Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Математика 6-сынып. Сабақ жоспары. Тақырыбы: "Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Математика

Математика 6-сынып. Сабақ жоспары. Тақырыбы: "Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі"

библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_686002ef.gifhello_html_686002ef.gifhello_html_404019da.gifhello_html_m1e51e1c8.gifhello_html_m37bbad22.gifhello_html_m37bbad22.gifhello_html_m37bbad22.gifhello_html_m37bbad22.gifhello_html_m37bbad22.gifКүні:

Сынып:

Тақырып: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі

Мақсаттары: а) Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдер жиынын табуды және координаталық түзуде кескіндеуді үйренеді.

ә) Теориялық білімдерін практикада қолдана білу бейімділіктерін қалыптастырады. Есте сақтау қабілеттерін дамытады.

б) Топпен жұмыс істеуге, өзгенің пікірін тыңдай білуге үйрету. Пәнге қызығушылығын арттыру.

Көрнекілік: Үлестірме материалдар, бағалау парағы.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс 

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеріп, топқа бөлу, топ басшысын тағайындау.Бағалау шкаласын беремін.

II. Үй тапсырмасын тексеру

  1. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру./топ басшылары/

« Не білемін»

  1. Санды теңсіздіктің қасиеттерін ата

  2. Сан аралығының қандай түрлерін білесің?

  3. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік дегеніміз?

  4. Теңсіздікті шешу дегеніміз не?

  5. Мәндес теңсіздік дегеніміз не?

  6. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу жолы?

  7. а=0 және в˂0 болса, теңсіздіктің шешімі қандай болады?

  8. а=0 және в˃0 болса, теңсіздіктің шешімі қандай?



III. Қызығушылықты ояту

Есеп. Оқушы бүтін сан ойлады. Ойлаған санға оның hello_html_685d8d49.gif –ін қосса, 10-нан үлкен сан шығады. Егер ойлаған саннан оның hello_html_6eec8aff.gif-ін азайтса, 5-тен кіші сан шығады. Оқушы қандай сан ойлады?

Шешуі: hello_html_479b534.gif , hello_html_46ddcc52.gif , hello_html_m76fa4688.gif , 8˂х˂10, х=9.

IV. Жаңа тақырып. Мағынаны ашу

Әр топқа бірдей тапсырмалар беремін, оқушылар тақырыпты жұппен, содан соң топпен талқылап, өздері оқып меңгереді.

Ары қарай «Сұқ саусақ» стратегиясын пайдаланамыз. Бір топ ортаға шығып, қалған топтарға тақырыпты түсіндіреді.

Тапсырма:

1 – мысал. Оқушы 4 дәптер сатып алу үшін 200 теңгеден көп ақша төлейді.егер дәптердің бағасы 20 теңгеге қымбаттаса, ол 360 теңгеден аз ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңге?

Шешуі. х- дәптердің алғашқы бағасы

Есептің шарты бойынша: hello_html_mfaa916e.gif

бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі құрылады.

Теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін жеке-жеке табайық:



hello_html_mc8b1f89.gif

hello_html_5938568d.gif

hello_html_m42a912b2.gif,

hello_html_5314f5f7.gif

Теңсіздіктердің табылған шешімдерін бір координаталық түзуде кескіндейміз:



50 70

Жүйедегі теңсіздіктердің екеуіне де ортақ шешімдер жиыны (50;70) аралығы (интервал) немесе 50

Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз – жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысын тура теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндері



Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін:

  1. Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табу керек;

  2. Табынған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндеу керек;

  3. Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек.

Жүйедегі теңсіздіктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны жүйенің шешімдері болады.

V. Дамыту кезеңі. Кубизм стратегиясын пайдаланамын

1573 (ауызша), №1574, №1576

VI. Ой толғаныс. Семантикалық картаны толтырыңдар

Жауабы


Теңсіздіктер

[-4;6]

(5;7)

Ø

[-3;4)

[-3;+∞)

hello_html_m7bcd403a.gif








hello_html_550e80f7.gif








hello_html_601bd8dd.gif







hello_html_6b111abc.gif








hello_html_m23ab59f6.gif










Сабақты қорытындылау: Топ басшылары оқушыларды бағалайды.

Үй жұмысы: №1575, №1581

Рефлексия.






















































































