Инфоурок Начальные классы КонспектыЕкі таңбалы санға бөлудің жазбаша тәсілдері

Екі таңбалы санға бөлудің жазбаша тәсілдері

Скачать материал

                                                   Сабақ жоспары:

Пәні: Математика

Сыныбы: 4 сынып

Сабақтың тақырыбы: «Екі таңбалы санға бөлудің жазбаша тәсілдері».

Сабақтың мақсаты: Үш таңбалы сандарды екі таңбалы санға көбейту және бөлуге үйрету. Оқушыларды білім- білік дағды жүйесімен қаруландыру. Оқыту кезінде оқушылардың танымдық қызығушылығын, шығармашылық қабілеттерін, жігерін, көңіл-күйін, тілі, жадысы, ынтасы, қиялы мен қабылдауы сияқты танымдық қабілеттерін дамыту.

-ойлау қабілеттерін дамыту;

-алға қойған мақсаттарына жету;

-өз бетінше тапсырмаларды орындау;

-кішіпейілділікке, қарапайымдылыққа, қайырымдылыққа, ізгілікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Ой толғаныс» стратегиясы, ойын, сұрақ-жауап, түсіндіру, тақтамен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі:Интерактивті тақта

Сабақтың өтілу формасы: Топтық-жекелей.

Қолданылатын технологиялар:Сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту технологияларының элементтері.

Сабақтың барысы:   

I)Ұйымдастыру кезеңі.

-Оқушылармен амандасу

-Құрал-жабдықтарының түгел екенін қадағалау

-Сыныпты түгел екендігін тексеру.

Ақпараттық-технологиялық құзырлылық.

II)Жаңа сабақ.

  325 65                                    992 62                              76718  89

  325 5                                      62   16                              712       862

Құндылықты- бағдарлы құзырлылық.

         Әлем таныған тәуелсіз мемлекет ретінде болашаққа қадам басқан біздің еліміз дамыған, білімді ел болуы керек. Сондықтан да біз бүгінгі сабағымызда  «Болашақ баспалдағымен»көтеріліп, «Білім шынына» туымызды тігуіміз керек. Сонда біз өркениетті 50 елдің қатарына қосылуға өз үлесімізді қосамыз.

-Бұл баспалдақпен көтерілу үшін екі топқа бөлініп, әр баспалдақтың тапсырмаларын жарыса орындауымыз керек.

Коммуникативтік құзырлылық.

               1-топ                                                       2-топ

        «Теңде тең                                            «Артық-кем»

-      Ендеше «Болашақ баспалдағының» тапсырмаларын орындауға кірісеміз.

1 баспалдақ. Есепте және дұрыстығын тексер. (Тақтамен жұмыс)

294:98=3                                                                          936:78=12                   

345:69=5                                                                          837:31=27               

276:46=6                                                                          558:18=31                    

420:84=5                                                                          667:29=23 

   2 баспалдақ.Бөлінді мен қалдықты ата. (Дәптермен жұмыс)

Бөлінгіш

Бөлгіш

Бөлінді

Қалдық

389

9

            ?

             ?

3980

9

            ?

             ?

38900

90

            ?

             ?

389000

90

            ?

             ?

 

3 баспалдақ.

1 топ

2 топ

Екі кітапта 255 бет бар. Бала күнделікті бірдей бет оқи отырып, бірінші кітапты 10 күнде, ал екінші кітапты 7 күнде оқып бітірді. Әр кітапта неше бет бар?

Жазушы кітап жазып баспаханаға әкелді. Артынан ол тағы 80 бет қосты да, 120 бетті алып тастады. Ақырында кітаптың 340 беті қалды. Әуелде кітапта неше бет болды?

 

 

Сергіту сәті:

Рам, цам цам

Рам,цам цам

Дили,дили дили

Рам, цам цам

У а, у а,

Дили, дили дили

Рам, цам цам.

4 баспалдақ. «Кім жылдам». (Есепте).

(9т - 56ц * 8) * 2 - (9т 35ц – 246ц) =

(6сағ. 5мин. + 9сағ. 3мин.) * 2 – (24сағ. – 7сағ. 25мин) =

(230000 мм+ 23м) + 5700дм – 100000мм) =

5 баспалдақ. «Ойға жина». Логикалық есептер.

10.Менің ақшама осы ақшамның жартысын қосса, 150теңге болар еді. Менде қанша ақша болған?                                       (100теңге)

10.Шешесі балаларына 10 шоколадты бөліп, қыздарына үш-үштен, ұлдарына екі-екіден берді. Қыздар нешеу,ұлдар нешеу?  (2қыз,2ұл)

20.Баспадан кітап басылып шықты. Әрбір бетте 32 жол болса, 90 беттік кітаптың неше жолы бар?                                      (2880)

20.Мына санды 6-ға бөлгенде 14 шығады, 4-ке бөлгенде 21 шығады 2-ге бөлгенде 42 шығады,ол қандай сан?(84)

30.№7 Тіктөртбұрыштың ауданы 20 см2. Осы тіктөртбұрыштан қабырғасының ұзындығы 3 см болатын шаршы қиып алуға бола ма?

30.37л су екі шелекке құйылған. Біраздан соң бір шелектен 2 л суды, екінші шелектен 5 л суды құйып алып кетті. Енді екі шелектегі су бірдей. Әуелде олар неше литрден болып еді?           (15 және12л)

 

 

 

 

40.Үшбұрыштардың бұрыштарын өлше 90 градустан үлкен бұрыштарды сыз.

А                                          F                                                  O

 

 


В                       В             D                      P                 N                        R  

 

         В                                                                  Р

 

 

                 

                    D                     C                  M                     L

40.№9 Мына сандардың цифрларының қосындысы неге тең?

                231                       783                                    624

Цифрлардың қосу нәтижесінде алынған қосынды 3-ке және 9-ға бөліне ме?

Берілген сандардың арасынан 3-ке және 9-ға бөлінетін сандарды тап.

 234        972       124       243        936       87573        799        31212

5 баспалдақ. «Ой толғаныс» Шығармашылық тапсырма.

Суреттегі сандарды 4 топқа бөл, сонда әр топтағы 3 санның қосындысының мәні 125-ке тең болсын.

                                         24                      25

                          23                                                        20

           15                                                                                     35

            47                                                                                    36

                          75                                                        78

                                         49                        62

       Дұрыс жауаптары:

78+23+24=125                               62+25+38=125   

  75+35+15=125                             29+49+47=125

 

Мәдиниеттанымдық құзырлылық.

III) Қорытынды:

-Біз бүгін өзіміздің біліміміздің арқасында «Білім шыңына» туымызды тіктік, яғни білім мен ғылымның дамуына өз үлесімізді қостық.

IV)Бағалау.

 

 

 


            1-6                                      7-8                                   9-10                             

V)Үй тапсырмасы: №3, 79 бет.Сабақ  аяқталды, сау болыңыздар!

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Екі таңбалы санға бөлудің жазбаша тәсілдері"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Консультант по финансам

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
