№ 39. Тақырыбы: 4 – ке көбейту және бөлу кестесі.
Мақсаты: оқушыларды 3-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту
және бөлудің мағынасын бекіту,арифметикалық амалдардың мәнін ашу; математикаға
деген қызығушылығын арттыру; ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Әдісі:
түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік. Түрі. аралас сабақ. Көрнекілігі:
кестелер, сызбалар, суреттер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы
адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 8. ІІІ. Білімдерін тексеру: ауызша
жұмыс.
2∙ 4 =
8 5 ∙ 2 = 10 12 : 3 = 4 4 ∙ 3 = 12
2 ∙ 8 =
16 2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 6 = 12 3
∙ 2 = 6
2 ∙ 7 =
14 1 ∙ 2 = 2 2 ∙ 9 = 18 0
∙ 2 = 0
15 : 3 =
5 5 ∙ 3 =
15 18 : 3 = 6 6 ∙ 3
= 18
21 : 3 =
7 7 ∙ 3 =
21 24 : 3 = 8 8 ∙ 3
= 24
ІҮ. Жаңа
материалды түсіндіру:
а) № 1. Ұжымдық
жұмыс: Бірінші көбейткіші 4 болғанда көбейтінділердің мәндері қалай
табылғанын бақылап, түсініп ал. Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстыр.
Неге алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 4-ке артық?
|
|
4 ∙ 4 = 4 + 4 + 4 + 4
4 ∙ 5 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4
4 ∙ 6 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4
4 ∙ 7 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4
4 ∙ 8 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4
4 ∙ 9 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4
4 ∙ 10 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4
+ 4
|
|
№
2. Түсіндіріп кестені жалғастыру. (ауызша)
|
|
|
|
|
|
|
4 ∙ 4 = 16
4 ∙ 5 = 20
4 ∙ 6 = 24
4 ∙ 7 = 28
4 ∙ 8 = 32
4 ∙ 9 = 36
4 ∙ 10 = 40
|
|
|
5 ∙
4 = 4 ∙ 5
6 ∙
4 = 4 ∙ 6
7 ∙
4 = 4 ∙ 7
8 ∙
4 = 4 ∙ 8
9 ∙
4 = 4 ∙ 9
10
∙ 4 = 4 ∙ 10
|
|
|
5 ∙
4 = 20
6 ∙
4 = 24
7 ∙
4 = 28
8 ∙
4 = 32
9 ∙
4 = 36
10 ∙
4 = 40
|
|
|
|
4- ті көбейту
кестесі 4-ке
көбейту кестесі
№ 3. Дәлелдеу, түсіндіру. Неге 4-ке бөлу кестесін құрғанда
4-ке көбейту кестесін пайдалануға болады?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 : 4 = 4, себебі 4 ∙ 4 = 16
20 : 4 = 5, себебі 4 ∙ 5 = 20
24 : 4 = 6, себебі 4 ∙ 6 = 24
28 : 4 = 7, себебі 4 ∙ 7 = 28
32 : 4 = 8, себебі 4 ∙ 8 = 32
36 : 4 = 9, себебі 4 ∙ 9 = 36
40 : 4 =10, себебі 4 ∙ 10 = 40
|
|
|
16 : 4 = 4
20 : 4 = 5
24 : 4 = 6
28 : 4 = 7
32 : 4 = 8
36 : 4 = 9
40 : 4 =10
|
|
|
Ү. Түсінгенін тексеру:
1. Ауызша жұмыс . № 4. Бос орынға тиісті сандарды қой.
2.№
5 Жұптық жұмыс: Бос орынға тиісті санды қой.
36 : 4 : 3 ∙ 2 : 6 =
1 8 ∙ 2 : 4 ∙ 3 : 2 =
6
№ 6, кестені толтыр: өздік жұмыс. 4 ∙
2 = 8 4 ∙ 4 = 16 4 ∙ 6 = 24 т.с.с
1.
Өздігінен есеп шығару.(ойлау, миға жаттығу)
а) 8 үстел – 4 адамнан
Барлығы - ? Шешуі: 8 ∙ 4 = 32 Жауабы: 32
адам отыр.
ә) 4 доңғалақтан – 6 машина
Барлығы - ? шешуі: 4 ∙ 6 = 24 Жауабы: 24
доңғалақ ауыстырды.
2.
Ұжыммен жұмыс. № 9.
(ауызша)
а) ұзындығы – 4 см, шаршының Р = 4 ∙ 4 = 16
ә) Р = 24 см, 32 см, 28 см шаршының қабырғасының ұзындығын тап.
Р = 24 : 4 = 6(см) Р = 32 : 4 = 8 (см) Р = 28 : 4 =
7 (см)
3.
Шығармашылық жұмыс. № 10.
Екі қабырғасы өзара тең үшбұрыштың периметрі 22
см. Үшінші қабырғасының ұзындығы 6 см. Үшбұрыштың өзара тең қабырғаларының
ұзындығын тап.
Шешуі: (22 – 6) : 2 = 16 : 2 = 8(см) жауабы: 6
см
Сабақты қорыту.
ҮІ. Үйге тапсырма: № 8, 11. 72, 73 бет 2. бағалау.