Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок по английскому языку «Many years ago@

Урок по английскому языку «Many years ago@

Скачать материал

Урок «Many years ago…..»

 

Лексическая тема урока – “Животные”.

Грамматическая тема урока“Простое прошедшее время”.

Уровень образования школьников – 5 класс.

Медиапродукт – презентация (среда PowerPoint).

Продолжительность использования ЦОРов на уроке: в соответствии с требованием СанПИНа.

Форма использованияпроецирование на экран при фронтальной работе с классом, работа в малых группах, индивидуальная работа.

Оборудование: компьютер, материалы ЦОР, интерактивная доска, карточки.

Тип урока: комбинированный.

Цель: развитие речевых умений на основе темы «Простое прошедшее время».

Задачи:

Образовательные:

  • познакомить оучащихся с новой лексикой;

Развивающие:

  • развивать умение  читать текст с полным охватом содержания  и с целью извлечения конкретной информации;
  • развивать  навыки аудирования с целью извлечения конкретной информации;
  • развивать умение осуществлять самоконтроль и взаимоконтроль результатов учебной деятельности.

Воспитательные:

  • воспитывать  чувство дружбы и товарищества; 
  • воспитывать бережное отношение к миру животных.

 Методы обучения:

  • словесный;
  • наглядный;
  • практический;
  • проблемно-поисковый.

Педагогические технологии

·         личностно-ориентированная технология

·         технология дифференцированного обучения

·         системно-деятельностная  технология

·         здоровьесберегающая технология

·         ИКТ технология

Формы организации учебной деятельности:

  • фронтальная;
  • индивидуальная;
  • работа в группах.

 

 

 

 

 

 

Ход урока

Teacher’s instructions

Time

Inter

action

Student’s activities

1. Greeting.

Good  morning , children!

 I’m glad to see you.

I hope you are fine today.

So let’s get down to work.

2min

class

 

Good morning!

We are fine!

 

2. Warm-up.

Today I’m going to invite you to the past.

Answer my question, please.

What animals do you know?

 

 

 

I would like you to guess whаt we are going to speak about. Open your books, have a look at the pictures on page 78.

 

 

We are going to speak about some creatures in the past.

 It will be the subject of today’s lesson.

 

4min

class

 

P1-a dog

P2-a bear

P3-a lion…..

 

 

 

Pupils open their books, look at the pictures.

 

 

Ps-We are going to speak about animals.

 

3. Introduction of the new material.

3.1.  Phonetic activity

Go out to the blackboard, choose the animal, name the animals, listen to the speaker, check your  pronunciation.

4min

 

class

 

individual

 

Pupils say the words using phonetic script and practise saying them.

This exercise is given with the help of ICT.

4. Practice.

4.1. Lexical activity

I want to make sure you have understood the meaning of these words.

 

What is the Russian for “mammoth”?

What is the Russian for “rhinoceros”?

What is the Russian for “sabre-toothed tiger”?

Now, translate these words from Russian into English. (мамонт-саблезубый тигр-носорог).

 

 

And now, let’s read and answer the questions using the names of the animals you have just translated.

 

5min

Class

individual

 

 

 

P1-мамонт

P2-носорог…….

 

Pupils translate these words from Russian into English.

 

Pupils click on the guide and answer the questions, practise using the words.

Which animals can you see in the zoo?

-We can see…..in the zoo.

Which animals can you see only in a book?

-We can see…..in a  book.

Which animals live now?

-…..live now.

 Which animals lived many years ago?

-……lived many years ago

 

This exercise is given with the help of ICT.

4.2. Listening for gist.

Imagine, please, that we are going to visit the Prehistoric Animal Museum. Listen to the guide who will tell you about the prehistoric animals. Write down letters for the pictures A to D in your exercise books and put the pictures in the same order as the guide talks about the animals. There is one extra picture.

Tape script

Hello, everybody. Welcome to the Prehistoric Animal Museum. I'm Ann Anderson, your guide, and I'm going to tell you about some amazing huge creatures such as woolly rhinos, mammoths and sabre-toothed cats. Feel free to ask questions. Well, let's start here. You can see what the Earth looked like about 10 thousand years ago. There was ice and snow everywhere. These animals look like elephants. Look! They're eating leaves. They are mammoths. They were really huge animals and had long thick hair. Oh! Is it a cat? Or is it a tiger? It has big teeth. Why are they so big? It's a sabre-toothed tiger. Its teeth are just huge, very frightening. They were dangerous angry animals and ate meat. And I think it's a beautiful animal. Even the teeth. And where are the dinosaurs? I can't see any. It's because dinosaurs disappeared long before that time. Mammoths and sabre-toothed tigers lived at the same time as early man. People hunted and ate mammoths. And I'm sure they were afraid of sabre-toothed tigers. Now let's look at this exhibit. Can you name it? It looks like a rhinoceros, doesn't it? In fact, it's a woolly rhinoceros. It lived in Siberia.

5min

 

 

class

individual

 

Pupils practise listening for gist, put the exhibits in order the guide is talking about, check with the help of ICT.

Answer key: 1C, 2D, 3A.

This exercise is given with the help of ICT.

 

5. Production.

5.1. Reading  for details

Read and choose one of the words or phrases to complete the information.

Earth before Time

During the last Ice Age, there were many (1) small / large animals, like the sabre -toothed cats, woolly rhinos, and mammoths. These animals disappeared about (2) ten thousand /million years ago. Mammoths were (3) plant eaters / meat eaters and had a long (4) tail / nose, and long 5) tusks / ears. The sabre – toothed tiger was a (6) friendly / dangerous animal. It was a (7) meat eater /plant eater, of course. Archaeologists think that mammoths and sabre-toothed tigers lived long (8) after / before dinosaurs.

 

5min

 

 

 

pair work

 

 

 

Pupils read the information on the museum’s web-site and choose the right answers.

Answer key: 1 large, 2 ten thousand, 3 plant-eaters, 4 nose, 5 tusks, 6 angry, 7 dangerous, 8 meat-eater, 9 after.

 

5.2. Listening for specific information.

Listen to the tape again.

Elicit whether your choice in Ex. 2b is right

 

4min

class

 

Pupils listen to the tape again

Answer key: 1 large, 2 ten thousand, 3 plant-eaters, 4 nose, 5 tusks, 6 angry, 7 dangerous, 8 meat-eater, 9 after.

This exercise is given with the help of ICT.

5.3. Writing.

Find all the verbs in the text.

What tense are they in?

 

What is the difference between lived and had?

Can you give me some more examples of irregular verbs?

Can you give me some more examples of regular verbs?

 

 

 

 

 

Now, divide into three groups.

Make up true sentences using these cards

Don’t forget the word order.

Write them down and prepare to read.

Use the table as a model.

9min

 

class

individual

P1-was

P2-were

P3-lived, had…..

P4- Прошедшее время

 

P1-Lived.. правильный глагол

P2-Had.. неправильный глагол

P3-was/were

P4-go-went

P5-play-played

 

Pupils use the cards, make up 4 sentences about animals. They read them aloud and correct  mistakes.

 

6. Summary of the lesson.

In conclusion, I would ask some questions.

What prehistoric animals do you know?

When did they live?

Where can we see these animals now?

 

 

 

Аre you interested in the prehistoric animals?

Where can you find some more information?

 

3min

class

 

P1-We know…..

P2-They lived …..

P3-We can see these animals….

 

 

Ps-Yes, we are.

We can find…..

Pupils answer the questions.

This exercise is given with the help of ICT.

7. Home task.

Now, it’s time to sum up.

 I want you to write down your homework.

You should make a report about prehistoric animals, use ex.1 as a model.

8. Evaluation.

All right. That’s all for today.

P1,P2,P3 -excellent  work!

I’ll give you 5. P4P5P6, I hope next time you will be more active. I’ll give you 4.

Get your things together. See you on Friday.

2min

class

 

Pupils write down their homework

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по английскому языку «Many years ago@"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Овощевод

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
