Автор: Бердянова Светлана Александровна,
учитель английского языка
МОУ СОШ №2 г.Спасска Рязанской области
Задачи урока:
-
учебный аспект:
- формирование
умения употреблять лексический материал по теме «Easter»
и обеспечение его первичной тренировки в серии речевых и языковых упражнений.
-
совершенствование правильности произношения английских звуков и слов;
правильной интонации.
- обучение проектной
деятельности по теме урока, умению давать свою оценку прослушанному, умению
поддержать беседу;
- способствование повышения мотивации учения при помощи интерактивных
средств обучения.
- развивающий аспект:
- развитие творческих способностей учащихся; эмоциональности,
артистичности, активности, быстроты реакции, трудолюбия.
- формирование умения учащихся осуществлять поиск необходимой информации,
используя стратегию чтения с извлечением информации.
-
воспитательный
аспект:
воспитание чувства
коллективизма, чувства доброты, желание доставить радость другим.
- социокультурный аспект:
предоставление возможности для
коммуникативного использования английского языка.
Оборудование:
Компьютер, проектор, экран,
презентация, посвящённая пасхе в Англии, раздаточный материал по теме урока.
Ход урока
I.
Организация класса:
(Сообщение целей и
плана работы на уроке)
Good morning, children! You
know about traditions of British festivals. You know much interesting about Saint
Valentine’s Day and about Halloween. Today you’ll know more about Easter. We’ll
speak about this holiday, about symbols and about traditions of this day. This
year English people will celebrate Easter on the 12th of April. When
do English people celebrate Easter? They celebrate Easter on the 12th
of April.
II.
Речевая зарядка
We begin with
the phonetic drill. Repeat after me, please. (Слова зарядки
выписать на доску)
[і] it, pink,
ring, little, singing, bring, busy, symbol, children, chocolate, christian,
tradition, lilies Britain, British.
Little children
like British traditions.
[i:] Easter,
street, people, eating, sweet, bean, green, meal.
[і] -
[i:]
British – people
tradition –
Easter
British people have
a lot of Easter traditions.
[^] Bunny,
funny, bun, Sunday, much, hunt, hunting, custom, colour, love, pumpkin.
[α:] garden, card, carnival, party, are
[^] -
[α:]
Sunday - garden
Bunny - are
Easter Bunny
hides Easter eggs in the garden.
On Easter Sunday
children are busy with hunting Easter eggs.
Please, children, read the
words with the sounds ……..
(Спрашиваю на чтение
каждого звука нескольких учащихся)
III.
Основной этап:
Take yellow
cards and read out words and word combinations which refer to Easter, please.
Heart, cross, card, festival,
christian, Easter card, Valentine’s card, to decorate the house, to decorate
the church, to colour eggs, to buy chocolate eggs, to go to a party, to go to
church, to put presents under the Christmas tree, to put eggs into baskets, to
eat roast turkey, to eat chocolate eggs, Easter Bunny, to eat traditional
meals, to hide Easter eggs in the garden, to be busy with hunting eggs , to
play snowballs, to play egg-rolling.
Now Take pink
cards and match the words to form word combinations, please.
christian
|
hot cross buns
|
to decorate
|
egg-rolling
|
to go to
|
holiday
|
to walk down
|
eggs
|
Easter
|
eggs in the garden
|
Easter
|
hunting eggs
|
to eat
|
eggs
|
to play
|
festival
|
|
|
a tasty
|
Bunny
|
chocolate
|
Parade
|
to hide
|
the streets
|
to be busy with…
|
church
|
to colour
|
churches
|
Please, watch
the presentation which I’ve made for you and fill in the gaps in your green
cards. (Медленно комментирую
слайды в презентации, дети заполняют карточки)
Let’s check up you answers.
(Проверяем
выполненное задание. Показываю презентацию с готовыми ответами)
Read the next
text about Easter and underline some new information.
One of the
Easter traditions is to send Easter cards. Today we’ll make Easter cards. Let’s
come to computers. You’ve got cards with addresses. Write down these addresses
on Easter cards and then write down Easter wishes.
(Дети выполняю работы в Publisher почтовая
карточка праздники)
IV.Заключительный
этап. Подведение итогов.
Dear
children, it’s a pity, but our lesson is over. Thank you for your work. Have
you liked our lesson? Tell me, please. Use these sentences.
It was interesting because……..
I
know about Easter traditions in Britain.
I
like to work at the computer.
I
can make Easter cards.
I
liked the presentation about Easter in Britain.
It wasn’t interesting because………
I
don’t like working at the computer.
I
haven’t understood some new words at the lesson.
Our
lesson was boring.
Your
home task is to make simple publications about Easter. We’ll have a kind of
competition.