Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / Махамбет Өтемісұлы «Қызғыш құс»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Махамбет Өтемісұлы «Қызғыш құс»

библиотека
материалов

Пәні: қазақ әдебиеті

Сыныбы: 5

Тақырыбы:

Махамбет Өтемісұлы «Қызғыш құс»



Сабақтың мақсаты:

Азаттық үшін күрескен, патриот ақын М.Өтемісұлының өмірінен мәлімет беру, өлеңнің тақырыбын, идеясын ұғындыру. Отанын,елін,жерін сүйетін патриот ұрпақ тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Ұлт-азаттық көтеріліс туралы қысқаша мәлімет алады.

Өлеңнің идеясын түсінеді.Топта ынтымақтастықта жұмыс жасай біледі, еркін ой айта біліп, шығармашылық қабілетін дамытады.

Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер:

СТО стратегиялары, топтастыру әдісі, бес жолды өлең,екі түрлі күнделік толтыру, ой толғау.

Тапсырмалар:

1.Өлеңді мәнерлеп оқу, тақырыбын, идеясын анықтау.

2.Сатылай кешенді талдау жасау, өлең құрылысына талдау.

3.Шығармашылық жұмыстар.

Дереккөздер

Оқулық, суреттер, интербелсенді тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

I.Ұйымдастыру




Амандасу, оқушыларды түгендеу

Оқушылардың сабаққа әзірлігі

II.Қызығушылықты ояту

Топтастыру әдісі бойынша

Махамбет кім?

Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы жекелеген оқушылар орындайды.

Мағынаны тану

Слайд арқылы ақын өмірі, көтеріліс жайында ақпарат беру.

Оқулықтан өлеңді мәнерлеп оқиды.

Оқушыларды өлеңнің идеялық - мазмұндық талдауға бағыттайды, тілдік ерекшеліктері туралы сөздермен жұмыс жасатады.

Сатылай кешенді талдау әдісімен өлеңге талдау жасайды, әдеби теориялық ұғымдармен танысады.

Ой қозғау: «Ақын өлеңін оқығандағы алған әсерің қандай?» деген сияқты проблемалық сұрақтар береді, шығармашылық жұмысқа бағыттайды.

Ақын мен қызғыш құс басындағы ортақ қайғы.

(ойтолғау жазу).

Кубизм әдісі:Әр топқа тапсырма беру.

Мұғалім оқушының жұмысын топта бір-бірінің ой-пікірін ескере отырып, постер арқылы жеткізеді,жұмысына баға береді, мадақтайды.

Әр топ постер арқылы бүгінгі сабақтан нені үйренгендігін бірлесе отырып жазады, ой қорытады.

Ой қорыту: "Бес жолды өлең құрастыру" әдісі

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Синоним

5.Сөйлем

Әр топ жеке-жеке жұмыс жасайды.

Бағалау:Оқушылардың бірін-бірі бағалауы ескеріліп , жиынтық баға қойылады.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс".

Үйге тапсырма беру

Өлеңді жаттап келу

(Қосымша материалдардан тың деректер жинақтау ).



Рефлексия жасау.


