құру



топка бөлу

«үйректер» биі

Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтады.


Мәні бірдей өрнектер арқылы топқа бөлінеді.


Сергіту биін билейді.

ОЖТ




АКТ

Үй тапсырмасын тексеру

9тексеру


60,42,90 және 72 сандарын 6 есе кеміт

10,20,30 және 40 сандарын 5 есе арттыр


БүО

Білу



Ауызша есептеу

1

23 * 2= 46 230 * 2=460 2300 * 2=4600

23000 * 2= 46000 230000 * 2=460000


ОЖТ (ДО)

Түсіну

Оқулықпен жұмыс №2

Тақтада түсіндіру

46 : 2= 23 460 : 2=230 4600 : 2=2300

46000 : 2=23000 460,000 : 2=230,000

92*2=46 920*2=460 9200 : 2=4600

92000 : 2=46000 920,000 : 2=460,000


СТО,ДО

АКТ

Қолдану

«Тақтамен жұмыс»

3



3*8=24 30*8=240

300*8=2400 3000*8=24000 30,000*8=240,000

24 : 8=3 240 : 8=30

2400 : 8=300 24000 : 8=3000 240,000 : 8=30,000

ОЖТ

ОүБ, ЖЕ

Талдау

«Топтық жұмыс »

4 Бір-бірін тексеруге берілген есептер



5 жеке жұмыс


6 есепті шығар

1топ 2топ

460*10=4600 460 м=46 дм

3 топ 4 топ

460т=46ц 460 см=46 дм

1 топ 2 топ

9080*10=90800 9080ц=908т

3 топ 4 топ

800000 м=80 дм 9080 см=908 дм

Мотоцикл 20км-1 л (б) Ш: 80 : 20= 4

80 км -? Литр бензин Ж: 80 км-ге 4 л бензин

жұмсайды

Жеңіл машина -100 км -8 л( б Ш: 800*8=6400 : 100=64

800 км - ? бензин Ж.: 64 л бензин

жұмсайды

ЖЕ

ОүБ

ОБ ж/е Көш

hello_html_7b65f278.jpg

Жинақтау


Жеке жұмыс

7 Ауызша орындайды.


8 Теңдеулерді шешеді



9 Амалдарды орында

7800 *2= 15600 5000*3=15000 60000*4=240,000


17000 * 2= 34000 25000 * 3= 75000 106000*4=424,000

8400 * 5= 42000 184000 * 5=920,000



Х + 1075 = 3806 х - 287=593

х= 2731 х= 880

3000 * х =9000 х : 5 =80

х= 3 х = 400

(252+684) : 3=312 (3592+688) : 5 =856

8000 : 5 + 1007= 2607 1500 * 6 - 2035=6965

4200 : 7 * 8= 4800 5400 : 9 * 7=4200

СТО,

ОүБ

hello_html_7b65f278.jpg



ДТО



Бағалау


Кері байланыс



Үй

тапсыр-сы


БҮҮ кестесі


Смайликтермен

hello_html_m78673c89.png

Екі жұлдыз,hello_html_m6e60d477.png

бір тілек


9 73-бет

Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады

-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады.

ОүБ ОБ









Рефлексивтік есептеме.

Күні : 20.10.2015 жыл.

Пәні : Математика

Мұғалім: Сыдықбаева Ә.Ж.

Тақырыбы : Көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерге қолдану

Сабақтың мақсаты: Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді орындау білігін тәсілдерін қарастыру.

  • Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді үйрену;

  • Математикалық материалдарға үлгілерді қолдану білігін қалыптастыру;

Көбейту мен бөлудың жазбаша тәсілдерін қолдану білігін дамыту және бекіту;

Күтілетін нәтижем: Ойлау қабілеттері артады. Талдау салыстыру, ой қорыту

білігі дамиды.Математикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасу;

Қолданылатын әдіс-тәсілдерім:

  • Бірлескен оқуhello_html_m3e9ea7b8.gif

  • Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:

  • Жеке, жұппен, топпен жұмыс;

  • Ой қозғау;

  • Диалогтік оқыту

  • Алынған ақпарат негізінде постер жасау

-«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдерін

Шенбер құрдым топка бөлдім Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтты.

Мәні бірдей өрнектер арқылы топқа бөлдім.


1 Ауызша есептеді.

) 8 бірл.*7=5он.6бір 8*7=56 7*8 бірл=56б 7*8=56

8 онд.*7=56 80*7= 560 7*8 онд.=56он 7*80=560

8 жүзд.*7 = 5600 800*7=5600 7*8 жүзд. = 56жүзд

7*800=5600

ә) 3 бірл.мың * 2=6 бір.мың, 3000 * 2=6000

2 *3 бірл. мың=6 бірл.мың 2 * 3000=6000

3 онд.мың * 2= 6 онд.мың 30000 * 2=6000

Оқулықпен жұмыс істедік №2 Тақтада түсіндірдім.

Түсіндіре отырып, шығардық. .

а)61*1=61 61 : 1 =61

61*10=610 610 : 10=61

ә)20 * 1=20 2000 * 1=2000 20 : 20=1

20 : 1=20 2000 : 1=2000 200 : 200=1

Түсіндіре отырып, амалдарды орындады.

Топқа бөлдім есептерді шығарды.

1топ 2 топ

460*10=4600 460 м=46 дм

3 топ 4 топ

460т=46ц 460 см=46 дм

1 топ 2 топ

9080*10=90800 9080ц=908т

3 топ 4 топ

800000 м=80 дм 9080 см=908 дм

Мотоцикл 20км-1 л (б) Ш: 80 : 20= 4

80 км -? Литр бензин Ж: 80 км-ге 4 л бензин

жұмсайды

Жеңіл машина -100 км -8 л( б ) Ш: 800*8=6400 : 100=64

800 км - ? бензин Ж.: 64 л бензин hello_html_m6e60d477.png

жұмсайдыhello_html_m78673c89.png

Оқушылар жеке жұмыс істеді.

7 Тиімді тәсілмен есептеді

20*5*6*300= 180,000 20*5*6*3000=1,800,000

20*5*6*30=18,000 20*5*6*30000=18,000,000

Смайликтермен Екі жұлдыз, бір тілектерін айтты.

Үйге тапсырма бердім.

9есеп, 77 бет Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады

-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазды.






























Рефлексивтік есептеме.

Күні : 21.10.2015 жыл.

Пәні : Математика

Мұғалім: Отарова Ж.С

Тақырыбы :


Сабақтың мақсаты: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша

көбейту және бөлу тәсілдері.

Көп таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді орындау білігін тәсілдерін қарастыру.

  • Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді үйрену;

  • Математикалық материалдарға үлгілерді қолдану білігін қалыптастыру;

Көбейту мен бөлудың жазбаша тәсілдерін қолдану білігін дамыту және бекіту;

Күтілетін нәтижем: Ойлау қабілеттері артады. Талдау салыстыру, ой қорыту

білігі дамиды.Математикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасу;

Қолданылатын әдіс-тәсілдерім:

  • Бірлескен оқуhello_html_m3e9ea7b8.gif

  • Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:

  • Жеке, жұппен, топпен жұмыс;

  • Ой қозғау;

  • Диалогтік оқыту

  • Алынған ақпарат негізінде постер жасау

-«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдерін

Шенбер құрдым топка бөлдім Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтты.

Мәні бірдей өрнектер арқылы топқа бөлдім.

1 Ауызша есептейдік

23 * 2= 46 230 * 2=460 2300 * 2=4600

23000 * 2= 46000 230000 * 2=460000

Оқулықпен жұмыс №2

46 : 2= 23 460 : 2=230 4600 : 2=2300

46000 : 2=23000 460,000 : 2=230,000

Тақтада түсіндірдім

3 Оқушылар амалдарды орындады.

3*8=24 30*8=240

300*8=2400 3000*8=24000 30,000*8=240,000

Тақтамен жұмыс істедік№4

Түсіндіре отырып, оқушылар қалдықпен бөлуді шығарды.

Топтық жұмыс жасадық

5 Бір-бірін тексере отырып берілген есептерді шығардық

1топ 2топ

460*10=4600 460 м=46 дм

3 топ 4 топ

460т=46ц 460 см=46 дм

1 топ 2 топ

9080*10=90800 9080ц=908т

3 топ 4 топ

800000 м=80 дм 9080 см=908 дм

Мотоцикл 20км-1 л (б) Ш: 80 : 20= 4hello_html_m78673c89.png

80 км -? Литр бензин Ж: 80 км-ге 4 л бензин

жұмсайды

Жеңіл машина -100 км -8 л( б Ш: 800*8=6400 : 100=64

800 км - ? бензин Ж.: 64 л бензин

жұмсайды. hello_html_m6e60d477.png

7 есептерді шығардық.

8 Өрнек түрінде оқушылар жазды және шығарды

Смайликтермен Екі жұлдыз, бір тілек жазды.

Үйге тапсырма бердім.

9есеп, 76 бет Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады

-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазды.

























Автор
Дата добавления 15.05.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров721
Номер материала ДБ-082560
Получить свидетельство о публикации


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх