Открытый
урок в 11 классе по теме
“What
happens after school?”
УМК
«Enjoy English - 11» М.З.
Биболетова,
Е.Е.
Бабушис
Урок
с применением технологии обучения в малых группах сотрудничества
Цель
урока: Развитие коммуникативных умений в устной речи.
Задачи
урока:
1. Образовательная:
развивать умения общения на английском языке, умения аудирования; активизировать
лексику по теме, формировать социокультурную компетенцию.
2. Развивающая:
развивать интеллектуальные способности обучающихся, самостоятельность мышления,
способствовать развитию чувства языка, языковой догадки, выбирать убедительную
аргументацию, уточняющую собственную позицию.
3. Воспитательная:
развивать умения сотрудничества в условиях групповой работы, прививать
уважение и интерес к стране изучаемого языка.
Речевой
материал: раздаточный материал для групповой работы
Оснащение:
Мультимедийная установка, видео “Oxford University vs Cambridge University,
УМК Enjoy English-11
класс.
Ход
урока:
I.
Организационный момент. Сообщение темы и
целей урока.
Good
morning, dear friends! How are you? I hope you are fine and let’s start our
lesson. I think we have an interesting and important theme of the lesson today
because you are the eleventh graders, you are going to have your final exams
soon and of course you think about your future education. Am I right? So, look
at the blackboard, the theme of our lesson is “What happens after school?”
II.
Речевая зарядка.
1.
And now brainstorm. Give
me your ideas what happens after school?
What happens after school?
|
|
Experience
New places New
friends
Leave
home Exams
University
Fine!
How do you think what are the most important items? May be Exams and
University. Today we’ll speak about your final assessment and about your
further education.
2.
Let’s speak about your final exams. But first let’s remember these words and
expressions and answer some questions:
To
be optimistic
To
be pessimistic
To
be worried
To
be scared
I
am just enjoying myself
To
give a good advice
I’d
like to enter (college, institute, and university) after leaving school
To
get necessary knowledge
It’s
amazing (interesting, great, too far from home, too expensive).
To
have more job opportunities
To
guarantee a high salary in future
To
revise
Revision
To
revise a lot of material
To
get education abroad
1.
Are
you optimistic about your future?
2.
Have
you talked about your future plans with your parents and classmates?
3.
Do
you often think about your final exams?
4.
Have
you been revising material for your exams?
5.
Are
you worried and nervous about taking exams?
6.
Are
you feeling stress now?
III.
Основной этап
1.
I
see, you are worried about exams, maybe you’re scared. You have to revise and
revise and revise a lot, so stressful! But I try to help you. Divide into
groups. Each group consists of student, school psychologists (they are very
competent) and a doctor. Students tell them about their feelings and problems
and psychologists and doctors should listen to them, and try to give useful
tips and advices how to cope with stress before exams.
(Students
work in groups)
Summing
up. Fine! Thank you! Students are clever and hard working, psychologists and
doctors are very competent. They gave students very nice and wise advices. Don’t
worry about exams. I am sure you’ll pass. And what are going to do after
leaving school?
1.
Are
you going to continue your education?
2.
What
do you think about higher education? Is it necessary for you? Why?
3.
Have
you chosen the institute or university for your further education?
4.
Would
you like to get education abroad? Why? Why not?
5.
By
the way do you know the most famous and prestigious universities in Russia and
abroad for example in Great Britain?
6.
What
do you know about Oxford University? Cambridge University?
2.
Thanks.
And now I’d like to suggest you a short film about the most famous universities
in Great Britain: Oxford University and Cambridge University. Work in groups.
One group should listen to the information about Oxford, the second group tries
to understand the information about Cambridge University, and students from the
third group are experts. They listen to the information about both universities
and help students with their answers. You should watch video very attentively,
make notes and then tell us about some new and amazing facts about these
universities. Relax and watch nice video.
Well
Oxford University vs (versus) Cambridge University: what interesting facts have
you known?
IV.
Рефлексия.
Answer
my questions please and show us your color circles.
Green
is for “Great!” Blue- “So so”
Brown-
“So boring!” Yellow - “Not bad!”
Did
you like the theme of our lesson?
Did
you enjoy yourselves? Did you work hard?
Did
you like to work in groups?
Did
you like video?
Did
you get new and useful information?
Do
you like English?
Приложение
1.
Student1.
I am so scared. The examination procedure is strict. I have to pass exams with
excellent grades in order to get a place in a university.
Student2.
I am so nervous. I am afraid of Math tests. And I have already started revising
for my Math tests.
Student3.
I suppose it’s good to have exams. Sometimes it’s a nice surprise to see that
I’ve done better than I expected. And I like tests because the classroom is
always so quiet and it helps to concentrate and do your best.
Student4.
My final exams make me depressed and worried. I’ll have to revise a lot of
material. It is so stressful.
Psychologists:
1.
Plan
your work: revise at times when you know you will work at your best.
2.
If
you are studying in the evening, don't go straight to bed afterwards. Your mind
will still be 'going round and round' - thinking too much. Do something else,
maybe walk or get exercise.
3.
Choose
something that will relax you, and make you think of other things.
4.
Get
help: ask a teacher or tutor about how to revise, and exam skills - how to work
when you are in an exam. In Britain, there is a saying, 'A problem shared is a
problem halved.' So you must find someone to talk to about these problems.
Maybe you can speak to a friend or someone in your family. Or teachers at your
place of study. Or a doctor. If one person doesn't help you, ask someone else.
5.
Take
short rests during your time of work and revision. If your mind is tired, it
will not remember well.
6.
Think
positive. Adopt an "I can do this" attitude instead of thinking about
what happens if you don't do well.
7.
Make
short notes of the important points. Then you can read through it faster in the
last few days.
8.
And
try to relax sometimes. Funny video, pets, walks can help you to cope with
stress.
9.
But
don't be too relaxed! Some stress over exams makes you work hard for them.
Doctors:
1.
Create
a schedule based on your exam timetable. Your plan should include plenty of
time for studying, regular breaks and solid sleep time. Even if you don't stick
to the plan, it helps you organize your approach.
2.
Do
not try to study with the TV on or with music. Study in a good environment.
3.
Don’t
forget about yourself and what you need. This means thinking of yourself as a
total person, not just as a test taker.
4.
Meditation
brings calm and focus to your mind. Sit quietly in a comfortable position.
Close your eyes and breathe in slowly and deeply. Feel the stress leave your
body with your breath. Focus on not thinking about anything.
5.
Get
enough sleep. Do exercise: you need exercise to work well. Walk, run, play
sport - whatever you enjoy.
6.
Eat
healthy food. You should eat one banana a day to be energetic and healthy.
Avocado is a source of energy. It helps you to concentrate your attention. Nuts
strengthen your nervous system. And lemon refreshes your thoughts and you can
perceive much information.
Приложение 2. http://www.youtube.com/watch?v=fVyJDV6igLk
Some interesting facts
from the film:
1. Cambridge
University Press is the oldest printer and publisher in the world and the
biggest academic Press.
2. Founded
in the 11th century Oxford University was the first University of
Britain. Oxford has 11 libraries and the oldest museum of Oxford.
3. 47
Nobel Prizes were studied in Oxford.
4. Cambridge
has 61 Nobel Prizes
5. 15
prime ministers have educated in Cambridge
6. 26
prime ministers have educated in Oxford (Tony Blair)
7. Writers:
Oscar Wilde, Tolkien (Oxford)
8. Iris
Murdoch in Cambridge
9. Scientific
discoveries: electron, Darwin wrote his Theory of Evolution in Cambridge
10. WWW
was invented in Oxford
11. Computer
and veb camera – in Cambridge
Самоанализ
урока английского языка в 11 классе
Тема
урока «What happens
after school?»
Данный
урок
продолжает
изучение
темы
“The Job of Your Dreams” второго
юнита
УМК
Enjoy English -11 класс. Авторы
М.З. Биболетова, Е.Е. Бабушис.
Цель урока: развитие коммуникативных умений в устной речи.
Цель урока соответствуют его месту в учебной теме, требованию программы
обучения иностранному языку и учебного плана для данного класса. При подготовке
к уроку были учтены программные требования и в соответствии с ними были
поставлены следующие задачи:
4. Образовательная:
развивать умения общения на английском языке, умения аудирования;
активизировать лексику по теме, формировать социокультурную компетенцию.
5. Развивающая:
развивать интеллектуальные способности обучающихся, самостоятельность мышления,
способствовать развитию чувства языка, языковой догадки, выбирать убедительную
аргументацию, уточняющую собственную позицию.
6. Воспитательная:
развивать умения сотрудничества в условиях групповой работы, прививать
уважение и интерес к стране изучаемого языка.
На
уроке был использован раздаточный материал для групповой работы.
Оснащение
урока: мультимедийная установка, видео “Oxford University vs Cambridge University”,
УМК Enjoy English-11
класс.
В ходе урока присутствовали такие этапы как организационный момент,
объяснение целей и задач урока, речевая зарядка, основная часть (работа
обучающихся в малых группах сотрудничества – общение на английском языке в ходе
выполнения совместного задания, и работа с текстом учебника), просмотр видео по
теме урока Oxford University vs
(versus)
Cambridge University,
обсуждение просмотренного и прослушанного (работа в группах); и заключительный
этап урока – рефлексия и подведение итогов урока.
Думаю, что организационный момент
удачно «переключает» обучающихся на предмет «иностранный язык», (беседа велась
на английском языке) и план урока ориентирует обучающихся на достижение
коммуникативных, общеобразовательных и воспитательных целей.
В ходе оргмомента и вытекающей из него
речевой зарядки был установлен контакт с классом. Для этого использовала беседу
с классом по учебной теме урока, методический прием «мозговой штурм» для
создания в классе творческой, деловой, доброжелательной атмосферы.
Первое задание основного этапа
урока - работа в малых группах сотрудничества, речевое взаимодействие
обучающихся по теме урока, с элементами ролевой игры. Обучающимся были
предложены роли студентов, школьных психологов и докторов. Студенты говорят о
своих волнениях и тревогах, в связи с предстоящими выпускными экзаменами, а
«доктора и психологи» советуют им как лучше подготовиться к экзаменам и снять
стресс. На этом этапе решались следующие задачи: активизировать изученную
лексику по теме; предоставить каждому члену группы максимальную возможность
общения на английском языке в ходе выполнения совместного задания. И что немаловажно,
действительно дать студентам полезные советы по подготовке к экзаменам. (То
есть, ученики обсуждают реальную ситуацию и важные для них проблемы). Обучающимся
были предложены опоры в виде ключевых слов и выражений и некоторая информация
по теме речевого взаимодействия. Работая в группах, обучающиеся анализировали
информацию, делали выводы, аргументировали их, достаточно активно общались на
английском языке.
Второе задание - просмотр видео Oxford University vs (versus) Cambridge University. Обучающиеся должны были посмотреть и послушать
интересные факты о двух самых известных в мире университетах, в ходе просмотра
делать заметки и затем с помощью наводящих вопросов рассказать о том, что они
узнали нового и интересного из фильма. При обучении аудированию использовала не
только аудио, но и видеотекст, поставила целевое задание, стимулирующее к
восприятию. (Первая группа – информация об Оксфордском университете, вторая
группа – Кембридж, а третья группа – эксперты. Они должны услышать, понять,
записать как можно больше фактов об университетах и дополнить ответы учеников
из двух групп). При этом решала не только учебные, но и развивающие и
воспитательные задачи: способствовать развитию чувства языка, языковой догадки,
формировать социокультурную компетенцию, привить интерес к стране изучаемого
языка, показать красоту и мощь знаменитых британских университетов. Обучающиеся
воспринимали и понимали и фактическую информацию, и языковые особенности речи в
конкретном контексте.
На заключительном этапе урока
использовала метод рефлексии: обучающиеся оценили нашу работу, полученную
информацию, результативность урока. Использовала наряду с вопросами и сигнальные
карточки.
Задания,
речевой материал, оснащение урока способствовали формированию коммуникативной
компетенции обучающихся: языковой, речевой, социокультурной и развитию
информационного умения; интеллектуальных способностей учеников (внимание,
память, мышление, воображение, развитие фонематического слуха и языковой
догадки), умение работать в группе, сотрудничать, взаимодействовать.
Все
этапы урока были взаимосвязаны. Считаю, что каждый этап логично вытекал из
предыдущего.
В
целом атмосфера на уроке была живая и доброжелательная, ученики работали с
интересом и удовольствием.