Өтілетін
мерзімі: 7.04.2014ж
Сабақ: № 56
Сабақтың
тақырыбы:
Жарық. Жарық көздері. Күн-жұлдыз. Жарықтың түзу сызықта таралу заңы. Көлеңке
және жартылай көлеңке. Күннің және Айдың жартылай тұтылуы.
Мақсаты: оқушыларға жалпы жарық
құбылыстары, жарықтың қасиеттері туралы түсінікті оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін
пайдалана отырып, меңгерту.
Міндеттері:
1. Білімділік:
оқушыларға оптика ғылымы, жарық көзі, жарық табиғаты туралы көзқарастар,
жарықтың вакуумда таралу жылдамдығы, жарықтың адам өміріндегі маңызы туралы
түсінік беру.
2. Дамытушылық:
оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
3. Тәрбиелік:
оқушыларды сауаттылыққа, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: жаңа
сабақ
Сабақ
түрі:
аралас
Сабақ
әдісі:
Семантикалық кесте, «ЖИГСО», «Синквейн»
Сабаққа
қажетті құралдар: АКТ, презентация, постер, стикер, мозайкалар.
Күтілетін
нәтиже:
Оқушы:
1. жарық
құбылыстары туралы біледі.
2. жарық
жылдамдығынпрактикада қолданады.
3.
көлеңке мен алакөлеңкенің пайда болуын түсіндіре алады.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І.
Кіріспе бөлімі Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
|
«Ақ
тілек» арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру
|
Шеңберде
қол ұстасып бір – біріне тілек айту
|
Үй
тапсырмасын сұрау ( 5 мин )
|
Алдыңғы
тарауды қорытындылау мақсатында семантикалық кесте тарату
|
Үй
тапсырмасына дайындық дәрежесін қағаз бетіне түсіру және талдау
|
ІІ. Жаңа
тақырыптың тұсаукесері (3 мин)
|
Күннің,
шамның, балауыздың кескіндері бейнеленген сурет қиындыларын тарату
|
Суреттерді
құрастыра отырып, топқа бөліну, сабақтың тақырыбын ашу
|
ІІІ.
Негізгі бөлім
(12
мин)
|
ЖИГСО
әдісі
Оқулықпен
жұмыс Презентация көрсету,
Жаңа
тақырыпты пысықтау
|
Тақырыпты
өздері оқып, жұппен, топпен талқылап, келесі топқа түсіндіру Мұқият тыңдау
|
Постермен
жұмыс (10 мин)
|
Қосымша
ресурстар тарату
|
Постер
толтыру, қорғау, талдау
|
Сергіту
сәті (4 мин)
|
Жұмбақтар
жасыру, сөз құрау
|
Жұмбақтарды
шешу
|
IV.Қорытындылау
(8 мин)
|
Бес
жолды өлең
Екі
жұлдыз, бір тілек
|
Бес
жолды өлең құрастыру
Екі
әсерін, бір ұсынысын жазу
|
Үй
тапсырмасын беру (1 мин)
|
§ 61-62
оқу. Рефлексия жазу
|
Үй
тапсырмасын білу, түртіп алу
|
|
|
|
|
Өтілетін мерзімі: 7.04.2014ж
Сабақ: № 56
Сабақтың
тақырыбы:
Жарық. Жарық көздері. Күн-жұлдыз. Жарықтың түзу сызықта таралу заңы. Көлеңке
және жартылай көлеңке. Күннің және Айдың жартылай тұтылуы.
Мақсаты: оқушыларға жалпы жарық
құбылыстары, жарықтың қасиеттері туралы түсінікті оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін
пайдалана отырып, меңгерту.
Міндеттері:
1. Білімділік:
оқушыларға оптика ғылымы, жарық көзі, жарық табиғаты туралы көзқарастар,
жарықтың вакуумда таралу жылдамдығы, жарықтың адам өміріндегі маңызы туралы
түсінік беру.
2. Дамытушылық:
оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
3. Тәрбиелік:
оқушыларды сауаттылыққа, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: жаңа
сабақ
Сабақ
түрі:
аралас
Сабақ әдісі:
Семантикалық кесте, «ЖИГСО», «Синквейн»
Сабаққа
қажетті құралдар: АКТ, презентация, постер, стикер, мозайкалар.
Күтілетін
нәтиже:
Оқушы:
1. жарық
құбылыстары туралы біледі.
2. жарық
жылдамдығынпрактикада қолданады.
3.
көлеңке мен алакөлеңкенің пайда болуын түсіндіре алады.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І.
Кіріспе бөлімі Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
|
«Ақ
тілек» арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру
|
Шеңберде
қол ұстасып бір – біріне тілек айту
|
Үй
тапсырмасын сұрау ( 5 мин )
|
Алдыңғы
тарауды қорытындылау мақсатында семантикалық кесте тарату
|
Үй
тапсырмасына дайындық дәрежесін қағаз бетіне түсіру және талдау
|
ІІ.
Жаңа тақырыптың тұсаукесері (3 мин)
|
Күннің,
шамның, балауыздың кескіндері бейнеленген сурет қиындыларын тарату
|
Суреттерді
құрастыра отырып, топқа бөліну, сабақтың тақырыбын ашу
|
ІІІ.
Негізгі бөлім
(12
мин)
|
ЖИГСО
әдісі
Оқулықпен
жұмыс Презентация көрсету,
Жаңа
тақырыпты пысықтау
|
Тақырыпты
өздері оқып, жұппен, топпен талқылап, келесі топқа түсіндіру Мұқият тыңдау
|
Постермен
жұмыс (10 мин)
|
Қосымша
ресурстар тарату
|
Постер
толтыру, қорғау, талдау
|
Сергіту
сәті (4 мин)
|
Жұмбақтар
жасыру, сөз құрау
|
Жұмбақтарды
шешу
|
IV.Қорытындылау
(8 мин)
|
Бес
жолды өлең
Екі
жұлдыз, бір тілек
|
Бес
жолды өлең құрастыру
Екі
әсерін, бір ұсынысын жазу
|
Үй
тапсырмасын беру (1 мин)
|
§ 61-62
оқу. Рефлексия жазу
|
Үй тапсырмасын
білу, түртіп алу
|
|
|
|
|