Күйкен
орта мектебінің
физика
және информатика пәнінің мұғалімі
Жиенқұлова
Дариға Амангелдиевна
7
– сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың
тақырыбы:
Қарапайым графикалық редактор. Суретті ашу,сақтау.
Графикалық редактордың сурет салу құралы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды
графикалық редактор командаларымен,құралдарымен,үзінділермен жүргізілетін жұмыс
түрлерімен таныстырып,редакторда жұмыс жасай білуге үйрету.
Дамытушылық:
Графикалық редактор ұғымымен таныстыра отырып оқушылардың
дүниетанымдарын,ой-өрістерін, пәнге деген қызығушылықтарын дамыту.
Тәрбиелік:Эстетикалық
талғамдарын қалыптастыру, шапшаңдыққа,ұқыптылыққа тәрбиелеу
Сабақтың міндеттері:
1. Paint программасындағы әрекеттерді тиімді пайдалана білуге үйрету.
2 .Компьютерде жұмыс істей отырып, ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту
3 .Топтық жұмыс арқылы тапсырманы бірлесе шешуге, топтық ережені сақтауға,
өзінің және өзгенің пікірімен санасуды үйрету
Күтілетін нәтиже :
1. Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді
2. Өз ойын еркін жеткізе біледі
3. Шығармашылық қабілеті дамиды.
4 . Компьютерде дұрыс жұмыс жасай біледі.
Оқыту технологиясы:
ақпараттық технология,СТО
Сабақтың типі:
білім мен білікті тексеру сабағы
Сабақтың түрі:
дәстүрлі емес
Сабақтың әдіс – тәсілі :
диалогтық сұрақ-жауап, компьютерде жұмыс, РАФТ әдісі
тестік тапсырма, эссе жазу, автор орындығы.
Сабаққа қажетті
құралдар мен көрнекіліктер: тірек-сызбалар,компьютер,
слайдтар,
интерактивті
тақта, «Информатика» оқулығы 7 класс
Пәнаралық байланыс:
бейнелеу, математика.
Сабақтың жоспары:
Уақыты
|
Сабақты
ұйымдастыру формасы
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
1 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
«Амандасу» жаттығуын ұйымдастыра отырып,
сыныпта психологиялық ахуал қалыптастырады.
|
Шеңберге тұрып, бірімен-бірі қол алысып
амандасып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру
|
2 мин
|
Топтасу
|
Оқушыларды
топтау мақсатында қарындаш, өшіргіш, бүріккіш бейнелері салынған қобдишаны
оқушыларға ұсыну.
I
топ: “Монитор”
II
топ: “Принтер”
III
топ: “Сканер”
|
Қобдишадан монитор, принтер, сканердің
суреттерін алып, топқа жіктеледі.
|
3 мин
|
Қызығушылықты
ояту
Сұрақ-жауап
|
Тапсырмалар
орындамас бұрын оқушыларға сұрақтар қойылады.
Ø Петроглифтер
дегеніміз не?
Ø Ежелгі
адамдар тасқа не салу арқылы дүниеге деген көзқарасын білдірген?
Ø Қандай
суреттер салған?
Ø Уақыт
өте келе адамдар тасқа емес тағы неге салған?
Ø Қазіргі
таңда техниканың дамуына байланысты суреттерді қайда салуымыз мүмкін?
|
Тасқа салынған суреттер
сурет салу арқылы
таңбалар
қағазға,папирусқа
компьютерге
|
Негізгі бөлім
3
мин
|
Бағытталған оқу
әдісі
|
Ерте кезден-ақ
адамдар өз ойларын тасқа бейнелеп,уақыт өте келе қағазға түсірген, ал қазіргі
таңда біздер өз ойымызды компьютер арқылы бейнелей аламыз.
- Графикалық
редакторды іске қосу жолын ата.
Пуск
Барлық бағдарламалар

Стандартты PAINT
Стандартты PAINT
- Салынған
суретті сақтау үшін қандай әрекет орындалады?
Файл – Сохранить как...
- Тұйық
контурдың ішін бояу үшін қандай құрал пайдаланылады?
Заливка (құю құралы)
- Түстер
тақтасын жұмыс алаңына шақыру үшін қандай әрекет орындалады? Вид-
Палитра (түр- палитра)
- Құралдар
тақтасын шақыру қандай пернелер комбинациясы көмегімен орындалады? Вид-
набор инструментов (түр- құралдар тақтасы)
- Жұмыс
үстеліндегі суретті бірден жою үшін қандай әрекет орындалады? Рисунок
– очистить (сурет - тазалау)

|
|
6 мин
|
Топтық жұмыс
|
І-топ: “Берекелі-
Бейнеуім”
ІІ-топ: “Мұнайлы
өлке- Маңғыстау”
ІІІ-топ: “Мектебім –алтын ұям”
|
Әркім берілген тақырып бойынша эссе
жазады.Топ шешімі бойынша ортадан ойы жинақы оқушы оқиды.
|
10 мин
|
Компьютермен жеке жұмыс
|
Қауіпсіздік ережесін естеріне сала
отырып тапсырма береді
|
Жазған эсселері бойынша әр оқушы Paint
графикалық редакторында
сурет салады. Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
9 мин
|
Сәйкестендіру тестісі
|
Тест тапсырмасын таратып береді
|
Берілген тест тапсырмасын жеке орындайды
және бірін-бірі тексеріп
бағалайды.
|
6 мин
|
Сабақты бекіту.РАФТ әдісі
|
І-топ: “Монитор”
ІІ-топ: “Принтер”
ІІІ-топ: “Сканер”
|
Алғашқы топқа бөлінгендегі топтың аты
бойынша рөлге енеді.Топтан бір оқушы автор орындығына отырады.Басқалары өз
қалауы бойынша орнында оқиды.
|
2 мин
|
Сабақты бағалау
Бағалау критерийлері:
|
АВС
критерийі бойынша бағалау
|
Топ басшы, бірін-бірі, критерийлер
арқылы бағалайды
|
2 мин
|
Кері байланыс
парағы
Рефлекция
|
Стикерлер таратады
|
Өз пікірлерін жазады
|
1 мин
|
Үйге тапсырма:
|
Тапсырманы түсіндіру
|
-
еркін
тақырыпта сурет салу;
-
құралдардың
міндетін жаттау;
|