Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Сызықтық теңдеулер және сызықтық теңсіздіктер, жазықтықтағы координаталар тарауларына қайталау

Сызықтық теңдеулер және сызықтық теңсіздіктер, жазықтықтағы координаталар тарауларына қайталау

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

hello_html_m32248a65.gifhello_html_m94fb3db.gifhello_html_3ba81d98.gifСабақтың тақырыбы

6 сынып.
Сызықтық теңдеулер және сызықтық теңсіздіктер, жазықтықтағы координаталар тарауларына қайталау

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Сызықтық теңдеулер және сызықтық теңсіздіктер, жазықтықтағы координаталар тараулары бойынша алған білімдерін тиянақтау, толықтыру, өзіндік ізденістерін қалыптастыру.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін, пәнге деген қызығушылын дамыту. Алған теориялық білімдерін тиімді қолдан білуге үйрету.

Тәрбиелік: берілген тапсырмаларды тиянақты орындауға, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Ұйымдастыру кезеңі:

«Білікті Бірді жығады Білімді мыңды жығады»

Топтастыру стратегиясы
«Теріс сандар» тобына - Сандардың түрлерін атау


«Оң сандар» тобына Венн диаграмман толтыру - натурал, бүтін, рацианал сандар туралы анықтама.

Сұрақ – жауап:

1) Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?

2) Сызықтық теңдеуді шешу үшін:

1 . х+3,5=-7 Т

2 . х*(-6)=-18 А

3 . 45:х=-5 Д

4. х-(-2)=8 К

5. 1,2*(-х)=6 Р

6. -9+(-4,1)= Е

Жауаптарға сәйкес әріптерді жазған кезде белгілі математик ғалымның есімі шығады.(жауабы: Декарт)

1 . Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті қалай атайды?

2 . Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?

3 . Берілген сан аралықтарын оқы

1) ̋̋̋̋̋̋̋̋̋̋ ̋ ̋ ̋̋ ̋ ̋ ̋̋̋ ̋̋̋̋•-5 2) ○3 ̋̋̋̋̋̋̋̋̋̋ ̋ ̋ ̋̋ ̋ ̋ ̋̋̋ ̋̋○9


3) •5 ̋̋̋̋̋̋̋̋̋̋ ̋ ̋ ̋̋ ̋ ̋ ̋̋̋ ̋̋̋̋ 4) ○-1 ̋̋̋̋̋̋̋̋̋̋ ̋ ̋ ̋̋ ̋ ̋•8 ̋̋̋

СӘЙКЕСТЕНДІРУ

1. Х ≥ 3 а. (-∞; -5]

2 . Х < 9 б. [-2; 7)

3 . -2 ≤ X< 7 с. [3; +∞)

4. Х≤-5 d. (-∞; 9)

Теңсіздіктерді шешіп, шешімін координаталық түзуде көрсет.

1) 4 (х-5) < З х-16

2) 11 х – 9 ≤ 15 х + 3

3) (х−5)/2+(2х−1)/3> /4+1/2

4) (9−1)/2+(х−8)/3≤1/6+(х+8)/3


«Ұшқыр ойдан ұтымды жауап»

Параллель түзулер дегеніміз не?

Қиылысатын түзулер жазықтықты неше бұрышқа бөледі?

Қиылысатын екі түзудің ортақ неше нүктесі болады?

Перпендикуляр түзулер дегеніміз не?

Координаталар жүйесі дегеніміз не?

санақ басы ортақ, бірлік кескінділері

Координаталар жүйесі бірдей, өзара перпендикуляр екі

координаталық түзу.


Оу- ординаталар осі

Ох-абсциссалар осі

О – координаталар басы

Практикалық жұмыс

Координаталық жазықтықта нүктелерін белгілендер:

А (-2,4). В(-1,-3). С(-1,5). Д(1,-3). Е (-5,2). К(0,-1).

hello_html_70e7ad31.gif

hello_html_m549a26df.png

КООРДИНАТА

Белгілі ғалым Гейзенберг өз еңбегінде былай жазған. «Математика физикадан гөрі ақылдырақ болды, өйткені математиканың көмегімен ғана жаңа тәуелділіктердің ізіне түсеміз».

«Ақылыңды түзеп бір қалыпқа келтіру үшін ғана математиканы оқу керек» деген белгілі орыс ғалымы М.В. Ломоносов

«Сан – математика ғылымының іргетасы». Бұл сөзді айтқан Орынбек Ахметұлы Жәутіков физика-математика ғылымының қазақ арасынан шыққан тұңғыш докторы.

«Математика - барлық ғылымдардың патшасы» деп тегіннен тегін айтпаған. Өйткені «математика – бұл өмір»

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы 6 сынып.  Сызықтық теңдеулер және сызықтық теңсіздіктер, жазықтықтағы координаталар тарауларына қайталау Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Сызықтық теңдеулер және сызықтық теңсіздіктер, жазықтықтағы координаталар тараулары бойынша алған білімдерін тиянақтау, толықтыру, өзіндік ізденістерін қалыптастыру. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін, пәнге деген қызығушылын дамыту. Алған теориялық білімдерін тиімді қолдан білуге үйрету. Тәрбиелік: берілген тапсырмаларды тиянақты орындауға, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Ұйымдастыру кезеңі:                 «Білікті Бірді жығады Білімді мыңды жығады» Топтастыру стратегиясы   «Теріс сандар» тобына   -   Сандардың түрлерін атау   «Оң сандар» тобына Венн диаграмман толтыру -    натурал, бүтін, рацианал сандар туралы анықтама. Сұрақ – жауап: 1)  Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?        2) Сызықтық теңдеуді шешу үшін:       1 .  х+3,5=-7          Т       2 .  х*(-6)=-18      А       3 .  45:х=-5            Д       4.   х-(-2)=8            К       5.   1,2*(-х)=6       Р       6.  -9+(-4,1)=         Е    Жауаптарға сәйкес әріптерді жазған кезде белгілі математик ғалымның есімі шығады.(жауабы: Декарт)      1 . Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті қалай атайды? 2 . Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не? 3 . Берілген  сан аралықтарын оқы     1)  ̋̋̋̋̋̋̋̋̋̋  ̋  ̋  ̋̋  ̋  ̋  ̋̋̋  ̋̋̋̋•-5                                                                   2)  ○3  ̋̋̋̋̋̋̋̋̋̋ ̋  ̋  ̋̋  ̋  ̋  ̋̋̋  ̋̋○9                                                                                                                                                                                                                                                      3)  •5   ̋̋̋̋̋̋̋̋̋̋  ̋  ̋  ̋̋  ̋  ̋  ̋̋̋  ̋̋̋̋                                                             4) ○-1  ̋̋̋̋̋̋̋̋̋̋  ̋  ̋  ̋̋  ̋  ̋•8 ̋̋̋                           СӘЙКЕСТЕНДІРУ 1. Х ≥  3            а.     (-∞; -5] 2 .  Х  
