117682
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокТехнологияКонспектыУрок по трудовому обучению для 6 класса «Технологія виконання швів «петельний», «тамбурний»»

Урок по трудовому обучению для 6 класса «Технологія виконання швів «петельний», «тамбурний»»

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Клас: 6.

Тема уроку: Технологія виконання швів «петельний», «тамбурний»

Питання теми:

  1. Шви «петельний», «тамбурний».

  2. Графічне зображення швів «петельний», «тамбурний».

  3. Технологія виконання шва «петельний», «тамбурний».

Мета уроку:

а) навчальна: ознайомити учнів із графічним зображенням і технологією виконання швів «петельний», «тамбурний»; навчити виконувати шви «петельний», «тамбурний»;

б) виховна: виховати любов до народних традицій, культуру праці;

в) розвиваюча: розвити акуратність учнів, увагу, усидливість, старанність, чіткість при виконанні практичних робіт.

Тип уроку: урок формування умінь і навичок.

Використання наочності:

На етапі ознайомлення з правилами і способами дій із застосування знань на практиці: зразок виконання швів «петельний», «тамбурний», графічне зображення шва «петельний», «тамбурний», демонстрація прийомів виконання швів.

Профорієнтація: вишивальниця.

Міжпредметні зв’язки: історія, малювання, математика.

Література:

Основна:

1. Воронецька І. В. Рукоділля в школі: Навч. Посібник для 5-9кл. серед загальноосвіт. шк. / І.В.Воронецька – К.: Поліграфкнига, 1998. – 176с.

2. Джигурд-Литвинець Е.М. Ручне вишивання і нанизування: [Альбом]. – К.: Вища шк., 2004. – 335с.

3. Програма для загальноосвітніх закладів. 5-9 класи. – К.: Шкільний світ, 2010.

4. http://hand-made-granary.narod.ru/Em_lesson004.html

Хід уроку:

1. Організаційний (3 хв.). Учні заходять у кабінет, готовляться до заняття. Вчитель вітає учнів. Відмічає відсутніх та заповнює журнал.

2. Перевірка домашнього завдання (5 хв.). Давайте з вами перевіримо як ви засвоїли матеріал попереднього уроку. Для цього я поділю вас на 2 команди. Кожна команда отримає карточку із завданням і зразки швів. На виконання завдання командам відводиться 5 хвилин.

Гра «Я це знаю»

Команда 1

1. Із запропанованих зразків оберіть шов «вперед голку». (3 бали)

2. Нарисуйте його графічне зображення. (4 бали)

3. Нарисуйте вид шва з виворотнього боку. (4 бали)

Команда 2

1. Із запропанованих зразків оберіть шов «назад голку». (3 бали)

2. Нарисуйте його графічне зображення. (4 бали)

3. Нарисуйте вид шва з виворотнього боку. (4 бали)

Кожна команда за всі правильні відповіді отримує 11 балів.

3. Повідомлення теми, мети, питань уроку. (3 хв.).

4. Мотивація (1 хв.). Дівчатка, ви вже навчилися виконувати шви «вперед голка», «назад голка», а сьогодні ми розширемо з вами знання і навчимося виконувати ще два шва.

5. Ознайомлення з правилами і способами дій із застосування знань на практиці (12 хв.).

Тамбурний шов. Його назва походить від спеціальних круглих пялець, схожих на великий барабан – «тамбур», - які використовували для вишивання великих шовкових килимів. Виконується шов знизу вверх. Спочатку в народних вишивках тамбурним швом позначали контур узорів, а з середини XIX ст. оздоблювали рушники, скатертини, сорочки, сарафани, фартуки тощо.

Петельний шов. Являє собою ряд петельок. Цим швом у шитті обкидають петлі та зрізи тканини, щоб не обсипалися нитки. Змінюючи висоту, ширину, довжину, нахил стібків або відстань між ними, можна створити безліч оригінальних узорів для прикрашання різних виробів.

Виконуючи цей шов, стежать, аби нитка весь час була під голкою, утворюючи петельку. Щоб стібки були однакові, треба намітити контур вишивки двома лініями – зверху і знизу.

Графічне зображення швів (вчитель малює на дошці, а учні собі у зошит).

hello_html_m90b0447.jpghello_html_m4e60f19c.jpg








Мал. 1. «Тамбурний шов» Мал. 2. «Петельний шов»

А зараз перш ніж приступити до виконання цих швів, давайте повторимо правила техніки безпеки та санітарно-гігієнічні вимоги. Для цього я вам буду ставити питання, а ви будете на них відповідати.

1. В чому потрібно зберігати голки? (в гольнику або спеціальній коробочці).

2. Як потрібно зберігати ножиці? (із зімкненими лезами).

3. Як треба працювати голкою? (обережно, не залишати її без нитки).

4. Чим потрібно відрізати нитку? (ножицями).

5. Як треба передавати ножиці? (зімкненими лезами, кільцями вперед).

6. Яка повинна бути відстань між працюючим і столом? (10 – 15 см).

7. Звідки повинно падати світло на робочу поверхню? (або злівої сторони, або спереди, або зверху).

8. Яка повинна бути відстань між роботою і працюючим? (25-30 см).

Зараз всі підходять до мого столу, і я буду показувати, як виконувати шви. Для початку приготовимо тканину до вишивання. Для роботи нам знадобиться бавовняна тканина. Тканина повинна бути пропрасована, чиста. На тканині проводимо за допомогою олівця і лінійки горизонтальну лінію. Запялюємо тканину. Розмір зразка зі швом повинен складати 7*10 см.

Виконання тамбурного шва:

1. Закріпіть нитку без вузлика в т.1. Великим пальцем лівої руки нитку відводять у лівий бік і притримують для утворення петлі. Голку вколюють на рівні закріпленої нитки справа в т.2 і виколюють вниз від т.1 на 3 – 5 мм – т.3.

2. Знову голку вколюють праворуч від т.3 в т.4, притримуючи пальцем петлю нитки. При цьому слідкують за тим, щоб петля нитки була під глкою.

Виконання петельного шва:

1. Виведіть нитку на лицьову сторону в точці А. Проведіть голку по виворітній стороні від точки В до точки С. Нитка повинна бути під голкою.

2. Підтягуйте нитку, поки вона не ляже щільно.

3. Проведіть голку на виворітню сторону через точку D і виведіть її на лицьову сторону в точці E. Нитка повинна бути під голкою.

4. Підтягніть нитку. Продовжуйте виконувати стібки аналогічним чином.

6. Робота учнів над вправами на застосування знань ( 14 хв.). Дівчатка, для закріплення матеріалу вам необхідно буде самостійно підготовити тканину до вишиваня і зробити шви. Під час вашої роботи я буду проходити і дивитися як ви виконуєте шви.

7. Завдання до дому (2 хв.). Дівчатка, на наступне заняття ви приносите ножиці, кольоровий папір або журнали, клей, лінійку, олівець.

8. Підведення підсумків (5 хв.). Вчитель виставляє учням оцінки за роботу на уроці, дізнається у учнів, що вони дізналися нового на уроці, чому навчилися.

Сторінка учня

Дата:

Тема: Технологія виконання швів «петельний», «тамбурний»

Графічне зображення швів

hello_html_m90b0447.jpg

hello_html_m4e60f19c.jpg










Мал. 1. «Тамбурний шов» Мал. 2. «Петельний шов»

Виконання тамбурного шва:

1. Закріпіть нитку без вузлика в т.1. Великим пальцем лівої руки нитку відводять у лівий бік і притримують для утворення петлі. Голку вколюють на рівні закріпленої нитки справа в т.2 і виколюють вниз від т.1 на 3 – 5 мм – т.3.

2. Знову голку вколюють праворуч від т.3 в т.4, притримуючи пальцем петлю нитки. При цьому слідкують за тим, щоб петля нитки була під глкою.

Виконання петельного шва:

1. Виведіть нитку на лицьову сторону в точці А. Проведіть голку по виворітній стороні від точки В до точки С. Нитка повинна бути під голкою.

2. Підтягуйте нитку, поки вона не ляже щільно.

3. Проведіть голку на виворітню сторону через точку D і виведіть її на лицьову сторону в точці E. Нитка повинна бути під голкою.

4. Підтягніть нитку. Продовжуйте виконувати стібки аналогічним чином.

Інструкційна карта


п/п

Послідовність виконання швів

Малюнок

1.







2.






3.



4.

Виведіть нитку на лицьову сторону в точці А. Проведіть голку по виворітній стороні від точки В до точки С. Нитка повинна бути під голкою.




Підтягуйте нитку, поки вона не ляже щільно.






Проведіть голку на виворітню сторону через точку D і виведіть її на лицьову сторону в точці E. Нитка повинна бути під голкою.

Підтягніть нитку. Продовжуйте виконувати стібки аналогічним чином.









hello_html_7448340f.jpghello_html_7448340f.jpghello_html_7448340f.jpg


1.






2.



Виконання тамбурного шва

Закріпіть нитку без вузлика в т.1. Великим пальцем лівої руки нитку відводять у лівий бік і притримують для утворення петлі. Голку вколюють на рівні закріпленої нитки справа в т.2 і виколюють вниз від т.1 на 3 – 5 мм – т.3.



Знову голку вколюють праворуч від т.3 в т.4, притримуючи пальцем петлю нитки. При цьому слідкують за тим, щоб петля нитки була під глкою.



hello_html_61571331.jpg

hello_html_m2512ecef.jpg

