Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Урок Творчість народу – бездонна духовна криниця
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Украинский язык

Урок Творчість народу – бездонна духовна криниця

библиотека
материалов

Клас 5. Предмет українська література

Тема. Творчість народу – бездонна духовна криниця

Мета. Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Світ фантазії та мудрості», повторити основні поняття з теорії літератури; вдосконалювати навички виразного читання, пам’ять, творче мислення, увагу, зв’язне мовлення, самостійність; вміння висловлювати власні міркування; виховувати шанобливе ставлення до світоглядних уявлень наших предків; кращі моральні якості на основі вивчених творів.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань

Обладнання: висловлювання митців про основні видів фольклору, виставка «Усна народна творчість», презентації учнів, книжки-саморобки, ігри з використанням прислів’їв, аудіо запис міфу

Випереджальні завдання: підготувати презентацію «Легенда рідного краю». Рольова словникова робота «Народна мудрість і її родичі», інсценізація уривку казки, збірка загадок про овочі, фольклорний віночок.

Епіграф:

Народна мудрість – се джерело,

З кого на здоров’я довго

ще будуть пити нащадки.

П.Грабовський

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

Тож і ми часу не гаймо,

Всі трудитись починаймо.

Не просто слухати, а чути

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

Сьогодні у нас незвичайний урок

У світ фантазії зробимо ще один крок,

А з творчістю ми вже стрічались не раз,

І знову вона завітає до нас.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слово вчителя. Сьогодні у нас не просто урок, а творча майстерня, в яку я вас запрошую. Головною дійовою особою нашого уроку є Усна народна творчість, яка завітала до нас зі своїми помічниками. Вони допоможуть повторити та узагальнити все вивчене по темі «Світ мудрості та фантазії»

  • Шановне госте, Вам слово!

ІІІ. Застосування набутих знань у практичних ситуаціях

  1. Рольова гра

Діючі особи: Народна Мудрість та її помічники жанри: міф, легенда, казка, загадка, прислів’я, приказка.

Народна Мудрість: Я – найдавніший різновид словесної творчості людини. Передавалася я з уст в уста, від покоління до покоління, з однієї місцевості в іншу. Маю я і іншу назву – фольклор. Це слово у перекладі з англійської означає «народна мудрість»

  • У моєму фольклорному віночку зібралися усі мої помічники. Давайте ми їх усіх пригадаємо.

2.Міф: Я – вигадана розповідь. Я передаю уявлення наших предків про всесвіт, природу, богів, демонів тощо. Впізнали ви мене? Якщо впізнали, то я зараз перевірю ваші знання.

Ось яке завдання я вам підготував. У мене є міфічна торба, у якій містяться речі, які ви мусите згадати і назвати з якого це міфу.

Дрова («Про вогонь»)

Ніж («Про вітер»)

Сонце («Дажбог»)

Пісок(«Про створення землі»)

Собака(«Чому пес живе коло людини»)

А зараз я вам пропоную послухати запис міфу «Білобог і Чорнобог»

Аудіо запис та презентація міфу.

  1. Легенда: Я – переказ про певні події чи окремих людей. Я розповідаю про походження народу, різних міст, сіл, про найважливіші історичні події та улюблених народних героїв. На уроках ми знайомились з багатьма легендами «Чому буває сумне сонце», «Про Зоряний Віз». А сьогодні я вас познайомлю з цікавою легендою, яка пов’язана з нашим рідним краєм. Донецька земля славилася легендами та переказами. Одна із таких про козака Савура, на честь якого і названо одну із історичних пам’яток Донеччини «Курган Савур – Могила»

Презентація учнів

Слово вчителя. Дякую вам, хлопці. Нам було дуже цікаво дізнатися про легенду нашого краю.

Пісня «Маленька країна»

  1. Казка. Доброго здоров’я всім вам. Я гадаю ви впізнали мене? Я – фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом фантастичні події. – Чи зустрічалися ви зі мною у 5 класі?

А зараз пропоную вашій увазі інсценізацію уривку, і ви повинні вгадати з якої це казки.

(Інсценізація уривка з казки «Мудра дівчина»)

  1. Загадка. Я – короткий дотепний опис предметів, подій, явищ, які потрібно впізнати та відгадати. Така поетична, весела, смілива, як схованка мудрості вічно живу. Ще дуже стисла, лукаво-кмітлива, веселкою в небі грайливо пливу.

    • Ваше завдання було підготувати збірки загадок про овочі. Будь ласка, вам слово.

    • Захист назви збірки

Ми підготували збірку, до якої увійшли загадки про овочі, бо з ними ми зустрічаємося кожного дня. Вони корисні для здоров’я.

Презентація учнів.

Книжки-саморобки

Народна мудрість: А де ж мої мудрі помічники?

  1. Прислів’я та Приказка: - Ми тут.

Народна Мудрість: Та ви такі схожі! Як два близнюки.

Прислів’я та Приказка: Ні. Ми не схожі між собою.

Прислів’я: Я – короткий, влучний, яскравий і образний вислів повчального характеру, виражаю закінчену думку.

Приказка: Я – короткий, влучний, яскравий і образний вислів, що не маю повчального характеру і не виражаю закінчену думки, висновку.

  1. Ігри з використанням прислів’їв та приказок

А) естафета з використанням м’якої іграшки.

Б) продовж прислів’я

- За рідний край - ………

- Нових друзів наживай. …….

- Хто багато читає, …….

- Шабля ранить голову,……

- Не все те золото, ……

Хто батька-матір зневажає, ……..

Висновок.: Ви переконалися, що прислів’я та приказки прославляють працю, розум, товаришування, любов до рідної землі, моральні якості людини.

ІV. Підсумок уроку

Метод «Мікрофон»

  • Що найбільше сподобалося на уроці?

  • А хто сьогодні був найкращим актором?

  • Який висновок, діти, ви зробили з цього уроку?

V. Домашнє завдання ( на вибір)

Тема «Природа»

_ Твір за прислів’ям «Де лелека водиться, там щастя родиться»

  • Скласти загадки про явища природи

  • Скласти казку про зиму


