Урок + презентация по физике «Раўнадзейная сіла»

Документы из архива для просмотра:

  • DOCX

    Раўнадзейная сіла/Ацэначны ліст.docx

  • DOCX

    Раўнадзейная сіла/Раўнадзейная сіла.docx

  • PPTX

    Раўнадзейная сіла/Раўнадзейная сіла.pptx

  • Ацэначны ліст

    Прозвішча і імя  вучня ___________________________

    Этап урока

    Колькасць балаў

    Праверка д/З

     

    Актуалізацыя ведаў

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Замацаванне матэрыялу

    (вусныя адказы вучня)

     

     

     

     

     

    Замацаванне матэрыялу (рашэнне задач па зборніку)

     

     

     

     

     

    Выхадны тэст у праграме Краб

     

    Сума балаў

     

     

    Ø  15 – 18 б -6

    Ø  19 – 20 б- 7

    Ø  21 – 24 б – 8

    Ø  25 – 27 б - 9

    Ø  28 – 30 б - 10

                            

     

  • Тэма. Складанне сіл. Раўнадзейная сіла

    Мэта урока: забяспечыць засваенне паняцця “раўнадзейная сіла”, правілы знаходжання лікавага значэння раўнадзейнай сілы, напрамку раўнадзейнай сілы.

    Задачы ўрока:

    Адукацыйная:актывізаваць пазнаваўчую дзейнасць навучэнцаў;

    Развіваючая : фарміраваць уменне прымяняць раней атрыманыя веды ; развіваць лагічнае мысленне , пазнавальную цікавасць;

    Выхаваўчая : фарміраваць цікавасць навучэнцаў да вывучэння фізікі ; выхоўваць волю і настойлівасць у дасягненні канкрэтных вынікаў, культуру зносін.

    Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу.

    Метады урока: тлумачальна- ілюстрацыйнаe навучанне (праца разам з настаўнікам над вучэбным матэрыялам) , рэпрадуктыўнае навучанне (практыкум па рашэнні задач), славесна - наглядны  метад.

    Форма арганізацыі занятка : гутарка, рашэнне задач , індывідуальная работа.

    Абсталяванне ўрока : прэзентацыя « Раўнадзейная сіла » , мультымедыйная ўстаноўка, камп’ютар, набор грузаў, дынамометр, ватман з відарысам яблыні, карткі ў выглядзе яблычкаў, карткі з назвамі фізічных велічынь, карткі з назвамі або відарысамі прыбораў для вымярэння фізічных велічынь.

    План урока.

    1. Арганізацыйны этап - 2 мін.

    2. Праверка хатняга задання - 3 мін.

    3. Актуалізацыя ведаў па тэме - 8 мін.

    4. Вывучэнне новага матэрыялу - 15 мін.

    5. Фізхвілінка - 2 мін.

    6. Замацаванне ведаў па тэме  - 12 мін.

    7. Хатняе заданне - 1 мін.

    8. Падвядзенне вынікаў урока - 2 мін.

    Ход урока

    I.      Арганізацыйны этап (псіхалагічна падрыхтаваць вучняў да працы на ўроку).

    II.   Праверка хатняга задання. Навучэнцы самастойна правяраюць заданне, выкананае дома, з дапамогай узору (слайд 2).(3а правільнае рашэнне задачы ў ліст самаацэнкі  выставіць 3 балы, дадатак 1)

    III.       Актуалізацыя ведаў па тэме. Гутарка настаўніка з вучнямі, у ходзе якой будуць атрыманы адказы на пытанні для паўтарэння па тэме.(слайд3)

    (за кожны правільны адказ у ліст самаацэнкі вучні выстаўляюць – 1 бал)

    1.Якія характарыстыкі сілы вы можаце назваць?

    2.Які накірунак маюць сіла цяжару, сіла пругкасці, вага цела?

    3.Якой літарай абазначаюць сілу?

    4.Назавіце адзінку вымярэння сілы?

    5.Назавіце прыбор для вымярэння сілы.

    6.У выглядзе чаго паказваюць сілу на малюнках?

    7.Ад чаго залежыць даўжыня стрэлкі, якая выражае сілу?

    8. На цела дзейнічае ўправа сіла 3Н, улева 4Н, уверх 5Н, уніз 4Н. Пакажыце ўсе сілы графічна.     

    9.(Стварэнне праблемнай сітуацыі), (слайд4)

    Однажды Лебедь, Рак да Щука

    Везти с поклажей воз взялись,

    И вместе трое все в него впряглись;

     Из кожи лезут вон, а возу все нет ходу!

     Поклажа бы для них казалась и легка:

    Да Лебедь рвётся в облака,

     Рак пятится назад, а Щука тянет в воду.

     Кто виноват из них, кто прав, — судить не нам;

    Да только воз и ныне там

    10. Чаму з пункту гледжання фізікі “воз и ныне там»?

    11. Што неабходна выканаць героям басні, каб воз зрушыць з месца?

    IV.       Вывучэнне новага матэрыялу

    Запісваюць тэму урока. Настаўнік прымацоўвае ватман да дошкі. Вучні на картаках - яблыках запісваюць , аб чым яны хочуць даведацца на гэтым уроку, зыходзячы з тэмы занятка , і прымацоўваюць яблыкі да галінак дрэва. Настаўнік агучвае сфармуляваныя задачы.

     Слайд 5 прэзентацыі (уводзім паняцце раўнадзейнай сілы)

    -Як можна знайсці раўнадзейную сіл, якія дзейнічаюць на цела ў адным напрамку па адной прамой?

    -Як накіравана раўнадзейная?

    (вучні выказваюць меркаванні, звяраюць адказ ст.54, запісваюць у сшытак) 

    Слайд 6

    -Як можна знайсці раўнадзейную сіл, якія дзейнічаюць на цела ў процілегла накіраваных напрамках па адной прамой?

    -Як накіравана раўнадзейная?

     (вучні выказваюць меркаванні, звяраюць адказ ст.54, запісваюць у сшытак)

    Дослед: груз падвешаны да спружыны. Паказаць графічна, якія сілы дзейнічаюць на груз? Чаму груз знаходзіцца ў стане спакою?(ст.55)

    Калі раўнадзейная дзвюх сіл   роўна нулю?

    V.   Фізкультхвілінка

    У класным пакоі справа на сцяне прымацаваныя карткі з назвамі фізічных велічынь (маса, аб’ём, сіла, тэмпература, ціск, даўжыня, скорасць, час, шлях), а злева – карткі з назвамі прыбораў альбо відарысамі прыбораў для вымярэння фізічных велічынь ( вагі, дынамометр, метраном, гадзіннік, мензурка, лінейка, рулетка, тэрмометр, спідометр, секундамер). Можна выкарыстаць і самі прыборы, якія будуць разложаны па ўсяму класнаму пакою. Кожны вучань павінен супаставіць велічыню і прыбор, прымацаваўшы іх на дошцы з дапамогай магнітаў разам.

    Праверка (слайд 7). ( правільны адказ -  1 бал)

    VI.       Замацаванне матэрыялу

    Франтальная праца вучняў -(слайд 8-10) (вяртанне да праблемы пастаўленай ў пачатку урока)

    (кожны правільны адказ – 2 балы)

    Самастойная праца вучняў (задачы па зборніку на знаходжанне раўнадзейнай сілы)

    (правільнае рашэнне – 3 балы – кантралюе настаўнік)

    Праца з тэстам у праграме Краб2 (колькасць балаў роўна адзнацы, выстаўленай праграмай)

    VII.   Хатняе заданне

    VIII.                       Падвядзенне вынікаў урока, рэфлексія

    Па заканчэнні ўрока вучні збіраюць яблыкі, якія паспелі (задача вырашана). Настаўнік праводзіць аналіз задач, якія засталіся на дрэве.

    Выстаўленне адзнак:

    Ø 15 – 18 б -6

    Ø 19 – 20 б- 7

    Ø 21 – 24 б – 8

    Ø 25 – 27 б - 9

    Ø 28 – 30 б - 10

                             

  • Описание презентации по слайдам:

    • Раўнадзейная сіла

      1 слайд

      Раўнадзейная сіла

    • Праверка дамашняга заданняДадзена                      Рашэнне
V=0,5 м3...

      2 слайд

      Праверка дамашняга задання
      Дадзена Рашэнне
      V=0,5 м3
      ρ = 240кг/м3
      m2= 50кг  
      g=10 Н/кг

      -?


      Адказ: 2.4


    • Адкажыце на пытанні:1. Якія характарыстыкі сілы вы можаце назваць?
    2.Які...

      3 слайд

      Адкажыце на пытанні:
      1. Якія характарыстыкі сілы вы можаце назваць?
      2.Які накірунак маюць сіла цяжару, сіла пругкасці, вага цела?
      3.Якой літарай абазначаюць сілу?
      4.Адзінка вымярэння сілы.
      5.Прыбор для вымярэння сілы.
      6.У выглядзе чаго паказваюць сілу на малюнках?
      7.Ад чаго залежыць даўжыня стрэлкі, якая выражае сілу?
      8. На цела дзейнічае ўправа сіла 2Н, улева 4Н, уверх 5Н, уніз 3Н. Пакажыце усе сілы графічна.

    • Чаму з пункту гледжання фізікі “воз и ныне там»?Однажды Лебедь, Рак, да Щука...

      4 слайд

      Чаму з пункту гледжання фізікі “воз и ныне там»?
      Однажды Лебедь, Рак, да Щука
      Везти с поклажей воз взялись,
      И вместе трое все в него впряглись;
      Из кожи лезут вон, а возу все нет ходу!
      Поклажа бы для них казалась и легка:
      Да Лебедь рвётся в облака,
      Рак пятится назад, а Щука тянет в воду.
      Кто виноват из них, кто прав, — судить не нам;
      Да только воз и ныне там

    • F=F1+F2                                       FF2F1

      5 слайд

      F=F1+F2
      F
      F2
      F1

    • F=F1- F2


          F1...

      6 слайд

      F=F1- F2



      F1
      F F2

    • Маса  - вагі

Час  - гадзіннік

Аб’ём – мензурка 

Сіла - ПраверкаСкорасць...

      7 слайд





      Маса - вагі

      Час - гадзіннік

      Аб’ём – мензурка

      Сіла -
      Праверка
      Скорасць – спідометр


      Шлях – рулетка

      Даўжыня – лінейка

    • На цела дзейнічаюць дзве сілы 10Н і 15 Н. Пакажыце гэтыя сілы, калі яны спача...

      8 слайд

      На цела дзейнічаюць дзве сілы 10Н і 15 Н. Пакажыце гэтыя сілы, калі яны спачатку дзейнічаюць ў адным накірунку, а потым у працілеглых. Знайдзіце раўнадзейную гэтых сіл





      F1
      F2
      F= 10H+15H=25H



      F1




      F2
      F= 15H-10H=5H

    • На карэту дзейнічаюць сілы паказаныя на малюнку. Як пры гэтым будзе рухацца а...

      9 слайд

      На карэту дзейнічаюць сілы паказаныя на малюнку. Як пры гэтым будзе рухацца аўтамабіль?
      Fцягі
      Fc

      Fпр

    • Чаму з пункту гледжання фізікі “воз и ныне там»?Однажды Лебедь, Рак, да Щука...

      10 слайд

      Чаму з пункту гледжання фізікі “воз и ныне там»?
      Однажды Лебедь, Рак, да Щука
      Везти с поклажей воз взялись,
      И вместе трое все в него впряглись;
      Из кожи лезут вон, а возу все нет ходу!
      Поклажа бы для них казалась и легка:
      Да Лебедь рвётся в облака,
      Рак пятится назад, а Щука тянет в воду.
      Кто виноват из них, кто прав, — судить не нам;
      Да только воз и ныне там

    • Поспехаў вам у самастойным рашэнні задач1- вучні рашаюць задачы на знаходжанн...

      11 слайд

      Поспехаў вам у самастойным рашэнні задач
      1- вучні рашаюць задачы на знаходжанне раўнадзейнай сілы па зборніку задач;
      2 – выконваюць тэст па тэме ў праграме Краб2

Краткое описание материала

"Описание материала:

Ведь на уроках физики любой ученик может поставить эксперимент, чтобы убедится в правильности высказанной гипотезы.

"Данная разработка (урок и презентацию) построенная на технологии проблемного обучения.

Учеников мы подводим к проблемной ситуации для решения которой им не хватает знаний.

"Выдержка из материала:

Тэма. Складанне сіл. Раўнадзейная сіла

Мэта урока: забяспечыць засваенне паняцця “раўнадзейная сіла”, правілы знаходжання лікавага значэння раўнадзейнай сілы, напрамку раўнадзейнай сілы.

Задачы ўрока: 

  • Адукацыйная:актывізаваць пазнаваўчую дзейнасць навучэнцаў;
  • Развіваючая : фарміраваць уменне прымяняць раней атрыманыя веды ; развіваць лагічнае мысленне , пазнавальную цікавасць;
  • Выхаваўчая : фарміраваць цікавасць навучэнцаў да вывучэння фізікі ; выхоўваць волю і настойлівасць у дасягненні канкрэтных вынікаў, культуру зносін.

Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу. 

Метады урока: тлумачальна- ілюстрацыйнаe навучанне (праца разам з настаўнікам над вучэбным матэрыялам) , рэпрадуктыўнае навучанне (практыкум па рашэнні задач), славесна - наглядны метад.

Форма арганізацыі занятка: гутарка, рашэнне задач , індывідуальная работа. 

Абсталяванне ўрока: прэзентацыя « Раўнадзейная сіла » , мультымедыйная ўстаноўка, кампютар, набор грузаў, дынамометр, ватман з відарысам яблыні, карткі ў выглядзе яблычкаў, карткі з назвамі фізічных велічынь, карткі з назвамі або відарысамі прыбораў для вымярэння фізічных велічынь.

План урока.

1. Арганізацыйны этап - 2 мін.
2. Праверка хатняга задання - 3 мін.
3. Актуалізацыя ведаў па тэме - 8 мін.
4. Вывучэнне новага матэрыялу - 15 мін.
5. Фізхвілінка - 2 мін.
6. Замацаванне ведаў па тэме - 12 мін.
7. Хатняе заданне - 1 мін.
8. Падвядзенне вынікаў урока - 2 мін.

Ход урока

I. Арганізацыйны этап (псіхалагічна падрыхтаваць вучняў да працы на ўроку).

II. Праверка хатняга задання.

Навучэнцы самастойна правяраюць заданне, выкананае дома, з дапамогай узору (слайд 2).(3а правільнае рашэнне задачы ў ліст самаацэнкі выставіць 3 балы, дадатак 1) 

III. Актуалізацыя ведаў па тэме.

Гутарка настаўніка з вучнямі, у ходзе якой будуць атрыманы адказы на пытанні для паўтарэння па тэме.(слайд3)(за кожны правільны адказ у ліст самаацэнкі вучні выстаўляюць – 1 бал)

1.Якія характарыстыкі сілы вы можаце назваць?

2.Які накірунак маюць сіла цяжару, сіла пругкасці, вага цела?

3.Якой літарай абазначаюць сілу?

4.Назавіце адзінку вымярэння сілы?

5.Назавіце прыбор для вымярэння сілы.

6.У выглядзе чаго паказваюць сілу на малюнках?

7.Ад чаго залежыць даўжыня стрэлкі, якая выражае сілу?

8. На цела дзейнічае ўправа сіла 3Н, улева 4Н, уверх 5Н, уніз 4Н. Пакажыце ўсе сілы графічна. 

9.(Стварэнне праблемнай сітуацыі), (слайд4)

IV. Вывучэнне новага матэрыялу

Запісваюць тэму урока. Настаўнік прымацоўвае ватман да дошкі. Вучні на картаках - яблыках запісваюць , аб чым яны хочуць даведацца на гэтым уроку, зыходзячы з тэмы занятка , і прымацоўваюць яблыкі да галінак дрэва. Настаўнік агучвае сфармуляваныя задачы. 

Слайд 5 прэзентацыі (уводзім паняцце раўнадзейнай сілы)-Як можна знайсці раўнадзейную сіл, якія дзейнічаюць на цела ў адным напрамку па адной прамой?

 -Як накіравана раўнадзейная?(вучні выказваюць меркаванні, звяраюць адказ ст.54, запісваюць у сшытак) Слайд 6

-Як можна знайсці раўнадзейную сіл, якія дзейнічаюць на цела ў процілегла накіраваных напрамках па адной прамой?

-Як накіравана раўнадзейная?(вучні выказваюць меркаванні, звяраюць адказ ст.54, запісваюць у сшытак)

Дослед: груз падвешаны да спружыны. Паказаць графічна, якія сілы дзейнічаюць на груз? Чаму груз знаходзіцца ў стане спакою?(ст.55) Калі раўнадзейная дзвюх сіл роўна нулю?

V. Фізкультхвілінка

У класным пакоі справа на сцяне прымацаваныя карткі з назвамі фізічных велічынь (маса, абём, сіла, тэмпература, ціск, даўжыня, скорасць, час, шлях), а злева – карткі з назвамі прыбораў альбо відарысамі прыбораў для вымярэння фізічных велічынь ( вагі, дынамометр, метраном, гадзіннік, мензурка, лінейка, рулетка, тэрмометр, спідометр, секундамер). Можна выкарыстаць і самі прыборы, якія будуць разложаны па ўсяму класнаму пакою.

Кожны вучань павінен супаставіць велічыню і прыбор, прымацаваўшы іх на дошцы з дапамогай магнітаў разам.Праверка (слайд 7). ( правільны адказ - 1 бал)

VI. Замацаванне матэрыялу

Франтальная праца вучняў -(слайд 8-10) (вяртанне да праблемы пастаўленай ў пачатку урока)(кожны правільны адказ – 2 балы)

Самастойная праца вучняў (задачы па зборніку на знаходжанне раўнадзейнай сілы)(правільнае рашэнне – 3 балы – кантралюе настаўнік)

Праца з тэстам у праграме Краб2 (колькасць балаў роўна адзнацы, выстаўленай праграмай)

VII. Хатняе заданне

VIII. Падвядзенне вынікаў урока, рэфлексія

Па заканчэнні ўрока вучні збіраюць яблыкі, якія паспелі (задача вырашана). Настаўнік праводзіць аналіз задач, якія засталіся на дрэве.

Выстаўленне адзнак:

  • 15 – 18 б -6
  • 19 – 20 б- 7
  • 21 – 24 б – 8
  • 25 – 27 б - 9
  • 28 – 30 б - 10

Урок + презентация по физике «Раўнадзейная сіла»

    RAR

Файл будет скачан в формате:

    RAR

Автор материала

Драница Надежда Васильевна

учитель физики

  • На сайте: 10 лет и 7 месяцев
  • Всего просмотров: 8347
  • Подписчики: 2
  • Всего материалов: 5
  • 8347
    просмотров
  • 5
    материалов
  • 2
    подписчиков

Настоящий материал опубликован пользователем Драница Надежда Васильевна.
Инфоурок является информационным посредником. Всю ответственность за опубликованные материалы несут пользователи, загрузившие материал на сайт. Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Другие материалы
