Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Другие методич. материалы / Урок по информатике «MS Word мәтіндік редакторы»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Информатика

Урок по информатике «MS Word мәтіндік редакторы»

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: MS Word мәтіндік редакторы

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың білім іскерлік дағдыларын дамыту.

Сабақтың міндеті:

білімділік:

  • MS Word мәтіндік редакторы бойынша оқушылардың алған білімдерін пысықтау;

  • оқушылардың перенелердің қызметтері туралы білімдерін жүйелеу және кеңейту;

  • MS Word мәтіндік редакторы бойынша алған білім, білік, дағдаларын бақылау;

дамытушылық:

  • Оқушылардың логикалық ойлауын дамытады – қолда бар ақпаратты пайдалана білу мен маңыздысын іріктеп алу білігін дамытады;

  • өзбетінше жұмыс істеу дағдысын дамыту;

  • ой-қиялын дамыту.

тәрбиелік:

  • ойын арқылы пәнге деген қызығушылығын арттырып, білу қажеттілігін тудыру;

  • тәртіптілікті тәрбиелеу;

  • алға жетелеуші бәсекелестікке және ұйымшылдыққа тәрбиелеу;

  • оқушылардың сөйлеу мәдениетінің сауаттылығын арттыру;

  • оқушылардың компьютерде жұмыс істеу барысында техника қауіпсіздігінің ережелерін ұстану арқылы денсаулыққа кері әсер ететін жақтарын болдырмауға деген ұмтылыстарын тәрбиелеу.

Сабақ түрі: білімді дамыту мен тексеру сабағы.

Сабақтың құрылымы:

І. Ұйымдастыру кезеңі – 3 мин.

ІІ. «Сиқырлы сандықша» оқыта үйрету ойыны - 15 мин.

ІІІ. Компьютермен жұмыс – 20 мин.

ІV. Сабақты қорытындылау. Үй тапсырмасы – 2 мин.

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім: Сәлеметсіңдерме! Мен сендерді көргеніме қуаныштымын. Ал енді сабағымызды бастайық.

Сабақтың алғашқы бір бөлігінде оқушылар «талқылау» ойынын ойнайды. Сабақтың екінші жартысында компьютермен жұмыс жасайды.

«Сиқырлы сандықша» сұрақтармен толтырылады, олардың саны оқушылардың санынан артық болады. Сұрақтар алдында өткен тақырыпқа құрылады.

Әрбір оқушы кезегімен сұрақ алып, дауыстап оқып, жауап береді де, 1-5 ұпайлық жүйе бойынша тиісті бағасын алады (берілген ақпарат мәнділігіне қарай). Ойынды аяқтай келе, мұғалім әрбір оқушының ойын барысында алған жалпы ұпайын есептеп, соған сәйкес І, ІІ, ІІІ орындарды анықтайды.

«5», «4», «3» және «2» бағалары қойылу үшін қанша ұпай жинаулары қажет екенін мұғалім алдын ала ескерту керек. Ең бастысы теориялық материал бойынша «білгірлерді» айқындау, сонда ғана сандықша «сиқырлы» бола алады.

Ойынның тапсырмасы:

1 ұпайлық деңгейдегі тапсырма:

1. MS Word мәтіндік редакторын іске қосу.

2. Кірістіру нүктесі, меңзер дегеніміз не?

3. Мәтінді теру және түзету ережелерін ата.

4. Қаріпті, өлшемді бір уақытта өзгерту әрекеті.

5. Мәтінді пішімдеу дегеніміз не?

6. Қағаз бетінің өлшемін таңдау әрекеті

7. Құжатты баспаға шығару әрекеті

8. MS Word мәтіндік редакторында Windows операциялық жүйенің қандай тобына жатады?

9. MS Word мәтіндік жабу редакторының жабу әрекетін ата.

10. Меңзер артындағы әріпті жою әрекеті.

4 ұпайлық деңгей тапсырмасы:

1. MS Word мәтіндік редакторының атқаратын қызметі.

2. MS Word мәтіндік редакторының терезелерін ата.

3. Терезенің негізгі элементтерінің міндеттері.

4. MS Word мәтіндік редакторында құжаттарды жасаудың негізгі кезеңдерін ата.

5. Құжатты қандай жолмен құруға, ашуға, сақтауға болады.

6. Объектілерді кірістіру әрекеті.

7. MS Word мәтіндік редакторында мәтіннің үзіндісін көшіру мен жылжыту әрекеті.

8. Графикалық объектіні кірістіру үшін орындалатын әрекет.

9. Баспа құжатының құрылымы мен стилі.

10. Белгіленген үзіндіні буферге көшіру батырмасы.

5 ұпайлық деңгей тапсырмасы:

1. Құжатпен мәтінді дайындауға дербес компьютердің мүмкіндіктері қандай?

2. Қағаздың неше пішімі бар?

3. Графиктік редакторда салынған суреттер бейнесін текстік редакторға көшіру әрекетін ата.

4. Белгіленген үзіндіні буферге қиып алу әрекеті, батырмасы.

5. Буферден кірістіру әрекеті, батырмасы.

6. MS Word мәтіндік редакторы мен графиктік редакторы арасындағы ерекшеліктерін ата.

7. Мәтінді теру және түзету ережелері.

8. Графикалық объектіні кірістіріп қою үшін, дұрыс әрекеттер тізбегін ата.

9. Мәтінді теру және түзету ережелері.

10. Баспа құжатының құрылымы мен стилі. Стильдің негізгі элементтері.


ІІ. Компьютермен практикалық жұмыс тапсырмалары:

  1. MS Word мәтіндік редакторында «Қыс» тақырыбында мәтін жаз және оның әрбір жолын түрлі түспен әсемде.

  2. MS Word мәтіндік редакторында сурет кірістір, суретке байланысты мәтін жаз.

  3. Мәтінді тер және оны көбейту әрекетін орында. Көшірілген үзінділерді басқа түспен ерекшеле.

  4. «Менің жолдастарым» тақырыбында әңгіме жаз және оны әр жолдасыңның атын түрлі түспен боя, астын сызу әрекетін орында.

  5. Әріп өлшемін 16-ға тең деп алып, Абай өлеңінің бір шумағын жаз және жазылған мәтінді жұмыс бетінің ортасына қой.

  6. «Кітап – білім бұлағы» мақалын жолдың ортасына әріп өлшемін 22-ге тең етіп алып орналастыр.

  7. Төмендегі жұмбақты теріп жаз, жұмбақтың жауабына байланысты суретті кірістір және өз құжатыңда сақта.

Айдалада ақ отау,

Аузы-мұрны жоқ отау.

  1. Бір шумақ өлең жаз және оның екінші, төртінші жолдарын көбейту әрекетін орында. Әр жолды түрлі түспен әсемде.

Қорытынды: ең белсенді ойыншыларды және практикалық жұмыс бойынша оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма: сөзжұмбақ, ребус, қызықты сұрақтар дайындап келу.
