Инфоурок / Математика / Рабочие программы / Математика пәнінен сабақ әзірлемесі. Тақырыбы:«Тригонометриялық функциялар. Кері тригонометриялық функциялар»

Математика пәнінен сабақ әзірлемесі. Тақырыбы:«Тригонометриялық функциялар. Кері тригонометриялық функциялар»

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Ақмола облысының білім басқармасы.

КММ « №5 Агротехникалық колледж»















Математика пәнінен өткізілетін сабақтың әдістемелік әзірлемесі.

Тақырыбы:

«Тригонометриялық функциялар.

Кері тригонометриялық функциялар.»













Дайындаған :Нурсейт Бағдагүл.

Өткізген топ: Ф 11













Бозайғыр ауылы.




Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Студенттерге өткен білімдерін пайдалана отырып, арксинус, арккосинус және арктангенс ұғымдары, қасиеттері,графигімен танысу, олардың мәндерін есептеуді шығаруды меңгерту.

Дамытушылық: Қойылған мәселені шеше білуді, жаңа ұғымды пайдаланып есептер шығаруды , өз пікірін басқамен бөлісуді, ойын ашық айтуды дамыту

Тәрбиелік: Ұлтын, салтын құрметтеуге, үлкенге құрметті, кішіге ізетті болуға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ

Сабақтың әдісі: Сыни тұрғыдан ойлау технология элементтері мен ұлттық ойынмен ұштастыру арқылы қызықтыру әдісі.

Сабақ көрнекілігі: Сызбалар,графиктер, Ұлттық киім.Ұлтық нақыштағы төсеніш.Асықтар, қоржын, сандық, қамшы, плакаттар , маркер т.б.

Сабақтың жоспары:

  1. Үйымдастыру кезеңі.

  2. Ой қозғау кезеңі. Сабақтың мақсаты ,қайталау.

  3. Мағынаны тани білу кезеңі. Мәселе қою.ЖИГСО- стратегиясы.

  4. Ой толғаныс кезеңі.Кубизм стратегиясы. ?

  5. Ой қорыту. Қолданыс. Дискуссиялық карта стратегиясы

  6. Бағалау. Топтық және жекше.

  7. Сабақты аяқтау. Үй жұмысы

Сабақтың барысы:

1.Үйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды 4 топқа бөлу. АӘД бойынша, реттік номер беру. Төреші тағайындау.

І. –Алшы . ІІ-Тәйке ІІІ- Бүге . ІV- Шиге

«Ат жарысы» ойынының шартын, төрешісін таныстыру. Әр дұрыс қадам бір жол алға жүру. Көмбеге бірінші жеткені озады, арнайы сыйға ие болады.Топ бірлігін, тапсырма орындалуын төреші қатаң қарастырады. Ойынды төреші қорытып, соңғы сөзін айтады.

2. Ой қозғау кезеңі. Сабақтың мақсаты таныстырылып, тақырып анықталады.

«Білім қоржыны» - Әр топ сәйгүлігі мен сәйкес тапсырма алынады. Тақырыпқа байланысты бе білеміз? (Тригонометриялық функциялар плакат бойынша қайталау)

Әр дұрыс жауап бойынша сәйгүлік алға шабады.

3.Мағынаны тани білу кезеңі. Мәселе қою.ЖИГСО- стратегиясы

Қойылатын мәселе: Тригонометриялық функциялардың кері функциялары қалай анықталады деп ойлайсыңдар?

«Қамшы» тапсырмасы: Топтарға синус, косинус, тангенс, котангенс функцияларға кері функциялар бойынша білім жинақтау тапсырмасы беріледі.

Топтағы реттік номірмен топтасады. І-1, ІІ-2, ІІІ-3, ІV-4.

  • Берілген тапсырма оқулықты пайдаланып зерттеледі. Оқытушы нұсқау береді.

Өз топтарына жиналады.

  • Өз топтарына жиналып ортаға салады. Қағаз бетіне түсіреді.топтан спикер қорғайды. (Нұсқау парағы:

1.Кері функциясы белгісі, оқылуы. 2.Графигі. 3.Анықталу облысы

4.Мәндер жиыны 5.Жұп, тақтығы 6.Функцияның өсу, кему аралығы

Негізгі шарт математикалық тілде толық баяндалып,мысал шығарылады.

  • Әр дұрыс пікір бойынша сәйгүлік алға шабады.

«Білім сандығы» -Деңгейлік тапсырмалары топтарға үлестіріліп. Үй жұмысы жазылады.

Жеке оқушы шығып, баяндап шығарады. Әр дұрыс есеп бойынша сәйгүлік алға шабады.

(4 есеп)

4.Ой толғаныс кезеңі.Кубизм стратегиясы.

1.Өрнектеңіз 2.Салыстырыңыз 3. Жауап беріңіз, 4.Анықтаңыз ( Анықтама)

5.Қортындылаңыз . 6 Қолданыңыз Әр дұрыс ой бойынша сәйгүлік алға шабады

Тапсырма: Түрлі түсті парақша тапсырмасы беріледі.

Әр дұрыс есеп бойынша сәйгүлік алға шабады


5.Ой қорыту. Қолданыс. Дискуссиялық карта стратегиясы

А-1

Иә

Жоқ

1

Арккосинус анықталу облысы hello_html_m2323d7d3.gif



2

Арктангенс мәндер облысы hello_html_m4e7c58c7.gif



3

arcsin hello_html_576a1b6c.gif= hello_html_m20477b74.gif



4

Арккотангенс бір сарынды кемімелі функция



5

arctg1 = hello_html_m45577cce.gif



6

у=arccosх жұп та, тақ та емес




Б-2

Иә

Жоқ

1

Арксинус анықталу облысы hello_html_m2323d7d3.gif



2

Арккотангенс мәндер облысы hello_html_m4e7c58c7.gif



3

arcсos hello_html_576a1b6c.gif= hello_html_m20477b74.gif



4

Арктангенс бір сарынды өспелі функция



5

arcсtg1 = hello_html_m45577cce.gif



6

у=arcsinх тақ функция




Ш-3

Иә

Жоқ

1

Арктангенс анықталу облысы hello_html_m2323d7d3.gif



2

Арксинус мәндер облысы hello_html_m4e7c58c7.gif



3

arctghello_html_m980c3de.gif= hello_html_m50aa1733.gif



4

Арккоcинус бірсарынды кемімелі функция



5

аrcсos1 = hello_html_m45577cce.gif



6

у=arctgх тақ функция




Т-4

Иә

Жоқ

1

Арккотангенс анықталу облысы hello_html_m2323d7d3.gif



2

Арккотангенс мәндер облысы hello_html_m4e7c58c7.gif



3

arcсtg1 = hello_html_m20477b74.gif



4

Арксинус бір сарынды кемімелі функция



5

arcsin1 = hello_html_m50aa1733.gif



6

у=arcctgх жұп та, тақ та емес функция



6.Бағалау. Топтық және жекше. Төреші :Сый мен айып пұлды анықтайды.

Төрешілік сөзімен аяқтайды.

7 .Білімді бағалау . Үй жұмысы.





«Білім сандығы» -Деңгейлік тапсырмалары

І. –Алшы .

78 а , 79 в, 80 г, arctg 1;

Қосымша есеп алуға болады
















ІІ-Тәйке

78 б, 79 г, 80б, arctg hello_html_m7abab595.gif;

Қосымша есеп алуға болады

















ІІІ- Бүге .

78 в, 79 б, 80 а, arctg (-hello_html_m980c3de.gif);

Қосымша есеп алуға болады

















ІV- Шіге

78 г , 79 а, 80 в, arctg 0;

Қосымша есеп алуға болады































Нұсқау парағы:

1.Кері функциясы белгісі, оқылуы.

2.Графигі.

3.Анықталу облысы

4.Мәндер жиыны

5.Жұп, тақтығы

6.Функцияның өсу, кему аралығы



А-1

Иә

Жоқ

1

Арккосинус анықталу облысы hello_html_m2323d7d3.gif



2

Арктангенс мәндер облысы hello_html_m4e7c58c7.gif



3

arcsin hello_html_576a1b6c.gif= hello_html_m20477b74.gif



4

Арккотангенс бір сарынды кемімелі функция



5

arctg1 = hello_html_m45577cce.gif



6

у=arccosх жұп та, тақ та емес





Б-2

Иә

Жоқ

1

Арксинус анықталу облысы hello_html_m2323d7d3.gif



2

Арккотангенс мәндер облысы hello_html_m4e7c58c7.gif



3

arcсos hello_html_576a1b6c.gif= hello_html_m20477b74.gif



4

Арктангенс бір сарынды өспелі функция



5

arcсtg1 = hello_html_m45577cce.gif



6

у=arcsinх тақ функция





Ш-3

Иә

Жоқ

1

Арктангенс анықталу облысы hello_html_m2323d7d3.gif



2

Арксинус мәндер облысы hello_html_m4e7c58c7.gif



3

arctghello_html_m980c3de.gif= hello_html_m50aa1733.gif



4

Арккоcинус бірсарынды кемімелі функция



5

аrcсos1 = hello_html_m45577cce.gif



6

у=arctgх тақ функция








Т-4

Иә

Жоқ

1

Арккотангенс анықталу облысы hello_html_m2323d7d3.gif



2

Арккотангенс мәндер облысы hello_html_m4e7c58c7.gif



3

arcсtg1 = hello_html_m20477b74.gif



4

Арксинус бір сарынды кемімелі функция



5

arcsin1 = hello_html_m50aa1733.gif



6

у=arcctgх жұп та, тақ та емес функция





Қосымша:

«Құпия хат ».

Құрметті Тәуелсіз қазақ елінің ұрпақтары!

Сәйгүліктей шабысты , заманға сай білімді, жүзден жүйрік ,мыңнан тұлпар болғандарыңызға алғыс білдіреміз!


Жаңылтпаш:

Математиканы сен математикаландыра алмағанда

мен математикаландыра алам ба?


Есеп: Апақ сапақта кездескен қыз бен жігітке жолдарың болсын жарасқан жұп!-дегенде

Олар: Біз жарасқан жұп емеспіз

Менің анам бұл қыздың анасының қайын енесі

Сонда мен боламын бұл кісінің неменесі


















