Урок.doc
Means of Communication.ppt
Урок английского языка в 8 классе
по теме «Средства коммуникации»
(учитель Ступина Г.В.)
Цель: формирование знаний по теме и обучение речевым навыкам.
Задачи учебные: 1.Тренировать лексику по теме.
2. Обучать навыкам ознакомительного чтения.
3. Обучать навыкам аудирования.
4. Обучать навыкам говорения с опорой на ключевые
слова.
5. Познакомить учащихся с историей возникновения
средств коммуникации.
Развивающие: 1. Расширять кругозор учащихся.
2. Развивать внимание, память, самостоятельность.
Воспитательные: 1. Повысить мотивацию к обучению через использование
информационных компьютерных технологий.
2. Повысить самооценку учащихся.
Оборудование: ноутбук, мультимедиа, презентация.
П л а н.
1. Организационный момент.
2. Введение (warming-up).
Picture 1. T: The name of our lesson today is “Means of Communication”.
“Communication keeps us in touch with each other and the rest of the
world.” (Ss translate the expression.)
(Тема нашего урока «Средства коммуникации». Предлагается учащимся перевести на русский язык выражение «Коммуникация связывает нас друг с другом и остальным миром».)
Picture 2. T: Answer the question “Which of these things can you call a means
of communication?”
(Ответьте на вопрос «Какие из этих вещей являются средствами коммуникации?»)
the alphabet, the computer, the flower, the book, the school, the television, hands, the walk, the picture, the telephone, fire, the letter, the office, the satellite, the telegraph, e-mail, money (pictures 3 – 16)
Note: после 16 слайда нажать «Далее».
Picture 17. T: How can you use them to communicate? (Как мы можем использовать их для общения?)
(Ss: we can e-mail some information, read, write, speak, show some signs, gestures, etc.)
Pictures 17 – 19. T: Which of these means do you take for granted?
(Какие из этих средств мы воспринимаем как само собой разумеющееся?)
T: Which of these means are ancient?
(Какие из этих средств древние?)
T: Which of these means are new or interesting for you? Why?
(Какие из этих средств новые или интересуют тебя?)
3. Чтение текста «Краткая история возникновения средств
коммуникации» (reading of the text).
Picture 20. T: 1) Read the text of ex.4, p.73 (textbook) by yourselves.
(Прочитайте текст упр.4 на стр.73 в учебнике про себя.)
There are some words which can help you to understand it:
(Слова, которые могут вам помочь понять текст)
Words:
l - anciant– древний, старый
l - Athens– Афины
l - Persians– персы
l - exhaustion– истощение
l - in honour– в честь
l - miracle– чудо
2) Answer the questions before the text.
(Ответьте на вопросы перед текстом)
3) do ex.5, 6, p.74 (in pairs and discuss).
(Выполните упр.5,6 на стр. 74)
4. Аудирование текста «Старый индеец вполне современен» (listening to
the text “The Old Indian Is Quite Modern”).
1) Picture 21. T introduces new words, questions for answering: (Учитель знакомит с незнакомыми словами, вопросами перед прослушиванием текста.)
quite [kwaıt] – вполне
neither [naıðə] … nor – ни … ни
Questions:
l Why were the tourists interested in weather?
l What did one of the tourists think about the Indians?
l Why did the old Indian know more than the tourists?
2) T: Listen to the text 2 times (for gist, for specific information, for retelling).
(Прослушайте текст 2 раза, чтобы понять, найти нужную информацию и пересказать текст.)
“The Old Indian Is Quite Modern”
“One day, a small group of tourists came to a part of America where they could see neither villages nor people for many days. At last they met an old Indian. He knew everything about the forest, the animals living in it, the weather and many other things. He could speak English.
“Can you tell us what the weather will be like during the next few days?” one of the tourists asked him.
“Oh, yes,” he Said. “Rain is coming. Then there will be snow for day or two, but then the sun will come again and the weather will be fine. It will be very warm.”
“These old Indians didn’t go to school but they know more than we do,” said the man to his friends. Then he turned to the old Indian.
“Tell me,” he said, “how do you know all that?” The Indian answered, “I heard it on the radio.”
3) T: Answer the questions. (Ответьте на вопросы на слайде 21.)
4) Picture 22. T: Make up the sentences with these words. (Составьте предложения со словами на слайде 22.)
The key words:
l one day
l came to a part
l could see neither … nor
l they met
l he knew everything
l what the weather will be like
l rain is
l will be snow
l the sun will come
l it will be
l these old Indians
l How do you know
l heard it on
5) Picture 22. T: Retell the text using the key words.
(Перескажите текст, используя ключевые слова.)
5. Заключение. Самостоятельная работа (The quiz).
1) T: do ex.7, p.74 (textbook) (Выполните упр.7 на стр.74.)
2) Picture 23. T: check your answers. (Проверьте себя, используя ответы на слайде 23. Можно обменяться тетрадями.)
The Keys:
1. a 5. a
2. с 6. c
3. a 7. b
4. a 8. a
3) T: Put marks (Поставьте себе оценки):
no mistakes – “5” excellent;
1-2 mistakes – “4” good;
3-4 mistakes – “3” satisfactory;
more mistakes – “2” bad.
6. Домашняя работа (homework).
Picture 24. T: Write down your home task:
Lesson 4, ex.1-8, p.47-50(w): make up a computer presentation
of any text which you like. (Урок 4, упр.1-8,стр.47-50: сделать
презентацию к любому тексту.)
Means of Communication
Communication keeps us in touch with each other and the rest of the world.
Means of Communication
Which of these things can you call a means of communication?
the alphabet, the computer, the flower, the book, the school, the television, hands, the walk, the picture, the telephone, fire, the letter, the office, the satellite, the telegraph, e-mail, money
the flower
hands
the computer
the satellite
the picture
the book
the telegraph
the telephone
fire
the letter
e-mail
the alphabet
the television
Sorry, it’s false
Means of Communication
hands
the notebook
the satellite
the book
the picture
the telephone
ink
The telegraph
fire
The computer
The telephone
letters
The alphabet
the television
Ancient means of communication
New means of communication
History of Communication
Words:
- anciant [‘eınʃənt] – древний, старый
- Athens [‘æϴınz] – Афины
- Persians [‘pə:ʃənz] – персы
- exhaustion [ıɡ’zɔ:stʃən] – истощение
- in honour [‘ɔnə] – в честь
- miracle [‘mırəkl] – чудо
“The Old Indian Is Quite Modern”
quite [kwaıt] – вполне
neither [naıðə] … nor – ни … ни
Questions:
Why were the tourists interested in weather?
What did one of the tourists think about the Indians?
Why did the old Indian know more than the tourists?
“The Old Indian Is Quite Modern”
The key words:
one day
came to a part
could see neither … nor
they met
he knew everything
what the weather will be like
rain is
will be snow
the sun will come
it will be
these old Indians
How do you know
heard it on
Quiz
The Keys:
1. a 5. a
2. с 6. c
3. a 7. b
4. a 8. a
Homework
Lesson 4, ex.1-8, p.47-50(w) : make up a computer presentation of any text.
"Описание материала:
Сценарий данного урока разработан по учебнику «Happy English.ru» издательство «Титул», 2013г.
Профессия: Учитель немецкого языка
Профессия: Учитель китайского языка
В каталоге 6 896 курсов по разным направлениям