1110701
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокНачальные классыДругие методич. материалыЖылдамдық, уақыт, қашықтық.

Жылдамдық, уақыт, қашықтық.

библиотека
материалов

hello_html_6102b9f6.gifhello_html_3535ec6e.gifhello_html_m7ed58335.gifhello_html_m2bb32712.gifhello_html_2c71121a.gifhello_html_m71149aae.gifСабақтың тақырыбы: Жылдамдық, уақыт, қашықтық.

Мақсаты: 1. Қозғалысқа байланысты есептер туралы ұғымды қалыптастыру, ережені пайдалану арқылы есеп шығарту.

2. Оқушылардың есептеу дағдыларын, логикалық ойлау жылдамдығын, есте сақтауды дамыту және сабақта пәнді меңгеру көрсеткішін көтеру.

3. Оқушылардың алған білімдерін күнделіктіөмірде пайдалана білуге, өз ойын еркін жүйелеп айтуға және өзгенің пікірін тыңдай білуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: БжС технологиясындағы «Алгоритм» картасын қолдану.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сабақтың мақсаты мен тақырыбын хабарлау.

  • Сыныпты белсендіру үшін көшбасшыға сөз беру.

  • Жылдамдық санағын жүргізу (V=1,2,3,)

  1. Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру.

1-цикл Байқау.

ОӘЖӘ сызбасы бойынша 1-түсіндіру. Түсіндіру уақытын У1=х тақтаға жазу.


Егер


V t S



V=S/t t=S/V S=t*V


  1. Қабылдауды ұйымдастыру.

  • Бір шапалақ ұру. «Байқау» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа кірісу.


ТКШ

АКШ

ЖКШ

Трактор сағатына 10 км жол жүрсе 5 сағатта қанша км жол жүреді?


Велосипедші 54 км \сағ жылдамдықпен 5 сағат жүргін жолды жүріп өтті. Ол барлығы неше км жол жүрді?

Жаяу адам 6 сағатта 96 км жол жүрді. Ол қандай жылдамдықпен жүрген?


  • Жұмыстың аяқталу уақыты 5бала +30 сек



  1. Ұғынуды ұйымдастыру. Түсіну

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлдерін алмастырады. «Қолда қалам-бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеру, орындау сапасын анықтау. Тақтаға тапсырма жауаптарын жазу:ТКШ=; АКШ=; ЖКШ=,

ТКШ 63% АКШ 63% ЖКШ 63%

  1. Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру.

2-цикл Бекіту.

ОӘЖӘ сызбасы бойынша 2-түсіндіру. Түсіндіру уақыты 2 есе кем біріншіден. У2=х тақтаға жазу.

  1. Қабылдауды ұйымдастыру.

  • Екі рет шапалақ ұру. «Бекіту» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа кірісу.


ТКШ

АКШ

ЖКШ

Ұшақ 3400 км қашықтықты 4 сағатта ұшты. Ұшақтың жылдамдығы қандай?

Шаңғышылар 320 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Шаңғышының жылдамдығын тап.

Машина сағатына 75 км жол жүрсе, 9 сағатта қанша км жүреді?



Мотоциклші 720 км жолды 80 км \ сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Ол осы жолды жүруге неше сағат уақыт жіберді?

Автобус 66 км \ сағ жылдамдықпен 8 сағат жолда болды. Автобус неше км жолды жүріп өтті?


  • Жұмыстың аяқталу уақыты 5бала +30 сек

  1. Ұғынуды ұйымдастыру. Түсіну

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлдерін алмастырады. «Қолда қалам-бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеру, орындау сапасын анықтау. Тақтаға тапсырма жауаптарын жазу:ТКШ=; АКШ=; ЖКШ=,

ТКШ 63% АКШ 63% ЖКШ 63%

  1. Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру.

3-цикл Есте сақтау.

ОӘЖӘ сызбасы бойынша 3-түсіндіру. Түсіндіру уақыты 2 есе кем екіншіден. У3=х тақтаға жазу.

  1. Қабылдауды ұйымдастыру.

  • Үш рет шапалақ ұру. «Есте сақтау» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа кірісу.


ТКШ

АКШ

ЖКШ

Шаңғышы 40 км жолды 5 км \ сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Ол неше сағат жолда болған?

Автобус 60 км \ сағ жылдамдықпен 3 сағат жолда болды. Автобус неше км жолды жүріп өтті?

Жаяу адам 7 сағатта 98 км жол жүрді. Ол қандай жылдамдықпен жүрген?





Жеңіл машина 228 км жолды 3 сағатта жүріп өтті. Оның жылдамдығын тап.

Велосипедші 78 км жолды 6 сағатта жүріп өтті. Оның жылдамдығы қандай?


  • Жұмыстың аяқталу уақыты 5бала +30 сек

  1. Ұғынуды ұйымдастыру. Түсіну

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлдерін алмастырады. «Қолда қалам-бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеру, орындау сапасын анықтау. Тақтаға тапсырма жауаптарын жазу:ТКШ=; АКШ=; ЖКШ=,

ТКШ 63% АКШ 63% ЖКШ 63%

  1. Түйсіну: ОӘЖӘ сызбасы бойынша материалды меңгеру деңгейін анықтау.

Үй тапсырмасы 10 тапсырмадан кем емес болу керек.



Курс профессиональной переподготовки
Учитель начальных классов
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:
Сабақтың тақырыбы: Жылдамдық, уақыт, қашықтық. Мақсаты: 1. Қозғалысқа байланысты есептер туралы ұғымды қалыптастыру, ережені пайдалану арқылы  есеп шығарту.                   2. Оқушылардың есептеу дағдыларын, логикалық ойлау жылдамдығын, есте сақтауды дамыту және сабақта пәнді меңгеру көрсеткішін көтеру.          3. Оқушылардың алған білімдерін күнделіктіөмірде пайдалана  білуге, өз ойын еркін жүйелеп  айтуға және өзгенің пікірін тыңдай білуге, ұқыптылыққа  тәрбиелеу. Сабақтың түрі: БжС технологиясындағы «Алгоритм» картасын қолдану. Сабақ  барысы: 1.                Ұйымдастыру кезеңі: ·        Сабақтың мақсаты мен тақырыбын хабарлау. ·        Сыныпты белсендіру үшін көшбасшыға сөз беру. ·        Жылдамдық санағын жүргізу (V=1,2,3,) 2.                       Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру. 1-цикл Байқау. ОӘЖӘ сызбасы бойынша 1-түсіндіру. Түсіндіру уақытын У1=х тақтаға жазу.                                      Егер             V                                t                                  V=S/t                     t=S/V                       S=t*V   3.                       Қабылдауды ұйымдастыру. ·        Бір  шапалақ ұру. «Байқау» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа кірісу.   ТКШ АКШ ЖКШ Трактор сағатына 10 км жол жүрсе 5 сағатта қанша км жол жүреді?   Велосипедші 54 км \сағ жылдамдықпен 5 сағат жүргін жолды жүріп өтті. Ол барлығы неше км жол жүрді? Жаяу адам 6 сағатта 96 км жол жүрді. Ол қандай жылдамдықпен жүрген?   ·        Жұмыстың аяқталу уақыты   5бала +30 сек   4.     Ұғынуды ұйымдастыру. Түсіну Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлдерін алмастырады. «Қолда қалам-бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеру, орындау сапасын анықтау. Тақтаға тапсырма жауаптарын жазу:ТКШ=; АКШ=; ЖКШ=, ТКШ       63%         АКШ       63%            ЖКШ      63% 5.     Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру. 2-цикл Бекіту. ОӘЖӘ сызбасы бойынша 2-түсіндіру. Түсіндіру уақыты 2 есе кем біріншіден. У2=х тақтаға жазу. 6.     Қабылдауды ұйымдастыру. ·        Екі рет  шапалақ ұру. «Бекіту» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа кірісу.   ТКШ АКШ ЖКШ Ұшақ 3400 км қашықтықты 4 сағатта ұшты. Ұшақтың жылдамдығы қандай? Шаңғышылар 320 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Шаңғышының жылдамдығын тап. Машина сағатына 75 км жол жүрсе, 9 сағатта қанша км жүреді?     Мотоциклші 720 км жолды 80 км \ сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Ол осы жолды жүруге неше сағат уақыт жіберді? Автобус 66 км \ сағ жылдамдықпен 8 сағат жолда болды. Автобус неше км жолды жүріп өтті?   ·        Жұмыстың аяқталу уақыты   5бала +30 сек 7.     Ұғынуды ұйымдастыру. Түсіну Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлдерін алмастырады. «Қолда қалам-бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеру, орындау сапасын анықтау. Тақтаға тапсырма жауаптарын жазу:ТКШ=; АКШ=; ЖКШ=, ТКШ       63%         АКШ       63%            ЖКШ      63% 8.     Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру. 3-цикл Есте сақтау. ОӘЖӘ сызбасы бойынша 3-түсіндіру. Түсіндіру уақыты 2 есе кем екіншіден. У3=х тақтаға жазу. 9.     Қабылдауды ұйымдастыру. ·        Үш рет  шапалақ ұру. «Есте сақтау» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа кірісу.   ТКШ АКШ ЖКШ Шаңғышы 40 км жолды 5 км \ сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Ол неше сағат жолда болған? Автобус 60 км \ сағ жылдамдықпен 3 сағат жолда болды. Автобус неше км жолды жүріп өтті? Жаяу адам 7 сағатта 98 км жол жүрді. Ол қандай жылдамдықпен жүрген?       Жеңіл машина 228 км жолды 3 сағатта жүріп өтті. Оның жылдамдығын тап. Велосипедші 78 км жолды 6 сағатта жүріп өтті. Оның жылдамдығы қандай?   ·        Жұмыстың аяқталу уақыты   5бала +30 сек 10.                         Ұғынуды ұйымдастыру. Түсіну Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлдерін алмастырады. «Қолда қалам-бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеру, орындау сапасын анықтау. Тақтаға тапсырма жауаптарын жазу:ТКШ=; АКШ=; ЖКШ=, ТКШ       63%             АКШ       63%             ЖКШ      63% 11.           Түйсіну: ОӘЖӘ сызбасы бойынша материалды меңгеру деңгейін анықтау. Үй тапсырмасы 10 тапсырмадан кем емес болу керек.  