План-конспект
урока английского языка в 6 классе по теме
"Что нам следует
делать, чтобы спасти нашу планету?"
Учитель: Тельнова Марина
Сергеевна, МБОУ СОШ №12 г. Волжского
УМК Английский язык 6
класс для школ с углубленным изучением английского языка, авторы О.В.
Афанасьева, И.В.Михеева.
Цель урока:
обобщить и систематизировать материал по теме "Что нам следует делать,
чтобы спасти нашу планету?"
Задачи урока:
1.
учебный аспект –
·
закрепление
активной лексики в устной речи по теме "Что нам следует делать, чтобы
спасти нашу планету?"
·
создание экологического дерева.
·
подготовка
к написанию мини-сочинения о том, что следует делать, чтобы спасти планету.
·
обобщение
единичных знаний в систему;
·
развитие речевого умения;
2.
воспитательный аспект –
·
воспитание уважительное
отношение к природе,
трепетного отношения к окружающему миру; ответственности к экологическим проблемам;
3. развивающий
аспект-
·
развитие способности к
сравнению, умозаключению (работа с текстом);
·
развитие способности
восприятия и применения грамматических структур (should/shouldn’t);
Методы: словесный,
наглядно-иллюстративный, частично-поисковый, фронтальная беседа.
Формы работы: индивидуальная
работа, работа в парах, работа в группах.
Оборудование: ИКТ,
раздаточный материал, видеозапись.
I.
Организационный момент
Класс поделен на 3 группы по
принципу подготовки презентаций к уроку.
II. Введение
в тему
Музыкальная
заставка (звучит песня Майкла Джексона “Earth Song”)
Teacher:
Children,
you’ve just listened to the song of Michael Jackson.
Can you guess what the topic of our lesson is?
What problems are we going to solve at the
lesson?
Students’ answers:
I think we’ll speak about the atmosphere, the
water, the air, the litter.
Today we are going to discuss the problem of environmental
protection.
People all over the world think about our planet.
They think about air, water, plants and animals. They say our planet is in
danger. Many people don’t know how to keep the water clean and the air fresh.
But they are ready to do it. We can help our environment. And we want to speak
about it.
Teacher:
You
are right; today we are going to discuss one of the main problems of the time –
the ecological problem, connecting with you and the world around you.
Look at the first slide (название темы и цели урока)
So, what’s the topic of our lesson?
Students’ answers:
The topic of our lesson is «What should we
do to save our planet? »
The aim of our lesson is to make up an
Ecological tree.
Teacher:
Environmental pollution is one of the main
problems today. Our nature is in danger. We must help it. By the end of the
lesson we’ll make up the Ecological tree and Rules that people should follow if
they want to save our planet.
III. Фонетическая зарядка
But at first let’s revise some words and word combinations
(слайды 3-9)
Environment,
pollution, air pollution, water pollution, nuclear pollution, dump, waste.
IV. Лексические упражнения
Teacher:
Let’s train our ecological vocabulary. Alina,
give the lists with the task to the students.
Read the task, students. What should you do?
Work in pairs. You should match the words in
column A with their definitions in column B.
A
|
B
|
1. Ecology
|
a) all around us –air, water, land, soil.
|
2. Greenhouse effect
|
b) destroying
everything around you.
|
3. Environment
|
c) the problem of temperature rise in the Earth’s atmosphere.
|
4. Destruction
|
d) making water and air dirty and dangerous for people and animals to
live in.
|
5. Pollution
|
e) natural balance between plants, animals, people and their
environment.
|
1. _____
2. _____
3. _____
4. _____
5. _____
ü Today the ecology is very important. Children, do you know what does the
word "ecology" mean?
Students’ answers: Ecology is …
ü You know that people all over the world
think about our environment.
The Earth is our environment. Land, air, water are important for
flowers, trees, animals, birds, fish and people.
V. «Мозговой штурм»
Do you agree that environmental pollution is the main problem today?
What associations do you have with the word
“Pollution”? Can you name them?
Air pollution Water
pollution

Nuclear
pollution
Soil pollution
The pollution of the countryside Acid
pollution
VI. Проверка домашнего задания
Students, I
want you to come to me and show us your presentations about the pollution in
its many forms.
Презентации детей по темам:
1. What
should we do to save our planet from water pollution?
2. What should
we do to save our planet from air pollution?
3. What
should we do to keep our countryside clean?
Установка перед просмотром презентаций:
Teacher: Be attentive, please. After the
presentations you should answer the questions:
1. What
should we do to save our planet from water pollution?
2. What should
we do to save our planet from air pollution?
3. What
should we do to keep our countryside clean?
Дети
отвечают на вопрос презентации, являющийся её названием.
VII. Работа с текстом
Teacher:
Read
the task. Have you got any questions?
Read the text and choose
the expressions and sentences according to 3 categories:
Water pollution
|
Air pollution
|
The pollution of the countryside
|
|
|
|
VIII. Составление дерева.
Teacher: Thank you, children. Now it is time to make an
Ecological Tree. Write your promises on “the tree leaves” and make an
Ecological Tree. Go to the blackboard and fix your promises. (Ученики выходят к доске с разноцветными листьями
обещаниями и составляют дерево, на одну сторону дерева прикрепляют листы с тем,
что должны делать, чтобы защитить окружающую среду, а на другую сторону, что не
должны делать).