Инфоурок / Обществознание / Конспекты / Урок

Урок


Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 184 курса профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Мұғалім: Г.С.Мусина қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі, Павлодар қаласының №17 жалпы орта білім беру мектебі.

Сабақтың тақырыбы: Қазақтың тұңғыш журналистері. Етіс және оның түрлері.

Сынып: 9 «А» сынып

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: тілшілер туралы білімдерін кеңейту, етістің жасалуын анықтау, сөздік қорларын толықтыру.

Дамытушылық: танымдық өрістерін кеңейту, ауызекі сөйлеуге дағдыландыру, алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: қазақ халқының тарихын білуге тәрбиелеу, қазақ тіліне қызығушылығын ояту, тәртіптілікке, ұйымшылдыққа баулу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, оқытудағы жаңа әдістер, ЖИГСО әдісі, сөздер банкісі, кезбе тілші, маңыздылықты анықтау, мазмұндық кесте, семантикалық кесте,сұхбаттасу, талдау.

Дереккөз: Интербелсенді тақта, компьютер, кеспелер, маркер, постер, фломастерлер, аудиобейне, стикер,гүл суреті, скотч, 9 сынып оқулығы Алматы «Атамұра» 2013 жыл.

Сабақтың

кезеңдері

уақыт

Мұғалімнің

әрекеті

Оқушының

әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі



1 мин













1 мин

Амандасу. Кеспелерді тарату. Топқа топтастыру.

Топ басшыларын, өз топтарыңызда ақылдасып сайлау керек. Топ басшылары партада жатқан бағалау парағын толтырып отыру қажет. Спикерлерді, спикерфондарды сайлап алу қажет.


Кеспелерді таңдайды, сөзін оқиды да, топқа реттеледі.

1-топ күрделі етістіктер

2- дауыстыдан басталатын етістіктер

3- Дауыссыздан басталатын етістіктер.

Топ басшысын сайлайды, бағалау парағын толтырады. Уақытты таңдап отыратынды сайлайды.

Қызығушылықты ояту. Тақырыпқа шығу.

Интербелсенді тақта арқылы презентация көрсету. Газет, журналдар беріледі. Фотосуреттер көрсетіледі. Балалр бұлар қандай газеттер?

Ал балалар бұлар кімдер?

Топтан оқушылар қол көтеріп айтады. Бұлар қазақ тіліндегі газеттер. Бұлар тілшілер. Бүгінгі тақырыбымыз алғашқы қазақ журналистері.

Мақсатты анықтау

1 мин

Сабағымыздың мақсаты қандай?



Жаңа сөздермен танысу, журналистер туралы білу. Талдау жұмыстарын жасау.

Түсіну.

5 мин





















6 мин

Тыңдалым. Қазақтың тұңғыш журналистері жайлы мәтінді тыңдайды.

«Сөздер банкісі» әдісін қолданамын.

Балалар бүгінгі сабағымызға қатысты сөздерді теріп шығайық.

Таныс емес сөздер беріледі. Ол сөздерді оқушы бір бірлеп оқиды. Сөздікпен жұмыс.

Таныс емес сөздердің аудармалары беріледі.

Жаңа сөздермен сөз тіркесі немесе сөйлем құрастыру.

Мәтінді бөліктерге бөліп тарату, мазмұнын ЖИГСО әдісі бойынша топ топқа түсіндіреді.

Мәтінді тыңдайды.

Сөздер банкісін реттейді, мәнерлеп оқиды. Таныс емес сөздерді қатыстырып сөз тіркесі немесе сөйлем құрайды.




Мәтіннің бөлшектерін оқиды, мазмұнын басқа топқа айтады.

Талдау

3 мин

Мазмұндық сюжеттік кестені толтыру.

Тілші туралы мәліметтерді толтырыңыз. Ең көп белгі болған көп ұпай алады.

Тілші туралы мәліметті толтырады.

Қолдану






















Сергіту сәті














Анализ











Синтез















3 мин






3 мин














1 мин













8 мин










3 мин












Маңыздылықты анықтау. Сөздердің құндылығы бойынша мазмұны бойынша рет ретімен жазу.


Балалар, сіздерде етістік жазылған. Осы етістікті барлық етіс түріне айналдырайық.

Қандай етістер болады? Олар қалай жасалады?










Оқушылар ортаға шығайық.

Ал енді бір екі үш дегенде су атқышды көрсетейік, ал енді бір екі үш от шашу, бір екі үш гүлденген гүлді көрсетейік.

Рахмет, өз орындарымызға отырайық.



Топ басшылары шығып, сұхбаттың тақырыбын таңдаңыздар.

Спорт жаңалықтары,

Мәдениет жаңалықтары,

Музыка жаңалықтары.




Интербелсенді тақтада жұмыс.

Әр оқуы тақтаға шығып, етіс туралы білімдерін бекітеді. Сонымен қатар дарынды оқушыларға арналған қосымша тапсырма ретінде рай формасы қосылған. Топ басшы бағалап отырады.







Әр топ өз ішінде талқылап, кеспелерді рет ретімен қояды.





Етіс түрлерін еске түсіреді.

Алынған етістіктерді етіс түрлеріне айналдырып оқиды.














Ортаға шығып су атқыш, от шашу, гүлді бейнелейді.












Топ сұхбат құрастырады. Оны топ алдында оқиды. Топ өзара бағалайды.

Бағалау















Үй тапсырмасы

5 мин






1мин









1 мин

Редакцияда кімдер жұмыс істейді? Еске түсірейікші. Олар немен айналысады. Осыны гүл ретінде толықтырыңдар.


Топ басшылары ұпайларды санайды. Оқушылар сабақты бекітейік.

Стикерлерді ағашқа ілейік.




158-бет тест, және бақылау сұрақтары.

Оқушылар гүлді толықтырады.





Стикерге кім? Нені? Не істейді? Дегендерге жауап береді.



Жасыл ұнады, түсіндім

Сары қиын болды, түсіндім

Қызыл сұрақтарым бар.





Балалар үй тапсырманы күнделіктеріне жазады.
































Краткое описание документа:

урок казахского языка для 9 классаМұғалім: Г.С.Мусина қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі, Павлодар қаласының №17 жалпы орта білім беру мектебі. Сабақтың тақырыбы: Қазақтың тұңғыш журналистері. Етіс және оның түрлері. Сынып:  9 «А» сынып Сабақтың  мақсаттары: Білімділік: тілшілер туралы білімдерін кеңейту, етістің  жасалуын анықтау, сөздік қорларын толықтыру. Дамытушылық: танымдық өрістерін  кеңейту, ауызекі сөйлеуге дағдыландыру, алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыландыру. Тәрбиелік: қазақ халқының тарихын білуге тәрбиелеу,  қазақ тіліне қызығушылығын ояту, тәртіптілікке, ұйымшылдыққа баулу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, оқытудағы жаңа әдістер, ЖИГСО әдісі, сөздер банкісі, кезбе тілші, маңыздылықты анықтау, мазмұндық кесте, семантикалық кесте,сұхбаттасу, талдау. Дереккөз:  Интербелсенді тақта, компьютер, кеспелер, маркер, постер, фломастерлер, аудиобейне, стикер,гүл суреті,  скотч,  9 сынып оқулығы Алматы «Атамұра» 2013 жыл. Сабақтың кезеңдері уақыт Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Ұйымдастыру кезеңі     1 мин                         1 мин Амандасу. Кеспелерді тарату. Топқа топтастыру. Топ басшыларын, өз топтарыңызда ақылдасып сайлау керек. Топ басшылары партада жатқан бағалау парағын толтырып отыру қажет. Спикерлерді, спикерфондарды сайлап алу қажет.   Кеспелерді таңдайды, сөзін оқиды да, топқа реттеледі. 1-топ күрделі етістіктер 2- дауыстыдан басталатын етістіктер 3- Дауыссыздан басталатын етістіктер. Топ басшысын сайлайды, бағалау парағын толтырады. Уақытты таңдап отыратынды сайлайды. Қызығушылықты ояту. Тақырыпқа шығу. Интербелсенді тақта арқылы презентация көрсету. Газет, журналдар беріледі. Фотосуреттер көрсетіледі. Балалр бұлар қандай газеттер? Ал балалар бұлар кімдер? Топтан оқушылар қол көтеріп айтады. Бұлар қазақ тіліндегі газеттер. Бұлар тілшілер.  Бүгінгі тақырыбымыз алғашқы қазақ журналистері. Мақсатты анықтау 1 мин Сабағымыздың мақсаты қандай?     Жаңа сөздермен танысу, журналистер туралы білу. Талдау жұмыстарын жасау. Түсіну. 5 мин                                         6 мин Тыңдалым. Қазақтың тұңғыш журналистері жайлы мәтінді тыңдайды. «Сөздер банкісі» әдісін қолданамын. Балалар бүгінгі сабағымызға қатысты сөздерді теріп шығайық. Таныс емес сөздер беріледі. Ол сөздерді оқушы бір бірлеп оқиды. Сөздікпен жұмыс. Таныс емес сөздердің аудармалары беріледі. Жаңа сөздермен сөз тіркесі немесе сөйлем құрастыру. Мәтінді бөліктерге бөліп тарату, мазмұнын ЖИГСО әдісі бойынша топ топқа түсіндіреді. Мәтінді тыңдайды. Сөздер банкісін реттейді, мәнерлеп оқиды. Таныс емес сөздерді қатыстырып сөз тіркесі немесе сөйлем құрайды.       Мәтіннің бөлшектерін оқиды, мазмұнын  басқа топқа айтады. Талдау 3 мин Мазмұндық сюжеттік кестені толтыру. Тілші туралы мәліметтерді толтырыңыз. Ең көп белгі болған көп ұпай алады. Тілші туралы мәліметті толтырады. Қолдану                                           Сергіту сәті                           Анализ                     Синтез                             3 мин           3 мин                              1 мин                         8 мин                   3 мин                       Маңыздылықты анықтау. Сөздердің құндылығы бойынша мазмұны бойынша рет ретімен жазу.   Балалар, сіздерде етістік жазылған. Осы етістікті барлық етіс түріне айналдырайық. Қандай етістер болады? Олар қалай жасалады?                   Оқушылар ортаға шығайық. Ал енді бір екі үш дегенде су атқышды көрсетейік, ал енді бір екі үш от шашу, бір екі үш гүлденген гүлді көрсетейік. Рахмет, өз орындарымызға отырайық.     Топ басшылары шығып, сұхбаттың тақырыбын таңдаңыздар. Спорт жаңалықтары, Мәдениет жаңалықтары, Музыка жаңалықтары.       Интербелсенді тақтада жұмыс. Әр оқуы тақтаға шығып, етіс туралы білімдерін бекітеді. Сонымен қатар дарынды оқушыларға арналған қосымша тапсырма ретінде рай формасы қосылған. Топ басшы бағалап отырады.             Әр топ өз ішінде талқылап, кеспелерді рет ретімен қояды.         Етіс түрлерін еске түсіреді. Алынған етістіктерді етіс түрлеріне айналдырып оқиды.                           Ортаға шығып су атқыш, от шашу, гүлді бейнелейді.                       Топ сұхбат құрастырады. Оны топ алдында оқиды. Топ өзара бағалайды. Бағалау                             Үй тапсырмасы 5 мин           1мин                 1 мин Редакцияда кімдер жұмыс істейді? Еске түсірейікші. Олар немен айналысады. Осыны гүл ретінде толықтырыңдар.   Топ басшылары ұпайларды санайды. Оқушылар сабақты бекітейік. Стикерлерді ағашқа ілейік.       158-бет тест, және бақылау сұрақтары. Оқушылар гүлді толықтырады.         Стикерге кім? Нені? Не істейді? Дегендерге жауап береді.     Жасыл ұнады, түсіндім Сары қиын болды, түсіндім Қызыл сұрақтарым бар.         Балалар үй тапсырманы күнделіктеріне жазады.                                
