Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Иностранные языки / Другие методич. материалы / Урок английского языка в 5 классе «Поездка в Лондон»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Урок английского языка в 5 классе «Поездка в Лондон»

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ 5 класс - копия.docx

библиотека
материалов


Поездка в Лондон

Девиз урока: через игру – к познанию.

Цели: 1) систематизировать и обобщить знания, умения и навыки по изученному лексико-грамматическому материалу;

2) развитие навыков коммуникативной деятельности;

3) развитие мышления, памяти, внимания; стимулирование самостоятельности учащихся, а также активности, старательности, любознательности, обучению контактировать с товарищами и учителем;

4) воспитание ценностного отношения к культуре страны изучаемого языка.

Задачи: закрепить пройденный материал по теме, развивать лексические, грамматические навыки, навыки монологической речи и чтения.

Тип урока: урок закрепления материала.

Форма урока: урок-путешествие.

Оборудование: презентация Power Point, экран, проектор, карточки.

Конспект урока

  1. Организационный момент

  • Good morning! Today I am not only your teacher but also your travel-guide. Out today's lesson is not the usual one because we are going to make a trip to the capital of Great Britain - London. Let's meet the guests at our lesson. We hope that they will be pleased with our answers and with our trip to London. Dear guests! You are welcome to London together with us too.



  1. Фонетическая зарядка

  • Before we start our travelling let’s repeat some words.

Работа над произношением слов по изучаемой теме. Индивидуальное и хоровое повторение.

[æ] – travel, capital, gallery;

[ei] – play, place, stadium;

[ju:] - museum, new, beautiful;

[i]- different;

[a:] – park, car, partner;

[i:] – see, meet, week .

  1. Речевая зарядка.

  1. Let’s read and translate one small but interesting poem.

Travelling”

Don’t cry bitterly and go to Italy.
Don’t miss your chance and go to France.
Take your pan and go to Japan.
Buy some cheese and go to Greece.

Учащиеся зачитывают и переводят стихотворение.

But we will travel to another marvelous country – The United kingdom of Great Britain and Northern Ireland.



  1. Brain Storm.

  • What do you know about London?

  • What are your associations with this city?

http://festival.1september.ru/articles/580905/img1.gif


  • Let’s make up sentences about London.



Работа с достопримечательностями страны.

OK. Do you know any places of interest to visit in London? Let’s check up.

Make up the word combinations.

Big Palace

Trafalgar Tower

Bloody London

White Bridge

Tower Ben

Buckingham Square

Westminster Abbey

The Houses of Tower

The Tower of Parliament



Now let’s continue our travelling and speak about the most marvelous sights of Great Britain. Look at the photo and tell me the name of them. (Обратить внимание на то, что Эйфелева башня не в Лондоне)

(Составление предложений о некоторых достопримечательностях)

What place of interest would you like to visit and why?

5.Физкультминутка.



Актуализация грамматических навыков.

These people are in London now. What are they doing?

(Ответы детей)

Работа в парах

You are in London now. You are writing a letter to your friend. Read and use the correct form of the verbs.



Dear Ann,

I _______________________(write) to you from our hotel. We _____________ (like) London, but we ______________________(not like) the weather! It _____________________(rain) now. We ____________________(watch TV) and _______________(read) books in our room. I __________________(hate) rainy weather.

But yesterday the weather ________(be) fine. We ____________(go) to the park, _______________(visit) the British Museum, _________________(see) Big Ben.

If it is nice tomorrow, we _______________________(go) to the Sherlock Holmes Museum.

With love,

_______________

Проверка работы

Итог урока

Отметки, д\з WB p. 30 #10,15,16




















Dear Ann,

I _______________________(write) to you from our hotel. We _____________ (like) London, but we ______________________(not like) the weather! It _____________________(rain) now. We ____________________(watch TV) and _______________(read) books in our room. I __________________(hate) rainy weather.

But yesterday the weather ________(be) fine. We ____________(go) to the park, _______________(visit) the British Museum, _________________(see) Big Ben.

If it is nice tomorrow, we _______________________(go) to the Sherlock Holmes Museum.

With love,

_______________



________________________________________________ ______


Dear Ann,

I _______________________(write) to you from our hotel. We _____________ (like) London, but we ______________________(not like) the weather! It _____________________(rain) now. We ____________________(watch TV) and _______________(read) books in our room. I __________________(hate) rainy weather.

But yesterday the weather ________(be) fine. We ____________(go) to the park, _______________(visit) the British Museum, _________________(see) Big Ben.

If it is nice tomorrow, we _______________________(go) to the Sherlock Holmes Museum.

With love,

_______________



Выбранный для просмотра документ поездка в Лондон - копия.pptx

библиотека
материалов
Trip to London
“Travelling” Don’t cry bitterly and go to Italy. Don’t miss your chance and g...
What do you know about London?
Make up the word combinations Big	 Palace Trafalgar	 Tower Bloody London Whit...
What are they doing?
 1. London is the capital of Scotland Great Britain America 1
 2. St. Paul ‘s Cathedral is a church a fortress a museum
3.The coronation of Kings and Queens takes place in: a. Westminster Abbey b....
4. The country`s leaders speak in: a. Big Ben b. Buckingham Palace c. The Ho...
 5. The queen lives in Buckingham Palace The Tower of London Westminster Abbey
 6. London is situated on the river Volga Thames Severn
 7. The Tower of London now is prison a museum the Zoo
 8. Big Ben is a bell the clock a tower
The Great Fire of London was in: 1066 1666 1600
At the lesson we : Remembered… Spoke… Discussed… Wrote…
Thank you!
32 1

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Trip to London
Описание слайда:

Trip to London

№ слайда 2 “Travelling” Don’t cry bitterly and go to Italy. Don’t miss your chance and g
Описание слайда:

“Travelling” Don’t cry bitterly and go to Italy. Don’t miss your chance and go to France. Take your pan and go to Japan. Buy some cheese and go to Greece. bitterly – горько pan - кастрюля

№ слайда 3
Описание слайда:

№ слайда 4 What do you know about London?
Описание слайда:

What do you know about London?

№ слайда 5 Make up the word combinations Big	 Palace Trafalgar	 Tower Bloody London Whit
Описание слайда:

Make up the word combinations Big Palace Trafalgar Tower Bloody London White Bridge Tower Ben Buckingham Square Westminster Abbey The Houses of Tower The Tower of Parliament

№ слайда 6
Описание слайда:

№ слайда 7
Описание слайда:

№ слайда 8
Описание слайда:

№ слайда 9
Описание слайда:

№ слайда 10
Описание слайда:

№ слайда 11
Описание слайда:

№ слайда 12
Описание слайда:

№ слайда 13
Описание слайда:

№ слайда 14
Описание слайда:

№ слайда 15
Описание слайда:

№ слайда 16 What are they doing?
Описание слайда:

What are they doing?

№ слайда 17
Описание слайда:

№ слайда 18
Описание слайда:

№ слайда 19
Описание слайда:

№ слайда 20
Описание слайда:

№ слайда 21
Описание слайда:

№ слайда 22  1. London is the capital of Scotland Great Britain America 1
Описание слайда:

1. London is the capital of Scotland Great Britain America 1

№ слайда 23  2. St. Paul ‘s Cathedral is a church a fortress a museum
Описание слайда:

2. St. Paul ‘s Cathedral is a church a fortress a museum

№ слайда 24 3.The coronation of Kings and Queens takes place in: a. Westminster Abbey b.
Описание слайда:

3.The coronation of Kings and Queens takes place in: a. Westminster Abbey b. The Bloody Tower c. Trafalgar Square

№ слайда 25 4. The country`s leaders speak in: a. Big Ben b. Buckingham Palace c. The Ho
Описание слайда:

4. The country`s leaders speak in: a. Big Ben b. Buckingham Palace c. The Houses of Parliament

№ слайда 26  5. The queen lives in Buckingham Palace The Tower of London Westminster Abbey
Описание слайда:

5. The queen lives in Buckingham Palace The Tower of London Westminster Abbey

№ слайда 27  6. London is situated on the river Volga Thames Severn
Описание слайда:

6. London is situated on the river Volga Thames Severn

№ слайда 28  7. The Tower of London now is prison a museum the Zoo
Описание слайда:

7. The Tower of London now is prison a museum the Zoo

№ слайда 29  8. Big Ben is a bell the clock a tower
Описание слайда:

8. Big Ben is a bell the clock a tower

№ слайда 30 The Great Fire of London was in: 1066 1666 1600
Описание слайда:

The Great Fire of London was in: 1066 1666 1600

№ слайда 31 At the lesson we : Remembered… Spoke… Discussed… Wrote…
Описание слайда:

At the lesson we : Remembered… Spoke… Discussed… Wrote…

№ слайда 32 Thank you!
Описание слайда:

Thank you!
