Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Урок з української мови з елементами інтеграції для 5 класу «Однорідні члени речення»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Украинский язык

Урок з української мови з елементами інтеграції для 5 класу «Однорідні члени речення»

Выберите документ из архива для просмотра:

1.13 МБ конспект.docx
136.71 КБ робочий зошит 1.jpg
314.81 КБ робочий зошит 2.jpg
144.15 КБ робочий зошит 3.jpg
363.2 КБ робочий зошит 4.jpg
308.06 КБ робочий зошит 5.jpg
249.06 КБ робочий зошит 6.jpg
248.69 КБ робочий зошит 7.jpg
283.5 КБ робочий зошит7.jpg

Выбранный для просмотра документ конспект.docx

библиотека
материалов

Тема. Речення з однорідними членами. Кома між однорідними членами речення

Тема – девіз: Знай свій рід до сьомого коліна.

Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при них, вчити використовувати у мовленні члени речення.

Розвивати культуру усного і писемного мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу, уяву, спостережливість, творчі здібності учнів.

Виховувати любов, повагу до родини.

Тип уроку. Формування нових знань

Обладнання: підручник, презентація, робочий зошит

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  • Вступне слово вчителя.

Добрий день! Прошу, сідайте.

Зошити ви розгортайте.

Проведу урок вам я,

Лариса Сергіївна.

Вже 12 листопада

Бачити вас всіх я рада.

Попрацюєм плідно ми,

Число тільки запиши.

* Запис числа у зошит.emotions_b_800

* Рефлексія. Позначте, з яким настроєм ви прийшли на урок



ΙΙ Мотивація навчальної діяльностіC:\Users\1\Desktop\Новая папка\2.jpg

  • Елемент інтеграції з англійською мовою. Подивіться уважно на малюнок. Перекладіть українською мовою. (mother -мама, father- батько, son- син, daughter- донька, grandmother- бабуся, grandfather -дідусь).

  • Як їх можна назвати одним словом? (Сім’я, родина).

  • А яких ви ще знаєте родичів? (тітка-aunt, дядько – uncle, сестра –sister, брат-brother )

  • Лексична робота. Підберіть спільнокореневі слова до слова «рід».

(Рід – родина, родовід, однорідний, родичі, народження, споріднений, поріднитися, рідний).

  • Яке значення мають слова? (якщо родичі, то мають щось спільне)C:\Users\1\Desktop\Новая папка\A03H.JPGC:\Users\1\Desktop\Новая папка\Rod _sait_mini.jpg

Чи знаєте ви?C:\Users\1\Desktop\Новая папка\image_gallery.jpeg

 Род або Рід — за часів язичництва у слов'ян вважався Творцем Всесвіту, Богом над Богами. Найдавніші зображення Рода відомі археологам — це невеличкі скульптурки, які, вірогідно, мала кожна сім'я. Збереглися вони також і на вишиваних рушниках, писанках. Це широковідомі мотиви Дерева Життя (Дерева Роду). Давні слов’яни вважали, що Род править долею людини, відміряє їй строк для життя. Род — «батько» всього видимого і невидимого. Коли народжувалася дитина, її майбутня доля записувалася до книги Роду. Звідси вираз: «На ро ду написан о».C:\Users\1\Desktop\Новая папка\derevo3.jpgC:\Users\1\Desktop\Новая папка\derevo2.jpg

  • Асоціативний кущ.


C:\Users\1\Desktop\Новая папка\родина1.png










C:\Users\1\Desktop\Новая папка\родина2.png










C:\Users\1\Desktop\Новая папка\родина3.png











  • Мозковий штурм.

  • Зверніть увагу: ми з вами підбирали до одного слова групи слів, які відповідали на одне питання. Отже, слова відносяться до одного слова і відповідають на одне запитання.

  • Діти, а може хто з вас скаже, як називаються ці слова?(Це однорідні члени речення)

ΙΙΙ Повідомлення теми, мети, завдань уроку

  • Отже, тема нашого уроку « Однорідні члени речення. Кома між однорідними членами речення» (Запишіть, будь ласка, в зошит).

Сьогодні на уроці ми будемо визначати однорідні члени речення, правильно читати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки в реченнях з однорідними членами.

ΙV Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу

* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (с.40). Робота з таблицею (стор. 40).

* Завдання. Прочитайте вірш. Назвіть однорідні члени речення разом зі словами, яких вони стосуються. Вкажіть засоби зв’язку однорідних членів речення.

Хата моя, біла хата,

Рідна моя сторона.

Пахне любисток і м’ята,

Мальви цвітуть край вікна.

В хаті спокійно й затишно,

Вечір заходить в сім’ю.

Мати задумливо й ніжно

Гладить голівку мою.

В’ється дорога далека

В хату крізь синю парчу.

Мамо, до вас, як лелека

В горі і щасті лечу.

Д.Луценко.

Словникова робота. Парча́ — художньо-декоративна тканина з шовковою основою, яка складається у пітканні (рідше — у основі) металічні нитки із золота, срібла (або імітуючими їх матеріалами).hello_html_m76d90c44.png

Золоті і срібні нитки в парчі у давнину робилися з чистого дорогоцінного металу, пізніше із сплавів з незначним вмістом дорогоцінних металів . Зазвичай металічною стрічкою обвивають шовкову або бавовняну нитку, за рахунок чого досягається необхідна гнучкість тканини та достатня масивність і блиск. Парча часто використовується у церковних православних вбраннях.hello_html_1d4d69c9.png



Любисток лікарський - багаторічна рослина з прямим, порожнистим, циліндричним, угорі галузистим пагоном заввишки до 2-х метрів. Листки досить великі, блискучі, пірчасто-розсічені, зубчасті. Квітки дрібні, ясно-жовті, зібрані в складний зонтик. Цвіте в червні-серпні. Смак коренів пряний. Вся рослина має своєрідний запах що нагадує запах селери (сельдерея)hello_html_76312cf.png

Мальва (синонім — Калачики) — рід квіткових рослин.





* Пояснювальна робота. Випишіть однорідні члени речення разом зі словами, яких вони стосуються. Складіть схеми. (Робота біля дошки)C:\Users\1\Desktop\Новая папка\очр1.png

1. Шануй батька й неньку, буде усе гладенько. 2.Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане. 3.За науку цілуй батька й матір у руку. 4.Мати сама не зїсть, а дітей нагодує. 5.Рідну землю люблять і пташка, і комашка. 6.Свого гнізда і слова не цурайся.7. Своє гніздо і найтепліше, і наймиліше, і найрідніше (Народна творчість.)

* Спостереження. Як ви вважаєте, чому в 1,3,6 реченнях не стоять коми, а в 2,4,5,7 коми стоять між однорідними членами речення?

* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (с.42). Робота з таблицею (стор. 42).

* Пояснювальна робота. Прочитайте речення. Розставте розділові знаки.

 Зробіть синтаксичний розбір 4 речення (робота біля дошки)

  1.Мати однією рукою б'є, а другою гладить. 2.Як матір покинеш, то й сам загинеш. (Народна творчість.) 3.Бути добрими дітьми для своїх батьків означає приносити в родину тільки мир і спокій, радість і щастя. Не приносьте батькам тривоги, горя, прикрості, ганьби! Турбота про мир і спокій в родині, про радість і щастя батьків повинна стати головним бажанням вашого життя (В.Сухомлинський).



* Фізкультхвилинка (інтеграція з англійською мовою). ( Clap, clap, clap your hands…)

* Проблемне питання. Чому не потрібні коми між однорідними членами, хоч сполучник «і» тут вживається двічі?

Мамину пісню знають і співають у рідному краю і на чужині.



* Творча робота в групах. Використовуючи епітети з довідки, складіть речення з однорідними означеннями про своїх рідних (робота за варіантами)

(1група) Мій татусь - ____________________________

(2 група) Моя бабуся - ___________________________

(3 група) Мій дідусь - ___________________________

Слова для довідки: весела, добра, заклопотана, кохана, ласкава, ніжна, рідна, сердечна, сива, сивоволоса, турботлива, усміхнена, щаслива.

Веселий, великий, високий, єдиний, коханий, кремезний, лагідний, ласкавий, могутній, мудрий, надійний, працелюбний, сивий, чесний.

Тато, батечко, татусь, татунечко. Мати, матір, мама, ненька, матуся, матінка.

* Творча робота. Використовуючи матеріал з попереднього завдання, складіть сенкан (Моя матуся).

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.

Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно це іменник)

Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)

Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).

Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок

Приклади.

Матуся.

Рідна, кохана.

Допомагаєш, оберігаєш, підтримуєш.

Мене ти з малечку плекаєш.

Матінка.



V.Закріплення матеріалу.

*Бесіда.

  • Які члени речення називаються однорідними? Навести приклади.

  • Які члени речення можуть бути однорідними?

  • Як поєднуються між собою однорідні члени речення?

  • Які розділові знаки ставляться між однорідними членами речення?

  • З якою інтонацією вимовляються речення з однорідними членами?



*Творча робота . Скласти речення з однорідними членами за поданими схемами:

1) О, О, О...

2) О, а (але, та) О...

3) О, і О, і О...

4) О, О і О...

C:\Users\1\Desktop\Новая папка\дерево.png

VІ. Домашнє завдання.

Вивчити правило с.40,42. Виконати вправу 84.

Скласти родинне дерево (заповнити шаблон)

Слово вчителя. В народі кажуть: знай свій рід до сьомого коліна. А ви добре знаєте свій рід?



Чи знаєте ви?

Для нареченої з боку чоловіка:

Свекруха – мати чоловіка.

Свекор – батько чоловіка.

Золовка, зовиця – сестра чоловіка

Дівер, діверко – брат чоловіка.

Для чоловіка з боку нареченої:

Тесть – батько дружини.

Теща – мати дружини.

Своячка, своячениця, своякиня - сестра дружини.

Шурин, свояк, шуряк – брат дружини.

VІ І. Підбиття підсумків уроку.

*Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Сьогодні на уроці я дізнався ….

Я зрозумів….

Мене здивувало…

Мені було важко…

*Рефлексія. Чи змінився ваш настрій? Оберіть картинку.

КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ

(оцініть себе за кожним із визначених напрямків від 0 до 2 балів)1191268944_c4104

Критерії оцінювання

Оцінки

1. Я ретельно працював над завданнями


2. Я брав активну участь у творчій роботі на уроці


3. Я допомагав іншим


4. Я плідно працював у парі


5. Я вдало узагальнював думки інших, робив висновки


Підсумковий бал






















Урок закінчився, але пам’ятайте

Кожної миті, кожного дня,

Що головний скарб учня-набуті знання.





























































