Тема урока:
« Подарок на день рождения»
Цели:
- введение новой лексики по теме « День рождения»;
- совершенствование навыков аудирования;
- развитие навыков изучающего чтения;
- тренировка навыков монологической речи.
Оборудование:
игрушки или рисунки; карточки с транскрипционными
значками; карточки с вопросами для составления рассказа
по количеству учащихся; интерактивный диск; проектор;
доска.
Ход урока
1.
Организационный
момент
-
Good morning, children! ( Good morning, teacher! )
-
I am glad to see you. ( We are glad to see you too. )
(
Повторение приветствия- рифмовки “ Good morning”
)
Sit
down, please. Answer my questions.
-
What season is it today? ( Today is Friday. )
-
What day of the week is it today? ( Today is February. )
-
What date is it today? ( Today is the fourteenth of February.)
2.
Фонетическая зарядка
-
Let’s remember English sounds and words. I’ll show you the symbols of the
English sounds and the task for you is to pronounce this sound and name the
month.
(
Ученики произносят английские звуки и называют с ними слова.)
[
I ] – December
[
b ] - February
[
l ] – July
[
r ] – April
[
t ] – October
[
e ] – September
[
ai ] - July
3.
Активизация навыков
чтения.
-
The next task for you is to listen to the speaker and repeat the words after
him.
-
Who wants to read the words loudly and quickly?
(
Ученики читают слова за диктором хором, а затем индивидуально.)
4.
Совершенствование навыков аудирования. Введение новой лексики
по теме « День рождения»
-
Jim will have a birthday. Miss Chatter and her pupils are going to give
some presents to him. I want you to look at the blackboard and read
these words.
-
Listen to the dialogue and click on the presents Jim would like to have.
-
Drag the words to the pictures.
Answer
my question
-What present would you like to have ( I ‘d like to
have…….. )
(
Ученики знакомятся с новой лексикой по теме, слушают диалог и выполняют
предложенные задания. Аудиозапись прослушивается два раза. После работы с
диалогом ученики составляют предложения по образцу, используя прослушанный
материал. )
5.
Физкультминутка.
-
Are you tired? Let’s have a rest. Stand up, please, and do our exercises.
Clap, clap, clap your hands,
Clap your hands together.
Stamp, stamp, stamp your feet,
Stamp your feet together.
Touch, touch, touch your ears,
Touch your ears together.
Touch, touch, touch your cheeks,
Touch your cheeks together.
Shake, shake, shake your hands,
Shake your hands together.
Smile, smile at your friends,
Let’s smile together.
6.
Развитие навыков
изучающего чтения.
-
It’s time to read the story about Rex. Read the story and name Rex’s presents.
-
Can you answer the questions from exercise 5 on page 72?
-
Read the sentences from the story to illustrate the picture.
(
Ученики читают рассказ из учебника упр. 4, стр. 72 вслух по цепочке. Затем
устно выполняют упр. 5-6, стр. 72 )
7.
Тренировка навыков монологической речи на основе прочитанного текста.
-
We have read the story about Rex. Rex is Jim and Jill’s pet.
-
Have you got a pet?
-
When is its birthday?
(
Ученики получают карточки с вопросами для подготовки самостоятельного
монологического высказывания по теме « День рождения домашнего питомца». Затем
истории 4-5 учеников заслушиваются всем классом.)
Примерные вопросы на карточках:
1) What
pet have you got?
2) What
is its name?
3) How
old is it?
4) When
is its birthday?
5) Who
comes to see your pet?
6) What
do they eat?
7) What
presents has your pet got?
8. Подведение
итогов урока.
-
Our
time is over. Thank you for your work. We read, sang and played a lot. Stand
up, please.
Mind the clock
And keep the rule:
Try to come
In time to school.
The
bell has gone. Goodbye, boys and girls.
Домашнее
задание
Рабочая тетрадь: упр . 2-3, стр. 46
(
Учитель подводит итоги урока, объясняет домашнее задание и прощается с детьми.
)