1108730
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокИностранные языкиКонспектыКонспект урока +презентация

Конспект урока +презентация

библиотека
материалов

Гайлис Н.Б.

Тема урока: Закрепление изученного материала  Регистрация в гостинице. Удобства и услуги. Рассмотрение претензий.

Цель урока: Активизация лексического и грамматического материала.

Задачи урока: 1. Развития речевых навыков.  2. Развитие слуховой и зрительной памяти. 3. Формировать и развивать навыки и умения делового общения средствами иностранного языка в коммуникативных ситуациях. 4. Тренировать учащихся в заполнении анкеты, заявления и других деловых бумаг. 5. Развивать языковые, интеллектуальные и творческие способности учащихся. 6.Расширить представление об окружающем мире.

Ход урока.

  1. Создание иноязычной атмосферы.

  2. Сообщение темы и целей урока.

  1. Управление тренировкой в овладении материала.

Сегодня мы представим себя Олимпийскими чемпионами и поиграем в викторину, в которой вы покажите свои знания профессионального английского языка. Для этой викторины вам необходимо разделиться на две команды. А теперь каждая команда будет выбирать себе медаль (золотую, серебряную или бронзовую).

Итак, первое задание.(студенты выбирают медали и выполняют задания.)

    1. Name as many hotels as you know.

    2. What classification of the hotels do you know?

    3. Try to guess the grade of hotels. I’ll read the description of the hotel you must guess the classification.

      • А hotel with good facilities and furnishings, bath and lavatory arrangements and the use of a telephone. (One- star)

      • А hotel offering a higher standard of accommodation. Twenty per cent of bedrooms contain a private bathroom and shower with lavatory, a wider range of facilities, including morning tea and calls, TV in lounge or bedrooms. Two-star

      • Нotels have more spacious accommodation, with two thirds of the bedrooms containing a private bathroom or shower with lavatory, plus full length mirror, shoe cleaning facilities and hairdryers available. Three star-hotels

      • Нotels are hotels offering high standard of comfort and service with all bedrooms providing a private bathroom or shower with lavatory, plus TV, radio and telephone. Four-star

      • Нotels are hotels offering the highest international standard, plus restaurant opening for breakfast, lunch and dinner. Five –star

    4. Look at the screen and name the facilities of the hotel. (6 pictures)

    5. Where is the hotel “Hilton” situated?

  1. Where is the hotel “Babylon” situated?

  2. What do you do when you first arrive at the hotel?

  3. Who do you usually meet at the reception?

  4. Play the dialogue “at the reception” (2 people from every team)

  5. Put the words above under the correct heading

Hotel, reception, check in, fill a form, suitcase, bellhop (bellboy U.K), guest, elevator (lift U.K), forget, button, steering wheel, remote control, corridor, pretend, switch, receptionist, I.D card, Driver’s license, passport

Documents

Things and places in the hotel

People\ jobs

Things in the bedroom

Things we do











  1. Say in other words:

    1. A place where you can wash your clothes at a hotel.

    2. A person who can stay with your child if you want to go somewhere.

    3. A place where you can leave your car.

    4. A visitor from another country.

    5. A person who helps you with your luggage.

    6. A person in a restaurant who can help you to choose wine.

    7. A person who serves you in a restaurant.

    8. A room in a hotel for one person.

    9. Everything that makes you feel comfortable in a hotel (swimming-pools, tennis courts, laundry service, baby-sitting…)

    10. The most comfortable and expensive room in a hotel.

  2. Name the oldest hotels in Russia (Novotel, metropol)

  3. Translate the words.

hello_html_m1d4ab482.gif

  1. Name the classification of the rooms. Guess the classification of the room.(pictures at the screen)

  2. Guess the people in the hotel.

This person works at the reception.

This person makes the menu in the restaurant.

This person cleans the rooms.

This person is responsible for all chambermaids.

  1. Watch the abstract from the film and answer the questions.(5/22-8.02) Fawlty towers 2 part

  • What is the problem with the room? (cold)

  • What is the problem with the bath? (small)

  • What is the problem with the view? (invisible)

  • What is the problem with the radio? (doesn’t work)

  1. What is the most expensive hotel in the world? (picture Бурдж аль Араб)

  2. How many stars has Burj –al- Arab hotel?

  3. Match the jobs with the duties.

    1. Chambermaid a) carries guest’ bags to the rooms

    2. Hotel manager b) cleans guestrooms

    3. Bartender c) servs guests in the restaurant

    4. Accountant d) manages all the hotel staff

    5. Concierge e) serves guests in the bar

    6. Porter f) finds business for hotel

    7. Waiter g) gives information and help people

    8. Marketing manager h) does the hotel’s finances

  4. Activity with the balloon (2 teams must pass the balloon between the legs)

  1. Итог урока.

Курс профессиональной переподготовки
Учитель немецкого языка