1552889
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокИностранные языкиКонспектыРазработка урока в 6 классе «What do British people like to eat?»

Разработка урока в 6 классе «What do British people like to eat?»

библиотека
материалов

Разработка урока в 6 классе «What do British people like to eat?» к учебнику М.З. Биболетовой «Enjoy English»

Задачи урока:

- познакомить учащихся с новыми лексическими единицами по теме «Breakfast» и научить использовать эти выражения в речевых ситуациях;

- познакомить учащихся с кулинарными рецептами знаменитых людей; учить воспринимать на слух информацию: рецепты приготовления некоторых блюд;

- научить использовать слова a tin of, a glass of, a loaf of, a piece of, a slice of, a bar of, a bottle of;

Ход урока

  1. Фонетическая зарядка.

T: Listen to me and repeat after me:

Ученики повторяют по следующей схеме: T (учитель) – S1(ученик1) – S2 (ученик2) – хором:

Shop, strong, tablecloth, sausage, teapot, foreigner;

Biscuit, tin, chips, Christmas;

Sort, fork, salt, water, more, before;

Cake, break, made, plate, table;

Pudding, woman, put, full, look.



  1. Основная часть урока.

T: Read the text and translate it. Find English equivalents in the text: грибы, помидоры, сосиски, бекон, хлопья с молоком, мед.

English breakfast.

A traditional English breakfast is a very big meal – sausages, bacon, eggs, tomatoes, mushroom… But nowadays many people just have cereal with milk and sugar, or toast with marmalade, jam, or honey. The traditional breakfast drink is tea, which people have with cold milk.

T: Choose which food you think is better to have for breakfast (ex. 39, p.135)

What do you usually have for breakfast? Work in pairs. Fill in the table

Dairy breakfast

Yoghurt or cheese or cottage cheese with sour cream

Fruit breakfast


Vegetable breakfast




T: Do you like fruit? Can you name a vegetable and fruit?

Vegetable Fruit

1)beginning with the letter p potato peach

2)beginning with the letter b

3) beginning with the letter m

4)beginning with the letter c

5)beginning with the letter a

T: Would you like to go to a picnic? Make a list of 10 kinds of food to take with you (ex. 40, p. 135)

Read and translate this recipe. Make up the questions.

I love to experiment with food and I think that diet food can taste delicious” says Elizabeth Taylor.

Baked apple

For one medium apple:

3\4 tablespoon raisins;

1\2 orange, chopped;

1 tablespoon sugar;

1\2 teaspoon cinnamon.

  1. Wash and core apples.

  2. With a sharp knife, score skin horizontally around fattest part.

  3. Mix other ingredients and pack into apple.

  4. Place apple into baking dish filled with 1tablespoon water.

  5. Bake until soft.



  1. Заключительная часть урока

Подведение итогов урока. Рефлексия.

Write down your homework: ex. 41, p. 135, write your own recipe.







Курс профессиональной переподготовки
Учитель немецкого языка
Лабиринт
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:
Разработка урока в 6 классе «What do British people like to eat?» к учебнику М.З. Биболетовой «Enjoy English» Задачи урока: - познакомить учащихся с новыми лексическими единицами по теме «Breakfast» и научить использовать эти выражения в речевых ситуациях; - познакомить учащихся с кулинарными рецептами знаменитых людей; учить воспринимать на слух информацию: рецепты приготовления некоторых блюд; - научить использовать слова a tin of, a glass of, a loaf of, a piece of, a slice of, a bar of, a bottle of; Ход урока Фонетическая зарядка. T: Listen to me and repeat after me: Ученики повторяют по следующей схеме: T (учитель) – S1(ученик1) – S2 (ученик2) – хором: Shop, strong, tablecloth, sausage, teapot, foreigner; Biscuit, tin, chips, Christmas; Sort, fork, salt, water, more, before; Cake, break, made, plate, table; Pudding, woman, put, full, look.   Основная часть урока. T: Read the text and translate it. Find English equivalents in the text: грибы, помидоры, сосиски, бекон, хлопья с молоком, мед. English breakfast.  A traditional English breakfast is a very big meal – sausages, bacon, eggs, tomatoes, mushroom… But nowadays many people just have cereal with milk and sugar, or toast with marmalade, jam, or honey. The traditional breakfast drink is tea, which people have with cold milk. T: Choose which food you think is better to have for breakfast (ex. 39, p.135) What do you usually have for breakfast? Work in pairs. Fill in the table Dairy breakfast Yoghurt or cheese or cottage cheese with sour cream Fruit breakfast   Vegetable breakfast     T: Do you like fruit? Can you name a vegetable and fruit?                                                    Vegetable                    Fruit 1)beginning with the letter p           potato                        peach 2)beginning with the letter b 3) beginning with the letter m 4)beginning with the letter c 5)beginning with the letter a T: Would you like to go to a picnic? Make a list of 10 kinds of food to take with you (ex. 40, p. 135) Read and translate this recipe. Make up the questions. “I love to experiment with food and I think that diet food can taste delicious” says Elizabeth Taylor. Baked apple For one medium apple: 3\4 tablespoon raisins; 1\2 orange, chopped; 1 tablespoon sugar; 1\2 teaspoon cinnamon. Wash and core apples.With a sharp knife, score skin horizontally around fattest part.Mix other ingredients and pack into apple.Place apple into baking dish filled with 1tablespoon water.Bake until soft.  Заключительная часть урока Подведение итогов урока. Рефлексия. Write down your homework: ex. 41, p. 135, write your own recipe.      