Открытый урок по английскому языку в
9 классе по теме
«Средства массовой информации»
The Mass Media
Подготовила:
учитель английского языка
МБОУ СОШ №3
ст. Старощербиновской
Краснодарского края
Татаренко А.А.
Цели
и задачи урока: 1. Закрепить лексический и грамматический материал по теме «Средства
массовой информации»
2. Повторить пройденный учебный материал в неформальной
обстановке при помощи игры «Brain ring»
3. Повысить интерес учащихся к изучению английского языка.
Форма
урока: игровая,
командная.
Оборудование:
листочки с
заданиями, грамматическая таблица косвенной речи.
Ход урока-игры:
I. Организационный момент (приветствие учителя, знакомство
с целями и задачами урока, объяснение правил игры).
II. Фонетическая зарядка.
III. Речевая зарядка:
1) Do you
like watching TV?
2) What is
your favorite TV channel?
3) How often
do you listen to the radio?
4) What
magazines do you read?
5) Do you
like reading newspapers?
IV. Игра «Brain ring»
1 Тур: Разминка
Цель
данного тура – активизировать умственно-речевую деятельность учащихся. Команды
получают по 4 вопроса. За каждый правильный ответ команда получает 1 очко.
Вопросы: 1. What British channel is the most popular? (ITV)
2. What TV must people pay for? (cable TV)
3. What papers do contain sensational stories? (tabloids or popular papers)
4. How do we call people who like watching TV very much? (a telly addict)
5.
What is “Doctor Foxy” or Neil Fox? (a “Capital Radio” disc jockey)
6. How is an advertisement on television or radio called? (commercial)
7. What is the title for the programme showing animals, birds, etc. in their
natural environment? (wildlife programmes)
8. What British magazines for young people do you know? (“Jackie”, “Shout”, “Just 17”,
“Big!”)
2 тур: Узнай программу
Цель
данного тура - контроль навыков аудирования. Команды воспринимают на слух
мини-тексты и определяют, о какой телепрограмме идет речь. За правильный ответ – 1 балл.
Текст 1: It is a weekly quiz show on Channel
1. It runs every Sunday in the morning. Young people compete against each other
by answering questions. The winner has an opportunity to enter the Moscow state
University without any examinations. («Умники и умницы»)
Текст 2: It is a chat show on Channel 1. It
runs every Sunday. This is a programme in which famous people and their
families talk about themselves and answer questions about their lives, work
etc. The host of this program is Тимур Кизяков. («Пока все дома»)
Текст 3: You can watch this program on Channel
1 on Monday. It is a very useful and kind program. People from different
countries beg for help to find their relatives or friends. And owing to this
program people meet each other. («Жди меня»)
Текст 4: This serious program is broadcast
several times each day. It tells you about all the important events that are
happening in the world. (Новости,
вести)
Текст 5: This is a funny, relaxing program on
Channel “Russia”. It offers different funny plots taken on video by simple
people. These funny situations are connected with animals or people.
It runs
every Sunday. A person whose story is the funniest becomes a winner and gets
presents. («Сам
себе режиссер»)
3 тур: Найди подходящий фразовый
глагол
Цель
этого тура – развитие речевых навыков и расширение словарного запаса по теме.
Команды получают по 4 ситуации, в которых нужно правильно употребить фразовый
глагол.
You are
watching TV with a friend. What could you say in each of the situations?
1. You can’t
hear the programme very well. Could you…? (turn up)
2. You want
to watch a different programme. Could you…? (turn over)
3. Now it’s
too loud for you. Could you…? (turn down)
4. You don’t
want to watch any more. Could you…? (switch off)
4 тур: Кроссворд
Цель:
развитие лексической компетенции учащихся, умения логически мыслить. Детям предлагается
найти в кроссворде слова, которые относятся к средствам массовой информации. Учитель
дает толкования этих слов.
1. A large, thin book with a paper cover,
often printed or shiny paper, which contains stories, articles, photos, and
sometimes also news. (magazine)
2. A set of large folded sheets or paper
containing news, articles, pictures etc. (newspaper)
3.
Newspapers and the people who write for them. (the press)
4. The
system of broadcasting pictures and sound. The box-shaped thing with a glass
screen on which you watch programmes. (television)
5. The
system of broadcasting sound. You can listen to different music, news, stories
etc. (radio)
M
|
A
|
G
|
A
|
Z
|
I
|
N
|
E
|
W
|
T
|
R
|
A
|
D
|
I
|
O
|
J
|
N
|
E
|
W
|
S
|
P
|
A
|
P
|
K
|
P
|
L
|
O
|
M
|
U
|
B
|
E
|
Y
|
R
|
E
|
S
|
S
|
L
|
W
|
R
|
T
|
S
|
V
|
I
|
S
|
I
|
O
|
N
|
G
|
5 тур: Косвенная речь
Цель:
повторить грамматический материал цикла и отработать употребление косвенной
речи на практике. Учащиеся получают карточки с прямой речью. Дети должны передать
разговор в косвенной речи.
1) Interviewer:
I have come to see Ann’s collection of spiders. Tarantulas
mostly, are they?
Ann Webb: They are all tarantulas.
Interviewer: How many do you have?
Ann: There are about 80.
Interviewer: When did you buy the first spider?
Ann: We bought the first spider in 1982.
Interviewer: What do they feed on?
Ann: They feed on live insects.
2) Reporter:
Mrs Kirkwood, what did your aunt leave to you in her will?
Mrs
Kirkwood: 350
pounds and a photo album!
Reporter: What was your reaction?
Mrs
Kirkwood: Dolly was
very eccentric and so the family isn’t a bit surprised.
Reporter:
And who inherited a
fortune?
Mrs
Kirkwood: the
tortoise Fred.
Reporter:
How much money did
Fred get?
Mrs Kirkwood: 26 000 pounds.
6 тур: Слова с положительным и отрицательным
значением.
Цель:
развивать умение выделять слова с различным значением. Учащимся предлагают
набор выражений с разным значением. Учащиеся первой команды подбирают слова с
положительным значением, а вторая команда- с отрицательным значением.
Dull and
annoying! It is fun! It is great! I like it very much! Garbage! It,
s rubbish! Silly! Excellent! Too violent! Very interesting! Wow! It’s like
no other show! A bit boring.
V. Подведение итогов игры. Выставление оценок.
VI. Домашнее задание: подготовить информацию о
своей любимой рекламе, нарисовать рисунок.
VII. Подведение итогов урока.