Математика
Сабақтың тақырыбы:
Ұзындықты өлшеу. Миллиметр. Ұзындық бірліктерінің арақатынасы.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: ұзындық өлшем бірлігі - миллиметр (мм) бірлігін енгізу
және оны басқа өлшем бірлігіне айналдыруды үйрету;
2.Дамытушылық: шығармашылық қиялын, жүйелі ойлау қабілетін дамыту. 3.Тәрбиелік:
еңбектенуге, еңбекті бағалауға тәрбиелеу. Экологиялық тәрбие беру;
Сабақтың міндеті: меңгерген математикалық білімдерін нақтылы жағдайларға,
практикалық есептерді шешуде қолдана білумен байланысты білік қалыптастыру
Сабақтың түрі: аралас
сабақ
Сабақтың көрнекілігі:
слайд, сызғыш,суреттер
Сабақтың барысы:
I.
Ұйымдастыру кезеңі
Есептеуге жүйрік болсаң
жасыңнан,
Математикаға орын берсең
басыңнан
Барлық ғылым саған үйір болады.
Досың солар табылатын қасыңнан
II.
Үй тапсырмасын тексеру
Ұзындығы – 5 см Ені
- ? 2 см-ге қысқа Р-?
S-? Ені=5см
– 2см=3см Р=(5см+3см)*
2=5см*2+3см*2=16см S=5см*3см=15см2
- Тік
төртбұрыштың периметрін қалай есептейміз?
- Қабырғаларының ұзындықтарының қосамыз.
- Ауданды қалай есептейміз?
- Ұзындығын еніне көбейтеміз.
ә. – Тік төртбұрыштың периметрін
есептегенде көбейтудің қандай қасиетін пайдаландық? (көбейтудің үлестірімділік
қасиеті)
- Тік төртбұрыштың ауданын есептегенде
көбейтудің қандай қасиетін пайдаланамыз?(ауыстырымдылық қасиеті)
- Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті кандай
қасиет?
-Көбейтудің терімділік қасиеті деп қандай
қасиетін айтамыз?
-Көбейтудің қосуға қатысты қандай
үлестірімділік қасиетін білеміз?
Көбейтудің қасиеттерін қорытындылап кету.
III.
Жаңа сабақ
Ойын «Не
артық?»
Метр Сантиметр
Километр Дециметр Минут
-Ұзындықтың бірліктері (минут
артық)
-Ұзындықтың ең үлкен бірлігі (километр)
-Ең кіші бірлігі(сантиметр)
-Біз бүгін ұзындықтың ең кіші өлшем
бірлігі – миллиметрмен танысамыз
Дәптермен жұмыс: Тақырыппен таныстыру
Қаңтардың он тоғызы
Сынып жұмысы
Ұзындықты өлшеу. Миллиметр.
Ұзындықтың бірліктерінің арақатынасы
№1.
1см және 1дм кесінділер сызғызу
-сендер осы тапсырманы қандай құралдың
көмегімен орындадыңдар? (сызғыш)
-0-ден –ге дейін
неше бөлік? (10бөлік)
-1-ден 2-ге дейін ше? (10бөлік)
-2-ден 3-ке дейін ше? (10бөлік)
Бір кіші бөліктен екіншісіне дейінгі
арақашықтықты миллиметр деп атайды.
Миллиметр (мм) – ұзындықтың сантиметрден
кіші өлшем бірлігі.
Слайд?
№2. а)Көп
нүктенің орнына тиісті санды жазғызу:
1см=10мм 1дм=
10см=100мм
1м=10дм
1м=100см=1000мм
Слайд. Есте сақта!
ә) Амалдарды орындату:
4дм 1 см+8см 5мм=4дм 9см 5мм
3м-2дм 4см=2м
7дм
6см
6м 2дм 3см+12м 61см=18м 2дм 64см
5м-3м 23см=1м 77см
8дм 1см-2см 5мм=7дм 8см 5мм
4дм 8см 4мм + 47мм=4дм 8см 51мм
3дм 89мм
+ 4м 2мм=4м 3дм 91мм
№3.
Бұл өте қызық!
·
Калимбри – 5см 7мм,кесінді сызғызу
·
Бөлме шыбыны – 6-8 мм, сызғыштан көрсету
·
Маса – 4-14мм, сызғыштан көрсету
Слайд. Калимбри, шыбын, маса – суреттері
№4.
Слайд.
а)Біздің шашымыз 3 күнде 1 мм –ге өседі.
Шаш неше күнде 6 мм –ге өседі?
ә)Оқулықтың қалыңдығын өлше.
Миллиметрмен айту.
Слайд. Санның квадраты деп нені айтамыз?
Санның кубы дегеніміз не?
«Кім жылдам?» - ойыны
82; 42; 92;
72; 02; 13; 33; 53.
№5.
Егер мүмкін болса, өрнектердегі көбейтінділерді көбейткіштің квадратымен немесе
кубымен алмастыру.
4*4+4=42 + 4 4*3+4
4+4+4 3*4+4
8*8*8=83 8*2-8
2*2*2-8=23 – 8 8+8*8=8+82
№6.
Теңдеулерді шешу
с*6=360 360:а=60
х:6=60
7*а=490 490:а=70
с:7=70
Бекіту:
- Біз бүгін немен таныстық?(миллиметр)
-Миллиметр ұзындықтың
қандай өлшем бірлігі? (ең кіші)
-1 сантиметрде қанша
миллиметр бар? (10 миллиметр)
- Миллиметр қандай
мағынаны білдіреді? (метрдің мыңнан бірі)
-Онда алған білімімізді тест арқылы
тексеріп көрейік
Тест алу
Үйге тапсырма:
№6,8, 16-17 бет
Бағалау
Тест
1. 5 дм- де қанша миллиметр бар?
а) 500мм ә) 50мм б) 5000мм в) 5мм
2. 2 дм 7 см – ді миллиметрмен өрнекте:
а)207мм ә)270мм б) 2700мм в)2070мм
3. 1000 - 651=?
а) 349 ә) 439 б) 339 в) 449
4. 269+409=?
а) 778 ә) 678 б) 668 в) 679
5. Бір кітап 25 теңге тұрса, 3 кітап неше теңге тұрады?
а) 50 тг ә) 100 тг б) 75 тг в) 125тг.
6. (а + 125) – 100 мұндағы а = 225 болса, өрнектің мәні нешеге тең?
а) 150 ә) 250 б) 50 в) 125
7.Ұзындығы 10 м, ені 5м
тіктөртбұрыштың ауданын есепте.
а) 50м² ә) 30м² б)
50м в)20м2
8. 43 нешеге тең ?
а) 60 ә) 64 б)
16 в)12
9. Қабырғасының
ұзындығы 5 см болатын шаршының периметрін тап.
а) 25 см ә) 20 см б) 10 см в) 40 см
10. 72
нешеге тең?
а)14 ә)49
б)12 в)24
Аты – жөні:
------------------------------------------------
Сыныбы:------------------------------------
№167
жалпы білім беретін мектеп
Ашық сабақ
Математика
Тақырыбы: Ұзындықты
өлшеу. Миллиметр. Ұзындық бірліктерінің арақатынасы.
Сыныбы: 3«ә»
Мұғалімі:
Бабашева Г.О.
Алматы
қаласы