Сабақтың
тақырыбы:
Аңдар
Сабақтың
мақсаты:
1.Аңдар туралы оқушылардың түсініктерін толықтыру, аңдардың аттарын қазақша
атай білуге үйрету.
2.Ауыз екі тілін
дамыту сөздік қорын молайту.
3.Оқушыларды оқуға
көңіл аударуға, бірін-бірін бағалау білуге, тәрбиелеу. Табиғатты қорғауға
үйрету.
Сабақтың
түрі:
қайталау
Әдіс
тәсілдері:
әңгімелеу, сұрақ – жауап.
Сабақтың
көрнекілігі:
оқулық, қонақ Айболит, суреттер, плакаттар, кроссворд, қима қағаздар, доп, Лото.
Пәнаралық байланыс:
дүниетану, орыс тілі
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
1. Амандасу, оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
2. Психологиялық дайындық.
Айдай
арайлап,
Күндей
күлімдеп,
Жұлдыздай
жарқырап.
Қазақ
тілін бастаймыз.
3. Кезекшімен жұмыс.
-Бүгін сыныпта,
кім кезекші? Сыныпта кім жоқ?
-Өткен сабақта
қандай тақырып болды?
-Ребята, как
видите у нас сегодня необычный урок. В классе много гостей, но необычность
этого урока заключается не только в этом. Сегодня мы с вами поедим в лес в
гости к доктору Айболиту и посмотрим, кто к нему идет лечиться, по дороге мы
будем брать их с собой, но чтобы подобрать их нужно выполнить задание, но
задания не простые, за каждое выполненное задание мы будем следить какие звери
к нему приходят, а поедим мы на необчном поезде.
ІІ.
Сабақты баяндау.
-Так как мы едим в
гости доктору Айболиту подумайте кого он лечит, но пока вслух не говорите.
Давайте посмотрим, правильно ли вы думаете, для этого нужно заполнить
крассворд.
|
|
|
|
|
|
1.Хлеб
|
|
|
|
|
|
|
2.Мяч
|
|
|
|
|
М
|
|
3.Чай
|
Н
|
|
|
Ш
|
Е
|
|
4.Праздник
|
А
|
Ң
|
Д
|
А
|
Р
|
|
|
Н
|
|
О
|
Й
|
Е
|
|
|
|
|
П
|
|
К
|
|
|
|
|
|
|
Е
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-Өте
жақсы!
-Как вы думаете,
справились ли вы с І заданием, посмотрите бірінші кім келе жатыр?
-Қазақша қалай
болады?
-Аю
-Посмотрите, что у
него на лапе?
-Бинт
-Ребята, вот у
зверей мы говорили лапа, а у людей?
-Рука
-Қазақша қалай
болады?
-Қол
-д.Айболит хочет
проверить как вы знаете тему «Дене мүшелері», прежде чем к нему приедите. У
каждого на парте есть лото. Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз. Біздің
мақсатымыз-кім бізде қазақша дене мүшелерін атын көп біледі?
-Ал кім тез Лотоны
жабады. Мен сөздерді қазақша айтамын, сендер ол сөзді суреттердің арасынан
табасыңдар, сосын Лотоны жабасыңдар.
-Көз, мұрын, шаш,
қол.
-Өте жақсы, енді
қарайық екінші кім келе жатыр...
-Ой, қараңдар, наш
волк храмает, ему срочно нужно к д.Айболиту.
Ал, балалар, біз
Лотоны жабтық, енді әрман қарай жылжыйық.
ІІ тапсырма –
Сөздер
Сөздер болса,
сөзбен жұмыс
-Біздің мақсатымыз
– сөздерді қайталау (суретпен жұмыс)
-Мынау не?
-Қоян, түлкі,
қақсыр...
-Енді ойын ойнаймыз
«Кім жақсы біледі?»
Ойынның мақсаты:
өткенді еске алу және оқушылардың оқуға, ойынға көңіл аудару.
-Енді біз ІІ
тапсырманы орындадық, кім ІІІ келді?
-Мынау не?
-Посмотрите, у
нашей лисы жар, она горит посмотрите ее мордочка в снегу, нужно срочно доставить
ее к врачу.
-Өте жақсы!
ІІІ.
Сергіту сәті:
Орнымыздаң тұрамыз
Қолды белге қоямыз
Бұрыламыз онға бір
Бұрыламыз солға
бір
1, 2, 3 біз
жинаймыз күш.
IV.
Сабақтың пысықтау.
ІІІ тапсырма –
Сөйлем.
-Сөйлем болса,
сөйлем құраймыз. Енді кеспе құрақтармен сөйлемді құраймыз.
Мен аю көрдім
(қоян, кірпі, түлкі)
-Скажите, чем они
питаются?
-А что едят люди?
-Нан, сүт, ет.
Сен сүт іш (айран,
су) сен нан же
-Өте жақсы, енді
ІІІ тапсырманы аяқтадық, енді әрманқалай жылжыйық келе жатыр көрейік.
-Мынау не?
-Қоян.
Он қолымда 5
саусақ
Сол қолымда 5
саусақ
Бесті беске
қосайық
Қатты, қатты
қағайық.
I V тапсырма –
Сөйлесу.
-Осы тапсырмада
біз ойнаймыз.
Біздің дәрігерге
Қазақстаннан телефон соқты. Ол қазақша білмейді. Кім оған көмектеседі? Саша,
сен телефонмен сөйлесші.
Сөйлесу.
-Сенің атың кім?
-Сен нешінші
сыныпта оқийсын?
-Сенің досың кім?
-Сен қазақша
білесің бе?
-Бәрікелді! Кім
біледі Қазақстанда кім тұрады?
-Ел басы кім?
-Мынау кім?
Ту (елтаңба)
-Өте жақсы! Мынау
не келе жатыр?
V. Сабақты
қорытындылау.
-О, қараңдар, біз
дәрігерге келдік.
Кім айтады,
Айболитке қандай аңдар келді?
-Мынау не?
-Өте жақсы!
Қайталаңдар.
-Біздің өлкемізде
қайсысы осы аңдардаң бар? Аттаңдар?
-Кім өз көздерімен
көрді?
-Нені? Жақсы.
-Біз осы аңдарды
қорғаумыз керек.
-Сейчас многие
звери исчезают, чтобы это не произошло создаются заповедники.
-А у нас есть ли
заповедники? Где?
-А у кого из вас
родители выезжают на охоту?
-Спросите есть ли
у них разрешение на охоту.
-На каких зверей
разрешается охота, на следующий урок я у вас все спрошу.
-Какие профессии
связаны с животными.
VI.
Сабақты бағалау
-Ребята, я очень
рада, вы сегодня очень хорошо поработали. В 1 классе оценки не ставятся, но я
вам дарю свою улыбку.
VII. Үйге
тапсырма: қайталау.