Инфоурок / Математика / Конспекты / Математика пәні бойынша сабақтйң тақырыбы: Формулаларды пайдаланып, квадрат теңдеуді шешуге есеп шығару.
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Я люблю природу», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 15 ДЕКАБРЯ!

Конкурс "Я люблю природу"

Математика пәні бойынша сабақтйң тақырыбы: Формулаларды пайдаланып, квадрат теңдеуді шешуге есеп шығару.

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Ю.А.Гагарин атындағы №4 орта мектеп











Ашық сабақ

Тақырыбы: Формулаларды пайдаланып квадрат теңдеуді шешуге

есептер шығару.











Сыныбы:8”a”

Пән мұғалімі:Ахметова К.





















2014-2015 оқу жылы

Тақырыбы: Формулаларды пайдаланып, квадрат теңдеуді шешуге есеп шығару.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділігі: квадрат теңдеулерді шешуге және оны әртурлі есептерге қолдана білуге, формулаларды.

  2. Дамытушылық: ой-өрісін, теңдеу құра білу қабілетін, бейімділігін дамыту.

  3. Тәрбиелік: ұжымдылыққа, ынтымастыққа, жолдастық, қарым-қатынасқа баулу, қазақ халқының ұлттық ойындары арқылы ұлттық тәрбие беру.

Сабақтың турі: жарыс сабақ.

Сабақтың типі: қайталау сабағы.

Сабақтың әдісі: есептер шығару.

Сабақтың көрнектілігі: интерактивті тақта, электрондық оқулық, магниттік тақта, ұлттық ойындар буклеті.

Пәнаралық байланыс: геометрия, физика, информатика.

Сабақтың жоспары:

  1. Ақсерек-көксерек ойыны (сұрақ-жауап)

  2. Бұрыш ойыны (логикалық есеп)

  3. Бәйге ойыны (есеп шығару)

  4. Ақсүйек ойыны

  5. Қазақша күрес (қиынырақ есептер)

  6. Көрші-көрші ойыны (үй тапсырмасы)

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру.

  2. Есептер шығару.

  3. Қорытындылау.

  4. Бағалау.

  5. Үйге тапсырма.

  1. Оқушылардың сабаққа дайындығын ұйымдастыру. Сынып “квадрат” және “Теңдеу” болып 2 топқа бөлініп жарысамыз деп түсіндіру.

  2. Есептер шығару.

  1. а) Аксерек – көксерек ойыны.

Әр топ бір-біріне сұрақтар койып, жауап алуы

  1. ә) “Бұрыш” ойынын (логикалық есеп)



  1. ²+3х+1=0 1. 5х²+2х+2=0

731 522



  1. ²+9х+6=0 2)7х²+6х+1=0



  1. 12х=-4х² 3) 13х=-7х²



  1. ²=7 4) 4х²=-9



3) б) Бәйтерек ойыны (Есептер шығару)

1. 2х²+5х-3=0 1.6х²+13х+5=0

2.6х²+х+3=0 2.х²+2х+5=0

3.2х²+5х+2=0 3.3х²-5х+2=0

4.-8y=0 4.х²-9х=0

4) Ақсуйек ойыны (теңдеуді қүрып жазу) тығып қойған сүйекті тығып қойған теңдеуді табу.

1) а=5 в=-3 с=2 1) а=3 в=-5 с=-3

2) а=4 в=5 с=-8 2) а=6 в=7 с=-9

3) а=8 в=-3 с=0 3) а=3 в=0 с=-7

5) Қиын есептер.

Ұзындығы 64м шеңбер бойымен біріне-бірі кері қозғалған екі дене әрбір 4 сек сайын кездеседі. Бір бағытта қозғалған жағдайда бірінші дене екіншісінен әрбір 32 сек сайын қуып жетеді. Осы денелердің сызықтық жылдамдықтарын табу.

Шешуі:

  1. Дене Х

hello_html_260692c8.gifдеп дене жылдамдықтарын белгілейміз.

  1. Дене У

t=hello_html_m73e8503e.gif =>hello_html_m62f05cf7.gif=>hello_html_5b5a6ae3.gif=>hello_html_m61eb5d05.gif

Жауабы: 7м/с 9м/с



2) Автомобиль әр минут сайын велосипедшіге қарағанда 1500 м артық журеді, сондықтан ұзындығы 50км жолға 4,5 сағ.км уақыт жібереді. Олардың әрқайсысының жылдамдықтарын тап.

Шешуі

Автомобиль жылд – Х км/сағ

1 сағ = 60мин

60·1500м = 90000м=90км/сағ

Велосипед (х-90) км/сағ



hello_html_m2ee7b178.gif-hello_html_1c47b5d2.gif=4,5

50х-50х+4500=4,5(х-90)

4500=4,5х²-405х

4,5х²-405х-4500=0

Д=405²-4·4,5·(-4500)=164025+810000=245025=495²


X1=hello_html_m5c68e01c.gif

X2=hello_html_56a8fb1f.gif

3)»Көрші-көрші» ойыны (үйге берілген тапсырма). Ақпараттық технологияның барлық салаларға енуі оқушылардың жан-жақты білім алуына жағдай қосады. Сондықтан, логикалық және ақпараттық ойлау қабілетін дамыту мақсатында, өз бетінше ізденуге үйрену үшін берілген тапсырма.

226. Шешуі x- hello_html_19f5f478.gif-3)²=1

X- hello_html_5a36595b.gif+hello_html_21aa09ed.gif-9-1=0

hello_html_5a36595b.gif-xhello_html_3fb228c8.gif+10=0

x²-25x-30x+250=0

x²-55x+250=0

D=3025-1000=2025=45²

X1=hello_html_m353e800.gif

X2=hello_html_m5f1cf534.gif=5

Оқушылар квадрат теңдеуді тек қана алгебрада емес, физика, геометрия, информатика сабақтарында қолданамыз екен. Сонымен біз не білдік?

1.Квадрат теңдеулер екіге бөлінеді

2.Толымсыз квадрат теңдеудің 3 түрі болады.

3.Толық квадрат теңдеуді шешу үшін D. Табу керек

4.Квадрат теңдеу түбірінің формулаларын пайдаланып әртүрлі деңгейде шешу.

Екі команда жеңісі.
