1051267
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 1.410 руб.;
- курсы повышения квалификации от 430 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 90%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до конца апреля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

ИнфоурокИсторияКонспектыРазработка открытого урока по теме «Абайдың табиғат лирикасы» 10 класс

Разработка открытого урока по теме «Абайдың табиғат лирикасы» 10 класс

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Сабақтың тақырыбы: Абайдың табиғат лирикасы.

Сабақтың мақсаты: 1. Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбайұлы шығармашылығынан

өткенді қайталау. Адам мен табиғат арасындағы байланыс туралы

түсінік беру.

2. Тапқырлық, іздемпаздық, танымдық деңгейлерін өрістету, тіл

байлығын, өз ойын жеткізу, сұрақтарға толық жауап беру дағд ы-

ларын қалыптастыру.

3. Абай шығармаларын мақтан тұтуға, әдептілікке, имандылыққа

тәрибиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау сабағы, жоба қорғау.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау парақтары, үлестірме қағаздар.

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топ оқушыларына тәтті сыйлықтар тарату, содан бір-біріне тілектер оқу. Оқушыларға бағалау парақтарын үлестіру. Әрбір турды балл жүйесінде бағалап отыру.

Бүгінгі сабағымыз бірнеше турдан тұрады:

* Сергіту

* Жоба қорғау

* Құпия хат

* Своя игра

* Тарихи қателіктер

* Білгіштер

Оценочный лист

тура

Название тура

Балл

1

«Сергіту»


2

«Жоба қорғау»


3

«Құпия хат»


4

«Своя игра»


5

«Тарихи қателіктер»


6

«Білгіштер»


ИТОГО



20-22 баллов – «5»

15-19 баллов – «4»

11-14 баллов – «3»

0-10 баллов – «2»


1 тур. Сергіту . Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қою.

1.Абай Құнанбайұлы кім?

2.Табиғат лирикасына арнап жазған өлеңдерін ата?

3.Что вы знаете об Абае?

4.Его настоящее имя, где он родился, как звали родителей, кем он был?

2 тур. Жоба қорғау.

1-топ. Абай – суретші

2-топ. Абай –сазгер.

3-топ. Абай – аудармашы.

Әр топ оқушылары 5 мин көлемінде үйде дайындап келген жобаларын қорғап шығады.

3-тур. «Құпия хат».

Топтарға конверт беріледі, құпия хат арқылы жыр шумақтарын оқу. Ол үшін алфавит тізбегін жақсы білу керек.

1-конверт

Желсіз түнде жарық-ай.

Сәулесі суда дірілдеп,

Ауылдың жаны терең сай,

Тасыған өзен күрілдеп.

2-конверт

Дем алысы -үскірік аяз бен қар,

Кәрі құдаң- қыс келіп,әлек салды.

Ұшпадай бөркін киген оқшырайтып,

Аязбенен қызарып ажарланды

3- конверт

Жасыл шөп бәйшешек жоқ бұрынғыдай,

Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай.

Қайыршы шал кемпірдей түсі кетіп,

Жапырағынан айырылған ағаш қурай.

4- тур. «Своя игра».

1-блок. Абайдың табиғат лирикасы.

2 ұпай – Абай «Қыс» өлеңін қалай суреттеген?

3 ұпай – Табиғат лирикасына арналған 1 өлеңін жатқа оқы?

2-блок. Жизнь и деятельность А.Кунанбаева.

2 балла – Назовите год и место рождения Абая? (ответ: 1845 год, в Чингиской волости Семипалатинского уезда Самипалатинской области)

3 балл – Абай писал стихи еще в детском возрасте. Вопрос, а в какой период впервые его имя становится широко известным? (ответ: с середины 80-х годов XIX века)

3-блок. Абайдың қазақ әдебиеті мен Қазақстан тарихында алатын орны.

2 балла – Назовите год, который ЮНЕСКО объявило Годом Абая за его заслуги перед человечеством и признав его талант? (1995 год)

3 ұпай – Абайдың қанша қарасөзі бар?

4 ұпай – М.Әуезовтың роман-эпопеясы қалай аталады?

5 баллов – Расскажите о вкладе Абая в народное просвещение? (ответ: призывал к знаниям и образованию, ратовал за открытие школ для казахских детей, призывал молодежь отказаться от 5 пороков (склоки, ли, бахвальства, лени, бесцельного времяпрепровождения), в вопросе просвещения показывал личный пример – дети учились в Российских учебных заведениях)

5- тур. Тарихи қателіктер. Мәтіннен тарихи қателіктерді табу.

Абай в произведениях литературы и искусства

  • Жизни Абая посвящен роман-эпопея его дальнего родственника известного казахского писателяА. Нурпеисова ( М. О. Ауэзова) «Путь Абая»

  • В 1998 (1995) году о жизни поэта был снят двухсерийный фильм «Абай»


6- тур. Білгіштер. Ұялы байланысты пайдаланып Абай афоризмдерін үш тілге аудар.

  1. Өмір шындығымен сәйкес болса ғана өнер шынайы болады.

Исскуство правдиво тогда, когда оно слито с правдой жизни.

Art is truthful when it is merged with the facts of life.


  1. Жаксы азбен қанағат етеді. Жаман артығымен алса да қанағат тұтпайды.

Достойный довольствуется малым, хотя и желал большего. Ничтожный недовлен, даже когда получает с избытком.

The worthy is content small, though wished the bigger. Insignificant is not satisfied, even when receives much.


  1. Адам өз уақытының баласы. Егер ол жаман болса, оның замандастары кінәлі.

Человек – дитя своего времени. Если он плох,виновны его современники.

The person is the child of the time. If it is bad, his contemporaries are guilty.


Рефлексия.

  1. Синквейн 3 тілде;

1 слово – существительное

2 слова – прилагательные

3 слова – глагол

Фраза из 4-х слов – личное отношение автора к предмету

1 слово – характеризующее суть предмета


  1. 3 жұлдыз және бір тілек (на цветных листочках);


Үйге тапсырма: 3 дұрыс жауабы бар 5 тест сұрағын құрастыру,Абай шығармашылығы бойынша 5 логикалық тапсырма

