346307
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокГеографияРабочие программыЖер бетіндегі халықтар мен нәсілдер

Жер бетіндегі халықтар мен нәсілдер

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Күні: 02.05.2014ж.

Класс: 6в

Тақырыбы: Жер бетіндегі халықтар мен нәсілдер

Мақсаты: Жер бетіндегі халықтар мен нәсілдермен таныстыру, білімін тереңдету, оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, бейбіт өмір сүруге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Интерактивтік тақта, ақ парақтар, әл елдің киім үлгісіндегі қуыршақтар.

Сабақтың барысы:

І-кезең: “Амандасу”

ІІ-кезең: “Ол қандай халық?”

ІІІ-кезең: “Сандар сөйлейді”

ІV-кезең: “Дыбыстық талдау”

V-кезең: “Сипаттаймын”

VІ-кезең: “Қорытынды”


Ұйымдастыру: Бір-бірімен шеңбер құрып, әр халықтың амандасу тәсілімен амандасады.(Диолог түрінде)

Әр халық туралы сипатталған қима қағаздар жасырылады. Оқушылар жасырылған сөздерді таңдай отыра, қай халыққа тән сөз екенің табу арқылы топқа бөлінеді.


3 топқа бөлу. Қазақ, Орыс, Үнді елдері болып.

Ол қандай халық?” Берілген сөздер арқылы сөздерді құрастырып, оқулықпен жұмыс жасай отыра бөлінге қатарларының қандай ел екені туралы сипаттама және өнерін көрсетеді.

Сандар сөйлейді” Бос орындарға тиісті сандарды жазу.hello_html_m5a55e780.png















1. Халық санының қарқынды өсуі ғасырда орын алды.

2. жылы Жер шары халқының саны 2 млрд болды.

4. Біздің заманымыздың басында жер шарындағы халық саны ғана болды.

5. Қазіргі жер шарында астам ірілі – ұсақты халықтар тұрады.

6.Қазір жер шары халқының орташа тығыздығы бір шаршы шақырымға адамнан келеді.

7. Қазақстанда ең алғашқы халық санағы жүргізілген.

8. Тәуелсіздік алғалы елімізде 2 рет және санақ жүргізілді.

9. Қазір БҰҰ ұсынған тәртіп бойынша, халық санағы әр сайын жүргізіледі.


Дыбыстық талдау”. Демография сөзіндегі әріптерден елдер, материктер атауын жазу.


Д-

е-

м-

о-

г- (Мысалы: о- Орыс елі; а- Америка.)

р-

а-

ф-

и-

я-


Сипаттаймын” Әр оқушыға түрлі түсті қағазға нәсілдер туралы жазып тарату.

Қызыл қағазға - Еуропоидтық, жасыл қағазға - Маңғолоидтық, сары қағазға - Негроидтық нәсіл туралы мәлімет жазу. Үш түсті қағаз бойынша топтастыру.


Еуропоидтық нәсіл өкілдерінің терісінің түсі ақ, қыр мұрынды, шашы толқынды не біркелкі, ерні жұқа болып келеді.Бұл нәсіл өкілдері Еуропа, Солтүстік америка, Оңтүстік Америкада азияның біраз аймақтарында қоныстанған.

Маңғолоидтық нәсіл өкілдерінің терісінің түсі сары, шаштары бұйра, мұрны жалпақ, жақ сүйінгі шығыңқы, ерні қалың болып келеді. Маңғолоидтық нәсіл өкілдері азияның көп бөлігінде, Америкада таралған.

Негроидтық нәсіл өкілдерінің терісі қара, шаштары бұйра, мұрны жалпақ, жақ сүйігі шығыңқы, ерні қалың болып келеді. Олар негізінен Африкада, Аустралияда қоныстанған.

арқылы нәсілдерді сипаттауға өлең шығара кету және плакаттарға бейнелеу.


Мәтінді пайдаланып кестені толытыру:


Нәсілдер

Сыртқы ерекшеліктері

Қоныстанған аймақтары








Мәтінді пайдалана отыра ақ парақтарға әр нәслді бейнелееп көрсету. (ақ парақ, маркерлер тарату)


Бекіту: Анықтама бер.

Нәсіл -

Ұлт-

Демография -

Ұлттық мемлекет -

Қорытындылау.


Бағалау: Оқушылар жинаған смайликтері арқылы бағаланады және өздеріне берілген смайликтермен бір-бірін бағалайды.


Үйге тапсырма: Бір халық туралы мағлімат жинақтау.

Краткое описание документа:
Күні: 02.05.2014ж. Класс: 6в Тақырыбы: Жер бетіндегі халықтар мен нәсілдер Мақсаты: Жер бетіндегі халықтар мен нәсілдермен таныстыру, білімін тереңдету, оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, бейбіт өмір сүруге тәрбиелеу. Көрнекілігі: Интерактивтік тақта, ақ парақтар, әл елдің киім үлгісіндегі қуыршақтар. Сабақтың барысы:  І-кезең: “Амандасу” ІІ-кезең: “Ол қандай халық?” ІІІ-кезең: “Сандар сөйлейді” ІV-кезең: “Дыбыстық  талдау” V-кезең: “Сипаттаймын” VІ-кезең: “Қорытынды”   Ұйымдастыру: Бір-бірімен шеңбер құрып, әр халықтың амандасу тәсілімен амандасады.(Диолог түрінде) Әр халық туралы сипатталған қима қағаздар жасырылады. Оқушылар жасырылған сөздерді таңдай отыра, қай халыққа тән сөз екенің табу арқылы топқа бөлінеді.   3 топқа бөлу. Қазақ, Орыс, Үнді елдері болып. “Ол қандай халық?” Берілген сөздер арқылы сөздерді құрастырып, оқулықпен жұмыс жасай отыра бөлінге қатарларының қандай ел екені туралы сипаттама және өнерін көрсетеді. “Сандар сөйлейді” Бос орындарға тиісті сандарды жазу.                             1.  Халық санының қарқынды  өсуі                       ғасырда орын алды. 2.               жылы Жер шары халқының саны 2 млрд болды. 4. Біздің заманымыздың басында жер шарындағы халық саны                                  ғана болды. 5. Қазіргі жер шарында                            астам ірілі – ұсақты халықтар тұрады. 6.Қазір жер шары халқының орташа тығыздығы бір шаршы шақырымға               адамнан келеді. 7. Қазақстанда ең алғашқы халық санағы                   жүргізілген. 8. Тәуелсіздік алғалы елімізде 2 рет                және               санақ жүргізілді. 9. Қазір БҰҰ ұсынған тәртіп бойынша, халық санағы әр                 сайын жүргізіледі.   “Дыбыстық  талдау”. Демография сөзіндегі әріптерден елдер, материктер атауын жазу.   Д- е- м- о- г-                    (Мысалы: о- Орыс елі;  а- Америка.) р- а- ф- и- я-   “Сипаттаймын” Әр оқушыға түрлі түсті қағазға  нәсілдер туралы жазып тарату. Қызыл қағазға  - Еуропоидтық, жасыл қағазға - Маңғолоидтық, сары қағазға - Негроидтық нәсіл туралы мәлімет жазу. Үш түсті қағаз бойынша топтастыру.   Еуропоидтық нәсіл өкілдерінің терісінің түсі ақ, қыр мұрынды, шашы толқынды не біркелкі, ерні жұқа болып келеді.Бұл нәсіл өкілдері Еуропа, Солтүстік америка, Оңтүстік Америкада азияның біраз аймақтарында қоныстанған. Маңғолоидтық нәсіл өкілдерінің терісінің түсі сары, шаштары бұйра, мұрны жалпақ, жақ сүйінгі шығыңқы, ерні қалың болып келеді. Маңғолоидтық нәсіл өкілдері азияның көп бөлігінде, Америкада таралған. Негроидтық нәсіл өкілдерінің терісі қара, шаштары бұйра, мұрны жалпақ, жақ сүйігі шығыңқы, ерні  қалың болып келеді. Олар негізінен Африкада, Аустралияда қоныстанған. арқылы нәсілдерді сипаттауға өлең шығара кету және плакаттарға бейнелеу.   Мәтінді пайдаланып кестені толытыру:   Нәсілдер Сыртқы ерекшеліктері Қоныстанған аймақтары               Мәтінді пайдалана отыра ақ парақтарға әр нәслді бейнелееп көрсету. (ақ парақ, маркерлер тарату)   Бекіту: Анықтама бер. Нәсіл - Ұлт- Демография - Ұлттық мемлекет - Қорытындылау.   Бағалау: Оқушылар жинаған смайликтері арқылы бағаланады және өздеріне берілген смайликтермен бір-бірін бағалайды.   Үйге тапсырма: Бір халық туралы мағлімат жинақтау.