Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Конспекты / Математикадан сабақ Тақырыбы: " Санды өрнек. Әріпті өрнек."
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Математикадан сабақ Тақырыбы: " Санды өрнек. Әріпті өрнек."

библиотека
материалов

Күні:__________ Сынып: 5 «А »

Сабақтың тақырыбы: 1. Санды өрнектер. Әріпті өрнектер.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Санды өрнектер және әріпті өрнектер ережелерін тұжырымдау; Окушылардың алған теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру, ойда сақтау қаблетін дамыту.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу

ә) Оқушыларды түгендеу

б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

  1. Үй тапсырмасын тексеру № 17 (2), № 21 5-бет

  2. Жаңа сабақты меңгерту: Санды және әріпті өрнектің ережелерімен таныстыру. Айырмашылықтарын түсіндіру

12 + (12 - 5) –санды өрнек, 86 + (86 - а) - әріпті өрнек

  1. Дамыту кезеңі. Есептер шығару.

1 (ауызша) 8у + (3у + 6) + ( у+1) = 12у + 7,

5а(7·4)= 4·5·7·а = 140а,

(15х – 7х)·3 = 8х·3 = 24х,

14с+18+5с+10 = (14с+5с)+(18+10)=19с+28

4. тақырыпты бекіту

134 - ауызша

134 - ауызша

135 - ауызша

137(3,4)

3)139725:405 + 151892:508 =375 + 299 = 674

4)7410 + 51642: (517 + 389) =7410 + 51642 : 906 = 7410 + 57 = 7467

138 (1)

10 000 – в, егер в=8276,

10000-8276=1724.

142

1)6·32 - 6·23= 6(32-26)=6·6=36,

2)15·10 - 8·10 = 10·(15-8) = 10·7 = 70,

3) 27·7 - 7·19 = 7(27 – 19) =7·8 = 56,

4)91·17 - 17·18 = 17(91-18) = 17·73=1241

4. Сабақты бекіту кезеңі:

1. Санды өрнек дегеніміз не ?

2. Әріпті өрнек дегеніміз не ?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

5. Үйге тапсырма:

138(1,2), №140.

Күні:__________ Сынып: 5 «А »

Сабақтың тақырыбы: 1. Санды өрнектер. Әріпті өрнектер (қайталауға есептер шығару)

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Санды өрнектер және әріпті өрнектер ережелерін есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру, ойда сақтау қаблетін дамыту.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау сабағы

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу

ә) Оқушыларды түгендеу

б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

  1. Үй тапсырмасын тексеру № 16 № 22 5-бет

Санды және әріпті өрнектің ережелерімен сұрау.

Айырмашылықтары неде?

Мысалдар келтіріңдер.

  1. Дамыту кезеңі. Есептер шығару.

11 кестені толтырыңдар , № 13, №26

3.Выполнение упражнений

141

  1. 9(21-8)=117

  2. (40-29)*12=132

  3. 8(19-3)=128

  4. 31(25-9)=496

  5. (51-15)*19=684

  6. (62-3)*6=354

145

1)205х – (55х + 39х) =189х,



2)717n + 8n+ 283n + 42n = 1050n,

3)617х + (33х + 47х) =697х,

4)26у + (32у – 7у) + у = 52у.

146

1)25а + 21 + 7а + 52 = 32а + 73;

2)43х + 95 +4х + 6 = 47х + 101;

3)38у + 23у + 15 + 4у + 9 = 65у + 24;

4)321в + 23в + 189в + 27 = 533в + 27

4.Итоги урока

Подведение итогов, выставление оценок.

5.Домашнее задание:


148

1)12х + 7х = 19х = 19·17 =323;

2)403у – 393у = 10у = 10·13=130;

3)35в + 165в = 200в = 200·450 = 90000;

4)307а – 207а =100а = 100·68 = 6800.

149(1-3)

1)13у + 244 + 24у – 67 = 37у + 177 = 37·25 + 177 = 925 + 177 = 1102;

2)48m – 13m + 876 = 35m + 876 = 35·17 + 876 = 555 + 876 = 1431;

3)19х + 457 + 39х – 278 = 58х + 179 = 58·23 + 179 = 1334 + 179=1513.

151

1)5а – 4в = 5·99 -4·40 = 495 – 160 = 335;

2)5·102 - 4·100 = 510 – 400 = 110;

3)5·222 - 4·199 = 1110 – 796 = 314

Тақтада

Деңгейлік тапсырма.

28

Сабақты бекіту кезеңі:

  1. Санды өрнектер дегеніміз не ?

2. Әріпті өрнек дегеніміз не ?

3. Олардың айырмашылығы неде?, Мысалдар келтіріңдер. Тақтаға шығып.

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: С-деңгейінен №27

Күні :_________________ Математика 5 сынып

Сабақтың тақырыбы: Санды өрнектер . Әріпті өрнектер

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушыларды санды өрнекпен , әріпті өрнектермен таныстыру , әріптің мәнін өрнектегі орнына қоя білуге баулу , өрнектің мәнін таба білуге үйрету, өрнектерді мәндері бойынша салыстыра білуге дағдыландыру.

  • Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.

  • Оқуға саналы сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап , тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.



Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы



Сабақтың әдісі: баяндау ,әңгімелесе отырып түсіндіру,есептер шығару , сұрақ –жауап.

Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты сызбалар , тірек схемалары , дидактикалық ойындар : «Баспалдақ» , «Күн»

Сабақтың өту жоспары:

1 .Ұйымдастыру бөлімі.

2.Сабақтың барысымен таныстыру.

3. Жаңа сабақ түсіндіру.

4.Жаттығу жұмыстары. А , В деңгейінің тапсырмалары.

5.Дидактикалық ойындар .

6.Үйге тапсырма.

7.Бағалау.

Сабақтың барысы:

1.Сабақтың барысымен таныстыру.Қысқаша шолу.

Оқушыларға мысалдар арқылы санды өрнектер , әріпті өрнектер туралы түсініктер беріледі.

Мысалы . Санды өрнектер : 15-6 , 45 -25 =20 6 мұндағы 20 санды өрнектің мәні. 23 + а - әріпті өрнек , ал а=3 болғандағы 23+3=26 . 26 саны әріпті өрнектің мәні .

Санды өрнектер мен әріпті өрнектер - математикалық өрнектер . Математикалық өрнектер цифрлармен , амал таңбаларымен , әріптермен жазылады. Математикалық өрнектер қажет болған жағдайда жақшамен де жазылады.Математикалық өрнектерді жазуда латын әріптері пайдаланылады. Математикалық өрнектер белгілі бір шарттармен жазылады. Мысалы , өрнектегі көбейткіштер әріптермен беріліп , олар қатар келсе , араларына көбейту таңбасы салынбайды. , ал сан көбейткіш жақшаның артында келсе , , жақша мен сан көбейткіш арасына көбейту таңбасы қойылады.

Математикалық өрнектер мәндері бойынша салыстырылады , Егер салыстыруда қос теңсіздік пайдаланылса , қос теңсіздік солдан оңға қарай өсу ретімен жазылады.

Мысалы , 7<10<15 ; а<в +с < 20.

2. Ауызша тапсырмалар беру :

  • Сандық өрнектерге мысалдар келтір

  • Әріпті өрнектерге мысалдар келтір.

  • Санды өрнектер мәнін салыстыру.

3.Жаттығу жұмысы . А деңгейінің тапсырмалары

Оқулықтан № 4 .Өрнектең мәнін табыңдар.

1.146+а , мұндағы а=14

146+14=160

7 .Бөлмедегі әрбір люстрада в лампадан болса , 6 люстрада 6в лампы бар.

9 . Шалқар қорығында а түрлі құс ьар , ал Аққұм қорығында в түрлі құс бар. Мұндағы а =130 6 в = 60

а+в = 130+60 =190 Шалқар және Аққұм қорығында барлығы 190 құс бар.

а-в = 130 – 60 =70 Шалқар қорығында Аққұм қорығындағыдан 70 артық құс бар.



13 Өрнекті жазып көрсет

  1. (65-39)*100

  2. (49+68):13

  3. а:в

  4. 2ав

15

  • А*100+5*10+7

  • Х*1000+У*10+9

  • 8*1000+В*100+6



17 .Мысықтың массасы (а-в):2 (кг)

В деңгейінің тапсырмалары. №



4.Дидактикалық ойындар . «Блиц турнир» , «Күн» 10 -15 минут

Тапсырмалар үлестірмелі парақтарға жазылады.

Блиц турнир ойнауға оқушыларға 5-6 жаттығу дайындалады.

  1. Асқар бағасы а тенгеден 3 қарандаш сатып алды , оның өзінде 20 тенге қалды.Асқарда алғашында неше тенге болған?

А.20-3а ; В.3а+20; С.20А+3.

2. Бағасы в тенгеден 12 қасық және бағасы с тенгеден 12 стақан сатып алынды. Барлығының құны неше тенге тұрады?

А.(в-с)*12 ; В. 12в+с ; С.12 в + 12с

3. 2 көйлекке в м мата жұмсалады . с метр матадан неше көйлек тігіледі?

А.(в:2)*с ; В. с (в:2) ; С. в :2+с.

4. 1 кг алма х тенге . 5 кг алма неше тенге?



А.5х ; В. х:5 ; С. 5-х

Оқушылар дәптерлеріне тапсырма ретінің тұсына дұрыс деп есептеген жауаптарын жазады.



5. Рефлексия.

6.Үйге тапсырма .№






Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 23.09.2015
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров885
Номер материала ДВ-004566
Получить свидетельство о публикации
Похожие материалы

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх