Открытый урок в 4 классе по теме «Животные и
люди в городе и деревне».
Цель урока: повторение и закрепление
лексико-грамматического материала по теме «Животные» в речи.
Задачи урока: 1) активизировать
лексику по теме «Животные»; 2) повторить образование степеней сравнения в
односложных и двусложных словах; 3) развивать навыки монологической речи; 4)
развивать навыки аудирования.
Ход урока.
I.
Организационный момент.
-
Good morning, boys and girls! I’m glad to see you. Today we’ll travel to the
animals’ world. We’ll do tasks, answer the questions, listen to songs and make
up stories about animals. Are you ready to start? Then, let’s go!
II.
Фонетическая зарядка.
-
We start with sounds. Look at the board. What sounds are there? Match the
sounds with these words, one word is odd. But at first we’ll read the words.
[ i: ] [ e ] [ eı ] [ ɒ ]
tail,
sea, dolphin, eagle, whale, neck, elephant, snake, mountain, desert,
sheep, crocodile.
III.
Речевая разминка.
-
There are different kinds of animals: domestic and wild animals, birds and
fish. Look at the names of animals and choose the odd one in each line.
1.
a
hen, a fox, a sheep, a cow, a horse
2.
a
cockerel, a hen, a cow, a duck
3.
a
camel, an elephant, an eagle, a monkey
4.
a
whale, a fish, a crocodile, a dolphin
-
Animals live all over the world. It’s time to remember their homes. I’ll show
you some pictures and you must name the animals that live in these places. Use
the example:
Foxes live in the forest.
ocean, mountain, farm, river, forest, desert
IV.
Отработка грамматического материала.
-
Как образуются степени сравнения у английских прилагательных?
-
Fill in the gaps with the missing forms.
big
|
|
(the) biggest
|
happy
|
happier
|
|
|
taller
|
(the) tallest
|
cold
|
|
(the) coldest
|
nice
|
nicer
|
|
kind
|
kinder
|
|
|
slimmer
|
|
sunny
|
|
(the) sunniest
|
|
larger
|
(the) largest
|
|
|
(the) hottest
|
(Учащиеся заполняют пропуски самостоятельно. Для
проверки на экране появляются правильные варианты, ученики обмениваются
карточками и проверяют работы одноклассников, выставляя оценки в соответствии с
полученными баллами: 10-9 баллов = «5», 8-7 баллов = «4», 6-5 баллов = «3», 4-0
баллов = «2»).
V.
Физминутка.
-
It’s time to have a rest. Let’s listen to a song, watch and repeat the actions.
VI.
Развитие
навыков
аудирования.
-
Many people have pets: cats, dogs, hamsters, rabbits and so on. But some people
have very unusual pets. Let’s listen to Dima’s story about the animal he would
like to have (unit 3, exercise 40).
Учащиеся
прослушивают аудиозапись и отвечают на вопрос “What animal would Dima like to have?”.
-
Check your answers! Listen to this story once more.
Дети
прослушивают данное упражнение при помощи компьютерной программы. Затем
выполняют тест и задание на заполнение пропусков.
VII.
Развитие навыков монологической речи.
-
What animal would you like to have? Why? Make up your stories. Use the plan:
I
would like to have…. .
It’s
…… .
It
lives …… .
It
can …… .
I
think it’s ……. (the best friend / a wonderful animal / the funniest animal).
Несколько
учащихся представляют свои рассказы.
VIII.
Подведение
итогов.
-
It’s time to sum up.
-
Давайте вспомним, что мы сегодня делали на уроке. Что понравилось? Что нет?
Какие задания показались сложными / легкими?
-
Оцените свою работу. Выберите соответствующий кружок.
-
Домашнее задание: WB p.
26 ex.
16.
-
Выставление оценок.
Песня «Рудольф».