Открытый урок 4.doc
Презентация1откр.урок.ppt
МБОУ “ООШ №6”
Открытый урок в 4-м классе по теме
“What is there in my room?”
Выполнила: учитель
английского языка Ярмушева М.В.
Чистополь, 2014 год
Цели:
1. Развивать умения и навыки устной речи:
Учить рассказывать о своей комнате;
Учить вести диалог-расспрос, задавая вопросы типа “ Is there a piano in your house…”
2.Активизировать лексику по теме “Мой дом, Моя комната”.
3.Развивать навыки аудирования.
- Понимать на слух отдельную лексику, полностью текст, построенный на знакомом языковом материале (с опорой на картинку).
Ход урока
Организационный момент
Good morning!- Stand up, please!
I’m glad to see you, sit down, please.
The questions about weather:
-
Is it windy today? – Yes, it is/ No, it is not
Is it snowy today? – Yes, it is/ No, it is not
Is it rainy today? - Yes, it is/ No, it is not
Is it sunny today? – Yes, it is/ No, it is not
Is it cloudy today? – Yes, it is/No, it is not.
Повторение лексики по теме.
–Open your books at p.20, ex.1, look and repeat after the speaker:
Hall
Kitchen
Pantry
Living-room
Bedroom
Bathroom
Toilet
Window
Wall
Door
-And p.23, ex.11.- please, repeat after the speaker
– Find the words. (ученикам раздаются карточки с ребусами, нужно найти как можно больше слов по теме)
– Check your answers. (На экране показаны все слова, которые были зашифрованы).
Проверка домашнего задания. (рассказ о своей комнате).
Your home task to draw your own rooms and describe it!
(Ученики выходят к доске и рассказывают о своих комнатах, используя оборот there is/ there are..)
Пример : This is my room. It’s nice and cozy. There is a clock on the wall. There are two armchairs and a table. There is a sofa in my room. There is a blue carpet on the floor. I like my room!
Повторение правил употребления конструкции there is/there are. 1.(на доске написаны предложения, ученики по-цепочке выходят и вставляют пропущенную форму глагола to be).
There … one window in the kitchen.
There … many doors in Jim’s house.
There … no pictures in my room.
1. There … a big living-room in my flat.
There … two bedrooms in the house.
Физ. Пауза
Stand up!
Hands up!
Hands down!
Hands on hips!
Sit down!
Ask the questions to these sentences:- Open your exercise books and write down one question to one of these sentences.
There are two armchairs in the living-room.
There is a shelf on the wall.
There is a TV in his bedroom.
There are many doors in Tom’s house.
There are five chairs in the room.
Now check your answers.
Развитие навыков аудирования. (на экране изображение 2-х комнат, ученики слушают запись с рассказом о комнате и находят комнату Саймона, стр.25, упр.17).
Ответ- 1-я картинка.
Итог урока. – Thanks for your attention. You are incredible!
Домашнее задание. P.25, ex. 19 read and translate.
Enjoying your home
Describing your house
What’s the weather like?
Enjoying your home
Describing your house
Find the words
Check your answers
Fill in the gaps with is or are
There … one window in the kitchen.
There … no pictures in my room.
There … many doors in Jim’s house.
There … a big living-room in the flat.
There … two bedrooms in the house.
There … is a picture on the wall.
Check your answers
There is one window in the kitchen.
There are no pictures in my room.
There are many doors in Jim’s house.
There is a big living-room in the flat.
There are two bedrooms in the house.
There is a picture on the wall.
Ask the questions to these sentences
There are two armchairs in the living-room.
There is a shelf on the wall.
There is a TV set in his bedroom.
There are many doors in Tom’s house.
There are five chairs in the room.
There is table in the room.
Check your answers
Are there any armchairs in the living-room?
Is there a shelf on the wall?
Is there a TV set in his bedroom?
Are there any doors in Tom’s house?
Are there five chairs in the room?
Is there a table in the room?
Listen and guess where Simon’s room is?
My room
"Описание материала:
Данная презентация к уроку в" 4-м классе по учебнику М.З. Биболетовой.
Тема урока «Что находится в моей комнате».
Очень важно на данном этапе обучения английскому языку, чтобы ученики осваивали и запоминали лексику по теме, а так же умели употреблять конструкцию there is there are.
С помощью упражнений на уроке, учащиеся активизируют лексику, употребляя её в речи.
Так же ученики развивают навыки устной речи, описывая свою комнату по картинкам, которые они сами нарисовали.
На уроке были использованы все виды языковой деятельности деятельности: чтение, письмо, аудирование, говорение.
Профессия: Учитель итальянского языка
Профессия: Учитель испанского языка
В каталоге 6 753 курса по разным направлениям