Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Балықшы мен балық
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Балықшы мен балық

библиотека
материалов

hello_html_m5951b446.gifhello_html_e51fb83.gifhello_html_58258ea9.gifhello_html_m1248ddcd.gifСабақтың тақырыбы:

« Балықшы мен балық »

А. С. Пушкин

Сабақтың мақсаты:

Оқушының білімін анықтап, жаңа тараумен таныстыра отырып, жаңа білімді меңгерту. Ертегінің мазмұнын түсіндіріп, түсіндіре отырып оқу, ойлауын, шығармашылық белсенділігін арттыру.

Сабақтың міндеті:

  1. Автор туралы оқушылардың не білетінін анықтай отырып, жаңа ақпарат беру. Ертегіні бөліктерге бөліп оқытып, онымен жұмыс жүргізу арқылы білім беру.

  2. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту, шығармашылық тапсырмалар арқылы таным белсенділігін дамыту.

  3. Өз Отанын құрметтеуге, елінің патриотты азаматы мен азаматшасы болуға тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс – тәсілі:

Алгоритмдік әдіс, эвристикалық әдіс, түсіндіру, мәтінмен жұмыс әдісі.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ.

Сабақтың типі:

Жаңа білімді меңгерту.

Оқыту технологиясы:

СТО, проблемалық оқыту.

Сабақтың көрнекілігі:

Интерактивті тақта, суреттер, карта, оқулық, карточкалар.

Мұнда:

1.Сабақта оқушының қоршаған ортаны қабылдайтын қабілетін дамыту негізінде құндылықты –бағдарлы,мәдени-танымдық ;

2 .Өзінің әрекетіне талдау және қортынды жасау тәсілдерін игерту арқылы оқу-танымдық;

3.Өзара әрекет пен қарым-қатынас тәсілдер арқылы коммуникативтік;

4 Өз бетінше іздей білу,талдай,таңдай білу,ақпараттан қажеттісін ала білуге үйрету арқылы ақпаратты;,

5.Алған білімін өмірде қолдана білуге негізделген әлеуметтік-еңбек; ;

6.Тұлғаның өмірлік тәжірибесіне сүйене отырып,білім беру арқылы тұлғаның өзін-өзі дамыту құзырлылықтарын қалыптастырудың тиімді жолдары.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

а. Психологиялық кезең:

Тренинг:

Біз көзімізді жұмдық. Алыстан күн сәулесінің нұры сезіледі. Біз оны қолымызбен ұстап, жүрегімізге қойдық. Ол бізге жылулық сыйлады. Осы жылулық отырған кабинетті жылулыққа толтырсын.

ә. Қызығушылығын ояту. Саяхат сабақ.Слайд. Көкшетау.

Мақсаты:

« Әділ – заң – Аспан тірегі,

Ұлт – байлығы – ел тірегі» ( тарауымен таныстыру)


Қазақстан

Топтастыру:

Описание: 2222Описание: 2222


Проблемалық сұрақ:

  1. Мақта Қазақстанның қай облысында өсіріледі?

  2. Бидай қай облыс өсіріледі?

  3. Алманы қай облыстарда өсіреді?

  4. Балықтың түрлері қай облыста көп тараған?

Жаңа ақпарат. Слайд. Астана – Халықаралық әуежайы

-Оқушылар, А. С. Пушкин кім? Ол туралы не білесіңдер? Қандай шығармаларын білесіңдер?

А.С. Пушкин – орыс халқының ұлы ақыны, орыс әдебиетінің негізін қалаушы. Кедейленген дворян отбасында туған, 13 – 14 жасынан шығармашылығын жаза бастаған.

Шығармалары: « Борис Годунов », « Қысқы кеш », « Евгений Онегин »,

«Балықшы және балық » ертегісі.

Жаңа сабақ. « Бәйтерек »

Слайд. Ертегіні дауыстап оқу

Ертегі тақтаға жазылады.Бөлім бойынша

Ертегінің мағынасын ашу: Оқушыларға таратып беремін.

Бір оқушы ертегінің үзіндісін мәнерлеп оқиды, екінші оқушы сол үзіндінің суретін салады. Әрі қарай не болады деп ойлайсыздар? (ойларын тыңдау)

Ойларын айтқызу. Тыңдау.

Ертегіні жалғастыру (слайд б/ша)

Болжау. -Ертегінің әрі қарай желісі қалай болуы мүмкін? ( жеке) 1 –бөлім.


Жағасында теңіздің

Толқындары шарқ ұрған,

Отыз үш жыл жер үйде

Кемпірімен шал тұрған.

Шал балығын аулады,

Кемпір жібін иіріп,

Бір күні ауға қайдағы

Шықты балдыр ілініп.

Екінші рет салғанда

Шөп – шаламдар шырмалып

Үшінші рет салғанда,

Түсті, әйтеуір, бір балық.

Алтын балық! Кәдімгі

-Жібер мені, қарт, - деді.

- Еңбегінді жемеймін,

Қалауыңды айт, -деді.

Есі кетті кедейдің,

Қанша жыл ау салыпты,

Мұндай балық көрген жоқ:

« Керек емес ештеңең,

Жолың болсың, жарқыным.

Теңізбенен өскен ең,

Теңізде бол алтыным»

Кемпіріне барды да,

Айтты жырды бүгінгі:

« Бүгін менің ауыма

Алтын балық ілінді.

Айдын екен арманы,

Адам құсап сөйледі:

Қалауыңды алдағы,

Тілегімді бер, - деді.

Қоя бердім –батырың

Теңізіне барсын » деп.

2 - бөлім

Долы кемпір ақырып,

Ал жағадан алсын кеп:

« Ақымақсың, миы жоқ,

Тілің бар ғой сенің де,

Астау бер демедің бе!»


Жатқан мұнар жамылып,

Теңізге шал жөнелді.

Шақырды алтын балығын,

Келді жетіп ол енді:

« Бар ма, қартым, қалауың? »

Тіл қатты шал иіліп:

« Кешірім ет, қарағым,

Кемпір жатыр бүлініп.

Мазамды алды күнімен

Шашын жұлып, шабылып,

Астауыңның түбі демелдің бе! »

Жатқан мұнар жамылып,

Теңізге шал жөнеледі.

3 - бөлім

Шақырды алтын балығын,

Келді жетіп ол енді:

« Бар ма, қартым, қалауың?»

Тіл қатты шал иіліп:

« Кешірім ет, қарағым,»

Кемпір жатыр бүлініп.

Мазамды алды күнімен

Шашын жұлып шабылып,

Астауыңның түбі де

Қалды дей ме жарылып»

Айтты балық: « Бара бер,

Оған бола күйін бе,

Жарқыраған жаңа бір

Болады астау үйінде».

Келсе үйіне – жалтылдап

Тұр астаудың жаңасы.

Кетті кемпір қалтылдап:

« Ақымақ – ау, қарашы!

Тілегенің астау ма,

Оның тұр ма басқаң да,

Үй сұрасаң болмай ма?»


Толқып жатқан сабылып,

Теңіз шал жөнелді.

Шақырды алтын балығын,

Келді жетіп ол енді:

« Бар ма, қартым, қалауың?»

Тіл қатты шал иіліп:

« Кешірім ет, қарағым,

Кемпір жатыр бүлініп.

Үй сұрайды өлермен ».

4 – бөлім.

Айтты балық:

« Күйінбе!

Үй керек қой ... дегенмен...

Болады енді үйіңде».

Келіп еді жер үйге,

Орнын да іздеп таппады.

Шам жарқырап төрінде,

Үй тұр емен қақпалы.

Көсем – әйел үйіңде»

Кемпіріне келді ұшып,

Зәулім үй тұр еңселі.

Киіп алған зерлі ішік,

Кемпірі тұр теңселіп

Моншақтарға малынған

Жалт – жұлт етіп жарқылдар,

Мойыны толған лағылдар,

Қолы толған алтындар.

Жалшыларын жүр жұмсап,

Шаштан сүйреп, шулатып

Кемпіріне тұрды шал

Әзер – әзер тіл қатып:

« Амансың ба, батырым?!

Жүзің қалай жайнайды!...

Кемпір оған ақырып,

Атқораға айдады!»

Өтті күндер арада,

Кемпір тағы шүйілді.

Алды – артына қарамай

Байғұс шалға бұйырды:

« Байғұс шалға бұйырды:

« Әйел емес қайдағы,

Патша болам мен »,- дейді.




5 – бөлім:

Шалдың басы айналды,

« Жындандың ба сен, -

Қарасайшы маңына,

Ойыншық па патшалар!»

Шал байғұстың жағынан

Тартып өтті жағынан.

« Қылжақтағың келе ме,

Мына тұрған менімен!

Жай түсіріп тқбеңе,

Жоқ қылайын сені мен...»

Жатқан үнсіз қамығып,

Теңізге шал жөнелді.

Шақырды алтын балығын,

Келді жетіп ол енді:

« Бар ма, қартым, қалауың?»

Тіл қатты шал иіліп:

« Кешірім ет, қарағым,

Кемпір жатып бүлініп,

Дейді ұялмай қара бет»

« Патша болғым келеді».

Айтты балық:

« Бара бер,

Болады оның дегені!»

Жетіп келді ентігіп,

Алтын сарай бабыңда.

Отыр төрде кемпірі

Ақ патшаның тағында.

Жан – жағында нөкері

Жай тастап барлығын,

Шараптарын көтеріп,

Екі етпейді жарлығын

Айбалталы дәурелері

Білектері түрулі.

6 – бөлім.

Кемпірінің шал келіп,

Аяғына жығылды.

« Амансың ба, қымбаттым,

Не арманың бар ал, енді!»

Әлдекімге ым қақты,

Алып кет деп бәлеңді.

Жендеттері кетті алып,

Желкесінен сүйрелеп.

Балталарын оқталып,

Шабатындай кимелеп,

Жұрт шуылдай бастады.

Шалды сырттай бақылап:

« Шанасына басқаның

Неге міндің, ақымақ!»

Өтті күндер арада,

Жатты кемпір долданы,

Қаңғып жүрген далада

Шалды тағы келді алып.

Кемпір енді шалына:

« Балыққа бар сен, - деді

Керегі жоқ тағы да,

Патша болғым келмейді.

Болам теңіз тәңірі,

Көк теңізге кетемін,

Анау алтын балығың

Болсын менің нөкерім!»

Қарсы келер шал бар ма?

Қайта жағын ашпады.

7 – бөлім.

Толқындары таулардай

Теңіз толқи бастады.

Тәлтіректеп, сабылып,

Шақырды алтын балығын,

Келді жетіп ол енді:

« Бар ма, қартым, қалауың?»

Тіл қатты шал иіліп:

« Кешірім ет, қарағым,

Кемпір тағы бүлінді.

Болам теңіз тәңірі,

Көк теңізге кетмін,

Анау алтын балығың

Болсын – дейді,- нөкерім!»

Не десің қу қақбасқа,

Жалт етті де құйрығы,

Бір ауыз тіл қатпастан,

Көк теңізге сүңгіді.

Қайтты батып шал мұңға,

Жер үй жатыр құмы ұшып.

Сынған астау алдында,

Кемпір отыр бүрісіп.



« Ақ орда »Описание: 2222



Сөздік жұмыс:

Қалау – тілек

Мұнара жабылу – бұл жерде тұнжырау, жабырқаңқы деген мағынада.

1) сурет бойынша

2) анықтама беру арқылы

3) морфологиялық талдау жасау арқылы (қалау - қалауы)

Ғылым – Білім министрлігі

Ертегімен жұмыс:

А. Алгоритмдік әдіс, таблица арқылы.

Ертегіде не туралы айтылған?


Бағы өскен сайын есірген балықшы кемпірінің ой – пиғылы, іс – әрекеті ертегіде қалай суреттелген?


Ертегіні басқаша қалай атауға болады?



« Есіл жағалауы»

Сергіту сәті: «Сөздік диктант» ( бір сөз айтылады, сол сөз қандай әріппен аяқталса, сол әріптен келесі оқушы жылдам бір сөз айтады).

Шығармашылық жұмыс:

Оқушы: Образға кіру. « Мен балықпын... »

Оқушы: Шығарма жазу. « Егер сен алтын балықты ұстап алсаң, ол саған сенің 3 тілегінді орындаймын.Босатшы мені » десе қандай 3 тілек айтар едіңдер.

Оқушы: « Балық » тақырыбында жұмбақ, жаңылтпаш құрастыр.

Мұғалім: - Оқушылар, сендер балықтың қандай пайдасын білесіңдер?

« Үш би »

Слайд. « Есіңде болсын!!... »

Балық майы

Балықтың бауырынан алынатын майда А және Д витаминдері көп. Өндірісте витаминдірілген балық майы шығарылады. Балаларды мешел ауруынан сақтау үшін,сүйек сынғанда оның тез жызылуы үшін, тері күйген жағыдайда пайдаланады. Алайда, балық майларын дәрігердің рұқсатынсыз ауруға пайдалануға болмайды. Ол адам ағзасына кері әсерін тигізуі мүмкін.

« Үкімет үйі »

Пікірталас: « Балықты аквариумда ұстаған дұрыс па?»

Елбасы – Н.Ә.Назарбаев

Қортынды: Білдім Үйрендім Білгім келеді

Үй жұмысы: Мазмұндау. « Балықтар әлемі» кітапша жасап келу.

Бағалау.









Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
