Күні:__________ Сынып:
5 «А »
Сабақтың тақырыбы: 1.
Санды өрнектер. Әріпті өрнектер.
Сабақтың
мақсаты:
1. Білімділігі:
Санды өрнектер және әріпті өрнектер ережелерін тұжырымдау; Окушылардың алған
теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру, ойда
сақтау қаблетін дамыту.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу
дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге
қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе
білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың көрнекілігі:
деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың
әдісі: теориялық және практикалық
Сабақтың
барысы:
2. Ұйымдастыру
кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
3. Үй
тапсырмасын тексеру № 17 (2), № 21 5-бет
4. Жаңа
сабақты меңгерту: Санды және әріпті өрнектің ережелерімен таныстыру.
Айырмашылықтарын түсіндіру
12 + (12 - 5)
–санды өрнек, 86 + (86 - а) - әріпті өрнек
5. Дамыту
кезеңі. Есептер шығару.
№ 1 (ауызша)
8у + (3у + 6) + ( у+1) = 12у + 7,
5а(7·4)= 4·5·7·а =
140а,
(15х – 7х)·3 =
8х·3 = 24х,
14с+18+5с+10 =
(14с+5с)+(18+10)=19с+28
4. тақырыпты
бекіту
№ 134 - ауызша
№ 134 - ауызша
№ 135 - ауызша
№ 137(3,4)
3)139725:405 +
151892:508 =375 + 299 = 674
4)7410 + 51642:
(517 + 389) =7410 + 51642 : 906 = 7410 + 57 = 7467
№138 (1)
10 000 – в,
егер в=8276,
10000-8276=1724.
№142
1)6·32
- 6·23= 6(32-26)=6·6=36,
2)15·10
- 8·10 = 10·(15-8) = 10·7 = 70,
3)
27·7 - 7·19 = 7(27 – 19) =7·8 = 56,
4)91·17
- 17·18 = 17(91-18) = 17·73=1241
4.
Сабақты бекіту кезеңі:
1.
Санды өрнек дегеніміз не ?
2.
Әріпті өрнек дегеніміз не ?
Бағалау.
Сыныпта белсенді
қатысып отырған оқушылар бағаланады.
5.
Үйге тапсырма:
№
138(1,2), №140.
Күні:__________ Сынып:
5 «А »
Сабақтың тақырыбы: 1.
Санды өрнектер. Әріпті өрнектер (қайталауға есептер шығару)
Сабақтың
мақсаты:
1. Білімділігі:
Санды өрнектер және әріпті өрнектер ережелерін есептер шығарған кездегі
білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру, ойда сақтау қаблетін дамыту.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу
дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге
қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе
білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Қайталау сабағы
Сабақтың көрнекілігі:
деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың
әдісі: практикалық
Сабақтың
барысы:
6. Ұйымдастыру
кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
7. Үй
тапсырмасын тексеру № 16 № 22 5-бет
Санды және әріпті өрнектің ережелерімен
сұрау.
Айырмашылықтары неде?
Мысалдар
келтіріңдер.
8. Дамыту
кезеңі. Есептер шығару.
№ 11 кестені
толтырыңдар , № 13, №26
3.Выполнение
упражнений
№ 141
1) 9(21-8)=117
2) (40-29)*12=132
3) 8(19-3)=128
4) 31(25-9)=496
5) (51-15)*19=684
6) (62-3)*6=354
№ 145
1)205х – (55х +
39х) =189х,
2)717n
+ 8n+
283n
+ 42n
= 1050n,
3)617х + (33х +
47х) =697х,
4)26у + (32у – 7у)
+ у = 52у.
№ 146
1)25а + 21 + 7а +
52 = 32а + 73;
2)43х + 95 +4х + 6
= 47х + 101;
3)38у + 23у + 15 +
4у + 9 = 65у + 24;
4)321в + 23в +
189в + 27 = 533в + 27
4.Итоги
урока
Подведение
итогов, выставление оценок.
5.Домашнее
задание:
№ 148
1)12х + 7х = 19х =
19·17 =323;
2)403у – 393у =
10у = 10·13=130;
3)35в + 165в =
200в = 200·450 = 90000;
4)307а – 207а
=100а = 100·68 = 6800.
№149(1-3)
1)13у + 244 + 24у
– 67 = 37у + 177 = 37·25 + 177 = 925 + 177 = 1102;
2)48m
– 13m
+ 876 = 35m + 876 = 35·17 + 876 =
555 + 876 = 1431;
3)19х + 457 + 39х
– 278 = 58х + 179 = 58·23 + 179 = 1334 + 179=1513.
№ 151
1)5а – 4в = 5·99
-4·40 = 495 – 160 = 335;
2)5·102 - 4·100 =
510 – 400 = 110;
3)5·222 - 4·199 =
1110 – 796 = 314
Тақтада
Деңгейлік
тапсырма.
№ 28
Сабақты
бекіту кезеңі:
1. Санды
өрнектер дегеніміз не ?
2.
Әріпті өрнек дегеніміз не ?
3.
Олардың айырмашылығы неде?, Мысалдар келтіріңдер.
Тақтаға шығып.
Бағалау.
Сыныпта белсенді
қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма:
С-деңгейінен №27
Күні :_________________ Математика 5
сынып
Сабақтың тақырыбы: Санды өрнектер .
Әріпті өрнектер
Сабақтың мақсаты:
·
Оқушыларды
санды өрнекпен , әріпті өрнектермен таныстыру , әріптің мәнін өрнектегі
орнына қоя білуге баулу , өрнектің мәнін таба білуге үйрету, өрнектерді
мәндері бойынша салыстыра білуге дағдыландыру.
·
Оқушылардың
логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.Белсенділіктерін
арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.
·
Оқуға
саналы сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап ,
тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың әдісі: баяндау ,әңгімелесе отырып
түсіндіру,есептер шығару , сұрақ –жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты
сызбалар , тірек схемалары , дидактикалық ойындар : «Баспалдақ» , «Күн»
Сабақтың
өту жоспары:
1 .Ұйымдастыру бөлімі.
2.Сабақтың барысымен таныстыру.
3. Жаңа сабақ түсіндіру.
4.Жаттығу жұмыстары. А , В деңгейінің
тапсырмалары.
5.Дидактикалық ойындар .
6.Үйге тапсырма.
7.Бағалау.
Сабақтың
барысы:
1.Сабақтың барысымен таныстыру.Қысқаша
шолу.
Оқушыларға мысалдар арқылы санды
өрнектер , әріпті өрнектер туралы түсініктер беріледі.
Мысалы . Санды өрнектер : 15-6 , 45
-25 =20 6 мұндағы 20 санды өрнектің мәні. 23 + а - әріпті өрнек , ал а=3
болғандағы 23+3=26 . 26 саны әріпті өрнектің мәні .
Санды өрнектер мен әріпті
өрнектер - математикалық өрнектер . Математикалық өрнектер цифрлармен , амал
таңбаларымен , әріптермен жазылады. Математикалық өрнектер қажет болған
жағдайда жақшамен де жазылады.Математикалық өрнектерді жазуда латын
әріптері пайдаланылады. Математикалық өрнектер белгілі бір шарттармен
жазылады. Мысалы , өрнектегі көбейткіштер әріптермен беріліп , олар қатар
келсе , араларына көбейту таңбасы салынбайды. , ал сан көбейткіш жақшаның
артында келсе , , жақша мен сан көбейткіш арасына көбейту таңбасы қойылады.
Математикалық өрнектер мәндері
бойынша салыстырылады , Егер салыстыруда қос теңсіздік пайдаланылса , қос
теңсіздік солдан оңға қарай өсу ретімен жазылады.
Мысалы , 7<10<15 ; а<в +с
< 20.
2. Ауызша тапсырмалар беру :
·
Сандық
өрнектерге мысалдар келтір
·
Әріпті
өрнектерге мысалдар келтір.
·
Санды
өрнектер мәнін салыстыру.
3.Жаттығу жұмысы . А деңгейінің
тапсырмалары
Оқулықтан № 4 .Өрнектең мәнін табыңдар.
1.146+а , мұндағы а=14
146+14=160
№
7 .Бөлмедегі әрбір люстрада в лампадан болса , 6 люстрада 6в лампы бар.
№9 . Шалқар қорығында а түрлі
құс ьар , ал Аққұм қорығында в түрлі құс бар. Мұндағы а
=130 6 в = 60
а+в = 130+60 =190 Шалқар
және
Аққұм қорығында
барлығы 190 құс бар.
а-в = 130 – 60 =70 Шалқар қорығында
Аққұм қорығындағыдан 70 артық құс бар.
№ 13 Өрнекті жазып көрсет
1. (65-39)*100
2. (49+68):13
3. а:в
4. 2ав
№ 15
·
А*100+5*10+7
·
Х*1000+У*10+9
·
8*1000+В*100+6
№ 17 .Мысықтың массасы
(а-в):2 (кг)
В деңгейінің тапсырмалары. №
4.Дидактикалық ойындар . «Блиц турнир» ,
«Күн» 10 -15 минут
Тапсырмалар үлестірмелі
парақтарға жазылады.
Блиц турнир ойнауға оқушыларға 5-6
жаттығу дайындалады.
1. Асқар
бағасы а тенгеден 3 қарандаш сатып алды , оның өзінде 20 тенге
қалды.Асқарда алғашында неше тенге болған?
А.20-3а ; В.3а+20; С.20А+3.
2. Бағасы в
тенгеден 12 қасық және бағасы с тенгеден 12 стақан сатып алынды. Барлығының
құны неше тенге тұрады?
А.(в-с)*12 ; В. 12в+с ; С.12 в + 12с
3. 2 көйлекке в
м мата жұмсалады . с метр матадан неше көйлек тігіледі?
А.(в:2)*с ; В. с (в:2) ; С. в :2+с.
4. 1
кг алма х тенге . 5 кг алма неше тенге?
А.5х ; В. х:5 ; С. 5-х
Оқушылар
дәптерлеріне тапсырма ретінің тұсына дұрыс деп есептеген жауаптарын
жазады.
5. Рефлексия.
6.Үйге тапсырма .№